• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Müslüman vs Ateist

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Beyler böyle bir yazı paylaşayım dedim.
(A: Ateist M: Müslüman)

M: Sen şimdi Allah'a inanmıyor musun?

A: Kuran hadisler ve siyeri okudum. Çelişkilerle dolu. Bunlar bir yaratıcının kitabı olamaz.

M: Peki bu evreni kim yarattı?

A: Evrenin yaratılması ile ilgili bir tane bile kanıt yoktur. Fakat bilimsel teoriler var ve biz bilimle açıklamak için kanıtlar topluyoruz. Bilim sürekli araştırma peşindedir.

M: Bu müthiş düzen sence tesadüfen mi oluştu?

A: Bu düzen müthiş değil, sürekli yıldızlar sönüyor. Karadelikler gezegenleri ve yıldızları yutuyor. Göktaşları tüm gezegenleri bombardımana tutuyor. 65 milyon yıl öncede dinazorlar bir göktaşı yüzünden yok oldu yeryüzünden. Her canlı yaşamına devam edebilmek için diğer canlıları yemek (öldürmek) zorunda. Tesadüfen yaşıyoruz. Ne zaman dünyadaki hayatın biteceğini kestiremiyoruz.

M: Peki sen insanın vücudunu da mı göremiyorsun? Gözlerimiz kafamız yerine kıçımız da olurdu evrime göre.

A: Evrimle ilgili hangi kitapları okudun ve ne biliyorsun?

M: ...................................

A: Mendel i okudun mu? Genetik veya biyoloji biliyor musun?

M: ...................................

A: Bilmediğin alanda neden fikir ileri sürüyorsun.

M: Evrime göre tesadüf geçerliyse gözümüzde tesadüfen kıçımız da olurdu. Çok kullandığımız için penisimiz de 70 metre olurdu.

A: Hayır olmazdı. Genetik biliminden biraz anlasaydın bunları saçmalamazdın. Mesela genetikçiler ABD'de keçilere örümcek geni aşıladılar ve keçilerden örümcek ağı elde ediyorlar. Birçok hastalığın çaresini genetik bilimi sayesinde çözüyoruz. Evrim yüzünden her yıl trilyonlarca dolar ilaç geliştirmeye harcanıyor. Çünkü virüsler ilaçlara karşı bağışıklık kazanıyorlar ve yenilerinin icat edilmesi gerekiyor. Edemezsek insan ırkı dünyadan silinebilir.

M: Peki Kurandaki denizlerin karışmaması mucizesine ne diyorsun?

A: Öyle bir deniz yok, çünkü tatlı su denize karışmadan duramaz. Akıntılar, dünyanın dönüş hareketi ve rüzgarlar nedeniyle.

M: Peki demirin indirilmesine ne diyorsun? Bu damı yalan?

A: Demirin indirilmesi diye bir şey de yok. Dünyanın oluşumunda zaten maddeler magma halindeydi ve soğuyunca yer kabuğu oluştu milyarlarca yıl içinde. Demir ve diğer madenler zaten oluşumun içindeydi.

M: Ateist olunca kız kardeşinle annenle yatma özgürlüğüne mi sahip olmak istiyorsun? Sizde yasak değil ne de olsa.

A: Aile içi ensest genelde baskıcı muhafazakar toplumlarda olur. İmamların ve muhafazakarların kendi kızlarına ve kız kardeşlerine tecavüz ettiğine dair haberleri sürekli görüyoruz. Fakat bu tüm topluma mal edilemez. Ahlak dinden bağımsızdır ve aklın gereğidir. 1. ve 2. derece akrabalarla yapılan evliliklerde çocukların sakat doğması yüksek derecede risklidir. Bu yüzden anne kardeş hatta teyze kızlarıyla bile evlenilmemesi gereklidir. Fakat senin Muhammed'in bu genetik bilgiden yoksun olduğu için teyze kızlarını helal kılmıştır kuranda. Fakat bu toplum için son derece tehlikelidir ve sakat doğumları arttırır.

M: İyide bu kuran hatalıysa Osmanlı nasıl 600 yıl boyunca 3 kıtaya hükmetti Kuranla?

A: Onlarda bilmiyordu ki o zamanlar genetiği. Ayrıca sadece Kuranla hükmetmemiştir. Osmanlı hukukunun temelini şer’i (İslam hukuku) ve örfi hukuk sistemleri oluşturmaktaydı. Şer’i hukukun temelini Kuran ve hadis hükümleri oluşturmaktadır. Bu hükümler İslam hukukunun değişmez hükümleridir. Şer’i hukuk sadece Müslüman halka uygulanır, Müslüman olmayanlara uygulanmaz onlar kendi hukuk kurallarıyla yargılanırlardı. Örfi hukuk ise şer’i hukuka ters düşmemek şartı ile padişahın koyduğu kanun, kanunname ve ferman gibi kurallardır. Bu kurallar töreye uygun olurdu. Örfi konulardaki kurallar padişahın ağzından yazılır ve bunlara ferman denirdi. Fermanlar devlet hayatını ve sosyal hayatı düzenlerdi. Osmanlı Devletinde ilk kanunname Fatih Sultan Mehmet tarafından hazırlanan Kanunname-i Ali Osman’dır. Yani İslam olmayanlara kuran geçersizdi.

M: Sende ne çok şey biliyormuşsun kafir putperest.

A: Ateistler putperest değil, tam tersi maddi veya hayali hiçbir puta tapmayanlardır. Mesela senin Allah dediğin Arapların eski ay putu AL İLAH tır, ve Muhammedin babasının adı da ABD EL İLAH: yani AL İLAH ın kuludur. Namaz, oruç ve haccı aynı putperestler gibi uyguluyorsunuz. Onlar fazladan ıslık çalıyorlardı. Sizde ıslık yok sadece.

M: Allah yok diyorsun kanıtlanamadığı için. Peki sen aklını gösterebiliyor musun?

A: Akıl beyindeki elektrokimyasal tepkimelerdir. Bunu sana beyin tarama cihazlarıyla ispat edebiliriz. Ayrıca aklın olup olmadığını basit matematik sorusuna cevap verdiğinde de anlayabilirsin. Yani 2+2: 4 diyen birisinin asgari derece de aklı vardır ve bunu bize göstermiş olur.

M: Peki hiç korkmuyor musun ya varsa diye?

A: Ya varsa sorusu bile yokluğun itirafıdır. Ayrıca kanıt olmadan ileri sürülen iddiaları çürütmek için kanıta ihtiyacımız yok. Bu yüzden ya varsa dediğin anda kanıtsız bile olsa hangi tanrı varsa diye sorarım sana? Dünyada bilinen 4300 e yakın tanrı iddiası var. Bu bile tanrı fikrinin insanların cehalet ve korkularından üretildiğini ispat ediyor. Sana da en kısa zamanda kuran ve hadisleri okuyup sorgulamanı tavsiye ederim. En azından bu saçma korkularından kurtulursun.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Buradaki sorun Kur'an ı onu savunmaya çalışan Müslümanın cahilliği ile örtüştürmek. Burada ''Müslüman'' bahsedilen kişi ne yeterince Kur'an ı biliyor, ne de Dünya'ya dair bilimsel bir farkındalığa sahip. Evet Dünya'daki Müslümanların çoğu aklını yeterince kullanmıyor, yeterince düşünmüyorlar. Ama Kur'an da ''düşünmeyin, bilime yönelmeyin, araştırmayın'' diye hiç bir ayet yok. Aksine ilk ayet "oku" dur. İslamı yanlış anlayıp uygulayan insanlar yüzünden İslamı karalamak ne kadar doğrudur?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Peki İslam, neden Müslümanları "adam" edemiyor?

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Peki İslam, neden Müslümanları "adam" edemiyor?
Çünkü günümüzde insanlar düşünmüyor hocam. İslamın da o kadar çok farklı şekilleri ve türleri çıktı ki, insanların kafası bulandı. Herkes sözde aynı şeye inanıyor ama tamamen farklı şeylere inanıyorlar. Bunun en önemli sebeplerinden birisi dinin insanları kontrol etmede güçlü bir etken olması ve İslamın en çok mensuba ve gerçekten koyu anlamda mensuba sahip olması. Maalesef kitabın içindeki cihat içerikli ayetleri evirip çevirip insanların akılları bulandırılıp canlı bomba, teröristlik vb. yaptırılıyor.

Dinin ikinci yanlış yaşanması da dini sadece ibadetten ibaret gören, genellikle Sünni kesimdir. Her türlü ahlaksızlığı yaparlar ama 5 vakit namaz kılıp, oruç tutup, zekat verdikleri için kendilerini en doğru Müslüman sanarlar ve bu inanca öylesine körü körüne bağlıdırlar ki ne bir şey anlatabilirsiniz ne de düşündüklerinin aksine inandırabilirsiniz.

Kur'an sadece bir kitap. Öyle büyülü bir özelliği falan yok. Bu yüzden insanları doğrudan adam edemez maalesef.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
O oku emri araştır öğren demek değil. Orada Kuranı oku diyor. Kurandan bahsediyor. Bunu bilmiyor musunuz?
Biliyorum ama okumak güzel bir alışkanlık, kitabın içeriğinin insana hiç bir faydası olmasa bile bu kazandıracağı okuma alışkanlığı insana araştırmayı, öğrenmeyi aşılar. Bunun için o örneği verdim. Biraz uç bir örnek ama içimden gelmiş o an. :)

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Buradaki sorun Kur'an ı onu savunmaya çalışan Müslümanın cahilliği ile örtüştürmek. Burada ''Müslüman'' bahsedilen kişi ne yeterince Kur'an ı biliyor, ne de Dünya'ya dair bilimsel bir farkındalığa sahip. Evet Dünya'daki Müslümanların çoğu aklını yeterince kullanmıyor, yeterince düşünmüyorlar. Ama Kur'an da ''düşünmeyin, bilime yönelmeyin, araştırmayın'' diye hiç bir ayet yok. Aksine ilk ayet "oku" dur. İslamı yanlış anlayıp uygulayan insanlar yüzünden İslamı karalamak ne kadar doğrudur?
Kurandaki dogmaları izah et o zaman. Zülkarneyni güneşin doğduğu yeri, battığı yeri, tastan deve çıkmasını, asanın ejderha olmasını, ramazanı, orucu, namazı haccı bunların faydalarını izah et. Bizde Müslüman olalım.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Kurandaki dogmaları izah et o zaman. Zülkarneyni güneşin doğduğu yeri, battığı yeri, tastan deve çıkmasını, asanın ejderha olmasını, ramazanı, orucu, namazı haccı bunların faydalarını izah et. Bizde Müslüman olalım.
Öncelikle birbirimizi net olarak tanımamız için şunu izah edeyim: Ben kimseyi Müslüman yapmak için burada değilim veyahut kimseyi fikrinden döndürmek için de değilim. Ben sadece burada paylaşılan fikirlerden mantığıma uygun bulmadıklarımı eleştiriyorum, fikir alışverişi yapıyorum. Doğruysam diğer arkadaşların da doğrusunu bulmasını, yanlışsam onların fikirlerinden doğrusunu kendime almayı amaçlıyorum.

Tastan deve çıkması, asanın ejderha olması veya asa ile denizin ikiye ayrılmaları mucizelerdir. Neden geçmişte olmuş da günümüzde olmuyor, bu sorunun cevabı bende yok. Oruç, toplumsal olarak bencilliği azaltması gereken bir eylemdir aslında. Zenginin açın halinden anlaması amacını güder ama günümüzde sabah 8 de yatıp akşam 7 de kalkan, oruç tuttuğunu sanan, akşama ziyafet sofrası kuranlar oruç tuttuklarını sanıyor. Orucun bu yanlış uygulamaları da amacından saptırıyor. Namaz hareketleri de fiziksel sağlık açısından günde 5 kere yapılan bir spor olarak görülebilir. Nitekim bunların Allah'ın rızası ve aynı zamanda insanın iyiliği için getirilen ibadetler olduklarını bir yerde okumuştum ama nerede olduğunu hatırlamıyorum. Zekat vermenin de zaten toplumsal faydasını konuşmaya gerek görmüyorum. Aslında İslam zararsız ve hoşgörülü bir din olmasına karşın günümüzde insanlar tarafından tam aksiymiş gibi lanse ediliyor. Şuan Dünya'daki Müslümanların muhtemelen %99 u dini tam anlamıyla doğru yaşamıyor. Sitenin üst sayfasında geçen yazılardan da örnek vermek gerekirse "Bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o yine aptal bir şeydir." Bir dini 2-3 milyar insan yanlış yaşıyor olsa da, bunu o dinin yanlışlığına yormamak lazım.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Doğru ve güzel bir açıklama.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Dünya'daki hemen hemen bütün Müslümanlar böyle zaten. Hatta daha beterler.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Dünya'daki hemen hemen bütün Müslümanlar böyle zaten. Hatta daha beterler.
Hala insanlardan bahsediyoruz farkındaysan kardeşim. Ama sonuç dini kötülemeye varıyor. İnsanlardan yola çıkarak kitabı yargılamanın yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyorum sadece.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Hala insanlardan bahsediyoruz farkındaysan kardeşim. Ama sonuç dini kötülemeye varıyor. İnsanlardan yola çıkarak kitabı yargılamanın yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyorum sadece.
Ya abi sen anlamıyor musun hala kitap diyorsun. Neyse zaten Kur'an ile ilgili yazı paylaştım okuyabilirsin. Umarım mutlu olursun.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Ya abi sen anlamıyor musun hala kitap diyorsun. Neyse zaten Kur'an ile ilgili yazı paylaştım okuyabilirsin. Umarım mutlu olursun.
Okudum. Oradaki şekilde kitap üzerinden savunduğun sürece sorun yok. Anlamayan sensin. İnsan üzerinden gelme kardeşim bana. İnsanların ne yaptığı beni bağlamaz. Kitaptaki akla uygun olmadığını düşündüğün ayetlerle gel her türlü kabulümdür.