Müslüman Yahudiye Neden Düşmandır?

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Gündemde olduğu için konuşmak istedim. Günümüz Müslümanlarının Yahudi düşmanlığı malumunuz. Aynı peygamberlere inanıp düşman olmak sizce de enteresan değil mi? Bu düşmanlık nereden geliyor? Sadece güncel sebeplerden mi, yoksa bazı tarihi sebepler de var mı?

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Gündemde olduğu için konuşmak istedim. Günümüz Müslümanlarının Yahudi düşmanlığı malumunuz. Aynı peygamberlere inanıp düşman olmak sizce de enteresan değil mi? Bu düşmanlık nereden geliyor? Sadece güncel sebeplerden mi, yoksa bazı tarihi sebepler de var mı?
Kibirden, önyargıdan...

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Müslümanların Yahudi düşmanlığı tarihten beri var. Sebebi de en net ifadesiyle İslamın bizzat kendisidir. Yahudiler ile ilgili ayet ve hadislere bakabilirsiniz. Tarihten beri gelen düşmanlığın en temel sebebi bu. Bu sebebe bir de, günümüzdeki Filistin sorunu ile gelen düşmanlık eklenmiştir. Filistin sorununu ile Yahudi düşmanlığı katlanmıştır. Bence işin özeti bu şekilde.

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
İşin başka bir tarafına da ben bir yorum getirmek istiyorum izninizle, evvela haddimi aşmamak niyetiyle. Müslümanlar güçlenmeden önce yahudi ve hristiyanlara şirin görünmeye çalışır. Buradaki amaç ortak tek tanrı iddiasıdır. Yahudiler övülür, seçilmiş halk olurlar, musa kıssalarında ki firavunun zulmü, ibrahimle ortak ata vb. Asıl amaç yahudilerin gözlerini boyamak çünkü tanrı yahudi peygamberlerle konuşuyordu yani peygamberlik zaten yahudilere has bir makamdır ve onlardan başka bir toplulukta bu kadar fazla tanrı benimle konuştu iddiası edilmez, oysa ki bu zat yahudi değil, üstelik bir araptı. Haliyle yahudiler bunu kabul etmedi çünkü israilin tanrısı daha önce yahudilerin dışında biriyle konuşmamıştı ve iddiayı reddettiler. İlk zamanların yumuşak havasında güçlenen müslümanlar hakimiyeti ele geçirince peygamberliğin önündeki en büyük engel yahudilerdi. Haliyle sıkıntının oradan çıktığını düşünüyorum. Daha sonra ne nankörlükleri kaldı ne hainlikleri ne maymunlukları ne farelikleri... Bir müslüman buna şuna bağlanmayı diler; "halbuki peygambere iman etselerdi sorun kalmayacaktı." iyi de neden diye sorsan çünkü en son inen kitap bu ve senin kitabın modası geçmiş ve sen kitabını tahrif etmişsin derler. Hoşgörü dininin özünde teslimiyet vardır ama tahmin edin kime?

Üst Alt