Müslümanlar bilime inanıyor mu ?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
neden olası dezavantajlarına rağmen hayatta kaldıklarını ve diğer formların neden yok olduğunun cevabını siz araştırıp verin,
Hayatta kaldılar; çünkü bu dezavantajlı geçiş dönemi hiç yaşanmadı. Her canlı kendi özel tasarımında yaratıldı ve mikroevrimlerle değişen şartlara ayak uydurabilen uydurdu. Diğerleri yok oldu

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Aynı teklifim ruh içinde geçerli şeytan içinde melek içinde gözlemlenebiliyor dediniz bunuda delil olarak sundunuz. Hadi bakalım süt oğlan teklifimi kabul ediyor musun?
Alaylarınız beni küçültmüyor. Aksine sizin karakteriniz hakkında olumsuz kanaat oluşmasına sebep oluyor. Ruhun etkisini katil olayında gösterdim. Buyrun uzun hapsi izah edin

Moderatör tarafından düzenlendi:

Entropyy

lV ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Alaylarınız beni küçültmüyor. Aksine sizin karakteriniz hakkında olumsuz kanaat oluşmasına sebep oluyor. Ruhun etkisini katil olayında gösterdim. Buyrun uzun hapsi izah edin

İzahı falan geç sütoğlan sana çok önemli bir fırsat sunuyorum teklifimi kabul ediyor musun? Yoksa kıvırıyormusun kıvırıyorum de konuyu kapatalım ama cevap vermen gerek?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
İzahı falan geç sütoğlan sana çok önemli bir fırsat sunuyorum teklifimi kabul ediyor musun? Yoksa kıvırıyormusun kıvırıyorum de konuyu kapatalım ama cevap vermen gerek?
Cin konusundaki teklifinizi cinden anlayan birine yapın, ben o işlerden anlamam. Ruh konusunda halen izah getiremediniz

Entropyy

lV ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Cin konusundaki teklifinizi cinden anlayan birine yapın, ben o işlerden anlamam. Ruh konusunda halen izah getiremediniz

Etkileri gözlemleniyor dedin bunu ispat etmen gerek aynı şey ruh içinde gerekli felsefeyi bırak bu gözlemleri ispat etmen için sana bir fırsat verdim. Doktor tedavi edemedi başkası etti şahit oldum dedin tedavi edene gidelim şu cinin etkilerini bize göstersin kabul mu değil mi?

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Bak sizin kafanızdan gidelim. Diyorum ki bende hücreler evrilip çevilrmek için bu kadar süre bekledi mi? Yoksa bir anda zırt diye biz evrilelim mi dediler?
Hücrenin olşması için o ortamın oluşması lazım o ortam oluştuğunda evrenin başlangıcından tam 9.000.000.000 yıl geçti buda dünyanın oluştuğu zamana denk geliyor ardından 2.000.000.000 yıllık süreçden sonra yaşanacak hale geldi ve bir şekilde ister Allah yarattı ister dünya dışından meteor ile geldi istersen tesadüfen oldu diyebilirsin ama sorunun cevabı bu.

virac

Yazar
Düşünce
Musevi
Bak sizin kafanızdan gidelim. Diyorum ki bende hücreler evrilip çevilrmek için bu kadar süre bekledi mi? Yoksa bir anda zırt diye biz evrilelim mi dediler?

virac

Yazar
Düşünce
Musevi
Hayatta kaldılar; çünkü bu dezavantajlı geçiş dönemi hiç yaşanmadı. Her canlı kendi özel tasarımında yaratıldı ve mikroevrimlerle değişen şartlara ayak uydurabilen uydurdu. Diğerleri yok oldu
Ben burda mikroevrim ile boyut değişimi görüyorum. Tüylenme ve kanata dönüşüm var da ben mi görmedim acaba
Bulunan canlı fosillerinin olası doğum-yayılma hızı nedir? Bugüne o kadar olası canlıdan kadar kaç tanesini fosil olarak bulabildik? Peki buna göre, yine bugüne kadar her yaşamış canlılardan hangi yüzdelik de fosil bulabiliriz? Öyleyse yaşanılan dönemine göre fosil bulunma olasılığı kaçtır? Biz buna göre tüm fosillerden kaçını (gerçek ve yüzdelik olarak) bulabildik ve haklarında ne söyleyebiliriz?

Günümüze gelmeyi başaramayan canlı türleri zaten bu başarısız evrim örneklerine, doğal seçilime örnek değil midir? Günümüze varlıklarını iletemeyen o nesli tükenmiş canlılar hangisidir? Neden elendiler? Yerlerine ne geldi ve bu yeni gelenlerin doğada o elenmiş canlılar ile bir akrabalıkları, benzerlikleri veya ortak bir ataları var mıydı? Var deniliyorsa, gerekçesi nedir?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Etkileri gözlemleniyor dedin bunu ispat etmen gerek aynı şey ruh içinde gerekli felsefeyi bırak bu gözlemleri ispat etmen için sana bir fırsat verdim. Doktor tedavi edemedi başkası etti şahit oldum dedin tedavi edene gidelim şu cinin etkilerini bize göstersin kabul mu değil mi?
Telefonunu vereyim gidin:)
Ayrıca ruh konusunda halen izah bekliyoruz :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bulunan canlı fosillerinin olası doğum-yayılma hızı nedir? Bugüne o kadar olası canlıdan kadar kaç tanesini fosil olarak bulabildik? Peki buna göre, yine bugüne kadar her yaşamış canlılardan hangi yüzdelik de fosil bulabiliriz? Öyleyse yaşanılan dönemine göre fosil bulunma olasılığı kaçtır? Biz buna göre tüm fosillerden kaçını (gerçek ve yüzdelik olarak) bulabildik ve haklarında ne söyleyebiliriz?

Günümüze gelmeyi başaramayan canlı türleri zaten bu başarısız evrim örneklerine, doğal seçilime örnek değil midir? Günümüze varlıklarını iletemeyen o nesli tükenmiş canlılar hangisidir? Neden elendiler? Yerlerine ne geldi ve bu yeni gelenlerin doğada o elenmiş canlılar ile bir akrabalıkları, benzerlikleri veya ortak bir ataları var mıydı? Var deniliyorsa, gerekçesi nedir?
Bu soruların cevabını bilmiyorum

Entropyy

lV ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben de gelecem demedim ki delikanlı ol diyorsunuz. Teklifinizi hiç kabul etmedim ki kıvırayım. Ama Şanlıurfa’ya gelin, söz beraber gideceğiz :)

Tamamdır cinlerin gözlemlenen etkilerini benim üzerimde göstereceksin gösteremezsen bu dini terk edeceksin. Gösterirsen ben iman edecegim. Madem gozlemlenen etkiler bilimsel oluyormuş şu etkileri kendi üzerimde bir göreyim. Kamerayada cekip arkadaslara gösterirz.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Tamamdır cinlerin gözlemlenen etkilerini benim üzerimde göstereceksin gösteremezsen bu dini terk edeceksin. Gösterirsen ben iman edecegim. Madem gozlemlenen etkiler bilimsel oluyormuş şu etkileri kendi üzerimde bir göreyim. Kamerayada cekip arkadaslara gösterirz.
Müslüman cinler zaten haram olduğu için insana musallat olmazlar. Kafir cinler de ne yapar bilemem :)
Her ne kadar iyileşen kişi tanısam da ortamlarında hiç bulunmadım, benim için de farklı bir deneyim olur :)
Din değiştirme konusuna gelince ben cinlerin sizin üzerinizdeki etkisini gösterebilme iddiasına dini inancımı bina etmedim ki, niye o kadar delile rağmen dinimi değiştireyim :)
Siz Müslüman olursunuz olmazsınız sizin bileceğiniz iş. Gelirseniz size eşlik ederim ama söz :)
Gelmeden önce haber verinde bu işlerden anlayan biri bulayım burda. Dediğim gibi o işlerden hiç anlamam :)

mahmudkazak

Yazar
Düşünce
Muvahhid
Evren 13.5 Milyar yaşında insanlık ise 200 bin yıla dayanıyor.Yani evren 13.499.800.000 yıl evren boş mu kaldı ?

13.500.000.000 Yıl müdahele yok.9.000.000.000 yıl sonra dünya oluşuyor müdahele yok.2.500.000.000 yıl sonra yaşanacak hale geliyor müdahele yok.1.899.800.000 yıl sonra dünyada insan var oluyor ve burda mı müdahele var ? nasıl oluyor bu iş beyler.

Bunun yanında Hz.Osman'ın Kuranı kerimine karbon testi yapılmaması.Veya dünyanın bile 2.5 mr yıl boş kalması.

Ayrıca Kuranı kanıtlayan ayetler mucize ayetleri ise örneğin güneş yörüngesi evrenin genişlediği vs o zaman size sümer tabletlerinide okumanızı veya araştırmanızı tavsiye ederim emin olun güneş sistemi ve dünya hatta biyoloji ile ilgili bir sürü mucizeleri var tabletlerinde ise bu bilgileri Anunnakiler yani gökten inen elliler adlı Tanrı dedikleri varlıklardan almışlar ve aldıkları bilgi şuanın teknolojisi ile doğrulu kanıtlanmış bilgiler.

Evren, dünya, insanlık falan-filan. Bunların yaşı, modern zaman dilimine göre hesaplanır. Eğer, eski zaman dilimi ve modern zaman dilimi aynı değilse, insanlığın, dünyanın, evrenin yaşı yanlış hesaplanmış olur. Eğer eski zaman dilimide, günümüz zaman dilimi ile aynı ise, bu durumda hesaplamalar doğrudur. Bunun üstüne bir söz söylenmez, çünkü mantıken düşünürsek bu gerçekten böyle.

Karl Popperin düşüncesine göre, Bilim, Doğrulanmaya Değil, Yanlışlanmaya Açık Bir Kavramdır.
Bu düşünceye göre, bilimin ortaya attığı birşey, yanlış olabilir. Sonuçta, Bilim denen şey, bir din değil ve ya bilim adamları ilah değiller öyle değil mi?
Bilimin ortaya attığı birçok şey tahmindir. Örneğin evrenin yaşı konusu filan, biz insanlar 200 bin yıldır varsak, elbette evrenin yaşı tahminlere göre hesaplanacak.

==

9.000.000.000 yıl sonra dünyanın oluşması. Bu, zaman dilimi ile ilgili bir meseledir. İslam dininin inandığı Yaratıcı,
Muhammedin iddiasına göre, Kuranda şöyle buyurur:

"وَيَسْتَعْجِلُونَكَ بِٱلْعَذَابِ وَلَن يُخْلِفَ ٱللَّهُ وَعْدَهُۥ ۚ وَإِنَّ يَوْمًا عِندَ رَبِّكَ كَأَلْفِ سَنَةٍ مِّمَّا تَعُدُّونَ"

<<Bir de senden acele azap istiyorlar. Hâlbuki Allah asla va’dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir.>>
(22:47)

Bu çok anlamlı bir ayettir. Ayette geçen "azap"tan kastedilen tabiiki kıyamet günüdür. Kafirlerin Muhammedden "Hadi doğru söylüyorsan kıyameti getirde görelim" demeleri üzerine bu ayet inmiştir.

Allah burda, "benim katımda 1 gün sizin 1000 yılınız gibi" diyor ama farklı ayetlerde "kıyamete çok az kaldı" diye mesajlar veriyor.
Bu çok manidardır,

çünkü örneğin 1400 yıl öncesinde kıyamete 2000 yıl kaldıymışsa, bu kıyamete kalan süre olan 2000 yıl, Allah katında 2 gündü. Bu yüzden Allah "kıyamete çok az kaldı" diyor. Kendi katında az kaldı. Bize göreyse binlerce yıl kaldı.

Bu ayette Allah bu yüzden "benim 1 günüm sizin 1000 yılınız" diyor. Yani demek istiyorki, "benim için az kaldı sizin için çok. çünkü benim zaman dilimim sizin zaman diliminiz bakımından tamamen farklıdır."

==

Konumuzdan sapmassak, Allahın dünyayı 9 milyar yıl sonra yaratması.
Allah katında zaman hızlı geçer. Allah katındaki 1 gün bize göre 1000 yıla eşitse,

Bizim 100.000 yılımız, Allah katında herhalde, sadece 100 güne eşit. Bu durumda, 900.000 yıl 900 güne eşit oluyor. Bu durumda 1 milyon yıl sadece 1000 güne eşittir ( hesaplamamı mazur görün :D )

9 milyon yıl ise, 9000 güne eşit. Bu durumda 10 milyon yıl, 10000 güne eşittir. Bu durumda 90 milyon yıl 90000 güne eşit olur.
tam 100.000.000 yıl, 10.000 gündür.

900.000.000 yıl ise 90.000 gündür. Bu durumda 1 milyar yıl, 100.000 gündür. 9 milyar yıl, 900.000 gündür.

Yani, Allah'ın 900.000 gününe, 9 milyar yıl geçmiştir. Allah'ın dünyayı evrenden 900bin gün sonra yaratmasının, iblisle vs. şeylerle ilgili çeşitli sebepleri vardır.

Ayrıca 9.000.000.000 yıl ile 900.000 gün arasında da dağlar kadar fark vardır.

==

Bu mesele dışında, dünyanın yaratılışından 2 milyar yıl sonra yaşanacak hale gelmesi.

Bu 2 milyar yıl Allah için 200.000 günden ibaretti. Dünya (Y.Ö.) 2 milyar yıl sonra yaşanacak hale gelse bile, bundan önce cinler yaşıyordu (cinler atmosfer dışında yaşaya bilirler). Yani, bundan önce dünyanın sâkinleri cinler olmuştur. Yani dünya 2.5 mr yıl boş kalmıyor.

İslâmda yaratılış sırası:

Muhammedpeygamber, yaratılış sırasını şöyle bildiriyor:

"Önce toprak, sonra dağlar, sonra ağaçlar, sonra hayvanlar, en son Adempeygamber yaratıldı." (Sahih-i Müslim)
==
Ebu Hureyre dedi:
"Ya peygamber! Allah mahlukatı neyden yarattı?"

Peygamber dedi:

"Allah, Kuranda "Biz herşeyi sudan yarattık" diye buyurmadı mı? Öyleyse, Allah herşeyi sudan yarattı."

Muhammedpeygamber, insanların dünyanın yaratılışından milyar yıllar sonra yaratılma sebebini şöyle açıklıyor:

"Allah dünyayı 7 zaman üzerinde yarattı. Bu 7 devirden her birisi, zamanını Allahtan başkasının bilemeyeceği kadar uzun bir süreçtir. İnsanın yaratılmasından önce tam 6 devir geçti (yani insanın yaratılmasından önce milyarlarca yıl geçti). Adempeygamberin (insanların) yaratılışından kıyamete kadar sadece 1 devir geçer (yani insanlara verilen süre, insanın yaratılışından önceki o milyarlarca yıla nispeten çok daha azdır)."

--

Muhammedpeygamberin buyurdu o 7 devir budur:

1. Dünyanın ilk gazdan ibaret olması devri.

2. Daha sonra, ateş topu haline gelmesi devri.

3. Kabuk bağlama dönemi.

4. Toprağın oluşması.

5. Bitkilerin oluşması.

6. Hayvanların oluşması.

7. İnsanların yaratılması.

--

Bu devirlere işaret eden ayet,

"هَلْ اَتٰى عَلَى الْاِنْسَانِ ح۪ينٌ مِنَ الدَّهْرِ لَمْ يَكُنْ شَيْـًٔا مَذْكُورًا"

<<İnsan (henüz) anılır bir şey değilken (yaratılmamışken) üzerinden uzunca bir zaman (devir, dönem) geçmedi mi?>>
(76:1).

Yazarı tarafından düzenlendi:

Kanatsız Kuş

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
DİN - İnsan nasıl ortaya çıktı?
- Allah yarattı
- Kanıt var mı? - Yok
- Kim söylüyor? - Allah
- Allah'ın sözü olduğunun kanıtı var mı? - Yok
- Allah'ın varlığının kanıtı var mı? - Yok

BİLİM - İnsan nasıl ortaya çıktı?
- Evrim sonucu
- Kanıt var mı?
- Milyonlarca
Şimdi tanrıdan daha bilge mi oluyoruz :ggsy:.

mehsan

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Muvahhid
Entropyy22, post: 20119
DİN - İnsan nasıl ortaya çıktı?
- Allah yarattı
- Kanıt var mı? - Yok / kanıt var, Kur'an'da bildirilen geçmişte yaşamış ve hala günümüzde olan toplumlar ve onlara indirilen Din, ayrıca, yeryüzündeki ve kainattaki delilleri. ayrıca ilk insanı ismiyle ve ilmiyle bildirmesi.
- Kim söylüyor? - Allah / şüphesiz
- Allah'ın sözü olduğunun kanıtı var mı? - Yok / kanıt var, Alemlere Rahmet Kur'an
- Allah'ın varlığının kanıtı var mı? - Yok / kanıt var, kainat. hiçbir şey kendi kendine olamaz. bir sinek, bir karınca bile kendi kendine olamaz.

BİLİM - İnsan nasıl ortaya çıktı?
- Evrim sonucu / yalanını .......
- Kanıt var mı? / evrim sapıklığı uydurma olduğu için kanıtıda olamaz
- Milyonlarca / h...tir milyonlarcaymış. nerde evrim? bir canlıdan diğer canlıların olması nerde? eğer olsaydı o geçişler hala devam ederdi, hayal ürünü uydurmalara inanıp kendi yaratılışınızı aşağılıyorsunuz. insanla hayvan birleşse yine bir canlı olması gerekir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Son konular