Müslümanlar neden icat yapmıyor?

Efe

ll ☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Akıl ile ilgili bazı ayetler:

Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız? (2:44)

Ey temiz akıl sahipleri! (2:179)

Ey akıl sahipleri! (2:197)

Siz hiç düşünmüyor musunuz? (3:65)

Aklınızı kullanmaz mısınız? (6:32)

Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız? (7:169)

Siz hâlâ aklınızı başınıza toplamayacak mısınız? (10:16)

Akıllarını kullanmayanlar üzerine Allah bir uğursuzluk yükler. (10:100)

Artık akıllanmayacak mısınız? (11:51)

İçinizde hiç aklı başında bir adam yok mu? (11:78)

Hâlâ aklınızı başınıza toplamayacak mısınız? (12:109)

Bu Kur'ân, kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın ancak bir tek ilâh olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye insanlara gönderilmiş bir tebliğdir. (14:52)

Hâlâ akıllanmayacak mısınız? (21:10)

Siz hâlâ akıllanmayacak mısınız? (21:67)

Hâlâ aklınızı kullanmaz mısınız? (23:80)

Şayet aklınızı kullansanız (anlarsınız ki), O, doğunun, batının ve ikisinin arasında bulunanların Rabbidir. (26:28)

Hâlâ buna aklınız ermeyecek mi? (28:60)

Andolsun ki biz, aklını kullanacak bir kavim için oradan apaçık bir ibret nişanesi bırakmışızdır. (29:35)

Fakat çokları akıllarını kullanmazlar. (29:63)

Şüphesiz ki bunda aklını kullanacak bir kavim için nice ibretler vardır. (30:24)

İşte biz, düşünecek bir kavim için âyetleri böyle açıklıyoruz. (30:28)

Hâlâ akıllanmayacaklar mı? (36:68)

Hâlâ akıl edip düşünmez misiniz?(37:138)

Bu, sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır ki, insanlar onun âyetlerini düşünsünler ve temiz akıl sahipleri ibret alsınlar. (38:29)

Akıl sahipleri için bir ibret olsun. (38:43)

De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" Ancak temiz akıl sahibi olanlar anlar. (39:9)

Aklı başında olanlara bir yol gösterici ve bir hatırlatma olsun diye. (40:54)

Aklını kullanan bir topluluk için nice deliller vardır. (45:5)

Belki aklınızı kullanırsınız diye size âyetleri açıkladık. (57:17)

Ve derler ki: "Eğer biz dinleseydik, yahut düşünüp anlasaydık şu çılgın ateşin halkı arasında bulunmazdık!" (67:10)

"...Ey Rabbim! ilmimi artır de." (Tâhâ, 20/114)

"Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır." (Müslim, Zikr 39. Ayrıca bk. Buhârî, İlim 10; Ebû Dâvûd, İlim 1)

"İlim tahsil etmek için yolculuğa çıkan kimse, evine dönünceye kadar Allah yolundadır." (Tirmizî, İlim 2)

Özgür düşünceyi şeytanın özelliklerine koydunuz.

Tek düşünceyi islam yaptınız. Ne anlamı kaldı özgüt düşüncenin tek yola çıkıyorsa? Özgür düşünce farklılık gerektirir.

Farklı düşünenleri cehennem ile korkutmaya çalıştınız.

Daha sayayım mı? Ayetler durumu çelişkili yapar.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Dur bir müthiş buluş daha var: Pusulalı seccade!!! 😁😆😁😆😁😆😁😆

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
1-İslamdan bahsederken ayetlerin önemsiz olduğunu iddia ederek yaptığınız mantık katliamıyla sizi baş başa bırakıyorum.
Ayetler o kadar önemli değildir. Çünkü önemli olan söylenen şey değil, bırakılan etkidir. Sen annesi ölmüş birine "O kesin seni cennetten izliyordur ve ağlamanı istemiyordur." diyebilirsin.

Senin dediğin şeye göre ağlamayı bırakmalı. Ama ağlamayı bırakır mı? Üstüne daha fazla ağlar!

Çaktın mı?
2-"Kafirleri sev" diye ayet yok. Cahil olduğunuz konularda yorum mu yapıyorsunuz yoksa bile bile yalan söyleyerek insanları yanlış yönlendirmeye mi çalışıyorsunuz?
Verilen genel anlamı belirtiyorum. Bunu sana daha kaç kez söyleyeceğim? Ne zaman bana bunu desen sana aynı cevabı söylüyorum ama ota boka itirazda bulunup, ego tatmini yapmak için hatırlamıyormuş numarası yapıyorsun. Tekrar söylüyorum: Bu forumdaki kimsenin ne düşündüğü umurumda değil.

Kimseyi yönlendirmeye çalışmıyorum. Anlıyor musun? Anladın mı?
3-Öldürmeyle ilgili ayetlerin savaş hükmü olduğunu tüm kafirleri kapsamadığını defalarca ispat ettik ama kafalar kuma gömülünce ne denilse boş:
Kafayı kuma gömdüğümü söyleyerek benim deve olduğumu söylemeye mi çalışıyorsunuz? Kafirleri insan yerine değil, bir hayvan yerine koymak için bu tür bir anlatım kullanarak insanları yanlış yönlendirmeye mi çalışıyorsunuz?

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Özgür düşünceyi şeytanın özelliklerine koydunuz.
Birileri size yalan söylemiş ve temelsiz uydurmuş.
Tek düşünceyi islam yaptınız.
İslam düşünce değil dindir.
Farklı düşünenleri cehennem ile korkutmaya çalıştınız.
Daha sayayım mı? Ayetler durumu çelişkili yapar.
Bu iddiaları ayet ve sahih hadislerle temellendirmediğiniz sürece böylesi temelsiz kaç iddia saydığınızın bir önemi yok.
Ayetler o kadar önemli değildir.
Yazmıştık:
İslamdan bahsederken ayetlerin önemsiz olduğunu iddia ederek yaptığınız mantık katliamıyla sizi baş başa bırakıyorum.
Verilen genel anlamı belirtiyorum.
Verilen böyle bir genel anlam da yok.

Kimseyi yönlendirmeye çalışmadığınıza göre cahil olduğunuz konularda yorum mu yapıyorsunuz?
Kafayı kuma gömdüğümü söyleyerek benim deve olduğumu söylemeye mi çalışıyorsunuz?
Develerin kafalarını kuma gömdüklerini mi zannediyorsunuz? :)
Kafirleri insan yerine değil, bir hayvan yerine koymak için bu tür bir anlatım kullanarak insanları yanlış yönlendirmeye mi çalışıyorsunuz?
Nazarımda hayvanların seviyesi kafirlerin (gerçeğin üstünü örtmeye çalışanların) seviyesinden daha üsttür.

Yazan tarafından düzenlendi:

Efe

ll ☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Kuran temelsiz uydurmadır tabii.
İslam düşünce değil dindir.
O anlamda kullandım. Biraz edebiyat öğren.
Dininle çelişme. Kafirler için cehennem ne demek mal mısın sen? Bizi cehenneme atacak oluyor yani.
Bu iddiaları ayet ve sahih hadislerle temellendirmediğiniz sürece böylesi temelsiz kaç iddia saydığınızın bir önemi yok.
Bu yaptığın kötülüktür. Biliyorsun ama kabul etmiyorsun. Tüccarı sonra derim şimdilik Tacirsin.
Bu bir benzetme. Bilmiyor musun?
Nazarımda hayvanların seviyesi kafirlerin (gerçeğin üstünü örtmeye çalışanların) seviyesinden daha üsttür.
Senin seviyen epey düşük o zaman. Tüccar.

Cellius

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Saman adam safsatasının dibine vurmuşsunuz.

Böyle safsatalar yerine "işte şu ayetten dolayı, şu sahih hadisten dolayı" demeniz lazım.

Sonra temelsiz uydurduğunuzu, safsata yaptığınızı suratınıza çarpınca kızıyorsunuz.

Neyse böyle böyle mantık ilmini yavaş yavaş öğrenir, öyle cümle kurarsınız diye umut ediyorum.

Israrla öğrenmemeyi, kafanızı kuma gömüp safsata yaparak kendinizi kandırmayı tercih ederseniz kendi tercihinizdir, yapacak bir şey yok. :)
Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım. (Zariyat 56)

Sizin varoluş sebebiniz tanrınıza tapınmak. Ardından da cennette hurilerle, şaraplarla zevk, sefa sürmek.

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Kimseyi yönlendirmeye çalışmadığınıza göre cahil olduğunuz konularda yorum mu yapıyorsunuz?
Bu laf bana biraz abartı gibi geldi.
Sen Arap mısın onu kontrol etmek için yazdım. Sen bilirsin sonuçta, çöl vahabisi. 🤪
Yok yok. Allah insanı, diğer aşağılık hayvanlardan aşağı yapmış.

Nasıl bir insansınız ki, en büyük kibir kaynağınız ve gururunuz, hayvanlardan üstün olmak. :D

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Kuran temelsiz uydurmadır tabii.
Kuranın hiçbir yerinde özgür düşüncenin şeytanın özelliği olduğu yazmaz.
O anlamda kullandım. Biraz edebiyat öğren.
1-Kavram kargaşası edebiyat değildir.

2-Tek hak din İslam'dır. Bunun özgür düşünceyi engellemekle alakası yoktur. Özgür düşünce olması için yanlışları doğru kabul etmek gerekmez.
Dininle çelişme. Kafirler için cehennem ne demek mal mısın sen? Bizi cehenneme atacak oluyor yani.
Kafir kefere kökünden gelir. Kefere örtmek demektir. Kafir örten demektir. Tohumun üstünü örttüğü için çiftçiye de kafir denir. Gerçeklerin üstünü örtmeye çalışanlara da bu yüzden kafir denir.

Siz gerçeklerin üstünü örtmeye çalışan kafir misiniz?

Eğer öyleyseniz cehenneme gitmeniz zaten normal.

Sonuç olarak farklı düşünenlerin hepsi değil gerçeklerin üstünü örtmeye çalışan kafirler bu suçlarından ötürü cehenneme gidecek.
Bu yaptığın kötülüktür. Biliyorsun ama kabul etmiyorsun.
Yukarıda gerekli izahı yaptım. İster yazdıklarımın doğruluğunu kontrol eder eğer yanlışsa neresi neden yanlış gösterir eğer doğruysa doğru olduğunu kabul edersiniz; ister size İslam'la ilgili söylenen yalanları doğru kabul edip inanmaya devam edersiniz. Yaptığınız tercihin sonuçları da sizi bağlar, doğruluğunu kontrol etmek varken neden size söylenen yalanların peşinden gittiğinizin hesabını verecek olan sizsiniz.
Tüccarı sonra derim şimdilik Tacirsin.
İkisi aynı şey. :)

Bu bir benzetme. Bilmiyor musun?
Deve kafasını kuma gömmez ki benzetmede deve kullanılsın. :)
Senin seviyen epey düşük o zaman.
Herkesin seviyesini Allah biliyor. Sizin ne dediğiniz benim için önemsiz. :)
Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım. (Zariyat 56)
Evet bu bir hedeftir.
Ardından da cennette hurilerle, şaraplarla zevk, sefa sürmek.
Bu hedef değildir.

Hedefi bu olan cennetin, hurilerin, şarapların kulu olur.

Biz Allah'ın kuluyuz.

Sonuç olarak alemi kendiniz gibi zannettiğiniz için Müslümanların hepsinin sizin gibi basit şeyleri hedeflediğini zannediyorsunuz. :)
Bu laf bana biraz abartı gibi geldi.
Verilen böyle bir genel anlam olmadığına göre bu konuda cahil olduğunuz anlaşılmaz mı?

Eğer bu konuda cahil değilseniz iddianızın doğruluğunu ispat etmeniz gerekir, yoksa bile bile yalan mı yazıyorsunuz?
Sen Arap mısın onu kontrol etmek için yazdım. Sen bilirsin sonuçta, çöl vahabisi. 🤪
Ben Vahhabi değilim. :)

Devenin kafasını kuma gömmediği ortaya çıktığına göre yazdığınız bir anlamsız şey daha ait olduğu yere yani çöpe gitti. :)
Nasıl bir insansınız ki, en büyük kibir kaynağınız ve gururunuz, hayvanlardan üstün olmak. :D
İslam'a göre kibir haramdır. Bunu bilmeyen ama cahil olduğu konularda yorum yapan bir tip misiniz yoksa bile bile yalan mı yazıyorsunuz? :)

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Verilen böyle bir genel anlam olmadığına göre bu konuda cahil olduğunuz anlaşılmaz mı?

Eğer bu konuda cahil değilseniz iddianızın doğruluğunu ispat etmeniz gerekir, yoksa bile bile yalan mı yazıyorsunuz?
Geldi gene tipini s...sevdiğim!
Ben Vahhabi değilim. :)

Devenin kafasını kuma gömmediği ortaya çıktığına göre yazdığınız bir anlamsız şey daha ait olduğu yere yani çöpe gitti. :)
Bedevi misin? Sahabi mi? Ooo genç sahabilerden biri misin?
İslam'a göre kibir haramdır. Bunu bilmeyen ama cahil olduğu konularda yorum yapan bir tip misiniz yoksa bile bile yalan mı yazıyorsunuz? :)
İslam'a göre sıçmak da haram ama sıçmadan durabiliyor musun?

P.S.: İslam'ın neyi haram kılarsa kılsın, insanın gene bildiğini okuyacağını çünkü basit bir metnin, insanın binlerce yıldır süregelen içgüdülerini değiştirmeyeceğini anlatmanın komik ve abartılı bir yolu.

PUSAT

Çaylak
Düşünce
Sünni
İşte o yüzden günümüzde müslüman bilim insanı yoktur.

Kanka bu video 2015 de Has Malatyalılar derneğinin, dernek başkanı seçimlerinden sonra en tatlı kayısıyı dalından kopartan çiftçiye ithafen verilmişte, belki ilgini çeker dedim.

İyi forumlar...

Efe

ll ☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Kuranın hiçbir yerinde özgür düşüncenin şeytanın özelliği olduğu yazmaz.

1-Kavram kargaşası edebiyat değildir.

2-Tek hak din İslam'dır. Bunun özgür düşünceyi engellemekle alakası yoktur. Özgür düşünce olması için yanlışları doğru kabul etmek gerekmez.
Sen öyle dedin diye öyle oldu.

Kafir kefere kökünden gelir. Kefere örtmek demektir. Kafir örten demektir. Tohumun üstünü örttüğü için çiftçiye de kafir denir. Gerçeklerin üstünü örtmeye çalışanlara da bu yüzden kafir denir.
Ne anlamda kullanıldığını herkes biliyor.

Siz gerçeklerin üstünü örtmeye çalışan kafir misiniz?

Eğer öyleyseniz cehenneme gitmeniz zaten normal.
Sen de gerçeğin üstüne örtmeye çalışan müslümansın. Kendi hapsinde yok ol.

Sonuç olarak farklı düşünenlerin hepsi değil gerçeklerin üstünü örtmeye çalışan kafirler bu suçlarından ötürü cehenneme gidecek.
Temelsiz uydurman bu.

Yukarıda gerekli izahı yaptım. İster yazdıklarımın doğruluğunu kontrol eder eğer yanlışsa neresi neden yanlış gösterir eğer doğruysa doğru olduğunu kabul edersiniz; ister size İslam'la ilgili söylenen yalanları doğru kabul edip inanmaya devam edersiniz. Yaptığınız tercihin sonuçları da sizi bağlar, doğruluğunu kontrol etmek varken neden size söylenen yalanların peşinden gittiğinizin hesabını verecek olan sizsiniz.
Bana yalan söylenmiyor. Baktığım tek kaynak kuran. Din yüzünden hesap vericem tanrına? Kimse inancım üzünden benden hesap soramaz.

Amacım buydu zaten. Sana Tüccar lakabını takmıştım. Ondan başka bir kelime kullanayım dedim.

Deve kafasını kuma gömmez ki benzetmede deve kullanılsın. :)
:D? Haklısın hatalı söyledim. Kastettiğim şey öyle kalıp bir söz olduğuydu.

Herkesin seviyesini Allah biliyor. Sizin ne dediğiniz benim için önemsiz. :)
Şuan allahla değil senle tartışıyorum. Sen söyle.

Yoh Asakura18

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kur'ancı

Kanka bu video 2015 de Has Malatyalılar derneğinin, dernek başkanı seçimlerinden sonra en tatlı kayısıyı dalından kopartan çiftçiye ithafen verilmişte, belki ilgini çeker dedim.

İyi forumlar...
Bu yorumumu islama inanmadan önce yapmıştım. Neyse bu konu hakkında yorum yapmayı düşünmüyorum.

PUSAT

Çaylak
Düşünce
Sünni
Bu yorumumu islama inanmadan önce yapmıştım. Neyse bu konu hakkında yorum yapmayı düşünmüyorum.
Aynen ya işte insanın gözünden kaçabiliyor, kayserili mantıcılar derneği, etliekmek kafalılar derneği, hatay suriyeliler derneği filanda varda.

İyi forumlar.

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik

İyi forumlar...
Müslüman diye getirip önümüze koyduğun adama bak. :D Atsana şöyle oknumuş sakalı, siyahlar içinde karısı, kız çocukları olan bir adam. :) Adamın ağzından "allah" lafı çıkıyor diye hemen sahipleniyorsunuz galiba. Bu adam sadece kültürünü benimsemiş biridir, hayatı boyunca açıp adam akıllı sorgulamak için Kuran, Hadis okumuş biri olduğunu BEN DÜŞÜNMÜYORUM.

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ulan totoş senin bilim yapmaya yetecek zekan var mı da dem vuruyorsun.

Burda ağlasanda zırlasanda tepinsende aptallığını hiç bir zaman örtemeyeceksin.
Okuyanlar götüyle gülecek sana.

Git felsefeni yap abisi hadi hadi YAYLAN.

Ahahaha ee anlat bakalım hedef neresi? Akdeniz hemşirelik mi? Hemşirelikde de bilimle uğraşırsın çok güzel. Ya da Lab. Teknikerliği de olabilir. Lab.'da fosfolipitleri inceler sübhanallah çekersin o zaman. Senin için daha faydalı.

PUSAT

Çaylak
Düşünce
Sünni
Ahahaha ee anlat bakalım hedef neresi? Akdeniz hemşirelik mi? Hemşirelikde de bilimle uğraşırsın çok güzel. Ya da Lab. Teknikerliği de olabilir. Lab.'da fosfolipitleri inceler sübhanallah çekersin o zaman. Senin için daha faydalı.
0195a901e4af45ffee58ef932d472fff.jpg

Son konular