Soru Müslümanlara Bir Soru (Zina ile Alakalı)

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Şeriat ülkesinde yaşadığımızı düşünürsek, karımı zina yaparken görsem ve boşanmak için şeriat mahkemesine gitsem, onlar da Nisa 15.ayet gereği benden 4 şahit istese, ben de karımı zina yaparken sadece ben görsem, yani dolayısıyla 4 şahit getiremesem, mahkeme beni karımdan boşamayacak mı? 4 şahit getiremezsem de dolayısıyla ben yalancı şahit konumuna düşüyorum, Nur suresi 4.ayete göre de yalancı şahidin cezası olan 80 sopa cezasını yerim herhalde? Bu çok saçma bir durum değil mi? Zina yaparken 4 şahit nereden bulunur? Bu ne düşüncesizliktir? Müslüman arkadaşlar, mahkeme bu durumda beni boşar mı boşamaz mı?

Geçmişvegelecek

Ayrıldı
Düşünce
Deist
Şeriat ülkesinde yaşadığımızı düşünürsek, karımı zina yaparken görsem ve boşanmak için şeriat mahkemesine gitsem, onlar da Nisa 15.ayet gereği benden 4 şahit istese, ben de karımı zina yaparken sadece ben görsem, yani dolayısıyla 4 şahit getiremesem, mahkeme beni karımdan boşamayacak mı? 4 şahit getiremezsem de dolayısıyla ben yalancı şahit konumuna düşüyorum, Nur suresi 4.ayete göre de yalancı şahidin cezası olan 80 sopa cezasını yerim herhalde? Bu çok saçma bir durum değil mi? Zina yaparken 4 şahit nereden bulunur? Bu ne düşüncesizliktir? Müslüman arkadaşlar, mahkeme bu durumda beni boşar mı boşamaz mı?
Daha da tuhafı geçen @bilgelikyolunda bey; tecessüs yani eşini bile kamera ile izletmek kişisel alana giriyor gibi bir şey demişti. Eşimizden şüphelensek bile bunu yapamıyoruz hatta mahkemede boşanmak için güzel bir gerekçe olduğu halde.

Moderatör tarafından düzenlendi:

hhy_2021

Çaylak
Düşünce
Kur'ancı
Bu soru o dönemde de gündeme gelmiş. Bkz.

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Yani özetle şunu diyor:
-Alıntı-
Evet kendi eşlerine zina suçu atıp da, kendi eşlerine zinâkârlık isnadında bulunup da; kendileri dışında şahitleri olmayan kimselerin şahitliği kendilerinin doğru sözlülerden olduğuna dair dört defa şahit tutmalarıdır. Yâni “Allah adına yemin ediyorum ki karım falanla zina etmiştir” diyerek dört defa yemin eder, beşincisinde ise eğer bu sözümde yalancıysam, yalan söylüyorsam “Allah’ın lâneti benim üzerime olsun” der ve bunu kabul eder. Onun bu yeminleri dört şahit yerine geçmektedir. Bir erkek gelip karısı hakkında bunu söyleyince karısına sorulur. Eğer karısı onun bu isnadını kabullenirse, evet kocam doğru söylüyor, diye ikrar ederse iş biter. Ama karısı da dört defa hayır, kocam yalan söylüyor, ben böyle bir şeyi yapmadım derse dört defa, beşincide de eğer ben yalan söylüyorsam “Allah’ın lâneti benim üzerime olsun” derse o kadından ceza kaldırılır ki bunun adına lian denir. Böylece kadın ve erkek birbirlerinden ayrılırlar. Ve artık ebedîyen bir daha bir araya gelmeleri mümkün değildir.

4 kere yeminler edilecek, son olarak kadın zina yaptığını inkar ederse Allah'ın laneti onun üzerine olacak ve ebediyyen ayrılacaklar, eğer kadın şahitlikten kaçarsa, Şafii'ye göre had cezası, Hanbeli'ye göre had cezası olmayacak, kadın eğer zina yaptığını kabul ederse de herhalde recm cezası olacak.

Dolayısıyla boşanma gerçekleşecek, doğru anladım dimi?

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Mahkeme zaten size boşanma hakkı verdiği için mihrini verip eşi boşayabilirsiniz. 4 şahide gerek yok zaten.

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Şeriat ülkesindede böyle diye biliyorum.
Boşanması için bir sebep olmalı, bu sebep de zina yüzünden, erkek, karısını zina yaptığı için boşamak istiyor, ayete göre de 4 şahit getirmesi lazım, aksi takdirde o kadın ceza almaz, ama boşanma olabilir, ben de bunu sormuştum, 4 şahit getiremese de boşanma olur mu demiştim.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Boşanması için bir sebep olmalı, bu sebep de zina yüzünden, erkek, karısını zina yaptığı için boşamak istiyor, ayete göre de 4 şahit getirmesi lazım, aksi takdirde o kadın ceza almaz, ama boşanma olabilir, ben de bunu sormuştum, 4 şahit getiremese de boşanma olur mu demiştim.
Anladım hocam. Bende günümüzdeki şeriat mahkemelerimden bahsediyorum zaten. İlgili hukuk makalesini bırakıyorum. Mehir vererek boşanma ile ilgili.

FİLEozof

lll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist

4 şahit olması lazım ifadesi eğip bükülemez. Orada 4 şahit yazıyorsa 4 şahittir, 4 kere yemin etmek değildir.
Kuran’da ne yazdığı önemlidir, senin ne dediğin önemli değildir.
Hem bu nasıl Kurancılık? Sorularla İslamiyet filan. 😄

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
İslâm hukukunun benimsediği bedelli boşama veya muhâlea sisteminin günümüzde Suudi Arabistan toplumunda küçümsenemeyecek boyutta uygulamada yer aldığı söylenebilir. Devletin muhâlea ile ilgili resmî işlemlere yönelik bazı düzenlemeler yaptığı, tarafların haklarını koruyacak bazı tedbirler aldığı ve tarafların anlaşarak muhâlea yapmak üzere mahkemeye başvurmaları halinde resmî işlemlerde gerekli kolaylığı sağladığı görülmektedir. Eşlerden birinin karşı tarafın geçimsizliğini veya evliliğin yükümlüğünü yerine getirmediğini iddia ederek dava açması durumunda ise davanın mümkün mertebe anlaşmayla sonuçlanmasına gayret edildiği ve bunların birçoğunun muhâlea veya bedelli boşama ile sonuçlandığı görülmektedir.

Davalarda hakem usulünün gayet iyi çalıştırıldığı, bu hususta eşlerin ailelerinden başka Genel Mahkeme bünyesinde bulunan Uzmanlar Heyetinin de önemli bir görev üstlendiği söylenebilir. Muhâlea ve bedelli boşamanın ayrılmak isteyen eşlere hem haklarını hem de aile sırlarını korumada birçok avantaj sağladığı söylenebilir. Ayrıca eşlerin ayrılması yönünde hâkimin vereceği karara zaman zaman taraflardan biri veya ikisi de itiraz ederken, muhâlea akdi karşılıklı anlaşmayla yapıldığından daha tatmin edici bir uygulama olarak gözükmektedir. Ancak eşlerin hakkaniyetli bir şekilde anlaşarak muhâlea yapmaları veya haklarını kullanıp evlenme akdini hakkaniyet ölçüleri içinde feshettirebilmeleri için tarafların haklarını öğrenmelerinin ve eğitim düzeylerinin yükselmesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır.

Benim anladığım şeriat ülkelerinde şu anda eşini zinadan dolayı yakalayıp fakat ispat edemeyen bir eş, boşanma bedelini (mehir) ödeyip boşanabiliyor.

2001 yılında evlenenlerin üçte biri boşanmış. Muhafazakar Arabistan'da kadının durumu çok güç. Bir erkek karısını, üç kez "boş ol" diyerek kapının önüne koyabiliyor. Suudi Arabistan'da boşanan kadına nafaka ödenmesi son derece ender bir uygulama. Eşinden ayrılan kadını çoğunlukla yoksulluk, sosyal dışlanma ve yalnızlık bekliyor. Çünkü hemen hemen hiçbir Arap erkeği, boşanmış bir kadınla evlenmiyor. Boşanma nedenlerinin başında, erkeğin çok daha genç ve çekiçi ikinci, üçüncü ya da dördüncü kadınla evlenme arzusunun reddedilmesi geliyor.

shepard

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Evet bu olay çok absürd. Bir de 4 şahidin erkek olması lazım. Ya da 3 erkek 2 kadın, 2 erkek 4 kadın, 1 erkek 6 kadın, 8 kadın. Kombinasyonlar bu şekilde. Yani biri eşini aldatacak ve bu kişiler de o sırada olaya şahit olacaklar ki zina diye bir suç işlenmiş olsun. Dolayısıyla zina diye bir suç yoktur.

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
En az 4 karın, sayısız cariye hakkın olup yasal olarak aynı evin içinde, karılarının gözü önünde zinanın dibine vurabilirsiniz. Bak bu zina, aldatma olmuyor. Biz işte buna akıl ve mantık dini diyoruz.

Son konular