Muhammed 6 Yaşındaki Aişe ile Evleniyor

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Hadislerin bir kısmına inanıp bir kısmına inanmıyorsan o dinde bir sıkıntı var demektir dostum. İslam hak bir din ise hadislerin tamamına inanmak gerekir değil mi? Neden bir kısmına inanmayıp da belli bir kısmın inanıyorsun ki?

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hadislerin bir kısmına inanıp bir kısmına inanmıyorsan o dinde bir sıkıntı var demektir dostum. İslam hak bir din ise hadislerin tamamına inanmak gerekir değil mi? Neden bir kısmına inanmayıp da belli bir kısmın inanıyorsun ki?
Hadislerin çoğu çarpıtılır. Bu yüzden mantığıma yatan hadisleri ve araştırmalarıma karşılık gelen hadislere inanıyorum. Şimdi Kuran'da derken (atıyorum ) "Osman bir köpeğe yardım etmiştir" derken hadiste: "Osman kediye tekme attı" deyince sen zaten doğruluğunu mantığınla yorumlayabiliyorsun. :) Bu yüzden bir kısmına inanıp bir kısmına inanmıyorum. Umarım anlatabilmişimdir.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
İyide Kuranda Aişenin evlenme yaşı ile ilgili bir ayet yok ki. Ayrıca neden İslamın kaynakları birbiriyle çelişiyor? Bu bir eksiklik değil mi?

Başka bir din mensubu sana gelip bizim dinimiz hak din ama dinimizin kaynakları birbiriyle çelişiyor derse ne dersin? Böyle hak din olmaz, hak din olsaydı dininizin kaynakları birbiriyle çelişmezdi derdin değil mi?

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İyide Kuranda Aişenin evlenme yaşı ile ilgili bir ayet yok ki. Ayrıca neden İslamın kaynakları birbiriyle çelişiyor? Bu bir eksiklik değil mi?

Başka bir din mensubu sana gelip bizim dinimiz hak din ama dinimizin kaynakları birbiriyle çelişiyor derse ne dersin? Böyle hak din olmaz, hak din olsaydı dininizin kaynakları birbiriyle çelişmezdi derdin değil mi?
O yüzden Osman örneğini verdim. Genel olarak durum bu. Sadece Aişe olayı değil. Çoğu ateist, deist vs hep aynı şeyi yapıp hadisleri, ayetleri hakikatinden çıkarıp, dini kötülemeye çalışıyorlar.

Diyen kişinin dinini araştırırım. Bu çelişme değil, çarpıtma. Dediğim gibi ayetler ve hadisleri çarpıtıyorsunuz. Size gerçek manalarını da atınca kabul etmiyorsunuz.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
O yüzden Osman örneğini verdim. Genel olarak durum bu. Sadece Aişe olayı değil. Çoğu ateist, deist vs hep aynı şeyi yapıp hadisleri, ayetleri hakikatinden çıkarıp, dini kötülemeye çalışıyorlar.
Aişe konusunu konuşalım mesela. Nereyi çarpıttım. Hadisler ortada. Üstelik en güvenilir sahih hadisler. Daha ne diyim.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Peki sana dini bilgilerin yanında tarihi bilgilerde sunucam, bunlara inanman dileğiyle:

1. Tarihi kaynaklar bir konuda net bir bilgi verir bize. O da Aişe validemizin Hz. Muhammed ile evlenmeden önce Mut’im İbn Adiyy’in oğlu Cübeyr ibn Mut’im ile nişanlı olmasıydı. Ebubekir islamı seçince Mut’im ibn Adiyy Müslüman birinin kızını almak istemedi ve nişanı bozdu. Bu nişan bozulduktan yıllar sonra Aişe validemiz Hz. Muhammed ile evlendi. Şimdi biz bu tarihi notlardan çok önemli bir bilgiyi öğrenmiş olduk. Aişe validemiz peygamberimizle evlenmeden yıllar önce evlilik çağındaydı. Peki Buhari ve diğerlerinin bu sahte rivayetini baz alarak bu konuyu tekrar inceleyelim. Rivayete göre Aişe validemiz 6 yaşında Hz. Muhammed ile evlendi. Hadi Aişe 5 yaşındayken Cübeyr ibn Mut’im’in nişanı bozduğunu varsayalım. O halde Aişe validemiz Cübeyr ile 3 ya da 4 yaşında mı nişanlandı? Bunu hangi akıl izah edebilir? Sadece bu delilimiz bile bu rivayetin hiçbir mantıki izahının olmadığını kanıtlamaya yeter de artar.
  2. Bir başka görüşte şudur: Diri diri kız çocuklarını toprağa gömen cahiliye Arapları genel itibari ile kız çocuklarının yaşlarını tutmazlardı. Toplumun tüm kınamasına rağmen kızlarını gömmeyip onları büyütenler, çocukları buluğa erdiklerinde yaşlarını hesaplamaya başlarlardı. Bildiğiniz gibi cahiliyye Arapları kız çocuklarını bebekken değil buluğ çağına erince gömerlerdi. Gömmeyenler kızının yaşı olarak buluğ çağını sıfır kabul ederek hesaplarlardı. Örneğin kızını 8 yaşında diri diri gömmek isteyen bir baba bu kararından vazgeçerse kızının o yılki yaşını sıfır kabul ediyor bir sonraki sene kızı 9 yaşına geldiğinde onu 1 yaşında kabul ediyordu. Ve bu böyle devam ediyordu. Yani Cahiliyye Arapları için bir kızın yaşı 9 ise o kız yaklaşık 17- 18 yaşlarında oluyordu. Bu görüş birinci maddedeki kadar sağlam bir görüş olmayabilir Aişe validemiz için. Çünkü Ebubekir kızı Aişe için bu metodu uygulamamış olabilir. Her aile bu uygulamayı kullanmıyordu. O yüzden bizi kesin bir kanaate ulaştırmaz.
  3. Birçok tarihi kaynak Aişe validemiz ile ablası Esma arasındaki yaş farkının 10 olduğunu kaydettiler. (Nevevi,Tehzib'ül-Esma 2/597,Hakim, Müstedrek 3/635) Hicretin 73. yılında 100 yaşında vefat etmiş olan Esma hicret sırasında yaklaşık 28 yaşlarında idi. Onun, Aişe validemizden de 10 yaş büyük olduğu da bilindiğine göre, Aişe validemizde hicret sırasında 18 yaşlarında olduğu açıkça görülür. (Hatemü’l Enbiya Hz. Muhammed ve Hayatı, Ali Himmet BERKİ, Osman KESKİNOĞLU, s:210) Aişe validemiz Hicretten yaklaşık 1 yıl sonra evlendiği de bilindiğine göre Aişe validemiz Hz . Muhammed ile evlendiğinde yaklaşık 19 yaşındaydı. Bu uydurma rivayetin karşısındaki en sağlam delil budur. Çünkü Aişe validemizin doğum ölüm vb.. kayıtlarına tarih kitaplarında rastlamazken ablası Esma hakkında bu tür bilgiler kayıt altına alınmıştır.
  4. Bir farklı görüş daha var ki zannımca bu da olayı anlamamıza yardımcı olacaktır. Araplar yaşı söylerken ilk rakamı telafuz etmezlerdi. Bunun birçok örneği var. Mesela 19 yaşındaki bir erkek ya da kız çocuğunun yaşını soranlara ailesi "o dokuz yaşında" derlerdi. Çocuğa bakan kişi onun 9 mu 19 mu 29 mu olduğunu anlardı. Arap kültürünü bilenler bu dediğimi iyi anlamışlardır. Buna Hazif Üslubu, ya da mantığı denir. Hazif Üslubu bazı harfleri kullanmadan gerçekleştirilen söz sanatıdır. Örnek vereyim: Arapça’da “Besmele” diye bir kelime yoktur. Arapça’ya göre anlamlı bir kelimede değildir. Aslında besmele kelimesi “Bismillahirahmanirahim” cümlesinin içindeki belirgin harfleri seçerek oluşturulmuş bir isimdir. Başka bir örnek verelim. Havkale kelimesi. Aslında Arapçada böyle bir isim yoktur. Bu kelime La Havle Vela Kuvvete İlla Billah’ın adıdır. Cümlenin belirgin sesleri alınarak uydurma bir isim yapılmıştır. (Mustafa İslamoğlu) Arapça’daki Hazif kültürünü araştırmanızı öneririm.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Yine aynı yere geldik. Yazdığın yazıda hadis verilmiş ama sahih hadis değil. Oysa ben sana sahih hadis veriyorum. Neden ısrarla zayıf hadisi kabul edip de sahih hadisi kabul etmiyorsun?

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yine aynı yere geldik. Yazdığın yazıda hadis verilmiş ama sahih hadis değil. Oysa ben sana sahih hadis veriyorum. Neden ısrarla zayıf hadisi kabul edip de sahih hadisi kabul etmiyorsun?
Sahih hadis olduğunu nerden biliyorsun dostum? Bak ben senin onca yazdığın şeyden sonra attığın hadise güvenemem. Araştırdığım kadarıyla çoğu alim ve ilahiyatçı bu hadisi yalanlamış. Yine dine bağlamıyalım diye "tarihi" bilgiler attım. Sanırım okumamışsın.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Tarihi dediğin bilgiler İslam kaynaklarına dayanıyor sonuçta. İslam kaynaklarındaki zayıf hadislere dayanıyor. Sana sahih hadis gösterdim. Buna itiraz edemezsin. Bu hadislerin sahih olduğunu da ben söylemiyorum. Bütün İslam alimleri söylüyor bunu. Müslümanların tamamına yakını Buhari ve Müslimi sahih kabul eder.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Tarihi dediğin bilgiler İslam kaynaklarına dayanıyor sonuçta. İslam kaynaklarındaki zayıf hadislere dayanıyor. Sana sahih hadis gösterdim. Buna itiraz edemezsin. Bu hadislerin sahih olduğunu da ben söylemiyorum. Bütün İslam alimleri söylüyor bunu. Müslümanların tamamına yakını Buhari ve Müslimi sahih kabul eder.
Buhari ve Muslim'in hadislerini araştırdığımda attığın hadisleri bulamıyorum. :)

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ve araştırdığım kadarıyla çoğu İslam alimi bunu yalanlamıştır. Yukarıda verdiğim 4 bilgi bu konu için fazlasıyla yeterli. :)

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
6 Yaşındaki Çocukla Evlenilebilir konusundaki hocalarda Aişenin 6 (9 yaş gerdek) yaşında evlendiğini kabul ediyor.
Bak dostum. Attığın hocaların hepsi ne dediğini bilmez cahillerin teki. Birisinin 1 yaşındaki biriyle evlenilebilir demesi için; sapık, deli olması gerekir. Benim sana attığım o kadar bilgi dışında, sen hala bana bunları atıyorsun. Bu rivayet baştan sona yalan ve iftiradır.

"Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), ben 6 yaşında iken benimle evlendi. Medine'ye geldik. Beni'l-Hâris İbnu'l-Hazrec kabîlesine indik. Ben hummaya yakalandım. Saçlarım döküldü. (İyileşince) saçım yine uzadı. Annem Ummu Rûman, ben arkadaşlarımla salıncakta oynarken, bana geldi, benden ne istediğini bilmeksizin yanına gittim. Elimden tuttu. Evin kapısında beni durdurdu. Evimizde, ensârdan bir grup kadın vardı. "Hayırlı, bereketli olsun!", "Uğurlu mubarek olsun!" diye dualar, tebrikler ettiler. Annem beni onlara teslim etti. Onlar kılık kıyafetime çeki düzen verdiler. Beni, Rasûlullah (ın gelişinden) başka bir şey şaşırtmadı. Annem beni O'na teslim etti. O gün ben 9 yaşında idim."
(Buhârî, Nikâh 38, 39, 57, 59, 61; Muslim, Nikâh 69, (1422); Ebu Dâvud, Nikâh 34, (2121); Edeb 63, (4933,4934,4935, 4936, 4937); Nesâî, Nikâh 29, (6, 82). Ayrıca Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayın: 15/486.)

Yukarıdaki olayda anlatılan olay çocuk gelin olayı değildir, bebek gelin olayıdır. Baştan sona kan donduran bir hikaye. Ama gerçek olmayıp sadece bir kurgu olduğunu bilmek gerek. Peygamberimizi sübyancı olarak ya da şehvet düşkünü bir pedofil (sübyancı) olarak göstermeye çalışıyorlar. Biz “böyle bir olayın tarihsel olarak kanıtlayacak bir durum olmadığı gibi aksini gösteren birçok delil olduğunu” söylediğimizde bize “siz batıya bu durumu açıklama ezikliği içinde olan modernistlersiniz” diyerek bizi kendi tabanlarına hedef göstermeye çalışıyorlar. O dönem için Arap kültüründe bu normaldi deyip olayı izah ettiklerini sanıyorlar. Evet o zaman yaşayan Araplar için bu normaldi fakat Muhammed peygamber Araplar dahil dünyaya normal gelen yanlışları düzeltmek için gönderilmişti. Eee Allah’a şirk koşmak Arap kültüründe normaldi peygamber niçin Allah’a şirk koşmadı? İçki içmek Araplar için normaldi peygamber niçin içki içmeye devam etmedi? Cariye (kadın köle) tutmak hem de sınırsızca tutmak normaldi peygamber niçin hayatı boyunca böyle bir olaya bulaşmadı? Bir mantık ancak bu kadar sakat olur. Bana göre bu yalanı ortaya atan insanlar kendi sübyancılıklarına dini zemin hazırlamaya çalışmışlardır. Küçük kızların ırzına geçip sonra “bunu bize İslam emretti, bakın Muhammed peygamber de aynısını yaptı “ demek istiyorlar. Bugün dünya Müslümanları çok büyük bir hataya imza atıyorlar ve Kur’an’ın dinini terk edip, hadis denilen rivayetlerin peşine takılıyor ve o rivayetleri din olarak kabul ediyorlar. Öyle ki çoğu Müslüman Buhari’nin hadis kitaplarını Kur’an ile eşdeğer görüyor ve orada geçen her hadisi mantık dışı da olsa Kur’an’a aykırı da olsa kabul ediyor. Böylece Kur’an’a paralel bir kaynak ürettikleri gibi İslam’a paralel bir din de üretmiş oldular. Umarım Artık Anlamışsındır .

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Tamam hocalara güvenmeyelim. İslam kaynaklarını baz alalım. Sana sahih kaynak gönderdim. Sen de bana zayıf kaynak gönderdin. Buhari ve Müslimi tüm İslam dünyası sahih olarak kabul eder. Dostum bu konuyu daha fazla uzatmayacağım. Çünkü her şey ortada. İspatladım.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Tamam hocalara güvenmeyelim. İslam kaynaklarını baz alalım. Sana sahih kaynak gönderdim. Sen de bana zayıf kaynak gönderdin. Buhari ve Müslimi tüm İslam dünyası sahih olarak kabul eder. Dostum bu konuyu daha fazla uzatmayacağım. Çünkü her şey ortada. İspatladım.
Hala sahih hadis diyorsun. :D Tamam eyvAllah Buhari İle Muslim'in hadisleri sahih. Ben sana diyorum ki kendi araştırmam sonucu bu hadisler yalanlanmıştır ve bu hadisleri ne Buhari nede Muslim söylemiş, yazmıştır.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Sen bana 1 kanıt ben sana sabahtan beri yaklaşık 7-8 şey gönderdim. İnanmak istemiyorsun çok açık.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Hala sahih hadis diyorsun. :D Tamam eyvAllah Buhari İle Muslim'in hadisleri sahih. Ben sana diyorum ki kendi araştırmam sonucu bu hadisler yalanlanmıştır ve bu hadisleri ne Buhari nede Muslim söylemiş, yazmıştır.
İslamcı siteden kaynak verdim. Uzatmayacağım.