Muhammed dönemi cidden çok mu adaletli?

Masterpiece

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Bugün konuşurken şeriat isteyen bir arkadaş şöyle dedi:
Kimin uyguladığına bağlı. Hz. Muhammed'in devrinde öyle bir şeriat vardı ki dünya üzerinde böyle adaletli bir yönetim daha görülmedi.
Bu ne kadar doğru? Yine müslimlerin abartısı mı, yoksa cidden böyle mi? İlk kez duydum çünkü bunu.
@vld_ackrmn fikrini duymak isterim.

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik

Bu ne kadar doğru? Yine müslimlerin abartısı mı, yoksa cidden böyle mi? İlk kez duydum çünkü bunu.
Adaletli yönetim?
- Erkek kadın miras eşitsizliği?
- Erkeğe 4 kadın hakkı?
- Kadını yarım akıllı itham etmek (1 erkek yanılırsa 2 kadın hatırlatması, 2 kadının zekası = 1 erkek zekası, bkz: Bakara 282)
- Kadını tanınmaması için cilbâb içine sokup erkeğe dilediği gibi giyinme hakkı?

Muhammed'in adaleti bu mu?

barney.stinson

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Şeriat isteyen birinin fikrini nasıl sorgusuz kabul edersin? Sorsaydın ya buna delilin nedir diye?

vld_ackrmn

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik

Eğer direk epigrafik ve dış kaynaklara bakacaksak ortada bir veri yok. Ama İslam öncesi araplar şöyle cahilmiş, böyleymiş efendim bunlar doğru değil. Bazıları hatta Arabistanın anaerkil bir toplum olduğunu söylüyor. Arap kraliçeler var. Eee hani arapların hepsi cahildi?

KindarSürpriz

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
. Bazıları hatta Arabistanın anaerkil bir toplum olduğunu söylüyor.
Arabistan çok farklı dinlere sahip bir toplumdu.
Bunun ötesinde animist bir toplumun ataerkil olması düşük bir ihtimal.
Kız çocuklarını gömme meselesi ataerkillikle alakalı değildir.

Cimera

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Adaletli yönetim?
- Erkek kadın miras eşitsizliği?
- Erkeğe 4 kadın hakkı?
- Kadını yarım akıllı itham etmek (1 erkek yanılırsa 2 kadın hatırlatması, 2 kadının zekası = 1 erkek zekası, bkz: Bakara 282)
- Kadını tanınmaması için cilbâb içine sokup erkeğe dilediği gibi giyinme hakkı?

Muhammed'in adaleti bu mu?
+
Namuslu kadınlara zina isnadında bulunup, sonra dört şahit getiremeyenlere seksener sopa vurun ve artık onların şahitliğini hiçbir zaman kabul etmeyin. Onlar tamamen günahkardırlar. Bu da ayrı ironi. :D

Moderatör tarafından düzenlendi:

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist

Sihirli kelime Asr-ı Saădet oluyor. Bilhassa koyu müslümanların dilinden pek eksik olmaz. Doğruluk derecesi bana göre 1%.

Yazan tarafından düzenlendi:

vld_ackrmn

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Arabistan çok farklı dinlere sahip bir toplumdu.
Bunun ötesinde animist bir toplumun ataerkil olması düşük bir ihtimal.
Kız çocuklarını gömme meselesi ataerkillikle alakalı değildir.
Evet Arabistan da yahudi, hristiyan (nasturi ve s.), manicheism, zerdüştilik, pagan ve s. çok din vardı. Arap animizmi okuduğum kadarıyla Arabistan da doğa olaylarına yön veren Tanrılar veya ruhlar ile ile ilgili. Ki zaten tanım gereği öyle. Ruhlara filan önem veriliyordu. Mesela Qaryat al-Faw yazıtına bakarsak adamların ruhanilik anlayışı ileri seviyede diyebiliriz. Bir yerde okumuştum hatırlamıyorum. Arap kadınları çadırlarını 3 gün boyunca doğu tarafına doğru koyuyorsa erkek onun yanından kovulurdu. Marithat toplumuna ait bir kaya yazıtı daha vardı. Adamlar başka kabilelere kız verilmesini ve kızların öldürülmesini yasaklamış. Ama orada kız gömülmesi ile ilgili bir yasak görmedim. Başka sebepler de olabilir. Pagan yahudileri Molokha küçük çocukları kurban ediyordu. Ateşe atıyordular. Ben kızların gömülmesini bir statü sahibi olmak veya bir kült olduğunu düşünüyorum. Çünkü Mezopotamya bölgesinde küçük çocukların kurban edilmesi olayına sık rastlanıyor. (Örnek: Fenikeliler)

Not - Şunu da eklemek gerek. Romalılar kilise otoritesini yaygınlaştırdığı zaman araplar da paganizm gittikçe azalıyordu.

Yazan tarafından düzenlendi:

FİLEozof

lll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Asr-ı Saadet tamlamasını özellikle dört halife dönemi için kullanmak aşırı komik. 😆
Ali ile Ayşe Cemel Savaşı yapıyor. Kuran kalkan olarak kullanılıyor.

bilgivehis

Çaylak
Düşünce
Ateist
Muhammed dönemini anlamak için uzağa gitmeye gerek yok, günümüz Türkiyesine bakman yeterlidir.
Bugün Türkiye adalet ve hukukta nobel ödülü alması gerek ama vermiyorlar. Gerçi RTE Yahudilerden bol bol ödül aldı ama bu kadar adaletli bir yönetim için bu çok küçüktür. Bilim adamları bile Nobel alırken koskoca BOP eş başkanına gelince bir şey yok.

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sırf kendine inanılmadığı için insanları yakmayı planlayan empati yoksunu bir tanrının adaleti ne ise peygamberinin adaleti de o kadardır. Çok fazla uzağa gitmeye gerek yok. Bu ülkede ateist diye insanlar diri diri yakıldı. Bu cesareti kimden aldılar acaba? Dinden döneni öldürün diye beton gibi hadis var. Kim söylemiş acaba bu sözü?

bilgivehis

Çaylak
Düşünce
Ateist
Biliyorum fakat orada ateistlerin öldürüldüğünü bilmiyordum. Sadece aleviler var diye biliyordum.

Sivas katliamı, Maraş katliamı, Gölcük katliamı, 70-80 arası öldürülen işkencelerden geçirilen on binlerce ateist. Günümüzde ise bu devam ediyor, hem de kimsenin ruhu dahi duymuyor. Günümüzde kendinden olmayanları işsiz bırakıyorlar, iş vermiyorlar, en küçük bir beyanda içeri atıyorlar, bu psikolojiyi yaşayan insanlar ağırlığına dayanamayıp ya ölüyor ya da ölmekten beter hale geliyor. Bu ölen insanlar sıradan ölümmüş gibi algılanıyor, oysa gerçek ölüm nedenleri kendilerinden olmayanlara uygulanan psikolojik baskıdır. Psikolojik baskı hem de öyle böyle değil, insanlar sürüne sürüne ölüyor. Üstelik bu şekilde ölenlere normal ölüm raporu veriliyor, işin bir de böyle bir tarafı var, yani insanlar öldüğünde bile haksızlığa uğruyor.

Zahitbey

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Adaleti inşa edebilecek bir dönem yaşanmadı.dinde zorlama yok deyip kendini hicv ile şiir okuyanları öldürten bir peygamber var.din adalet saglamaz din Firavun'un yönetim şeklinin devamıdır.arastirabilirsiniz.

Son konular