Muhammed Kuran'ı Nasıl Yazdı?

Düşünce
Deist
Merhabalar, ilahiyatçıyım. Aynı zamanda imam hatip mezunuyum. Yıllardır hadisleri, ayetleri ve evliya hayatlarını tam bir teslimiyetle okudum. Her şeyde bir hikmet aradım. İmam hatip yıllarında da ilahiyat fakültesinde aslında sorgulayan biriydim. Ancak sorgulamam korkularım nedeniyle yarım kalırdı. Ne olduysa bu yaz tatilinde Muhammed'in evlatlığının eşiyle evlenmesi meselesini eleştirel bir gözle tekrar okuyunca, baktım ki iş çok farklı. Konu konuyu açtı, anladım ki bazı ayetlerde gerçek anlamda bir sıkıntı var.

Ahzap 50, Zümer 6 (8 çift hayvanın gemiye alınması), enam 143-144, Kehf 86, Nur 31, Nur 33 (cariyeleri fuhşa zorlamayın), nur 43 (dağdan dolu yağması), hüzeyfe adlı sahabenin yalancı şahitlik yapması ve peygamberin bunu kabul etmesi, Hac 27 (haccetmeye deveyle gelin), talak 4 çocukla evlilik, fil suresinde put dolu Kabeyi yıkmaya gelenlerin aslında ehli kitap olması (burda bana kalsa Allahın ehli kitaptan yana olması gerekirdi), Kureyş suresinin hiç bir ibadet niteliği taşımaması(namazda böyle bir sure okunduğunda nasıl ibadet sevabı kazanıyoruz) gibi yüzlerce ayeti tekraren okuduğumda gördüm ki kazın ayağı aslında öyle değilmiş.

Ancak benim temel bir çıkmazım var bu konuda çok araştırmama rağmen net bir bilgiye ulaşamadım.

Muhammed bu bilgileri nerden ve nasıl aldı???? Bu konuyu aydınlığa çıkarırsam zihnim tam anlamıyla durulacaktır. Şimdiden teşekkürler.

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Muhammed bu bilgileri nerden ve nasıl aldı???? Bu konuyu aydınlığa çıkarırsam zihnim tam anlamıyla durulacaktır. Şimdiden teşekkürler.
Bu çok iyi araştırılması gereken bir konu. Benim düşüncem: Muhammed tüccardı. Dolayısıyla çevre bölgelerin tamamını gezmiştir. Çevre bölgelerin inançlarından haberdardı. Bu nedenle Tevrat gibi kutsal metinlerden faydalanmıştır malum. Bir de bu metinlere kendi hayat tecrübelerini eklemiştir. Tabi tek başına bunca şeyi yapması zor olsa gerek. Zannedersem Muhammedin çok iyi çalışan bir ekibi var.

Ayrıca duydun mu bilmiyorum. O dönemdeki Mekke, şimdiki Mekke değil. O dönemdeki Mekke şimdi Ürdün sınırları içindeki Petradır. Dolayısıyla Muhammedin; Mısır, Suriye, Irak gibi coğrafyalara ulaşması çok kolaydır.

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Petra meselesini merak ediyorsan aşağıdan izleyebilirsin.

Düşünce
Sünni
Bu çok iyi araştırılması gereken bir konu. Benim düşüncem: Muhammed tüccardı. Dolayısıyla çevre bölgelerin tamamını gezmiştir. Çevre bölgelerin inançlarından haberdardı. Bu nedenle Tevrat gibi kutsal metinlerden faydalanmıştır malum. Bir de bu metinlere kendi hayat tecrübelerini eklemiştir. Tabi tek başına bunca şeyi yapması zor olsa gerek. Zannedersem Muhammedin çok iyi çalışan bir ekibi var.

Ayrıca duydun mu bilmiyorum. O dönemdeki Mekke, şimdiki Mekke değil. O dönemdeki Mekke şimdi Ürdün sınırları içindeki Petradır. Dolayısıyla Muhammedin; Mısır, Suriye, Irak gibi coğrafyalara ulaşması çok kolaydır.
Nisa suresi, 119 da; "onları ne olursa olsun şaşırtıp saptıracağım, en olmadık kuruntulara düşüreceğim ve onlara kesin olarak davarların kulaklarını kesmelerini emredeceğim ve Allah'ın yarattıklarını da değiştirmelerini emredeceğim. Kim Allahı bırakıp da şeytanı dost edinirse, kuşkusuz o, apaçık bir hüsrana uğramıştır." Hz. Muhammed (sav) klonlamayı o zamanlar bilememesi yetmiyor mu?

Düşünce
Ateist
Muhammedin İsa gibi mitolojik bir varlık olduğu kanısındayım. O yıllardaki arap kültürünü ve geleneklerini yansıtan arap mitolojisinin bir ürünü olarak görüyorum.

NickelBack

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Muhammed mitolojik bir varlık ise Kuran ı kim ya da kimler yazdı? Hicret, savaşlar hepsi kurguydu diyelim bunlara insanlar nasıl inandı ve İslamiyet bir topraktan diğer bir toprağa bu kadar yayılabildi ve milyonlarca kişilere ulaştı, her şeyi kurgu olan bir inanç nasıl bu kadar diri kalabildi? Ters mantıkta düşünelim diyelim ki Muhammed diye biri vardı ve kendisi yazdı veya ekibiyle, neden yaptı ki bunu? O zamanlar zaten o toprakların en zengin kadını ile evli ve ciddi mal varlığı ve statüye sahip önünde İsa gibi bir profil varken katledilme öldürülme gibi yeni bir inançla çok büyük bir iddaa ile ortaya çıkıyorsun halk cahil, barbar her an karşı güçler tarafından katledilmen an meselesi ve savaşlara giriyorsun bunu nasıl göze aldı ve hangi mantıkla yaptı ya da 40 yaşından sonra mı? Neden, neden gençken bekarken ve fakirken değil? Kadın iştahı varsa ilk eşiyle o ölene kadar ve bir erkeğin en çok isteyebileceği dönemde ona bağlı yaşadı? Ya da tüm her şeyi kadınlar ve para için mi yaptı bu kadar şeyi göze aldı Kuranı yazan bu kadar şeyi göze alan biri için çok mantıksızca değil mi, isterse tüm bunlar olmadan çok daha rahat bir şekilde hem ölen eşinin parasını yer hem de istediği kadınlarla düşer kalkar onu tutan mı var. Tüm bunlar kurgu ise bu bilgiler kimler tarafından nasıl inşaa edildi, nasıl bu güne kadar geldi? Aslında sorulacak o kadar çok soru var ki, gerçekten merak ediyorum o dönemlerde ne yaşandı?

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Muhammed mitolojik bir varlık ise Kuran ı kim ya da kimler yazdı ?
SofiIerin yazdıklarından aIıntı olarak hazırlandı
Hicret, savaşlar hepsi kurguydu diyelim bunlara insanlar nasıl inandı
Tevrat Talmud ve İncillere nasıl inandılarsa öyle inandılar.Zaten bu kitaplar temas ettikleri tarihlerden çok sonraları yazıldı.O devirlerde iletişiminde olmadığı düşününülürse çok kolaydır
İslamiyet bir topraktan diğer bir toprağa bu kadar yayılabildi
O devrin Arapları Sekülerdi.Hiristiyanlar gibi Doğmatik değildiler.Matematik ve Fene önem verdiler .En az Bir asır sürdü
her şeyi kurgu olan bir inanç nasıl bu kadar diri kalabildi?
Diğerleri (Musevilik ve Hiristiyanlık ) nasıl ayakta kaldıysa oda öyle ayakta kaldı

Muhammed diye biri vardı ve kendisi yazdı veya ekibiyle, neden yaptı ki bunu
İbrahimi dini kendi toplumuna diline adapte ederek ,toplumsal birliği sağlayarak büyüyüp güçlenebilmek için(Şayet yaşadıysa)Alevilik ve Bektaşilikte aynı şeyi yapmak istemiyormu?

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hala Kuran'ı Muhammed'in Yazdığını İddia Ediyosunuz :/ .
Bu sözler çok basit bir mantık ürünüdür. Kur’an ayetlerinin belli sorulara cevap vermek, problemleri çözmek, belli olaylara ışık tutmak ve benzeri konuları açıklamak üzere indiğine dair gerçek, hem Kur’an’ın, hem Peygamber (asv)'in, hem İslam alimlerinin seslendirdiği bir hakikattir. Tefsir usulü literatüründe buna “esbab-ı nüzul” adı verilir.

Burada asıl mesele, Kur’an’a inanıp inanmama meselesidir. Kur’an’ın Allah tarafından Hz. Muhammed (a.s.m)’e indirilen bir kitap olduğuna inanan kimse “Bu sorunlara yerli yerince çözüm getirenin Allah olduğunu”söyler. Kur’an’ın Hz. Muhammed (a.s.m) tarafından -hâşa, yüz bin defa hâşa- uydurulduğunu düşünen bir kâfir ise, ister istemez bu çözümleri getirenin Hz. Muhammed (a.s.m) olduğunu söylemek zorundadır. Zaten bunun başka bir izahı da olamaz.

Elimizde, kırk yönden mucize, 114 suresinden en kısa bir suresinin bile bir benzerini getirmenin hiç kimsenin gücü dahilinde olmadığını söyleyerek, bin yıldan beridir bütün insanlara, hatta cinlere de meydana okuyan, kâinatın yaratışından tutun, ta kıyametin nasıl kopacağına kadar ontolojik, kozmik, arkeolojik bilgilere işaret eden, zaman içerisinde doğruluğu ispatlanmış bir çok gaybî haberlere imza atan ve üstelik okuma-yazması olmayan ümmî bir zatın alinde ortaya çıkan bir Kur’an vardır. Bunu yok saymanın imkânı olmadığına göre, kâfir olanların elinde tek bir seçenek kalır; Kur’an’ın yazarı -haşa- Hz. Muhammed’dir.

Aslında bu tür inkarcıların kafalarını daha iyi çalıştırmaları için onlara kısa bir yol tavsiye etmeyi düşünüyoruz.

“Şöyle oldu da Hz. Muhammed bunun için filanca ayeti Kur’an’a yazdı”türünden çok uzun ve bir çok yönden de tutarsız olduğu ispat edilebilen bir iddia yerine, kısaca “Hz. Muhammed (a.s.m) Hz. Musa (as) ve Hz. İsa (as)’a bakarak o da peygamberliğini ilan etti” deseler, daha kestirmeden bir yol alırlar. Yalnız burada bir tek problemleri var; o da bunların hiçbir peygambere inanmamalarıdır.

Şu ayet-i celile ile bir hatırlamada bulunmayı vicdanî ve insanî bir görev olarak görüyoruz:

“Resulüm! (kıyamet gününde) bir görsen o suçluları: Rablerinin huzurunda, mahcupluktan başları önlerine eğilmiş şöyle derken: “Gördük, işittik ey Rabbimiz! Ne olur bizi dünyaya bir daha gönder! Öyle güzel, makbul işler yaparız ki! Çünkü gerçeği kesin olarak biliyoruz artık!”(Secde, 32/12).

NickelBack

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Yok Yavuz abi bunların hiçbiri ikna edici değil, bir varsayım o dönemde yaşamadık gerçeği bilemeyiz anca birilerin yazdıklarını okuyup işimize gelene inanırız..ne dersen de dinlerin oluşumunda mantığın çok ilerisinde kesinlikle oturtamayacağımız bir çok soru işaretleri var..

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Yok Yavuz abi bunların hiçbiri ikna edici değil, bir varsayım o dönemde yaşamadık gerçeği bilemeyiz anca birilerin yazdıklarını okuyup işimize gelene inanırız..ne dersen de dinlerin oluşumunda mantığın çok ilerisinde kesinlikle oturtamayacağımız bir çok soru işaretleri var..
Ama deliller ortada yok.Mesela Kutsal Ahid sandığı nerede?Ha Habeşistanda her kilisede bir sandık var o başka:)Peygamberlerin yaşadıkları tarihle ilgili tek delil yok.Mesela Muhammede ait herhangi bir eşya veya Aliye ait meşhur Zülfikar kılıcı?Yok..Bırakın bunları daha yakın bir tarihe gidelim Hacı Bektaşın yaşadığına dair somut delil bulamazsınız.Burnundan akan kan suyla karışmış Kadıncık ana o suyu içmiş ve Seyid Ali Sultana hamile kalmış.Ama Bektaşiler gerçeğe Hü deriz derler.Bu şu demektir.Seyid Ali Sultan bir manevi mefhumun sembolleşmiş hali olur.O zaman Hacı Bektaşda o Manevi mefhumu ortaya çıkaran bir bir manevi mefhum olur:)Zaten Bektaşiler bunu Ezeli ve ebedi Nuru Muhammed Ali diyerek dolaylı olarak dile getiriyorlar.Araplar ise zaten İsmaili Yahudiydiler.Daha sonra İshaki Yahudilere inat İsevi olmakla beraber HiristiyanIığı Tutucu oIdukları için benimseyemediler.Ve Mushaftaki Muhammed yani övülmüş olan İsa zamanla Hadis ve Siyerler ile İsadan ayrı bir arap peygamberine dönüştü.

Düşünce
Deist
Nisa suresi, 119 da; "onları ne olursa olsun şaşırtıp saptıracağım, en olmadık kuruntulara düşüreceğim ve onlara kesin olarak davarların kulaklarını kesmelerini emredeceğim ve Allah'ın yarattıklarını da değiştirmelerini emredeceğim. Kim Allahı bırakıp da şeytanı dost edinirse, kuşkusuz o, apaçık bir hüsrana uğramıştır." Hz. Muhammed (sav) klonlamayı o zamanlar bilememesi yetmiyor mu?
Merhaba burada kulaklarını yarmalarını emredeceğim kısmını açıklayayım; o zamanlar araplarda bir gelenek vardı. Kabedeki putlara hibe edilen develerin kulakları yarılır ve öylece serbest bırakılırdı. Bundan böyle bu develer bir nevi dokunulmazlığa kavuşurdu. Ayette kast edilen bu olsa gerek. Hayır bu klonlamaya işaret ediyor dersen, klonlama yapılırken ilk önceleri kulak dokusundan alınan hücrelerin yerine şuanda memelerden alınan dokular kullanılmaktadır. Ayrıca 3. bir husus da şudur ki (burası çok önemli) burada klonlamayı Muhammed değil şeytan biliyor. Dikkat edersen bu sözler şeytanın sözleridir. Soru şu; eğer burada kastedilen klonlama ise Şeytan klonlamayı nasıl biliyor ve gelecekten nasıl haber veriyor.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Düşünce
Deist
Tamam işte kardeşim. Bende klonlama geçerken, aklınız buna'mı takılıyor diyorum? İlgili ayetin'de anlamıyla ilgili bilgi burada var: http://blog.milliyet.com.tr/bir-kuran-mucizesi--canlilarin-kopyalanmasi/Blog/?BlogNo=311346 Bir yönden kötülemeye çalışıyorsunuz, tutmayınca hadi bi diğerkine..
Bende diyorum ki burada bahsedilen klonlama değil, o zaman ki uygulamayı söylüyor. Yani kulaklarını yardıkları hayvanları artık kullanamıyorlar. Yani o hayvanlara asli görevini yaptıramıyorlar, çünkü o hayvanların kulaklarını yararak putlara hediye ettiler.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bende diyorum ki burada bahsedilen klonlama değil, o zaman ki uygulamayı söylüyor. Yani kulaklarını yardıkları hayvanları artık kullanamıyorlar. Yani o hayvanlara asli görevini yaptıramıyorlar, çünkü o hayvanların kulaklarını yararak putlara hediye ettiler.
Yukarda link attım sana klonlamadan bahsettiğine dair. Bu herkesin kendi yorumu işte. Sen putlarla ilgili diye düşünürken, biz klonlamadan bahsettiğini düşünüyoruz.

Üst Alt