Muhammed ve Arap Kavmi

Mesajlar
4
Tepki puanı
12
Düşünce
Deist
İbrahim suresi 4. ayet ve Zuhruf 44. ayetin karşılaştırılması bile pek çok şeyi açığa çıkarmaya yetecektir.

Biz her peygamberi başka değil, sadece kendi kavminin diliyle kendi kavmi için göndeririz. Böylece onlara anlatabilmesini mümkün kılarız. (İbrahim 4)

Muhammed hangi kavmin diliyle hangi kavme gitmiştir? Japon kavminin diliyle Japon kavmine mi? Alman kavminin diliyle Alman kavmine mi? Arap kavminin diliyle Arap kavmine mi? Bunu aklımızda tutalım ve şimdi aşağıdaki ayeti iyi okuyalım:

Kuran senin için ve kavmin için bir öğüttür. Sen ve kavmin ondan sorumlu tutulacaksınız. (Zuhruf 44)

Neden bütün kavimler içindir demiyor? Neden bütün kavimler ondan sorumludur demiyor? Muhammed Arap kavminden olduğuna göre, Arap kavminin diliyle Arap kavmine gönderildiğine göre; "Kuran Muhammed ve kavmi içindir, Muhammed ve kavmi ondan sorumludur (Zuhruf 44)" diyen ayet ne söylemiş oluyor?

Kuranı anlayabilmeniz için Arapça indirdik. (Yusuf 2)

Demek ki Arapça olmasa anlayamayacaklardı. Arapça hangi kavmin dilidir? Arapça olmasaydı hangi kavim anlayamayacaktı?

Meryem oğlu İsa, bir misal olarak anlatılınca senin kavmin hemen bağrışmaya başladılar. (Zuhruf 57)

Şimdi burada Muhammed Arapça İsa'dan bahsedince bağrışan kavim hangi kavimdir? Alman kavmi mi? Japon kavmi mi? Arap kavmi mi? Burada bağrışmakla suçlanan kavim hangi kavimdir?

De ki: "Ey kavmim! Bulunduğunuz mekânda elinizden geleni yapın! Muhakkak ki ben de yapacağım. Öyleyse yakında bileceksiniz." (Zumer 39)

Ey kavmim diye Muhammed'in Arapça seslendiği bu kavim hangi kavimdir? Alman kavmi mi? Çin kavmi mi? Arap kavmi mi? Muhammed bu ayetle hangi kavme meydan okumuş oluyor?

Kuranı senin lisanınla (Arap lisanıyla) kolaylaştırdık ki onunla inatçı bir kavmi uyarabilesin. (Meryem 97)

Dikkat edilirse bütün kavimleri uyarman için dememiş. İnatçı olan o bir kavmi uyarman için demiş. Kolaylaştırılmış Arap lisanıyla anlatılanı zar zor anlayan bir kavimden söz edildiği açık. Bu kavim hangi kavimdir? Japon kavmi mi? Alman kavmi mi? Arap kavmi mi?

Yine biz (Mûsâ’ya) seslendiğimiz zaman Tûr’un yan tarafında da değildin. Fakat senden önce kendilerine hiçbir uyarıcı gelmeyen o bir kavmi uyarman için o haberleri sana bildiriyoruz. (Kasas 46)

Senide ataları uyarılmamış olan ve bu sebeple gaflet içinde kalmış o bir kavmi uyarman için gönderdik. (Yasin 6)

Evet yine bütün kavimleri uyarmak için demeyi unutmuş olmalı.

Bu kavim Arapça inmeyen bir mesaja, neden dilimizde inmedi diyecek olan bir kavimdir. Bu kavim hangi kavim olabilir? Ayet aşağıda:

Eğer onu Arapça bir Kuran kılmasaydık; "neden dilimizde inmedi, Arap olana Arapça olmayan bir Kuran olur mu hiç" diyeceklerdi. (Fussilet 44)

O zaman Japon kavminin de, Japonca inmeyen bir kitap için "neden dilimizde inmedi" deme hakları vardır. Japon olana Japonca inmeyen kitap olur mu deme hakları vardır.

Kuranı ona bir insan öğretiyor dediklerini biliyoruz. Oysa bahsettikleri o kişi ve onun dili Arap'a yabancıdır. Bu ise dili apaçık Arapça olan bir kitaptır. (Nahl 103)

Arap olmayanların kendileri ve dilleri yabancı olarak görülüyor açıkça. Ötekileştirme var burada. Arapçadan başka bir dile tahammül olmadığını gösteriyor Nahl 103 ayeti.

Ve Muhammed 'mahşer günü' sadece kendi kavminden şikayetçi olacakmış:

Peygamber der ki: Ey Rabbim! Benim KAVMİM bu Kur’an’ı terk etti. (Furkan 30)

Görüldüğü gibi diğer kavimler Muhammed'in gündeminde yoklar.
 
Üst