Muhammedin Allah İle Aldatması - 2. Bölüm

Oğuz Han

Üye
Mesajlar
46
Tepki puanı
58
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Ganimetler Allah’ın

Enfal suresine adını veren “ganimetler”dir.
Hicretten sonra savaş stratejisine geçen Muhammed hazretleri kervan ve kabile baskınlarına başlayınca elde edilen ganimetler müslümanlar arasında sorun olmuştu. Ellerine geçirdiklerini Muhammed’e teslim etmek işlerine gelmemişti.
Toplanıp sordular.
Bunun üzerine Muhammed ayetle yanıtlar:

Enfal/1: Sana ganimetlerden sorarlar. De ki: Ganimetler; Allah’ın ve Resulünündür. Şu halde eğer mü’minler iseniz Allah’tan korkun, aranızı düzeltin, Allah’a ve peygamberlerine itaat edin.

Ancak itaat sağlanamaz. Özellikle Bedeviler ganimette ısrarcıdır. Muhammed hazretlerini sıkıştırıp paylarını almada diretirler. Pazarlık sonucu ayete dökülür:

Enfal/41: Bilin ki, ganimet olarak ele geçirdiğiniz şeylerin beşte biri, muhakkak Allah’ın, Resulün ve yakınlarının, yetimlerin, yoksulların ve yolcunundur. Eğer Allah’a, hak ile batılın birbirinden ayrıldığı gün, iki ordunun karşı karşıya geldiği günde kulumuza indirdiğimize iman ediyorsanız, Allah, her şeye güç yetirendir.

Bedir Savaşı sırasında ganimetler arasında bulunan kırmızı kadife kumaş kaybolur. Müslümanlar arasında kadife kumaşı Muhammed hazretlerinin aşırdığı söylentisi yayılır.
Muhammed yanıt verir, tabi yine Allah’tan diyerek:
Ali İmran/161: Bir peygamberin ganimet malını aşırması, hiyanet etmesi, olur şey değildir. Kim aşırırsa kıyâmet günü aşırdığını boynuna yüklenip getirir. Sonra herkese kazandığı tastamam verilir, hiçbir haksızlığa uğratılmazlar.

Giriş Bölümü - Muhammed'in Allah İle Aldatması
1. Bölüm - İyilik de, Kötülük de Allah’tan
3. Bölüm - Allah Attı! Allah Öldürdü!
4. Bölüm - 1’e 10 Olmadı, 1’e 2 Verelim
5. Bölüm - Allah’ın Kızları Şefaatçidir
6. Bölüm - Soru Sormak Yasak
7. Bölüm - Ayşe’nin Fendi
8. Bölüm - Nikah Kıyan Allah
9. Bölüm - Eşleri Başkaldırınca

Serdar Kaangil
 
Üst