muhammedin bilgi çalması

vvolowizard

Çaylak
Düşünce
Tengrici
Küçük bir soru sorup hemen kaçacağım.
"Muhammed'in arkadaşlarından Enes (Malik Oğlu), çok sonra, şöyle anlatacaktır olayı: "Bir adam vardı. Neccaroğullarından.. Hristiyan'dı, Müslüman olmuştu. Bakara ve Ali İmran surelerini okumuştu. Peygambere de vahiy yazıyordu. Sonra, yeniden Hristiyan oldu ve kaçıp Hristiyanlara katıldı. 'Ben ne öğretip kendisi için yazdımsa, Muhammed yalnızca onu bilir, başka bir şey bilmez,' demeye başladı." (Bkz.Buhari, e's-Sahih, Kitabu'l Menakıb/25,c.4,s.181-182;Tecrid, hadis no:1477)"

Buna benzer kayda geçmiş hadisler var mı başka varsa atabilir misiniz?

Moderatör tarafından düzenlendi:

FİLEozof

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
küçük bir soru sorup hemen kaçacağım.
"Muhammed'in arkadaşlarından Enes (Malik Oğlu), çok sonra, şöyle anlatacaktır olayı: "Bir adam vardı. Neccaroğullarından..Hristiyan'dı, Müslüman olmuştu. Bakara ve Ali İmran surelerini okumuştu. Peygambere de vahiy yazıyordu. Sonra, yeniden Hristiyan oldu ve kaçıp Hristiyanlara katıldı. 'Ben ne öğretip kendisi için yazdımsa, Muhammed yalnızca onu bilir, başka bir şey bilmez,' demeye başladı." (Bkz.Buhari, e's-Sahih, Kitabu'l Menakıb/25,c.4,s.181-182;Tecrid, hadis no:1477)"

buna benzer kayda geçmiş hadisler var mı başka varsa atabilir misiniz
Hadis kitapları güvenilir değildir. Kaldı ki İslam, Muhammed’in icadı değildir.

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Küçük bir soru sorup hemen kaçacağım.
"Muhammed'in arkadaşlarından Enes (Malik Oğlu), çok sonra, şöyle anlatacaktır olayı: "Bir adam vardı. Neccaroğullarından..Hristiyan'dı, Müslüman olmuştu. Bakara ve Ali İmran surelerini okumuştu. Peygambere de vahiy yazıyordu. Sonra, yeniden Hristiyan oldu ve kaçıp Hristiyanlara katıldı. 'Ben ne öğretip kendisi için yazdımsa, Muhammed yalnızca onu bilir, başka bir şey bilmez,' demeye başladı." (Bkz.Buhari, e's-Sahih, Kitabu'l Menakıb/25,c.4,s.181-182;Tecrid, hadis no:1477)"

Buna benzer kayda geçmiş hadisler var mı başka varsa atabilir misiniz?
Kaynak atabilir misin rica etsem? Buhari'de 1477 numaralı hadise gidince bu çıkmıyor.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran'ın Hristiyan apokriflerinden derlendiğine işaret etmişler. Bu hadisler işte böyledir. Değişe değişe binbir kılığa girmiştir. Aslını sadece "ilimde derinleşenler"! bilir! 🙂

Bilgisi olmayanlar "burada allah ne murat etmiştir" diye sorarlar. 😁 De ki hepsi yakıştırma, hepsi uydurma. Muhakkak aklınız size yeter. Görünür ya da görünmez hiç bir puta tapınmayın, medet ummayın.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
121-.......Enes ibn Mâlik (R) şöyle demiştir: (Neccâr oğulları'ndan) Hristiyan bir adam vardı. Sonra müslümân olmuştu. el-Bakara ve Âlu İmrân sûrelerini okumuştu. Peygamber'e vahiy kâtibliği de yapıyordu. Bu adam sonra Hristiyanlığa geri döndü. Bu mürted:

— Muhammed birşey bilmez, yalnız benim kendisine yazdığım şeyleri bilir, demeğe başladı.

Ve (aradan çok bir zaman geçmeden) Allah onu öldürttü. Hris-tiyanlar onu gömdüler. Fakat sabah olunca gömüldüğü yer onu dışarıya atmıştı. Bunun üzerine Hristiyanlar:

— Bu, Muhammed'in ve sahâbîlerinin işidir. Onların arasından çıkıp kaçtığı için bu dîn kardeşimizin ölüsünden kefenini soydular ve onu (meydana) bıraktılar, diye iftira ettiler.

Ve onun için derin bir çukur kazıp içine bıraktılar. Fakat sabah olunca gömüldüğü yer onu (yine) dışına attı. Hristiyanlar yine:

— Bu, Muhammed ile sahâbîlerinin işidir. Onların arasından çıkıp kaçtığı için bu dîn kardeşimizin ölüsünden kefenini soydular ve onu kabrin dışına bıraktılar, dediler.

Ve bir yerde yine ona bir çukur kazdılar ve güçleri yettiği derecede derinleştirdiler. Fakat sabah olunca bu yerin de onu dışına atmış olduğu görüldü. Bunun üzerine Hristiyanlar bu işin insanlar tarafından yapılmadığını bildiler ve onu açıkta bıraktılar [136].

[136]Medîne'ye hicret ettikten sonra Medine Yahudileri İle Hristiyanlar, Müslümanlığı İçinden yıkmak için şöyle bir sû'ikasd tertîb ettiler: Bunlar, zahirde müslümân oluyorlardı. Bir zaman geçtikten sonra irtidâd ederek ayrılıyorlardı. Maksadlan diğer müslümânlan dînden çıkmaya sevketmekti. Hadîste bildirilen Hristiyan da böyle bir hainlikle müslümân görünmüş, sonra irtidâd

http://ansar.de/buhari/index.htm Bu kaynak vesile Allah'ın izniyle.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Bu hadisin saçmalığını cevaplamıştım bir daha cevaplıyayım. Bu Hristiyanlar gerizekalı mı da dışarıya gözcü koyup kim çıkartıyor bu adamı diye bakmamışlar?
Bu düşüncenizi cevaplamıştım bir daha cevaplayım. Kısaca: ebuleheb.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hadise gerek bile yok, bizzat Kuran'da bu şeyi bir yabancının yazdırdığının iddia edildiği, fakat o iddia edilen yabancının dilinin yabancı olduğu, onun Kuran yazdıramayacağı ifadesi bulunuyor.

Yani var ya, ben her zaman derim. Ne kadar da haklıyım. Kuran'da doğru, yerinde, tam isabet bir söz mü arıyorsunuz. Müşrikler dediler ki etiketli ifadelere bakacaksınız! 😄

Ülen bu müşrikler de ne bilge, ne isabetli kişilermiş, her seferinde şak diye taşı gediğine koymuşlar. En tipik, en şahane, en klas, çerçeveletip asılacak müşrik vecizesi: "Kuran eskilerin masallarıdır." ya da "Kuran ancak bir insan sözüdür." Yani onikiden! Tam isabet!

Kuran'da veciz, özlü, güzel bir söz arıyorsanız ancak müşrikler dediler ki etiketi altında bulursunuz. Başka yoktur. 😁

Kuran'da "innemel muşrikune necesun" diye öfkeden salya saçacak derecede nefret kusulması boşuna değil. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış. Bunlar doğru söyleyeni gördükleri yerde öldürüyorlar!

Yazan tarafından düzenlendi:

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Madem Allah insanların akıllarına girip bazı şeyleri unutturabiliyor o zaman İmtihan nerede?
ebulehebden bahsediyorsan inkar ede ede kalbinin karamasına vesile olmuş. Müşriklerden yana olmuş bir sürü tebliğ gelmiş hepsini reddetmiş. Yalandan bile iman ettim diyemez olmuş Allah'ın izniyle.

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
ebulehebden bahsediyorsan inkar ede ede kalbinin karamasına vesile olmuş. Müşriklerden yana olmuş bir sürü tebliğ gelmiş hepsini reddetmiş. Yalandan bile iman ettim diyemez olmuş Allah'ın izniyle.
Ebu Leheb'in yanındaydınız galiba kendisini bu kadar iyi tanıdığınıza göre. :)

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Ebu Leheb'in yanındaydınız galiba kendisini bu kadar iyi tanıdığınıza göre. :)
Ayet var hadis var.
Ayetin inişini tarihini isterseniz tam tarih verilemez diye biliyorum. Verilse bile yüksek ihtimal Orijinal nüsha isitersiniz. Yani bu sorular biraz düşünün önce gözününüz önünde her saniye yaratılan mucizelere bakın. Bu konuda daha fazla konuşmayacağım. Konuşuldu.

Kur'an-ı Kerim ve hadisler direkt herkese orijinal verilsin herkes mucizeleri görsün iman etsin kafası mı var sizde anlamadım.

Yazan tarafından düzenlendi:

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ayet var hadis var.
Ayetin inişini tarihini isterseniz tam tarih verilemez diye biliyorum. Verilse bile yüksek ihtimal Orijinal nüsha isitersiniz. Yani bu sorular biraz düşünün önce gözününüz önünde her saniye yaratılan mucizelere bakın. Bu konuda daha fazla konuşmayacağım. Konuşuldu.
O zaman Hristiyanlara gelelim. Hristiyanlar dışarıya gözcü koymayı neden düşünemedi? Allah bu fikrin akıllarına gelmemesine karıştı mı karışmadı mı?

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
O zaman Hristiyanlara gelelim. Hristiyanlar dışarıya gözcü koymayı neden düşünemedi? Allah bu fikrin akıllarına gelmemesine karıştı mı karışmadı mı?
Bu tamamen benim yorumum buna dair bir yorum bulmadım ama istersen yine ben sorayım Hz.Aişe annemiz ile ilgili sorunda var unuttum onu hatta nasipse şimdi soracağım.

Kendi yorumum: Mucizeyi görebilmek için, Sahabenin ve/veya farklı kişilerin şüpheye düşmemesi için, ebulehebe olduğu gibi olabilir, belki de gözcü olayı vardır bilmiyorum. Her şeyin en doğrusunu ALLAH bilir.

Özelden bana atar mısın o sorunu tekrardan? Buraya atmanı istemiyorum fitneye vesile olabilir.

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Bu tamamen benim yorumum buna dair bir yorum bulmadım ama istersen yine ben sorayım Hz.Aişe annemiz ile ilgili sorunda var unuttum onu hatta nasipse şimdi soracağım.

Kendi yorumum: Mucizeyi görebilmek için, Sahabenin ve/veya farklı kişilerin şüpheye düşmemesi için, ebulehebe olduğu gibi olabilir, belki de gözcü olayı vardır bilmiyorum. Her şeyin en doğrusunu ALLAH bilir.

Özelden bana atar mısın o sorunu tekrardan? Buraya atmanı istemiyorum fitneye vesile olabilir.
Hangi soruyu? Aişe sorusuysa tartışdığımız konuya gidip mesajlara bakmanız daha iyi olur.

Son konular