Muhammed'in Zeynep'i Karıları Arasına Katması

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Mesajlar
335
Tepki puanı
150
Düşünce
Agnostik
Allah'ın rahmetinden dâhi uzaklaşmış demek.
Allah'ın rahmetinden dâhi uzaklaşmış demek diyorsun. Mesela 100 yaşına kadar yaşayan rockyfeller'lardan mi bahsediyorsun ediyorsun yoksa doğar doğmaz ölen bebeklerden mi bahsediyorsun? Söyle bakalım hangisi? Eğer bizden bahsediyorsan biz yaşıyoruz. Yetmiyor senin imanın gitmesine belki sebep olacağız. Söyle bakalım hangisi?
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Tepki puanı
617
Düşünce
Ateist
İnsanlar akıl yönünden diğer canlılardan üstün olsalarda fiziken çok zayıftılar. Popülasyonlarını sürdürmek için sosyal yaşamak zorundaydılar. İnsanlar toplum halinde yaşamaya başladıklarında ahlak ve etik gibi insani değerleri ortaya çıkardılar. Birbirlerinin eşine servetine yan gözle bakmamak belkide en eski ahlak ve hukuk kuralıydı. Ve insanın başarısının en önemli şartlarından biri de gerek akıl olsa gerek. Fizik gücünden önce toplumunun kurallarına saygı ve uyumdur. Kurallar yanlış dahi olsa onlarla mücadelenin ilk şartı yinede onlara karşı saygıdır. Aksi halde toplum tarafından dışlanırlar.

Yapmak istediklerini yapamazlar. Olayımızda ise evlatlığı, beslemeliği bir kenara bırakalım. Bir dostunun eşine yan gözle bakmak gibi ne etiğe ne de ahlaka uygun olmayan bir durum vardır. Bu yüzden ahlakı savunan teistlerin bu olayı olduğu gibi kabul edip Muhammedi savunmaları bir çelişkidir.
Ancak bu olayda gördüğümüz gibi o devrin Arapları böyle bir fiili hoş karşılamamaktadırlar. Hatta ahlaken yoksun insanlar dahi ahlaksızlığı hoş karşılamaz.

Yapacağını toplumdan gizli yapmaya çalışır. O zaman böyle bir ahlaksızlığın Kuranda ne işi var? Bu nasıl izah edilir? Bunun kanaatimce tek bir izahı olabilir. O da Muhammed tarihte yaşamış bir peygamber falan değildir! Muhammed bir manevi kitabın baş kahramanı olan sevginin, aşkın, yaşama bağlılığın insan şeklinde sembolleştirilmesidir. Onun beslemesi Zeyd ise karşılığa dayalı lokal bir sevgi olup Zeynepte bir yaşam uğraşıdır. Yaşamda sevgiler genelde bir nedene yani bir menfaate dayanırlar. Fakat zamanla bu menfaat ortadan kalkar ama sevgi yine devam eder.

Aslına burada sevgi yer değiştirmiştir. Karşılığa dayalı sevgi boşanmış yerini karşılıksız sevgi olan aşk almıştır. İşte bu aynı zamanda idealizimdir. Mesela toplumda bol para ve itibar sağlamasından dolayı işinizi seçmiş olabilirsiniz ve onu seversiniz. Ama zamanla ne parasına ne de itibarına bakmadan sevmeye başladığında lokal sevgi ile aşk yer değiştirmiştir. Ya da çok güzel olan eşini güzelliğinden dolayı sevmişsinizdir. Fakat zamanla o güzellikten eser kalmadığı halde yine eşinizi sevmeye devam ediyorsanız şayet sizin Muhammediniz sizin Zeydinizi, sizin Zeynebinizden boşatıp kendine almış demektir. :)
 

Ali Bozlak

Üye
Mesajlar
4
Tepki puanı
4
Düşünce
Agnostik
Kalbi mühürlenmemiş nasıl oluyor, örnek versene.
Kalbin mühürlenmesi Kuran'da da kullanılır. Kalp aslında sadece kan pompalayan bir organ, ama önceden düşünmenin kalpte gerçekleştiği zannediliyordu. Kuran'ın bazı ayetleri de bu eski yanılgıyla uyumludur. Eğer Muhammed düşünmenin beyinde gerçekleştiğini bilseydi, Kuran'da "beynin mühürlenmesi" diye geçerdi.
 
Üst