• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Muvafakât-ı Ömer nedir?

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Halife Ömer basiretle bir adım attığında, Allah da onu ayet olarak onaylardı, bu olaylara Muvafakat-ı Ömer denir.

Hicap ayeti Ahzap 53 Ömerin isteği üzerine indi. Ömer zekat vermiyorum benim yaşadığım şartta bu ayet işlevsel değildir dedi vermedi.

Prof. Dr. Mustafa Öztürk.

Kısaca anlatmak istediği kuranın hükümlerini her devirde uygulayamazsınız gerekirse bu hükümler askıya alınır uygulanmaz.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İslam tarihine bakılırsa Muhammed dirayetsiz biri ve Ömer'in sözünden hiç çıkamıyor. Ömer ne derse o oluyor. Ömer bunu yok Mekke eşrafını tavlayacağım diye kör mümini hor gördün, yok önüne gelen kadını istedin verdik, evlatlığının karısına göz diktin onu da verdik tamam bitti artık başka kadın yok sana diye azarlıyor, hiç bir şeydin seni biz adam ettik zengin oldun diye başına kakıyor, benim dediğimden başka kafandan ayet uydurursan senin boynunu koparırım diye de tehdit ediyor!

Bunlar hep Kuran'da yazar. Kuran'ı Ömer dikte ediyor, şöyle bir ayet download ettim diyeceksin diye talimatları Ömer veriyor.

Ömer tek başına değil, ekibi var. Yardımcısı Ebu Bekir. Tetikçisi Ali. Finansör ise Osman. Hamza da sert mizaçlı olduğu için görünüşe göre onu Ömer ortadan kaldırttırıyor. İlk paragraftan sonra yazdıklarım Kuran'da elbette yok da, hikaye böyle tamamlanıyor rivayetlerde. Yoksa Kuran'da Muhammed için karısını boşayan Zeyd var ama ne Ömer var ne başkası! Zeydi Kuran'a yazmak çok ciddi fiyasko yani, olacak iş değil! Karısını boşadı diye adını Kuran'a yazmak çok abes olmuş!

Yine hikayeyi rivayetlerden tamamlamak zorundayız, Ömer Muhammed'in son kullanma tarihi dolunca yani Mekke ele geçirilince Muhammed'i çocukluğunun geçtiği sılasından Medine'ye sürgüne gönderiyor ve zehirlenip öldürülmesini emrediyor. Eşleri bu emri yerine getiriyor, zehiri birden değil yavaş yavaş veriyorlar. Hastalandın ilaç veriyoruz diye zehire devam ediyorlar. Muhammed ayıkıp bana ilaç vermeyin deyip geri bayılıyor ve zehire devam. Ölmek üzereyken vasiyet yazdırmak istiyor, Ömer yazmalarına izin vermiyor. Ölünceye kadar başını bekliyor. Öldüğünü görünce ölümün duyurulmasını yasaklıyor. Ölüyü öylece bırakıp hemen halife seçmek için ekibi topluyor. Ali halife olmaya kalkışır diye onu toplantıya almıyor.

Muhammed'in cenazesi üç gün kalkmıyor. Kıytırık cenaze namazları üç beş kişiyle kılınıp olduğu gibi elbiseleriyle yatağının yanına açtıkları çukura itip üzerini kapatıyorlar.

Hikaye böyle görünüyor. Buna tabii inanmıyoruz. Kanıt yok. Çizilen portreye bakınca bu çıkıyor, doğruysa. Ortaya çıkan resim bu, yapacak bir şey yok. Eldeki kaynakları okuyunca gördüğümüzü söylüyoruz.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Başka rivayetler de var. Ömer Muhammed'in kızı Fatma babasından kalan mirası istedi diye evine gidip kapıyı yumrukluyor ve Fatma kapıyı açarken kapıya tekme vurup kadının yaralanmasına, daha sonra ölmesine yol açıyor. Böylece Ali'yi iyice ekarte ediyor. Elleri bağlı esirlerin kafasını kolayca kesen ve kafa kesmekten kolları ağrıyan, ara verip ikindi namazını kılıp kafa kesmeye devam eden Ali, Ömer'in bu şiddeti karşısında süt dökmüş kediye dönüyor. Bütün ekip sırasını savmadan halife olamıyor. Ayşe Muhammed'i ortadan kaldırmak gibi önemli bir görevi başardığı için sivriliyor, Ali ile savaşa bile kalkışıyor.

Sonuçta bunlar birbirini yerken fırsatı yakalayan Ümeyye soyu tekrar iktidarı ele geçiriyor ve Muhammed'in ailesini de adamlarını da temizleyip yok ederek intikamını alıyor. Hikaye kısaca böyle.

Bunlar hiç bir kanıtı olmayan rivayetler. Fakat bunlara bakarak önemli bir çıkarsama yapıyoruz: İslam'ın yaratılmasında Araplar yalnız değil. İran da işin içinde. İlk girişim evet Hristiyan Araplardan fakat asıl İslamı şekillendiren format veren Farslar. Ben buna artık kesin gözüyle bakmaya başladım. Bu hikayeler Arap değil Fars kaynaklı. Kuran Hristiyan apokriflerden Araplarca derleniyor fakat hadisleri yaratanlar İslam tarihini yazanlar Farslar. Bu son derece net görülebiliyor.

Arapların namaz filan kıldığını hiç sanmıyorum. Namazı Zerdüşt dininden uyarlayıp İslama yamayan Farslar. İslam fıkhını yaratan büyük ölçüde onlar. Sonra Farslarla Araplar birleşip birinci tehdit gördükleri Türklere saldırıyorlar. Türklerin zayıf dağınık zamanlarına denk gelip yeniliyorlar fakat sonra toparlanıp lider konuma geçiyorlar. Araplarla Farsları ekarte ediyorlar.

Ama tabii Araplar geri Hristiyan olmadığı gibi Türkler de geri kendi dinlerine dönmüyorlar. İslam çok kullanışlı şekilde yaratılmış olduğu için hepsi bu dini kullanıyor. Kullanan kullanana. Hâla öyle.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu din niye bu kadar kullanışlı? Çünkü cahiller üzerinde susta durdurucu, sindirici, köleleştirici bir etkisi var. Bunu neye borçlu? Daha önceki kitap denemelerinin "rab buyurdu" formatında yazılmış olmasına karşılık, Kuran'ın ne formatta yazıldığı hiç belli olmasa da güya allahın ağzından iddiasında yazılmış olması. Allah nadiren ben şeklinde çoğunlukla biz şeklinde konuşturuluyor bu kitapta. Kitap özelliği taşımaz da, adet yerini bulsun diye kitap diyoruz. Kağıt hurdalığından sayfalar toplayıp ciltlemekle kitap olmayacağı gibi, bu ortaya karışık katıp karmaca şeye de kitap denemez.

Cahiller Kuran'ı anlayamadıkları için bu iddiaya inanıyor ve Kuran'dan korkuyorlar. Der Spiegel dergisi Kuran'ı dünyanın en çok korkulan kitabı ilan etmişti. Haklı. Cahil yığınlar olduğu sürece durum bu.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
olabilir böyle şeyler.bunda abartılacak ne var anlamadım.muvafakat-ı ali,osman,ebubekir veya a şahsı b şahsı.ben bile bazen kendi söylediğim sözlere kuranda denk gelebiliyorum.Allah'ın muradı da bazen bizimkiyle doğru orantılı olabilir.tabi Allah daha güzel ifade eder orası ayrı.

yani boş, saçma sapan bir konu. xDDD

bu kadar ortalığı velveleye verecek ne varsa artık.gereksiz bir tartışma.ömer;olabilir dedikleri tanrının sözüyle doğrusallık arz edebilir.alinin de ebubekir'in de bizim de muvafakatiyetimiz vardır.boş işler.

muvafakat-ı ömer deyince daha mi cool oluyor xDDD

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hz Ömer zekat vermiyorum demiyor çarpıtma yapmayın. Zekat mallarının dağıtımı konusunda müellefe-i kulub olanlara şartlar oluşmadığı için şu anda vermeye gerek yok diyor. Tıpkı zenginlik şartı oluşmayan durumlarda Kuranın zekat verme emri insanlardan düşmesi gibi diğer emirleri de şartlara bağlıdır. Şartlar oluşmuşsa uygulanır, oluşmamışsa uygulanmaz, olay bu kadar basit.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Çinin Uygurlara yaptığı soykırımı savunan @Burcuva nın yazdıklarına tek tek cevap yazmayacağım. Çünkü istisnasız tamamı hiçbir kaynağa dayanmayan uydurmalar. Bakmayın rivayetlere göre diye yazmasına. Yazdıklarına dair tek bir sahih rivayet yok. Tamamı hiçbir kaynağa dayanmayan uydurmalar. Uydurma olduğunun ortaya çıkması için bunları dillendirenlere kaynak sormanız yeterli. Anında uydurma olduğu ortaya çıkar :)

İftiracının el kitabı madde 3 ve 4 ü uyguluyor:
"3-Uydurma kaynakların da uydurma olduğu ortaya çıkınca son safhaya geçin. Aslında bu safha anlayanlar için acziyetinizi ilan etmiş olduğunuz anlamına gelir ama merak etmeyin çoğunluk bunu anlayamaz. Son safhada hiçbir kaynakta geçmeyen yeni yalanlar üretin. Pirimiz Hitlerin Propaganda Bakanı Joseph Goebbels'in dediği gibi "Yeterince büyük bir yalan söylerseniz ve bu yalanı sürekli tekrar ederseniz, insanlar sonunda buna inanmaya başlayacaktır."
4-Unutmayın hedef toplumda zaten çok az sayıda olan fikir namusuna sahip ve kaynak sorgulayan bilinçli kesim değil. Bir şekilde işinize taş koyanlara denk gelirseniz önce kıvırdığını iddia edin. Sonra bol bol hakaret edip yıldırmaya çalışın. Alaya alıp insanlar nazarında kıymetten düşürmeye çalışın. Hele tuzağınıza düşüp onlar da hakaret etmeye başlarsa işiniz çok kolaylaşır. Müslümanların ne kadar kaba, yobaz, bilimsel tartışma kültüründen uzak, dogmatik düşünen, örümcek kafalı vs artık ağzınıza geleni saydırın. Ve bingo! Oluşturduğunuz tantana içinde İslamı reddetmeyi dogma haline getirmiş bol miktardaki tipler, sizi asla sorgulamadığı gibi her yazdığınıza destek olup delicesine alkışlar; çünkü onlar size inanmak için dünden razıdır. Buna ek olarak kaynak sorgulama ve gerçek kaynaklardan yazdıklarınızı teyit etme kültürü olmayan Müslümanların çoğunun da kafası karışacaktır. Artık zaferinizin tadını çıkarabilirsiniz..."