Nasıl Agnostik Ateist oldum?

bilgelikyolunda2

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
İşte aristo metafizik derken illa tanrı dan ruhlardan cinlerden bahsetmemiştir. Ki felsefe de de metafizik deyince hep evrenin dışı tartışılmamış bu tarz konularda genel sorular ve metafizik sorulardır.
Felsefe düşünün der kimisi metafiziği almaz kimisi alır. Kimisi der fizik matematik kimya yok bilinmez der Agnostik olur kimisi kanıtlanamıyor der Ateist olur. Bu şekilde materyalizm fln dedim diğerlini unuttum bu konular aslında felsefi din olarak diyebiliriz.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Virtual

Çaylak
Düşünce
Ateist
Fiziki yani elle tutulur görülür şeyler için geçerli. Metafizik bu konuya değiniyor zaten. Siz buraya bilinmez dediğiniz için fiziki şeylere zaten bakıyorsunuz sadece.
Ben fizik ile kanıtlanamayacağının kesin olduğunu düşünüyorum. Ancak bu demek değil ki sadece fiziğe bakıyorum. Ben akli olarak kanıtlayamadım. Zaten akli olarak düzgün bir şekilde kanıtlayabilecek yol da bilmiyorum. He hiç Tanrının (sözde) kanıtlarını araştırmadığımı düşünebilirsin. Araştırdım. Hiçbiri bana kanıt gibi gelmedi. Örnek vermek gerekirse, Descartes'ın ontolojik argümanı Tanrıyı değil, bir konuda "en" olan kişinin var olması gerektiğini gösteriyor.

bilgelikyolunda2

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Ben fizik ile kanıtlanamayacağının kesin olduğunu düşünüyorum. Ancak bu demek değil ki sadece fiziğe bakıyorum. Ben aklı olarak kanıtlayamadım. Zaten aklı olarak düzgün bir şekilde kanıtlayabilecek yol da bilmiyorum. He hiç Tanrının (sözde) kanıtlarını araştırmadığımı düşünebilirsin. Araştırdım. Hiçbiri bana kanıt gibi gelmedi. örnek vermek gerekirse, Descartes'in ontolojik argümanı Tanrıyı değil, bir konuda "en" olan kişinin var olması gerektiğini gösteriyor.
Fiziki olarak dediğim sadece fizik değil zaten. Fiziki olguları kast ediyorum. 1) Sen kanıtlayamayan sensin. Bu konuda nice bilim insanları cevap vermiş. 2) Araştırmışsın yeterli gelmedi deyip vazgeçmişsin. 3) Descartes materyalist olmadığı için bunu diyor. Materyalistler bu konuya cevabı verenler zaten.

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
yakın bir zamanda Tanrı fikri bana saçma gelmeye başladı.
Agnostik Ateizm son 1_2 gündür banada o kadar mantıksız gelmiyor.
agnostik ateizm bana da mantıklı gelen görüştür.

Yazmıştık:
İnsan deneyimi sonuçların sebebe bağlı gittiğini gösteriyor. Sebep sonuç ilişkisini kuramasak bile var olduğunu düşünerek mantık yürütelim:

Sebepler sonsuza kadar geri götürülemez. Çünkü bu durumda en sondaki sonucun oluşması için sonsuz sebebin gerçekleşmesi gerekirdi. Bu da hiçbir zaman mümkün olmayacağı için en sondaki sonuç hiçbir zaman ortaya çıkamazdı. Demek ki sebepler sonsuza kadar geri götürülemez, bir ilk sebep olmalı.

İlk sebep varsa o ilk sebebin bir sebebi yok, o ilk sebebin varlığı kendinden ve o ilk sebebin öncesi yok yani ezeli.

İşte o ilk sebep neyse Yaratıcı odur ve buradan anlıyoruz ki Yaratıcının varlığı kendindendir, Yaratıcı ezelidir ve madde termodinamiğin ikinci yasasına göre madde ezeli olamayacağı için Yaratıcı madde ötesidir.

Gördünüz mü mevcut bilimsel veriler ışığında işletilen mantık kuralları bize Yaratıcının kesin var olduğunu söylüyor.

Yaratıcı irade sahibi olmasaydı kendini etkileyip bir şey yaratmasına sebep olacak hiçbir şey olmadığı için hiçbir şey var olmazdı. Bir şeyler var. Öyleyse Yaratıcı irade sahibi yani Tanrı.

Sebep sonuç ilişkisi yoksa zaten varlıkları sebepsiz veya sebepli yaratan bir Yaratıcının varlığına itiraz edecek bir nokta kalmaz. Tüm zaman ve mekanları taramadığımız, zamansızlığı bilmediğimiz için Yaratıcının yokluğunu iddia etmek dogmatik bir tavır olur. En fazla denilecek şey şu: "sebep sonuç ilişkisi varsa Yaratıcı vardır, yoksa da Yaratıcının varlığına itiraz edecek bir nokta yoktur”

Kainatta formül olmasının tesadüf ihtimalini yok ettiği için tasarım seçeneğinin zorunlu olduğu, bu yüzden de sebep sonuç ilişkisi yoksa bile Yaratıcının varlığının zorunlu olduğunu da göz önünde bulundurunca Yaratıcının varlığı açıkça ortaya çıkıyor.

İlk oluşan canlı var olan besini enzim olmadan nasıl parçalayıp enerji üretti? Enzim olmadan bu mekanizmadaki bir çok reaksiyondan sadece biri 300 yıl sürer. 300 yıl boyunca canlı nasıl hayatta kaldı? Bu enerji üretim mekanizmasını nereden öğrendi?

İlk oluşan hücrede savunma sistemleri tesadüfen ve bir anda mı oluştu? Bir anda oluşmadıysa oluşana kadar hücre ölürdü. Makroevrimcilerin iddia ettiği gibi, bu savunma sisteminin milyonlarca yılda geliştirildiğini kabul etsek, hücrenin hayatta kalmasına ve kendini nesilden nesile sağlam bir şekilde aktarabilmesine ne ile hükmedeceğiz? Çok kısa bir ömrü olan bir varlık her gün on bin defa gerçekleşen saldırılardan kendini nasıl ve ne ile koruyabildi? Bir mu’cize mi gerçekleşti? Yoksa bu savunma sistemleri ile beraber mi varlık sahasına çıkarıldı?
http://yaratiliskongresi.dpu.edu.tr/eng/assests/images/2.pdf

Sonuç olarak mevcut bilimsel verilere göre Yaratıcı olmadan ilk canlının oluşması ve hayatını devam ettirmesi imkansız.
İnternetten önceki insanlar dinlerin saçmalığını öğrenmek için mecbur kitap okumak zorunda kalıyordu, e çevrede de çoğu inançlı olduğu için, hayatı boyunca neredeyse hiç bir kafirin iddiasını duymadığı için imanı zedelenmemiş olur. Kafir olarak ölmediği için de huriler içinde hayatında devam eder. İnternet geldi biz de gavurlaştık. Olan bize oldu. Biz de eski yıllarda yaşasaydık %99 imanımızdan olmayacaktık. Allah burada da adaletsiz. 😅
İyi bir insansanız kendinizi Müslüman olarak tanımlamasanız bile İslam'ın delillerini görmediğiniz için iyi bir hayat yaşayarak cennete gidersiniz.

Kötü bir insansanız kendinizi Müslüman olarak tanımlasanız bile kötü bir hayat yaşadığınız için cehenneme gidersiniz.

Ortada adaletsiz bir durum yok. :)

Virtual

Çaylak
Düşünce
Ateist
Her ne kadar geç olsa da bazı ortaya çıkabilecek yanlış anlaşılmalar için not: Bu benim tam hikayem değil. Diğer kısımlarını net bir şekilde hatırlamıyorum. En net hatırladığım buydu. O yüzden bu konuda sadece bunları anlattım.

Konuya yapılan bir ekleme: Düşünme sonucu kendimin @Plütoncu gibi sadece bazı Tanrı tiplerine muhtemel gözüyle baktığını keşfettim. Yani Agnostik Ateist değil, sadece Ateistim artık.

Son konular