Nasıl Bir Yarışı Kaybedip Dünyayı Kazandık

ATLAS

Üye
Mesajlar
82
Tepki puanı
125
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
100.000 ila 40.000 yıl önce Avrupa ve Ortadoğuda yaşayan ve sonra ortadan kaybolan bir ırk olan Neandertal insanına ne oldu? Soylarının tümüyle tükenmesi tarihin en karmaşık bilmecelerinden biridir; artık bu bilmecenin çözümüne biraz daha yaklaştık.

H.G. Wells'in The Grisly Folk adındaki meşhur kısa hikâyesinde biraz uğursuz bir görünüm arz eden bu insanlar, bize pek benzemiyordu. O zamanki atalarımız olan CroMagnon insanından (adını 1868'de kalıntılarının bulunduğu güney Fransa daki kayalık bölgeden alıyor) biraz daha kısa ve tıknazlardı. Neandertal insanının - 1856'da Almanya'da Neander Vadisindeki bir mağarada bulunan iskelet yüzünden bu adı almışlardır - yüz hatları kaba, çeneleri güçlü, alınları eğimli ve kaş kemerleri çıkıktı, büyük olasılıkla kılla kaplılardı. Kısacası hayvansı bir görünümleri vardı. Neandertal insanının, Wells'in öne sürdüğü gibi, atalarımızın çocuklarını büyük olasılıkla yemek üzere kaçırmak gibi bir alışkanlıkları olduğu için, onları atalarımız mı katletti?

İlk insanlar konusunda uzman olan James Shreeve, Discover'da Neandertal insanının uzun öyküsünü parçaları ustaca birleştirerek anlatıyor. Bu iki önermenin de büyük olasılıkla yanlış olduğu -özellikle de öldürülen Neandertallere ait toplu mezarlar bulunmadığı için - ve ortadan kaybolmalarının çok daha olağandışı bir açıklaması olduğu sonucuna varıyor.

Önce işin arka planı. Bütün yaşayan insanların, yaklaşık 200.000 yıl önce Afrika'da yaşamış (genellikle "Havva'' diye anılan) tek bir kadının soyundan geldiği düşünülüyor. Tabii onun da kendi ataları vardı ama soyun devamı bu tek dişi bireyden geçiyor. 100.000 ila 50.000yıl önce Havva'nın torunları Avrupa'ya ve Asya'ya göç etti. Bu onları Neandertal insanıyla doğrudan ilişkiye geçirdi. Bunlar modern insanın kuzenleriydi ama ırkın çok daha eski bir dalından geliyorlardı. (Görünüşe göre ikisinin de ortak atası, bir milyon ila 700.000 yıl önce Afrika'da yaşayan Homo erectus'tu )

İnsanlığın iki uzak dalı birleştiğinde ne oldu? Kanıtlara bakılırsa hiçbir şey olmadı. İnsan iki ırkın ya savaşacağını ya sevişeceğini düşünüyor ama ikisini de yapmadılar. Shreeve bunun şaşırtıcı olduğunu kabul ediyor. "İnsanlar çiftleşmeyi sever. Diğer açılardan gaddarca belirgin olan ırklar arası engeller cinsellik söz konusu olduğunda erir gider." Kaptan Cook'un denizcilerinin, tenlerinin rengi kendilerininkinden farklı olan Pasifik adaları sakinleriyle nasıl tereddütsüz seviştiğini ve Aztekleri yenen Cortes'in, politikadan ziyade aşk ya da arzu uğruna nasıl bir Aztek prensesiyle evlendiğini hatırlatıyor Shreeve.

Olağandışı gerçek şu ki CroMagnon atalarımız 50.000 yıl boyunca Neandertal insanıyla bir arada yaşamış ve onlarla hiç cinsel ilişkide bulunmamış.

Bunun nedeni, biyolog Ernst Mayr'ın tür tanımına göre ("üreme açısından diğerlerinden yalıtılmış"), aynı türden olmamaları. Kısacası bir tür, yalnızca kendi türünün bireyleriyle çiftleşen bir gruptur.

Bu tanıma göre, Neandertal insanı CroMagnonların ilgisini çekmiyordu o kadar.

Onları cinsel ve toplumsal olarak görmezden geliyor, onlara sadece ilginç olmayan hayvanlar gözüyle bakıyorlardı.

Johannesburg'daki Witwatersrand Üniversitesi'nden Judith Masters bu olguyu hayvanlarda - örneğin kuşlarda ve köpeklerde - görülen, sadece kendi türlerinden bireylerin çiftleşme çağrılarına karşılık verme olgusuna benzetiyor. "Bir türün dişisi başka bir türün erkeğinin çağrısını duyabilir ama hiçbir tepki vermez. Bütün bu yaygaranın nedenini anlayamaz."

Shreeve bu durumun, Doğu Afrika'daki kırsıçanımsı memelilerin, dış görünüşleri aynı olan ama erkeklerinin penisleri değişik büyüklüklerde olduğu için birbirleriyle çiftleşmeyen iki ayrı türünde görülen durumun bir benzeri olabileceğini söylüyor. CroMagnon insanı ve Neandertal insanı gibi: Birbirlerini görüyorlar ama ortak bir "döllenme mekanizmaları" olmadığından birbirlerini hiç umursamıyorlar. .

Zenginlik ve başarı maddi ilerlemeye bağlı, o da büyük ve karşılıklı işbirliği yapan bir topluluk gerektiriyor. Kendilerinden daha zeki olan kuzenlerinin oluşturduğu topluluktan dışlanan Neandertal insanı ancak gerilemiş ve soyu tükenmiş olabilir.

Adrian Berry - Sonsuzluğun Kıyıları
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Mesajlar
1,948
Tepki puanı
1,277
Düşünce
Agnostik
İlk insan türlerinin birbiriyle nasıl çiftleştikleri ve nasıl çoğaldıkları gerçekten enteresan bir konu. İlk zamanlardaki çiftleşmeler şu anki insanın oluşumunu da belirliyor. Umarım ileride bu konuyla ilgili daha çok veriye ulaşılır.
 
Üst