Nasıl ve Neden Dinden Kurtuldum?

Düşünce
Agnostik
Her dindar evladı gibi ben de kaynaklardan okuyarak, internet nimetinden yararlanarak ve birçok tefsiri okuyarak mantığıma uygun olmayan bu dinlere inanmamaya başladım diyebilirim.

Bunu 2 ay önce başardım ve 17 yaşındayım. Kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Bilime önem vermeye başladığım an, bilimin yüceliğini daha da iyi bir biçimde kavramaya başladım. Bu durum benim hayata farklı bakma açısı kazandırdı diyebilirim. Dinlerin sığ düşünce yapısı, değişemez oluşu ve masallardan farklı olmayışı da buna etki ettiğini söyleyebilirim.

Sorgulamak benim için her zaman hayatımın bir parçasıydı. İlk sorgulamalar; 5-6 yaşlarımda neden varız, Allah nedir, İslam nedir gibi birçok soruyu sormamla başladı. Cehennem korkusunu o kadar iyi beynimize aktarmışlar ki, daha da ilerisine gitmek zorluyordu. O "sorgulama, Allah yakar, cehenneme gidersin" deyişleri var ki, beni bu durumdan daha da soğumaya yardımcı oldu. Ondan sonra, "Her şeyi Allah yarattı" gibi basit düşünen bir robota dönüşüverdim. Ta ki son 2-3 aydır başlayan hakiki sorgulamalarımdan sonra ve Kuranın çelişkili ayetlerini görene kadar. Ondan sonra kendi kendime soeup cevaplamaya çalıştığım ve kendimce tartışmalarım sonucunda dinlerin mantıksız olması, adı üstünde delili olmayan, inanmaktan öteye gidilemeyen bir hurafe olduğunu kabul ettim. Bu da benim dinsizlik hikayem.

Yaşımdan dolayı Türkçeyi katletmiş olabilirim affola. Okuduysanız teşekkürler.

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Öncelikle hoşgeldin. Yaşın çok genç. Bu yaşta sorgulayabilmek herkese nasip olmaz.

Şimdiki gençler daha sorgulayıcı gibime geliyor. Bu da çok sevindirici bir durum.

Düşünce
Agnostik
Hoşbuldum. Sorgulayıcı olmamızda internetin büyük rolü var. Hristiyanlığın sonunu nasıl ki maatba getirdi. İslamın sonunu da internet getirecek gibi. Gelecek yüzyılda dinler, mitoloji olmaktan öteye gitmeyecek. Hatta torunlarımız bu halimize gülecekler.

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Hoşbuldum. Sorgulayıcı olmamızda internetin büyük rolü var. Hristiyanlığın sonunu nasıl ki maatba getirdi. İslamın sonunu da internet getirecek gibi. Gelecek yüzyılda dinler, mitoloji olmaktan öteye gitmeyecek. Hatta torunlarımız bu halimize gülecekler.
Aynen

Düşünce
Agnostik
Çok güzel. Çevrende sorgulayan insanlar var mı?
Abim var, 25 yaşında. Onunla islamı tartıştığımız birçok konu var fakat o hâlâ müslümandır. Onu dinden çıkarmak gibi bir derdim olmadığı için şu an tartışmamaya ve inancımı öğrenmemesini istiyorum. Ayrıca abimin çıkışmalarını çözemiyorum. Bazen insancıl davranır bazen de agresif. Bu durum yüzünden açıklayamıyorum. Bir de dostlarım var, ikizler kendisi. Onları da sorgulamaya itsem de vazgeçiremiyorum. Kendi hallerine bıraktım. 2 aydır buluşmuyoruz. Küs değiliz yoğunluktan ötürü buluşmakta zorlanıyoruz. İş arkadaşlarım var, onlar zaten aşırı islam fanatiği, çok da içli dışlı değilim onlarla. Din konusunu da hiç açmadım.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Hmm iyi. Hiç kimse yıllarca inandığı şeyi birden terk edemez. Bu çok zor bir süreçtir doğal olarak. Dolayısıyla senin arkadaşlarının ve abinin hemen aydınlanma yoluna girmesi beklenemez zaten. Bu herkes için geçerlidir. Hepimiz zamanında Müslümandık ve İslamı eleştirenlere kızardık. Ama zaman içerisinde İslamın da tüm dinler gibi insan uydurması olduğunu gördük. Yani bu işler zamanla oluyor.

Düşünce
Agnostik
Hmm iyi. Hiç kimse yıllarca inandığı şeyi birden terk edemez. Bu çok zor bir süreçtir doğal olarak. Dolayısıyla senin arkadaşlarının ve abinin hemen aydınlanma yoluna girmesi beklenemez zaten. Bu herkes için geçerlidir. Hepimiz zamanında Müslümandık ve İslamı eleştirenlere kızardık. Ama zaman içerisinde İslamın da tüm dinler gibi insan uydurması olduğunu gördük. Yani bu işler zamanla oluyor.
Kesinlikle öyle. Benim ki de zamanla olan bir şey. Müslümanken de sorgulardım. 2-3 sene önce said nursinin tefsirlerini okudum. Akla mantığa uygun olmayan bir tefsirdi. Beni dinden soğutmayı başardı. Ayrıca son günkerde haberlerde gördüğümüz islamın o görkemli (!) tecavüzcüleri de dinden soğumama yardımcı oldu. Zamanla her şey oturunca ve sorgulamaya cesaretli davranarak zaman ayırınca dinden çıkmak kaçınılmaz oluyor. Dinden çıktığımda huzurlu hissettiğimi hatırlıyorum. Din bana hiçbşr zaman huzur vermedi. Korkudan başka hiçbir şey katmadı.

Üst Alt