Ne Olacak Bu Halimiz!!!

charm

Üye
Düşünce
Agnostik
İnternet üzerinden anonim bir biçimde statü farkı vs. olmadan dini konuları konuşmak, tartışmak ile gerçek hayatta canlı tartışmak arasında bayağı bir fark var ve ben insanların kendilerinin araştırıp okuyup bilgi edinmelerini isterim ama gözlemlediğim kadarıyla öyle bir şey yok yani alt yapı yok temel eğitim verilmiyor, sorgulamak öğretilmiyor dolayısıyla bir döngünün içindeyiz diyebilir miyiz? Yani insanlar gerçeklerden uzaklaşmış bir şekilde dogmalarla yaşamlarını sürdürüp bir çoğunluk oluşturuyor ve bizim gibi ateistleri dışlıyorlar. Benim şuana kadar girdiğim bütün sosyal ortamlar saçma sapan insanlarla ve entrikalarıyla doluyken bir tane bile kendi düşüncelerini yaratabilen sorgulayan insan olmuyordu olmadı da o yüzden şu anda kendimi kenarda tutup hayatıma odaklanmaya çalışıyorum, fazla içime kapandığım bir dönem biraz insanlara açılmam gerektiğini düşündüm ve bazı arkadaşlarıma, kuzenlerime biraz içimi döktüm tamamen doğal bir şekilde konuyu oraya ben çekmemiştim zaten konu dine her zaman gelir bilirsiniz ama beni anlamadılar ve iyice dışladılar belki hayatımdaki en devrimci davranışımdı çoğunluğa karşı gerçekleri savunmak. Merak ettiğim şu ki gelişme var mı? insanlar sorguluyor mu? şüphecilerin sayısı artıyor mu? Yoksa bana da öyle geldiği gibi geri geri mi gidiyoruz? çünkü bir sarmalın içinde gibiyiz şöyle ki yobaz insanlar daha çok ürüyor bilgi seviyesi yüksek insanlar daha az ürüyor zaten baskın olan cahil nüfus iyice artıyor, ya da acaba benim yaşadığım çevremi böyle?

Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Hepimizin yaşadığı bir sorunu dillendirmişsin. Söylediklerin tamamen doğru ve hepimizin yaşadığı şeylerdir. İnsan bu konuları konuşmak istiyor tabi ki ama günlük hayatta bu konuları konuşmak kolay değil, konuşulduğunda ise çoğu zaman yanlış anlamalar ve şiddetli tepkiler oluyor.

Bu nedenle internet ortamı bu konuları konuşmak için daha uygun ortamlardır. Bu siteyi de o nedenle açtık. Bizim derdimizi yine bizim gibi insanlar anlar. Bu konuları ancak bu tip sitelerde konuşabiliyoruz. Tabi bu tip sitelerin sayısı çok az maalesef.

Bu toplum çoğunluk itibariyle bilgisiz, cahil ve anlayışsız maalesef. Herhangi bir mesele, toplumumuzdaki bir adama tüm ispatlarıyla anlatıldığında bile bunu kabul etmiyor ve tepki gösteriyor. Kısa vadede toplumu değiştirmek mümkün değil ama nasıl davranacağımızı bilmeliyiz ve dine inanmayanlar olarak kesinlikle örgütlü olmalıyız. O zaman bizi yok sayamazlar. Bu nedenle sana Şeriatçıyla Mücadelenin El Kitabı adlı kitabı tavsiye ediyorum.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Türkiyede dine inanmayan insanlar mutlaka ama mutlaka organize olmalıdır. Organize olup büyük bir kitle oluşturulursa kimse bizi hor göremez. Ülkemizde dine inanmayanların sayısı sanıldığından çok çok fazladır. Fakat sindirildiklerinden piyasaya çıkamıyorlar. Yani yeterli sayı fazlasıyla var. Tek sıkıntı organize olmak. Denek türü topluluklar kurup bizde varız dememiz lazım. O zaman hiç kimse bize bişey yapamaz ve herkes inançsızlığın normal bişey olduğunu anlar.

Düşünce
Deist
Ben Sivaslıyım ama Ankara Fen Lisesi'nde okuyorum. İlkokul yıllarımı Sivas'ta geçirdim, lise hayatımı ise (bu sene son senem, lise hayatım bitmek üzere) Cehape zihniyyetinin :D kalesi sayılan Ankara/Çankaya'da geçirdim. Sivas'ta fikir dünyam konusunda ağzımı açamazken Ankara'da görüşlerimi gayet rahat dile getirebiliyorum. Ankara'daki arkadaşlarım ve oradaki insanlar gerçekten farklı görüşlere saygılı ve insanları dinleyip onlara değer veren insanlar. Sivas'takiler ise kendilerinden olmayanı dışlayan tipler. Ben her iki ortamda da bulundum ve aradaki farkı cidden çok iyi anladım. Kesinlikle milletçek farklı görüşlere saygılı olmayı öğrenmeliyiz. Hatta saygı duymayı geçtim farklı fikirleri teşvik bile etmeli ve bu durumdan hoşnut olmalıyız. Çünkü farklı görüşler ortamdaki fikir zenginliğini artırdığı için arkadaşlar arasında muhabbetler de çok daha hoş oluyor.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Ben Sivaslıyım ama Ankara Fen Lisesi'nde okuyorum. İlkokul yıllarımı Sivas'ta geçirdim, lise hayatımı ise (bu sene son senem, lise hayatım bitmek üzere) Cehape zihniyyetinin :D kalesi sayılan Ankara/Çankaya'da geçirdim. Sivas'ta fikir dünyam konusunda ağzımı açamazken Ankara'da görüşlerimi gayet rahat dile getirebiliyorum. Ankara'daki arkadaşlarım ve oradaki insanlar gerçekten farklı görüşlere saygılı ve insanları dinleyip onlara değer veren insanlar. Sivas'takiler ise kendilerinden olmayanı dışlayan tipler. Ben her iki ortamda da bulundum ve aradaki farkı cidden çok iyi anladım. Kesinlikle milletçek farklı görüşlere saygılı olmayı öğrenmeliyiz. Hatta saygı duymayı geçtim farklı fikirleri teşvik bile etmeli ve bu durumdan hoşnut olmalıyız. Çünkü farklı görüşler ortamdaki fikir zenginliğini artırdığı için arkadaşlar arasında muhabbetler de çok daha hoş oluyor.
"Farklı" görüşleri insanlara sık sık aktarmalıyız. Çünkü insanımız artık kendi görüşü dışındaki görüşlere açık olmayı öğrenmelidir. Sık sık "farklı" görüş duyan insan buna alışır. İnsanları alıştırmak lazım.

charm

Üye
Düşünce
Agnostik
Benim durum biraz sıkıntı henüz 19 yaşındayım ve Erzurumdayım hiç çıkamadım buradan ama kaçış planım yolunda çok uzaklara gitmek için sınav çalışmalarına devam ediyorum, bildiğin yobaz dolu buralar arkadaşlar buralardan uzak durun insanların hepsi yobaz bir tane bile arkadaşım yok, buralar bana göre değil tam bir doğum hatası :)

Yazarı tarafından düzenlendi:

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ülkemizde dine inanmayanların sayısı sanıldığından çok çok fazladır. Fakat sindirildiklerinden piyasaya çıkamıyorlar. Yani yeterli sayı fazlasıyla var. Tek sıkıntı organize olmak. Denek türü topluluklar kurup bizde varız dememiz lazım.
Kesinlikle doğru. Eğer böle siteler yaygınlaşırsa organize olmak daha kolay olur. İnsanlar düşüncelerini açıklamaktan çekiniyorlar.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
İnternet yobazlıkla en etkin mücadele imkanıdır. Burada bizlerin yaptığı çok önemlidir. Çünkü Atatürkçü partiler siyasal İslamcı partiyle ancak siyasi mücadele yapabilirler. İdeolojik mücadele yapamazlar. Çünkü onların ideolojisi artık ne milliyetçilik ne de serbest piyasa ekonomisi dindir!

İslam dini ise toplumsal olarak insanlar tarafından algılanıyor. Şöyle ki küfür hakikatin gizlenmesidir. Ama neyin hakikati? Bunu din hakikati olarak görüp yaşamın ve kendinin hakikatleri olarak asla görmüyorlar! O zamanda dinin ortaya attığı yapmacık hayatı yaşamak istemeyen insanları kafir olarak niteliyorlar. Bundan da İslam tacirleri yararlanıyorlar. Kimisi para kimisi devlet erki kimiside her ikisini kazanıyor maalesef ülkemizde. Olanlar da ülkemize oluyor. Ülkemiz öyle bir yaşanmaz hale geliyor ki; kendileri dahi yaşayamaz hale gelip İslam olmayan ülkelere kaçıyorlar! Ama oralara da pisliklerini taşımaya devam ediyorlar. Bu yüzden bu günün İslamcı siyasi lider ve partileri kalksa dahi yerine bir yeni İslamcı lider ve parti gelir. Önemli olan Türk halkını sekülerizme ikna edebilmektir. Bunu da ancak seküler siyasiler değil bizler yapabiliriz. Bilhassa bu siteden ziyade onlarında okuyabileceği sitelere yazı yazmamız gerekir.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Kesinlikle katılıyorum.

Yobaz ile mücadelede en etkili yol internettir.

Doğru diyorsun. Toplumu devletten ziyade halk yani bizler sekülerleştirebiliriz.

Onların okuduğu sitelerde bu tür yazılara kesinlikle müsaade etmiyorlar. Zaten bu siteyi, fikirlerimizi anlatabileceğimiz bir ortam olsun diye açtık. :)

Kemal

☆☆☆☆
Disiplin Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Toplumumuzun sekülerleşmesi mümkün mü? Adamlar iyice yobazlaşmış.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ne şekilde olursa olsun mutlaka siyasi erk ele geçirilmeli ve diyanet yeniden düzenlenmeli. Diyanete verilen bütçe kısıtlanmalı ve kontrol altına alınmalı. Hatta tamamen lağv edilmeli. İnanıyorlarsa kendi paralarıyla cami kurup imam beslesinler! Avrupa Hristiyan yobazlığını kiliseyi kendi duvarları arasına iterek alt edebildi.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Ne şekilde olursa olsun mutlaka siyasi erk ele geçirilmeli ve diyanet yeniden düzenlenmeli. Diyanete verilen bütçe kısıtlanmalı ve kontrol altına alınmalı. Hatta tamamen lağv edilmeli. İnanıyorlarsa kendi paralarıyla cami kurup imam beslesinler! Avrupa Hristiyan yobazlığını kiliseyi kendi duvarları arasına iterek alt edebildi.
Bence diyanet işlerini lağv etmek doğru olmayabilir. Diyanet işleri demek, dini devletin kontrolünde tutmak demektir. Diyanet olmazsa meydan tamamen tarikat ve cemaatlere kalır. Ondan sonra da ülkenin anasını bellerler.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
İyide bu diyanet o kontrolü yapamıyor, yada yapmıyor. Sonra ne üzerine çalışıyor İslamda ehli sünnet! İşlerine gelen hadisleri anlatıyorlar işlerine gelmeyeni es geçiyorlar. Kontrol falan yok aksine yobazlığın aşılanması yapılıyor. Ben peygamberlerin yaşamadıklarını Allahta dahil hepsinin mecaz olduklarını sonuçta vahdeti vücutçu mesayıhtan öğrendim. Ama bir tane imam çıksın da anlatabilsin.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
İyide bu diyanet o kontrolü yapamıyor, yada yapmıyor. Sonra ne üzerine çalışıyor İslamda ehli sünnet! İşlerine gelen hadisleri anlatıyorlar işlerine gelmeyeni es geçiyorlar. Kontrol falan yok aksine yobazlığın aşılanması yapılıyor. Ben peygamberlerin yaşamadıklarını Allahta dahil hepsinin mecaz olduklarını sonuçta vahdeti vücutçu mesayıhtan öğrendim. Ama bir tane imam çıksın da anlatabilsin.
Diyanet o görevi yapması gerekiyor. O amaçla kuruldu zaten. Şu anda yönetimimiz yobaz olduğu için yapmıyor ama görevi o dur.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Cemaat ve tarikatları ziyaret etmek birazda oy kaygısıyla yapılıyor.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
İşte dün İstanbulda bir kulübe saldırıldı ve 39 tane ölü! Bu sadece yabancı uyruklulara karşı yapılan bir saldırı değildir. Amaç laik yaşam tarzını benimseyen vatandaşlara karşı yapılan bir göz dağıdır. Yarın bir restoranda eşiyle beraber oturup içki içen yemek yeyip sohbet edenlere karşıda bu saldırılar böyle giderse olacaktır! Pekiyi bunun sorumlusu diyanet değil mi? Yılbaşı kutlayan dinden çıkar, yılbaşında içen kafirdir! diyen diyanet ve onu destekleyen siyasi iktidar değil mi?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
İşte dün İstanbulda bir kulübe saldırıldı ve 39 tane ölü! Bu sadece yabancı uyruklulara karşı yapılan bir saldırı değildir. Amaç laik yaşam tarzını benimseyen vatandaşlara karşı yapılan bir göz dağıdır. Yarın bir restoranda eşiyle beraber oturup içki içen yemek yeyip sohbet edenlere karşıda bu saldırılar böyle giderse olacaktır! Pekiyi bunun sorumlusu diyanet değil mi? Yılbaşı kutlayan dinden çıkar, yılbaşında içen kafirdir! diyen diyanet ve onu destekleyen siyasi iktidar değil mi?
Kesinlikle söylediğin kurumlar ve kişiler bu işten sorumludur. Diyanet kullanılması gerektiği gibi kullanılmıyor maalesef.