Necran'lı hristiyanlar müslüman mı?

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
838
Tepki puanı
500
Düşünce
Ateist
Necran,şurası;
1054

Muhammed'in,Yemen'deki Necran'lı hristiyanlarla temas ettiği,bu insanlara mektup yazdığı,bu insanları müslüman olmaya davet ettiği belirtilir ki,Necran heyeti adına konuşan Ebu harise ve Abdul mesihi de,''BİZ SENDEN EVVEL MÜSLÜMAN OLDUK'' demişlerdir..!Yani hristiyan oldukları söylenen insanlar,aslında müslüman olduklarını dile getirmişlerdir..Bu cevap karşısında Muhammed'de ''yalan söylüyorsunuz,sizi islamiyeti kabulden 3 şey alıkoymaktadır;domuz eti yemeniz,haça tapmanız ve Allah'ın oğlunun bulunduğuna inanmanız'' demiştir..Sonrasında Necranlılar İsa'nın babasının kim olduğunu Muhammed'e sormuşlar,Muhammed'e de bu soru sonrasında Ali imran suresinin ilk 80 ayeti vahiy olarak inmiş..(Bu necranlı hristiyanlar,İsa'nın Allah olduğuna inanıyorlar..)
Kısaca,Muhammed,İsa'nın Allah olduğunu söyleyenlere islam dinini tebliğ ediyor ve bu kişiler de ''biz zaten müslümanız'' diyorlar..
İsa'nın Allah olduğunu kabul eden Necranlılar ve bunun doğru olmadığını,yani İsa'nın Allah olmadığını söyleyen Muhammed taraftarları müslümansa,tüm hristiyanlar(monofizitler ve diofizitler) müslüman olmuş olur..!
Bu yazdıklarımın kaynağı;
https://www.kitapyurdu.com/kitap/mu...igi-reddiyeler-ve-tartisma-konulari/8917.html
Muhammed'in hayatını öğrendiğimiz en eski eser,İbni Hişam diye birisinin yazdığı metinlerden oluşur..Bu konuyla ilgili diyor ki;''Necran'da fazilet ve doğruluk sahibi olup,Meryem oğlu İsa'nın dinine inananlardan bazı kalıntılar vardı..ZUNUVAS diye birisi,bu hristiyanları yahudi olmaya davet etti,kabul etmeyenlere işkence etti,20.000 kadarını öldürdü..Yüce Allah'ta bunun üzerine buruc suresinin 5-9 ayetlerini Muhammed'e indirdi..''
Sure zaten 22 ayet,bakınız;
Buruc suresi,diyanet meali;
﴾1﴿ Andolsun burçlarla dolu göğe,
﴾2﴿ Vaad edilmiş güne,
﴾3﴿ Tanıklık edene ve edilene ki,
﴾4-5﴿ O çukurları, alev alev yanan ateş çukurlarını hazırlayanlar mahvolmuşlardır!
﴾6-7﴿ Hani o sırada ateşin başında oturmuşlar, inananlara yaptıklarını seyrediyorlardı.
﴾8-10﴿ Aziz, övgüye lâyık, göklerin ve yerin mâliki olan Allah’a inandıkları için, yalnızca bunun için müminlerden öç aldılar. Allah her şeye şahittir.
﴾11﴿ Mümin erkeklere ve mümin kadınlara işkence edip de sonra tövbe etmeyenler var ya, işte onları cehennem azabı, yakıcı azap beklemektedir.
﴾12﴿ İman edip iyi dünya ve âhiret için yararı işler yapanlara gelince onlar için altından ırmaklar akan cennetler vardır. İşte büyük kurtuluş budur.
﴾13﴿ Şüphesiz rabbinin yakalaması pek müthiştir.
﴾14﴿ Kuşku yok ki başta yaratan da sonra tekrar yaratacak olan da O’dur.
﴾15-16﴿ Çok bağışlayan, sevgisi geniş, arşın sahibi, şanı yüce ve dilediğini yapan yalnız O’dur.
﴾17-18﴿ Orduların, Firavun ve Semûd’un haberi sana ulaştı mı?
﴾19﴿ Doğrusu inkârcılar bir yalanlama içindedirler.
﴾20﴿ Oysa Allah onları arkalarından kuşatmıştır.
﴾21﴿ Şüphesiz o (asılsız saydıkları kitap) şanı yüce bir Kur’an’dır;
﴾22﴿ Levh-i mahfûzdadır.
Dikkat edin lütfen..İbni Hişam,Necranlıları İsa'ya inanan ''hristiyanlar'' olarak sunuyor,Buruc suresinde bu insanlar Allah'a inanan,iman eden ''müminler'' olarak sunuluyor..!
Kitapta şu,merak eden bakabilir;
https://www.kitapyurdu.com/kitap/hz-muhammed-savin-hayati/39713.html
Peki,bu konunun aslı var mı?Var gibi..6.yüzyıl başında,Arabistan yarımadasının güneyindeki Himyer krallığının başındaki kişi ZU NUVAS..Bu kişi din değiştirip,yahudi oluyor ve hristiyanları katletmeye başlıyor..523 yılında Necran'da bir hristiyan katliamı yaşanıyor..
Kaynak;https://www.kitapyurdu.com/kitap/av...in-kesfi/330607.html&filter_name=warwick ball
Soru(n) şu;yazdıklarımdan ne anladınız:)
 
Üst