neden Deist değil Ateistim

Science

☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
İlk dinlerden kurtulduğum zamanlar ateist değil deisttim ilk deist olduğum zamanlarda ise sadece dinlere inanmıyordum ancak akıllı tasarımcıya inanıyordum ( akıllı tasarımcı ve yaratıcı farklı şeyler ) ve bilime ilgi duymaya başlamıştım ünlü bilim insanlarının kitaplarını okur ve internetten ( taşıtların anca boş boş gezinirken ben ) araştırma yapardım sonra Kerem Cankoçak adlı bir bilim insanı gördüm şu videosu beni deizmi sorgulamaya teşvik etti
( yani bilimsel olarak akıllı tasarımcı mümkün değildir
ancak yaratan ve müdahale etmeyen tanrı modelinin yokluğuna kanıt yoktur ) buda ilk başta akıllı tasarımcıyı değil yaratıcı fikrini destekleyen deistlerden olmamı sonra agnostik olmamı sağladı ( elbette bunun gerçek olup olmadığını araştırdım ve videodaki kişi bir CERN çalışanı )
Daha sonra yaratıcı fikride saçma gelmeye başladı çünkü tarih boyunca insanlar bilemediği şeyleri tanrıya bağladılar şimşek tanrısı bereket tanrısı vb ancak bilim bunları çürütünce başka tanrılar doğdu ve yaratıcı deizmi fikrinde sadece evrenin başlangıcı var evrenin başlangıcı hakkında bilim insanlarının bilgisi var ( ancak eksik) bilmeyenler için kuantum fluctation yani bu durum şunun gibi oluyor tanrı vardı şimşek bile onundu bilim geldi evrenin başlangıcına kadar kaçtı
( Ayrıca deist değil ateist olmamı sağlayan bazı kitaplar (bazı)
_Tanrı yanılgısı
_Şimdiye kadar anlatılmış en güzel hikaye neden burdayız
_ hiç yoktan bir evren
_cern ve büyük patlama
_evrenin evrimi
_maddenin evrimi

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben aslında direk ateist olmasam da bir süre deizmle idare etsem iyi olurdu diye düşünüyorum. Kısa bir agnostik kaldığım dönem oldu ama o da çok kısa sürdü. Teistken direk ateist olmak bana pek sağlıklı gelmiyor. Geriye dönmek mümkün olsa önce bir deist olur, sonra agnostik olur en son ateist olurdum. Böylesini tavsiye ediyorum. Direk ateist olmayın. Sağlıklı olmuyor. Tecrübe ile söylüyorum.

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Bağımsız
Ben aslında direk ateist olmasam da bir süre deizmle idare etsem iyi olurdu diye düşünüyorum. Kısa bir agnostik kaldığım dönem oldu ama o da çok kısa sürdü. Teistken direk ateist olmak bana pek sağlıklı gelmiyor. Geriye dönmek mümkün olsa önce bir deist olur, sonra agnostik olur en son ateist olurdum. Böylesini tavsiye ediyorum. Direk ateist olmayın. Sağlıklı olmuyor. Tecrübe ile söylüyorum.
"Yavaş yavaş koparıp atmak gerek" mi demek istiyorsun?
Direkt koparıp atınca boşluk mu hissediyorsun?

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Değişimlerin ani olması tepkiselliği artırıyor. Bu yüzden önermiyorum. Yani teistken birden ateist olunca biri hadi namaza gidelim diyor, e normal de, daha dün muslimdin yani, şimdi adamı da çok suçlayamazsın. Fakat bunu deyince sizin görünmez putunuza niye tapayım lan geri zekalı salak, beni kendiniz gibi aptal mı sanıyorsunuz git sen domal görünmez putuna filan diye çok sert çıkıveriyorsun. Olmuyor. İyi olmuyor. Aniden ateist olmayı tavsiye etmeyişimin nedeni bu.

Düşünce
Ateist
Deizmin ne olduğunu bilmiyordum Ateist olduğumda. Ben zaten müslüman değildim sadece adım müslümandı. Duamı bile türkçe ederdim. Benim aklımda Tanrı ile Allah'ın alakası yokmuş meğer. Bunu fark ettikten sonra Ateist olmuştum. Hakkında hiçbir şey bilmediğim bir tanrıyı niye kabul edeyim ki, kabul etsem de etmesem de bir şey değişmeyecek.

kavak

V ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Dinsel inanç, özünde tek yönlü yola benzer ve bunca zamandır bir türlü çift yönlü bir yol yapılamamıştır. Zaten mümkün de değildir, çünkü istediğiniz kadar favori tanrınıza yalvarıp yakarsanız bile, size yüz vermez.
Yahu, beni kaale almayan, beni umursamayan tanrıyı ne yapayım?
Bakmayın siz, "Ama ben x tanrısı ile iletişime geçtim" minvalinde iddialarda bulunanlara ve onlara inananlara. Hepisi sadece hikaye!

Tiglath

ll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bir güç var ama tanımlanamıyor = Deizm

Tanımlanamayan bu gücü insan aklı nasıl tanımlayabilir?

Akıl bunları nasıl çözebilir?

Deizm net bir belirsizliktir. Belirsizlik kaosa yol açar. Orada bir Tanrı var ama tanımı beni ilgilendirmiyor diyen deist çok nadiren çıkar çünkü insan mutlaka o Tanrı’yı tanımlamak isteyecektir, beyin bundan kaçamaz.
Ama kimin aklına göre tanımlanacak?
Al sana büyük bir problem.

Deistlerin bu belirsizlik ve kaos ortamından kurtulmasının tek yolu ve gerçek akıl özgürlüğü ateizmdir. Tanrı çıkıp kendini göstermedikçe yok kabul etmektir. Akla uygun olan budur.

Charles Dawkins

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Değişimlerin ani olması tepkiselliği artırıyor. Bu yüzden önermiyorum. Yani teistken birden ateist olunca biri hadi namaza gidelim diyor, e normal de, daha dün muslimdin
Ateist olurken süreç işliyor. Eğer sen ateist olma yolundaysan arkadaşın zaten sendeki değişimleri takip eder. Yok eger süreç geçirmeden ateist oluyorsan zaten yanlış davranmışsın demektir.

Bana göre ise en mantıklı şey teizmden sonra agnostizme geçmektir.

Retrospective

lll ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Teist'likten direkt Ateist'liğe geçtim ama tek günde olmadı tabii. Gerçekten günler boyunca yavaş yavaş arka planda pişti diyebilirim. Aslında bazı insanlar dinden çıktıklarını fark ederken, bazıları çıkmasına rağmen pek fark etmiyor.

Ben Teist ikenki düşünce yapımla bile zaten çoktan çıkmışım. :) Sonradan çakıyor insan.

Retrospective

lll ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Evet haha. Ama onu ateist olmadan önce kabul etmezsin. Allah affedici vs dersin. Hala müslümanım dersin.
Bu konuda AKP'nin de çok desteği oldu. AKP iğrençliklerini arttırdıkça kendime şöyle demeye başlamıştım: "Müslümanım iyi hoş ama keşke Türkiye'nin büyük çoğunluğu Müslüman değil de Ateist olsaydı. En azından dinimizin böyle sömürüldüğünü görmemiş olurdum."

Ne kadar tuhaf bir söz değil mi? Hem ülkem hem dinim için en iyisini böyle görmüşüm. :)

Son konular

Son mesajlar