Neden Hiçlik Yerine Bir Şeyler Var?

Heretik

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Neden hiçlik yerine bir şeyler var?

Bakalım ne kadar iyi felsefe yapıyorsunuz. :)

Kemal

☆☆☆☆
Disiplin Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Bu konuda birçok şey söylenebilir ama ben kimseyi yormadan sonucu söyleyim. Bu sorunun cevabını bilmek imkansızdır.

Heretik

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Filmlerde spoiler verenlere benzemedi mi bu şimdi?

Heretik

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
O zaman felsefe yapmayalım her şeyi kısa keselim, olacak iş mi? Felsefe kısa kesip atmak mı oluyor? :@

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Bu sorunun cevabı "Çünkü olmak zorunda" cevabından başka bir şey değildir. Eğer hiç bir şey yoksa tüm değerler sıfır olacaktır. Dalga genişliğinin kesinliğinden değişme hızı belirsiz olacaktır, bu da mecburen bir kuantum dalgalanmasıyla enerji oluşturacaktır. Kısaca hiçbir şeyin olmaması durumunda bir şey oluşmak zorundadır, bir simetri kırınımı mecburen gerçekleşecektir.

Bu cevaptan başka bir sonuç daha çıkıyor: sonsuz sayıda evren var olmak zorunda. Çünkü hiçliğin niteliği olsa da (bahsettiğimiz gibi bu nitelik, niteliğe sahip olmamasıdır), bir sayısı yoktur. Bu da sonsuz sayıda evreni zorunlu kılacaktır. Simetri kırınımı sonsuz kere gerçekleşmek zorundadır bu da sonsuz sayıda evrenin varolması, gelişmesi, yok olması demek. Benim görüşüm bu yönde. :)

Nagarjuna

Üye
Düşünce
Agnostik
Hiçlik ve varlık birbirinden ayrı ve bağımsız dusunulemez,bunu ben demiyorum yın yang diyor
Bu da demek oluyor ki
1 biseyler var(varlik)
2 biseyler yok(hiclik)
3 biseyler hem var hem yok
4 biseyler ne var ne yok
Bu 4 önermenin 4 u de doğru yani 1 onerme

İbn'iAhit

Üye
Düşünce
Ateist
Arkadaşlar dininden tam olarak kopmamış biri olarak (sosyal faktörler) bu konuda yorumum;
Zamanın üstünde herhangi bir güç veya onun alternatifi olmadığından zaman sonsuzdur(veya salt), bizim yaşamımızın (80 yıl) zaman karşısında dengi yoktur. Çünkü sonsuz bir çizelgede rakamların tanımı yapılamaz. O yüzden aslında varlık yoktur gibi bir sonuç çıkabilir. Aslında yaşamımız hiçliğin eşiti olabilir. Çokça duyduğumuz söz aslında gerçek olabilir "biz zaten ölüyüz". Kısacası asıl hiçlik budur.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Elalîm

Üye
Düşünce
Sünni
Birşeyler yok hiçlik var.hiç doğmamış birisi gibiyiz.uyudun hiç rüyada görmedin herşey yok oldu ,zaten olmadığı gibi .varolan yanlız ismi Allah olan tarayıcınızın.