Neden MR. Anderson

GökTanrıcılık18

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Matrix filmindeki en sevdiğim sahne budur. Bu sahnede ajan Smith varoluş hakkında söylediklerine katılıyorum. Bu arada Matrix serisini de tavsiye ediyorum.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bütün zamanların en iyi filmlerinden. Hiç bir replik boşuna değil, her kelimeyi dikkatle düşünmek gerek. Bir kere izlemekle izlenmiş olmayan filmlerden. En az elli kere izlemişimdir, fırsat olsa zamanım olsa oturur ilk kez izliyor gibi izlerim. Hiç bir cümlenin boşa öylesine kurulmadığı, cümledeki her kelimenin derin anlamları olduğu muhteşem bir başyapıt.

Boş bir akşamım olsa oturup tüm seriyi baştan izleyebilirim. İlk kez izliyormuşum gibi de haz alırım. Tek kelimeyle müthiş, olağanüstü. Getirdiği yorumlar müthiş. Dejavuyu matrixin kanıtı olarak sunması zekice. Filmde determinizm yorumundan tut karma felsefesine kadar her şey var.

Ahlaksız

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bütün zamanların en iyi filmlerinden. Hiç bir replik boşuna değil, her kelimeyi dikkatle düşünmek gerek. Bir kere izlemekle izlenmiş olmayan filmlerden. En az elli kere izlemişimdir, fırsat olsa zamanım olsa oturur ilk kez izliyor gibi izlerim. Hiç bir cümlenin boşa öylesine kurulmadığı, cümledeki her kelimenin derin anlamları olduğu muhteşem bir başyapıt.

Boş bir akşamım olsa oturup tüm seriyi baştan izleyebilirim. İlk kez izliyormuşum gibi de haz alırım. Tek kelimeyle müthiş, olağanüstü. Getirdiği yorumlar müthiş. Dejavuyu matrixin kanıtı olarak sunması zekice. Filmde determinizm yorumundan tut karma felsefesine kadar her şey var.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Evet zaten Matrix bilindik insan kültürü ögelerini modern bir bakışla yeniden yorumlama amaçlı yapılmış bir film. Neo'yu rahatlıkla mesih olarak görmek de olası zaten. Dikkat çeken, her cümlenin bir amaca yönelik sarfedilmesi, altında tüm insanlık tarihinin kültürlerinin yorumlanabileceği bir düşün alanı açması. Buna açıkça olmasa da din de dahil. Mühendis rahatlıkla tanrıya yorulabilir. Benim özellikle dikkatimi çeken ve dikkat çekmek istediğim, boşa söylenmiş tek cümlenin olmayışı, her cümlenin bir amacının, bir mesajının olması.

Matrix tüm zamanların en fazla yorumlanan filmi. Herkesin matrix hakkında bir yorumu var ve bunlar bitmedi, hâlâ yorumlanıyor.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Matrix ateist bir film kabul edilebilir mi? Bence evet. Tanrı hakkında hiç bir söz edilmiyor. Tanrıdan başka her konudan bahsediliyor, bahsi geçmeyen sadece tanrı. Söz edilmiş de ben kaçırmışsam bilemiyorum.

I'm Legend... Mükemmel bir film. Fakat tanrı gündeme getiriliyor. Ancak iki şekilde. Filmin iki ana kişiliğinden biri tanrıya inanmıyor, diğeri inanıyor. Tanrıya inanmayan ölüyor, daha doğrusu hayatını inanan için feda ediyor, inanan kurtuluyor. Şimdi bundan ne mesaj almamız gerekir? Çok kritik bir durum. Herkes farklı mesaj alabilir.

War of World... Mükemmel film. Fakat tanrının olduğu iddia ediliyor. Bu kadar mükemmel bir filme bunu sokuşturmuş olmaları çok yazık. Filmin bütün tadını kaçırıyor. En sonunda bu iddia ortaya atıldığı için o kısmı izlemiyorum. Fakat orada olduğunu bilmek bile rahatsız ediyor.

Bundan başka da tanrının olduğunun iddia edildiği bilimkurgu bilmiyorum doğrusu. Buna tanrıyı sokuşturmak nerden icap etti merak ediyorum. Söylentilere göre Vatikan bu final kısmında bu bir kaç cümlenin söylenmesi için ciddi miktarda para ödemiş.

Şimdi aklıma geldi, Independent Day filminde de tanrıdan ciddi şekilde ve defalarca bahsediliyor. Ama kişiler bahsettiği, filmin mesajnın bir parçası olmadığı için sayılmaz.

Jurassic Park filminde tanrı adı geçen bir tek cümle var. Ama bu cümle ile tanrıya inanıldığı mı inanılmadığı mı kastediliyor belirsiz.

Reptilius

Üye
Düşünce
Agnostik
Simgesel okumalara açık bir film olduğu için farklı yorumlara da açığım ama söylemem gerekiyor:

Matrix serisinde ‘seçim’ önemli bir rol oynuyor. Karakterlerin hemen hemen hepsi bir seçimde bulunuyor ve her seçim, bir sonuç doğuruyor. Neo da filmin başında kırmızı hapı seçerek, seri boyunca yapacağı seçimlerin ilkini gerçekleştirmiş oluyor. Bundan sonra yapacağı seçimlerin haddi hesabı yok. Lakin mavi hapı seçmiş olsaydı kaderini makinaların programladığı bir dünyada yaşamaya devam edecek, asla gerçek seçimler yapamayacaktı. Neo kırmızı hapı seçerek kendi kaderini kendi çizmeye başlıyor.

Ahlaksız

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Matrix ateist bir film kabul edilebilir mi? Bence evet. Tanrı hakkında hiç bir söz edilmiyor. Tanrıdan başka her konudan bahsediliyor, bahsi geçmeyen sadece tanrı. Söz edilmiş de ben kaçırmışsam bilemiyorum.

I'm Legend... Mükemmel bir film. Fakat tanrı gündeme getiriliyor. Ancak iki şekilde. Filmin iki ana kişiliğinden biri tanrıya inanmıyor, diğeri inanıyor. Tanrıya inanmayan ölüyor, daha doğrusu hayatını inanan için feda ediyor, inanan kurtuluyor. Şimdi bundan ne mesaj almamız gerekir? Çok kritik bir durum. Herkes farklı mesaj alabilir.

War of World... Mükemmel film. Fakat tanrının olduğu iddia ediliyor. Bu kadar mükemmel bir filme bunu sokuşturmuş olmaları çok yazık. Filmin bütün tadını kaçırıyor. En sonunda bu iddia ortaya atıldığı için o kısmı izlemiyorum. Fakat orada olduğunu bilmek bile rahatsız ediyor.

Bundan başka da tanrının olduğunun iddia edildiği bilimkurgu bilmiyorum doğrusu. Buna tanrıyı sokuşturmak nerden icap etti merak ediyorum. Söylentilere göre Vatikan bu final kısmında bu bir kaç cümlenin söylenmesi için ciddi miktarda para ödemiş.

Şimdi aklıma geldi, Independent Day filminde de tanrıdan ciddi şekilde ve defalarca bahsediliyor. Ama kişiler bahsettiği, filmin mesajnın bir parçası olmadığı için sayılmaz.

Jurassic Park filminde tanrı adı geçen bir tek cümle var. Ama bu cümle ile tanrıya inanıldığı mı inanılmadığı mı kastediliyor belirsiz.
Hollywood,özellikle UMUT konusunu işler ki;kapitalizm altında ezilen bireyler,böylelikle daha rahat edebilsinler..Hollywood,tecavüzden önce g.te sürülen vazelin işlevi görür..
UMUT denilen şey de,İNANÇ denilen şeyin ta kendisi zaten..!

Mesela bir Irak filmi çekerler,filmin ana teması ''umudunuzu yitirmeyindir''..Teröristlerin kazanmaması için,Abd adına daha çok çalışıp,umutlu olunması telkin edilir..Bunda çokta başarılılar..

Matrix filmi,baştan sona inanç pompalar..Ateizmle alakası olmayan bir film yani..Filmde TANRI lafı sanırım hiç geçmiyor..Tanrı yerine mimar ve serinin sonunda yapay zekayı görüyoruz..Yalnız inanç ana mesele..Mesela Morpheus'un ''artık inanıyor musun?'' sorusu..Sanki izleyiciden de bir şeylere inanması isteniyordur..!