Neden Muhammed son peygamberdir?

Max Payne

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Kur’an’a göre tarih boyunca her kavme farklı zamanlarda uyarıcılar inmiş, kavimlerini Allah’ın yoluna sokmaya çalışmışlardır.

Peki günümüzde neden bu uyarıcılardan yoktur? Dünya Muhammed’ten sonra da çok zor ve acılı süreçlerden geçmemiş midir? İnsanlık daha da sapmamış mıdır? Allah bizi yeterince uyardığına mı kanaat getirmiştir? Yoksa sabrı mı taşmıştır?

Özellikle Müslüman arkadaşların yorumlarını merak ediyorum.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Kur'an-ı Kerim son ilahi uyarı, mesaj.

Kainatın efendisi vesilesi ile bizlere ulaştı.

Evrensel olduğu için zaten Kur'an-ı Kerim her saniye tekrardan nüzul oluyor, Kur'an-ı Kerim Allah Azze ve Celle'nin kelam sıfatının tecellisidir diğer üç ilahi kitap değil imiş sanırım bende duyunca şaşırmıştım bu vesile ile tahminimce.

Ahir zaman hakkında bir araştırma yapabilirsiniz. Son Nebi tüm alemlere peygamber diğer peygamberler ise belli kavimlere gelmiştir.

Kıyamet vesilesi ile bu uykudan uyanacağız.

Aslında doğru cevap: Takdir Allah'ın(c.c)

Yazan tarafından düzenlendi:

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Peygamberlik Yahudilere has bir şeydir ve Musa ile bitmiştir. Peygamberlik babadan oğula geçer (İsa yı Davud un soyuna dayandırırlar) yani Yahudi soyu olmayan ve Tanrı tarafından kutsanmayan kimse peygamber olamaz. Neredeyse tamamı mitolojik karakterlerdir (Davud ve Süleyman kral oldukları için gerçek olabilirler).

İsa nın peygamber ya da Tanrı oğlu olduğunu iddia ettiği herhangi bir belge yoktur(yaşadığına dair de tarihsel bir belge yok). Yahudi kaynaklarında Mesih ten bahsettiği halde Yahudiler İsa ya inanmadılar(o kadar mucizelerini görmelerine rağmen). Sebebi ise belki İsa nın dönemin Yahudi din adamlarından biri olup Roma ya karşı isyan başlatmaya çalışan direnişçi biri olmasıdır(tahminimce). Tanrısal özellikleri ve mucizelerinin ölümünden en az 40 yıl sonra yazılmaya başlaması da buna bir kanıt olabilir.

Muhammed ise aralarında varlığından emin olduğumuz tek kişi. Yahudilik ve Hıristiyanlığını Arap kültürü ile harmanlayıp dönemin dağılmış ve çok tanrılı yaşayan Arapları tek bir tanrıda(Kabe nin tanrısı) birleştiren bir lider. Peygamber olunabilmesi için Yahudi soyundan gelinmesi gerektiğini söylemiştik. Muhammed in bu yüzden kendi soyunu neden İsmail e dayandırdığını daha iyi anlıyoruz.(Sıkıntı şu ki İbrahim den sonra peygamberlik İsmail e değil İshak a oradan da Yakup a geçmiştir.) Ama İsmail in o dönemki Araplara göre önemini anlamanız için Mekke de yapılan yapılan Hac ibadetlerine ve kökenlerine bakın.

barney.stinson

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Kur’an’a göre tarih boyunca her kavme farklı zamanlarda uyarıcılar inmiş, kavimlerini Allah’ın yoluna sokmaya çalışmışlardır.

Peki günümüzde neden bu uyarıcılardan yoktur? Dünya Muhammed’ten sonra da çok zor ve acılı süreçlerden geçmemiş midir? İnsanlık daha da sapmamış mıdır? Allah bizi yeterince uyardığına mı kanaat getirmiştir? Yoksa sabrı mı taşmıştır?

Müslümanların da bir şey söyleyebileceklerini zannetmiyorum. Çünkü hiçbir yerde Muhammed'in son peygamber olduğu yazmıyor . Kuran dahil

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
Müslümanların da bir şey söyleyebileceklerini zannetmiyorum. Çünkü hiçbir yerde Muhammed'in son peygamber olduğu yazmıyor . Kuran dahil
Son nebi olduğu yazıyor.
Resul ise başka bir şey.
Not: Pek farklı değilmiş her resul nebi her nebi resul değil deniyor.

barney.stinson

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Son nebi olduğu yazıyor.
Resul ise başka bir şey.
Not: Pek farklı değilmiş her resul nebi her nebi resul değil deniyor.
Son yazıyor ama bundan sonra gelecek yazmıyor. Bugün Cumhurbaşkanlarının sonuncusu Recep Tayyip Erdoğan'dır. Fakat bu ondan sonra Cumhurbaşkanı gelmeyecek demek değildir.

barney.stinson

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
“Muhammed içinizden hiçbir erkeğin babası değildir, lakin Allah'ın resulü ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah her şeyi hakkıyla bilir.” (Ahzab, 33/40)
Sonuncusudur yazıyor. Tamam zaten ben bunu inkar etmiyorum. Ama ondan sonra gelmeyecek demiyor. Eğer böyle bir durum olsa zaten birkaç yerde daha geçerdi. Her ayetin sonunda "Şüphesiz o çok bağışlayandır, her şeyi bilendir, affedendir" gibi şeyler milyon kere geçiyorken, Muhammed'in son peygamber olacağını ve ondan sonra gelmeyeceğini mutlaka en az 10 kere söylerdi.

Ayrıca son olması da mantıklı değil. Binlerce peygamber gönderildi. Hiçbiri işe yaramadı ve sonunda "Bu size son peygamber bundan sonra yollamayacağım" demek Allah'a insan özelliği olan sabırsız sıfatını eklemek olur ki bu da çelişkiye yol açar.
Yani ya hiç göndermedi, ya 1 tane gönderdi, ya hep gönderecek. Sonuçta tarih 600 yılında son bulmuyor. O tarihe kadar peygamber gönderen Allah neden sonra göndermesin? Haksızlık değil mi sonradan doğanlara?

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Muhammed peygamber filan değildir. Peygamberlik diye bir şey yok. Hepsi masal. Çölde yaşayan insanların şizofrenik hezeyanları. Gerçi ben de ortaçağda çölde yaşasam böyle garip iddialarda bulunabilirdim. O ayrı mesele.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Muhammed peygamber filan değildir. Peygamberlik diye bir şey yok. Hepsi masal. Çölde yaşayan insanların şizofrenik hezeyanları. Gerçi ben de ortaçağda çölde yaşasam böyle garip iddialarda bulunabilirdim. O ayrı mesele.
Sizin dininiz size, benim dinim banadır." Kâfirûn Suresi 6

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist

Muhammed son elçi falan değil, ne yani?
X dini öyle diyor diye, öyle mi olacak?

Piyasasaki zibil dinlerin hepsinin müritleri kendilerinin reklamını yapar. Ancak bizleri pek ırgalamaz bunların bu tavırları, çünkü hepsine eşit mesafedeyiz.

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Peki günümüzde neden bu uyarıcılardan yoktur?
Artık gerek kalmamıştır. Kollektif bilinç ve dünya toplumları kendi yasaları dahilinde suça ve kötülüğe dair kendi yaptırım mekanizmalarını devreye sokmuşlardır.
Dünya Muhammed’ten sonra da çok zor ve acılı süreçlerden geçmemiş midir?
Evet geçmiştir.
İnsanlık daha da sapmamış mıdır?
Sapmamıştır. Muhammed sonrası dönemlerde cahiliye döneminin insanlarının yaptığı gibi putlara tapıp, çocuklarını kurban etmeleri gibi vahşi ritüeller son bulmuştur.
Allah bizi yeterince uyardığına mı kanaat getirmiştir?
Doğrudur.
Hz. Muhammed'den sonra peygamber insanların değil ilkelerin mücadelesi başlamıştır.

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Hocam sen gelde şunları çürüt teker teker. Habire kaçıyorsun.

Son konular