Neden Spiritüalistim

gumiho

Çaylak
Düşünce
Panenteist
Yeni konu açmışken eski mesajımı da yazayım buraya.
5 yaşlarında dinim hakkında pek bir şey bilmiyorken bi anda reenkarnasyonun gerçek olabileceğini düşünmüştüm. O anda çok mantıklı gelmişti ve sanki mutlak gerçek oymuş gibi hissetmiştim.
Sonra cennet ve cehennem kavramlarını öğrendim garipsedim.
Hayatım boyunca din hakkında kafamda soru işaretleri olmuştu. 13 yaşında yüzeysel bir şekilde araştırıp ateist oldum. Bilgilerim yetersiz olduğu için 15 yaşında tekrar müslüman oldum. 16 yaşındayken spiritüalizm, new age vs. inançlarına inanmaya başladım ve gayet memnunum. Aradığım huzuru buldum.

Yazdıklarım tamamen benim düşüncem. Kimseye bir şey kanıtlama amacım yok.

Baş yaratıcı tam olarak bilinemez. Zaten hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.
O zaman evrendeki düzeni baş yaratıcıdan daha alt varlıkların sağlaması gerekir. Bunlara da tanrılar diyelim. Bunlar zaman ve mekanın dışındadır.
Baş yaratıcı her şeyi kapsadığı için evrendeki -ve evrenin dışındaki- her şey 'bir'dir. Ayrı olması düşünülemez. Ve aslında genel olarak sadece baş yaratıcı vardır.
"Tanrı"dan daha alt varlıklar da o tanrının özelliklerininin tecelli bulmuş halidir. Yoktan var etme yoktur.
Hani başka dinlerde "tanrıya ibadet etmek için insan yaratıldı" derler ya. Aslında her şey ibadet eder, çünkü tanrıya ve baş yaratıcıya muhtaçlardır. O halde tanrı cehennem, din vs. gibi işlerle uğraşmaz.
O zaman insanın yaptığı eylemlerin sonuçları kendinedir. İnsan kendisine azap çektirir.
Tanrının insanlardan nefret etmek için herhangi bir sebebi yoktur.

Kötü bir durumda doğan insanların rastgele bu durumda olması saçma olur. Ben bu yüzden reenkarnasyona inanıyorum. Tanrı insanlardan nefret etmediğine göre insan dünyaya gelmeden önce bu durumu kendisi seçmiştir. Neden tenasüh değil, onu da belirteyim. İnsanın yaptığı eylemlerin sonuçları eğer o insan bu eylemlerin bilincindeyse anlamlı olur. İnsanın tekrar dünyaya enkarne olduğunda geçmiş yaşamlarını hatırlamaması da bu döngüyü daha verimli yapmak içindir.
Yaptığı kötülüklerden etkilenmeyen kötü insanlar ne olacak diyebilirsiniz. Bu insanların özü de diğer ruhlar gibi olduğu için öldükten sonra acı çeker.
Ruh gelişir, geliştikçe üst kademelere ulaşır. En sonunda ise her şey tekrar yaratıcıyla birleşir ve illüzyon sona erer.

Charles Dawkins

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
İstediğine inanabilirsin elbette ama şu var mutluluğu aramanın yanında mantığı da kullanmak bir seçenektir. Ben her ikisini de arıyorum. Ve mantık benim için daima ön planda oda martavallara inanmamı engelliyor. Tabi sen bilirsin. Âkıl ve mantık ile yaşam görüşü oluşturmak çok daha zordur.

gumiho

Çaylak
Düşünce
Panenteist
İstediğine inanabilirsin elbette ama şu var mutluluğu aramanın yanında mantığı da kullanmak bir seçenektir. Ben her ikisini de arıyorum. Ve mantık benim için daima ön planda oda martavallara inanmamı engelliyor. Tabi sen bilirsin. Âkıl ve mantık ile yaşam görüşü oluşturmak çok daha zordur.
Merhaba. Aslında bu inanca her ikisini de kullanarak inandım. Parçaları birleştirince taşlar yerine oturdu. Beni tatmin eden bir inanç.
Diğer inançlar ve tarihi olayları da araştırdım, aylarca sorguladım ve bu sonuca ulaştım.

İnancımda başka kavramlar da var, ama onları anlatsam size göre komedi hikayesi anlatmışım gibi olur, o yüzden kalsın 🤣 İnancınıza saygı duyuyorum elbette, yorumunuz için teşekkürler.

Charles Dawkins

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Merhaba. Aslında bu inanca her ikisini de kullanarak inandım. Parçaları birleştirince taşlar yerine oturdu. Beni tatmin eden bir inanç.
Diğer inançlar ve tarihi olayları da araştırdım, aylarca sorguladım ve bu sonuca ulaştım.
Mesela nasıl taşları birleştirdin ve ulaştın?Belki anlaman gereken şey ortada birleştirilecek bir parça dahi olmamasıdır.

Retrospective

lll ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Nah, ben bu kadar abartısını beğenmedim. Ancak Spiritüalizm'in içerdiği şeylerin din ya da inanç hâline getirilmemiş çeşitli parçalarını kabul ediyorum diyebilirim. Şu düşünceyle ilgili olanlar vesaire vesaire.

gumiho

Çaylak
Düşünce
Panenteist
Mesela nasıl taşları birleştirdin ve ulaştın?Belki anlaman gereken şey ortada birleştirilecek bir parça dahi olmamasıdır.
Ben inanç konusunda fazla dogmatik değilim. Gerçeği bilemeyiz. Eğer bir inanç mantıklı geliyorsa ve bu inancın insan hayatına pozitif etkileri daha fazlaysa inanmamak için hiçbir sebep yok (kişisel olarak).

Dinler evrensel amaçlardan uzak ve tanrıya fiziki olarak ibadet etmemizi (namaz vs.) söylüyor. Dindar insanlar tanrıyı kendi kafalarında insanlaştırmış durumda. Bu bana mantıklı gelmiyor. Güç insanın içinde olmalı.

Bence insanlık tarihinde inançların benzerlik göstermesi, önemli spiritüel olayların yaşanması ve insanların bu durum karşısında şaşkınlık yaşayıp daha sonrasında kendi kültürlerinde bu inanca yer vermeleri sonucu olabilir. Tabii ki %100 bu oldu demiyorum ama buna benzer bir şey olmuş olabilir. Sadece tahmin.

Charles Dawkins

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Nah, ben bu kadar abartısını beğenmedim. Ancak Spiritüalizm'in içerdiği şeylerin din ya da inanç hâline getirilmemiş çeşitli parçalarını kabul ediyorum diyebilirim. Şu düşünceyle ilgili olanlar vesaire vesaire.

Ben inanç konusunda fazla dogmatik değilim. Gerçeği bilemeyiz. Eğer bir inanç mantıklı geliyorsa ve bu inancın insan hayatına pozitif etkileri daha fazlaysa inanmamak için hiçbir sebep yok (kişisel olarak).

Dinler evrensel amaçlardan uzak ve tanrıya fiziki olarak ibadet etmemizi (namaz vs.) söylüyor. Dindar insanlar tanrıyı kendi kafalarında insanlaştırmış durumda. Bu bana mantıklı gelmiyor. Güç insanın içinde olmalı.

Bence insanlık tarihinde inançların benzerlik göstermesi, önemli spiritüel olayların yaşanması ve insanların bu durum karşısında şaşkınlık yaşayıp daha sonrasında kendi kültürlerinde bu inanca yer vermeleri sonucu olabilir. Tabii ki %100 bu oldu demiyorum ama buna benzer bir şey olmuş olabilir. Sadece tahmin.
Hicbir doğaüstü olay yaşanmamıştır. Bu insanların yanlış algılayışıdır. Mesela şizofrenler... Sizofrenide hasta halüsinasyon görür ve hatta zaman zaman halüsinasyonlar onu yönetir. Insanlar bunu şeytan olarak yorumlamıştır. Insanlar bu tarz olayları doğaüstü olarak düşünmüştür. Birde bunun yanında peygamber mucizeleri vardır ki onlar külliyen yalan.

Madem dogmatizmi sevmiyorsun birazcık daha mantıklı yaklaşmaya çalış. Eğer illa ben doğru ve mantıklı olanı aramayacağım diyorsan bir şey demem.

Charles Dawkins

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Bu arada mistik şeylere hep ilgi duymuşumdur ve vaktinde çok inandım. Ama gerçek değiller. Insanın içini ısıtan kavramlardır bunlar. Ama koca bir yalandan ibaretler.

gumiho

Çaylak
Düşünce
Panenteist
Madem dogmatizmi sevmiyorsun birazcık daha mantıklı yaklaşmaya çalış. Eğer illa ben doğru ve mantıklı olanı aramayacağım diyorsan bir şey demem.
Doğruyu bilemediğimiz için sıkıntı yok. Ben kimseyi bu inanca inandırmaya çalışmıyorum, fikrimi belirtmek istedim.

Son konular

Son mesajlar