Nihilizm Şeytanı

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Merhabalar çeşitli kitaplara ve makalelere baktım ama nihilizme karşı Nietzche dışında pek bir eleştiri göremedim. Sizlerin nihilizme karşı edebileceğiniz bir iki çift lafınız var mı?

Felsefi olarak birikimi oldugunu düşündüğüm için @DemoKratos
u ekliyorum.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Nihilizm eleştirisi yapmıştım. Buraya kopyalayıp yapıştırıyorum:

Nihilizmin ne olduğu hakkında:

Descartes "düşünüyorum, o halde varım" diyerek nihilizmin temelini dinamitleyip yıkıp geçip gitmiştir.

Nihilizmi sadece inanç açısından "her şey yok tanrı da yok o halde" bakımından eleştirmek şart da değil. Çünkü nihilizm her şeye karşı bir saldırıdır, sadece dine değil. Bilime de saldırıdır. Bilimin ortaya çıkardığı gerçeklikleri de reddeder nihilizm.

Hatta materyalizmi de reddeder. Çünkü materyalizm gerçeklik maddidir der. O yüzden nihilizm her şeye karşı olmaktır.

Fakat nihilizm bir çıkmaz sokaktır. Hiç bir şey yoksa benim hadi bedenim de yanılsama olsun, ama düşüncelerim neden var? sorusuna yanıt üretemeyerek idelerin varlığını kabul etmeye, oradan da "la muevcude illa hu" deyip sofizme gitmeye, sofi bir münzevi olmaya mahkumdur eğer derine giderse.

Ateist olmak için en berbat seçenektir. Ateist olmak için çok daha geçerli yollar var.

Şu da nihilizm eleştirisi:

Nihilizmden özenle kaçınmanızı tavsiye ederim. Nihilizm bunalım ve depresyon felsefesinden başka bir şey değildir. Elimizi korkak alıştırmayalım, ne varsa her şeyi inkar edelim hazır etmişken dibine vuralım 😁 saplantısıdır.

Sonu da vahdeti vücuttta biter. Yani böyle ateist olunmaz. Bu ateist olmak için en kötü yöntem. Öyle ya, Descartes düşünüyorum o halde varım demiş. Her şeyi inkar ettin ama düşünüyorsun. O halde asgari en az bir şeye var demen lazım! Bu da vahdeti vücuda götürecek mecburen.

O yüzden nihilist olup da ateist gidiyorum hiç zannetmeyin. Teizme gidersiniz. Kıyakçılığın sonu ayakçılık hesabı.

Ya nerden gidilir ateizme, elbette materyalist determinizmden gidilir. Tabii materyalist olması şart. Yoksa klasik determinizm olur, o da deizme götürür. İlk etapta deizme gitmek aslında sağlıklıdır, teist iken bir anda ateist olmak çok sağlıklı değildir. Ben öyle olmuş olsam hiç deist olmamış olsam da tavsiye etmiyorum. Deizm soluklanmak için iyi bir duraktır. Kısa bir süre deist olsam daha iyi olurdu.

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
Benim Nihilizme genelden başka bir yargım var;
Nihilizm hiç bir şeyin anlam barındırmadığını söyler.
Bu mantıklıdır ve gerçeği de budur zaten.

Anlamı veren zihindir.
Bu doğrultuda gerçeğe istenilen anlam verilebilir.
Bu da düşünce özgürlüğünün anahtarıdır.

Ben nihilizmden sonra bağımsızlığa geçtim,
nihilizm, bağımsızlık ile karıştırılmamalıdır,
nihilizm, bağımsızlığın bir parçasıdır, bağımsızlığın anahtarıdır.

Yazan tarafından düzenlendi:

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Nihilizm eleştirisi yapmıştım. Buraya kopyalayıp yapıştırıyorum:

Nihilizmin ne olduğu hakkında:

Descartes "düşünüyorum, o halde varım" diyerek nihilizmin temelini dinamitleyip yıkıp geçip gitmiştir.

Nihilizmi sadece inanç açısından "her şey yok tanrı da yok o halde" bakımından eleştirmek şart da değil. Çünkü nihilizm her şeye karşı bir saldırıdır, sadece dine değil. Bilime de saldırıdır. Bilimin ortaya çıkardığı gerçeklikleri de reddeder nihilizm.

Hatta materyalizmi de reddeder. Çünkü materyalizm gerçeklik maddidir der. O yüzden nihilizm her şeye karşı olmaktır.

Fakat nihilizm bir çıkmaz sokaktır. Hiç bir şey yoksa benim hadi bedenim de yanılsama olsun, ama düşüncelerim neden var? sorusuna yanıt üretemeyerek idelerin varlığını kabul etmeye, oradan da "la muevcude illa hu" deyip sofizme gitmeye, sofi bir münzevi olmaya mahkumdur eğer derine giderse.
Descartes in düşünüyorum o halde varım cümlesine Kant zamanı kullanarak eleştiri yapmıştı şuan tam hatırlamıyorum biraz uzundu. Bu eleştiri nihilizm lehine kullanılamaz mı?

Nihilizm hiçbir şeyin anlamı olmadığını anlam aramanın da insana mahsus bir yanılsama olduğunu söyler. Bu çok hakli değil midir? Ve hatta denir ki dinler ve dogmalar nihilizmden kaçıştır. Bende nihilizm ile varoluşçuluk ile mücadele etmek istiyorum dinler gibi kaçmak değil . Ama varoluşçulukta özgür irade mutlak olmasa da bir ölçüde var. Ama argümanlara baktigim zaman deterministik evrende sanki özgür irade hiç yok gibi duruyor. Veya var ve kuantum bilinç sayesinde bir ölçüde özgürüz. Eğer öyle ise nihilizmi çok rahat aşarız. Isterseniz Kant in Descartes a eleştirisini bulayım. Eğer bilginiz var ise hiç uğraşmayayım :)

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Bu arada nihilizm bilime de karşı ise Shopenhaur nasıl nihilist idi? Adam bilim konusunda Hegel e sağlam giydiriyor.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kant pek dikkate aldığım bir filozof değil, fikirlerini bildiğimi söyleyemem. Zaman ile nasıl Descartes eleştirisi yapılır bilmiyorum. Descartes tabii tanrı var diyen birisi ama şimdi doğruya doğru. Doğru bir söz ettiğinde kim söylerse söylesin doğru derim.

Shopenhaur' ın nihilist olduğuna dair bir beyanını okumadım. Kötümserlik felsefesi olarak biliyorum onun düşüncelerini. Ayrıca ideaları kabul eden bir düşünürdür. Karışık onun fikirleri.

Yazan tarafından düzenlendi:

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
Nihilizme düşmeden,
bağımsızlığa yükselemezsin.
Düşmesini bilmeyen,
kalkmasını da bilemez.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Nihilizm "hiççilik"tir bakın, iyi anlayalım. Hiç bir bağlamı kabul etmez. Bilim de bağlamlardan oluştuğu için bilimi de kabul etmez.

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Hiçbir şeyin anlamı yok ise bir anlam yaratmak nihilizmden kaçmak demek değil midir?

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız

Retrospective

lll ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Nihilist miyim bilmem ama nesnelere, olgulara vs. anlamı zihnin koyduğu (belki bazı istisnalar olabilir) ve anlamın burada barındığı konusunda katılıyorum.

Hype

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Nihilistlerde bile bakış açısı kişiden kişiye değişiyor, bazıları kendi içinde tutarlı bile olmuyor. Ben daha çok Gorgias nihilizm-agnostisizmini benimsiyorum.

Hype

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
@iksaruman konu ile alakasız ama
1606388833140.jpg

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Nihilist miyim bilmem ama nesnelere, olgulara vs. anlamı zihnin koyduğu (belki bazı istisnalar olabilir) ve anlamın burada barındığı konusunda katılıyorum.
Gorgias nihilizmi varlığı reddediyor bu Demo nun dediği gibi Descartes ile çelişir. Ahlâk anlamında bilgi anlamında nihilist olabilirsin mantıklı olan o.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Nihilizm tabii bir de anarşizm ile yakından ilişkilidir. Ergenken ben de nihilizme heveslenmiştim. Ama bunun nedeni nihilizmi bilmem filan değildi. Nihal diye bir kız vardı, onun yüzünden! 😁 Kızın babası bildiğin ırkçıydı, ilginç bir aileydi. Kızın adını da Nihal Atsız'dan almıştı. Ben keşke Nihan koysaymış adını filan derdim. Nihansın dîdeden ey mesti nâzım filan.

Yani ergenlik hevesleri olur. Kafatasçılık filan da ergenlikte oluyor. Anarşizm hevesi de olur. Ben o süreçte Nihal Atsızcılarla da görüştüm. Bunlar Atatürk'e de karşılardı! Latin alfabesini değil Göktürk alfabesini getirmeliymiş! Kafatası ölçüp Türk olmayanı azınlık saymalıymış!

Yani insan nelerden geçiyor. Ergenlik tabii insanın en çalkantılı dönemi. Ben ergenlik öncesi okul birincisiydim, rakibim yoktu, fark atardım en yakın rakibime. 8. sınıfta artık her sınavdan tam not alamamaya başlamıştım, düşüşe geçeceğim belli olmuştu. 9. sınıfta çok belirgin bir düşüş olmadı ama sonraki sınıflarda başarım inanılmaz düşüşe geçti, sınıfı zor geçer oldum. 12. sınıf korkunçtu. Düştüğüm duruma kendim bile inanamıyordum. Eski okul birincisi belgeme bakıp ağlamak istiyordum. Konsantre olamıyordum, bir sayfayı bir göz atmakla anlayan ben, okuduğumu anlayamıyordum!

Yani ergenlikte kafadan her türlü düşünce geçebilir. Kişisine göre çok çalkantılı ve bunalımlı olabiliyor.

Son konular