Nihilizm

Kemal

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Nihilizm, hiçbir şeyin var olmadığını, hiçbir şeyin bilinemeyeceğini savunan felsefi görüştür.

Peki bu görüş ne kadar mantıklı? Hiçbir şey yoksa biz neyiz?

Panaroma

Üye
Düşünce
Sünni
Düşündüğünde güneş sistemini, gezegenleri ve böyle sistemlerden belki milyonlarca olabileceğini insansa yalnızca bu gezegenlerden bir tanesinde yaşayan canlıysa bu hiçliğe yakın bir şey olabilir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Kemal

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Düşündüğünde güneş sistemini, gezegenleri ve böyle sistemlerden belki milyonlarca olabileceğini insansa yalnızca bu gezegenlerden bir tanesinde yaşayan canlıysa bu hiçliğe yakın bir şey olabilir.
Biraz daha açabilir misin? Merak ettiğimden soruyorum.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Panaroma

Üye
Düşünce
Sünni
Bu fikirin mantıklı geldiği tek nokta Evreni düşündüğünde bizim bildiğimiz güneş sistemi: Gezegenler,güneş uydular vb bunlar bizim bildiklerimiz.Bir de bizim bilmediğimiz evren var.Teknolojinin yetmediği belkide sonu olmayan göremediğimiz evren.Bunun içinde yaşadığın Dünya nokta kadar ve sen bunun içindeki bir başka noktasın.Bu hiçe yakın derken bunu anlatmaya çalıştım.

Kemal

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Bu fikirin mantıklı geldiği tek nokta Evreni düşündüğünde bizim bildiğimiz güneş sistemi: Gezegenler,güneş uydular vb bunlar bizim bildiklerimiz.Bir de bizim bilmediğimiz evren var.Teknolojinin yetmediği belkide sonu olmayan göremediğimiz evren.Bunun içinde yaşadığın Dünya nokta kadar ve sen bunun içindeki bir başka noktasın.Bu hiçe yakın derken bunu anlatmaya çalıştım.
Evet o açıdan bakınca haklısın. Ama bu dünyadaki insanların şuurlu olması ve varolması nihilizmi zora sokuyor.

Panaroma

Üye
Düşünce
Sünni
Evet o açıdan bakınca haklısın. Ama bu dünyadaki insanların şuurlu olması ve varolması nihilizmi zora sokuyor.
Bütün değerleri reddeder nihilizm.Doğal gelişimini bozduğundan bahseder.Ama değerler olmadan yaşanamaz.Değerlerde doğal gelişimin sonucudur.Değişir zamanla bundan 500 yıl önce adaleti savunmak belki şu anki köleliği savunmayla aynı anlamı taşıyabilir.Ergenlikteki gençler için güzeldir bu fikir.Kapitalizme geçişinden önceki duraktır.

İbn'iAhit

Üye
Düşünce
Ateist
Bütün değerleri reddeder nihilizm.Doğal gelişimini bozduğundan bahseder.Ama değerler olmadan yaşanamaz.Değerlerde doğal gelişimin sonucudur.Değişir zamanla bundan 500 yıl önce adaleti savunmak belki şu anki köleliği savunmayla aynı anlamı taşıyabilir.Ergenlikteki gençler için güzeldir bu fikir.Kapitalizme geçişinden önceki duraktır.
Cevap verilemeyen noktalarda ergenlik hevesi diyen bir dinciden ne bekleyebilirsin?

Burcuva

Üye
Düşünce
Ateist
Descartes "düşünüyorum, o halde varım" diyerek nihilizmin temelini dinamitleyip yıkıp geçip gitmiştir.

Nihilizmi sadece inanç açısından "her şey yok tanrı da yok o halde" bakımından eleştirmek şart da değil. Çünkü nihilizm her şeye karşı bir saldırıdır, sadece dine değil. Bilime de saldırıdır. Bilimin ortaya çıkardığı gerçeklikleri de reddeder nihilizm.

Hatta materyalizmi de reddeder. Çünkü materyalizm gerçeklik maddidir der. O yüzden nihilizm her şeye karşı olmaktır.

Fakat nihilizm bir çıkmaz sokaktır. Hiç bir şey yoksa benim hadi bedenim de yanılsama olsun, ama düşüncelerim neden var? sorusuna yanıt üretemeyerek idelerin varlığını kabul etmeye, oradan da "la muevcude illa hu" deyip sofizme gitmeye, sofi bir münzevi olmaya mahkumdur eğer derine giderse.

Ateist olmak için en berbat seçenektir. Ateist olmak için çok daha geçerli yollar var.