Nisa 34 iniş sebebini bilen var mı?

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
İnternet'te çokca araştırdım ama bir türlü bulamadım. Bu ayet hangi olay üzerine inmiştir kaynaklı bir şekilde bilgilendirecek olan var mıdır?

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
İnternet'te çokca araştırdım ama bir türlü bulamadım. Bu ayet hangi olay üzerine inmiştir kaynaklı bir şekilde bilgilendirecek olan var mıdır?
"babasıyla birlikte Hz. Peygamber’e gelerek eşi tarafından dövüldüğü anlatan asil bir hanıma (Habîbe bint Zeyd) Hz. Peygamber, “Kocana (Sa’d b. Rebî) misillemede bulun” demiş ve Nisâ 4/34. ayet bu hadise hakkında inmiştir"
Anladığım kadarıyla Hz Peygamber kadına şiddete karşı çok sert bir tavır ortaya koyarken Allah yuvanın yıkılmasına kadar işi götürecek fevri tepkiler yerine problemlerin karşılıklı adım adım ilerlenecek yöntemlerle çözülmesini ve meselenin zamana yayılmasının problemin çözümü adına insan psikolojisine daha uygun olacağını irade buyurmuştur.

Zaten ayet ve hadislerde kadına yaklaşım nettir:

"...Kadınlarla iyi geçinin, onlara güzel muâmele edin!.." (En-Nisâ, 19), "Kadınları dövmeyiniz!.. Kadınlarını döven kimseler sizin hayırlınız değildir." (Ebû Dâvûd, Nikâh, 42)

Sadece iniş sebebini sorduğunuz için detaya girmiyorum

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bir devrimin ters etki yapması beklenir. Muhammed’in yazdığı iddia edilen manifesto kadınların dövülmesini, haklarının kısıtlanmasını iddia ettiğine göre; Bedevi erkekler kadın haklarından oldukça rahatsızlardı. Evet, ayet bu yüzden yazıldı.

Jansve

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
Bu ayetin bir olay üzerine inip inmediğini bilmiyorum ama her ayet bir olay üstüne inmedi.Belki de sadece çiftler arasındaki ilişki için inmiş bir ayettir bir olay üzerine inmemiştir.

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
"babasıyla birlikte Hz. Peygamber’e gelerek eşi tarafından dövüldüğü anlatan asil bir hanıma (Habîbe bint Zeyd) Hz. Peygamber, “Kocana (Sa’d b. Rebî) misillemede bulun” demiş ve Nisâ 4/34. ayet bu hadise hakkında inmiştir"
Anladığım kadarıyla Hz Peygamber kadına şiddete karşı çok sert bir tavır ortaya koyarken Allah yuvanın yıkılmasına kadar işi götürecek fevri tepkiler yerine problemlerin karşılıklı adım adım ilerlenecek yöntemlerle çözülmesini ve meselenin zamana yayılmasının problemin çözümü adına insan psikolojisine daha uygun olacağını irade buyurmuştur.

"...Kadınlarla iyi geçinin, onlara güzel muâmele edin!.." (En-Nisâ, 19), "Kadınları dövmeyiniz!.. Kadınlarını döven kimseler sizin hayırlınız değildir." (Ebû Dâvûd, Nikâh, 42)

Eğer iniş sebebi gerçekten buysa o zaman "darabe" fiilinin dövmek anlamına geldiği kesin olmuyor mu?

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Eğer iniş sebebi gerçekten buysa o zaman "darabe" fiilinin dövmek anlamına geldiği kesin olmuyor mu?
Zaten attığınız kaynakta "darabe" fiilinin başka anlamlara geldiğini yazmıyor. Hatta bu cezanın çok ta insanlık dışı bir ceza olmadığı yazıyor. (Sf.272 sondan 6. paragraf)

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
"Sonuç olarak, erkeklerin tedip maksadıyla hanımlarını dövme yetkisine sahip kılınması Kur’ân metnine ait bir gerçekliktir."(Sf. 251) iniş sebibini yazdıktan hemen sonra da bu cümlelere geçiyor. Peki Müslümanlar neden hala ayeti bükme çabasındadır?

Jansve

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
Zaten attığınız kaynakta "darabe" fiilinin başka anlamlara geldiğini yazmıyor. Hatta bu cezanın çok ta insanlık dışı bir ceza olmadığı yazıyor. (Sf.272 sondan 6. paragraf)
Zaten eski tefsirciler ''darabe''fiilinin dövme anlamına gelip gelmediğini tartışmıyorlardı bile.Çıkarma anlamını modernist İslamcılar sonradan verdi.

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
@bilgelikyolunda adlı kullanıcının çokca bu ayetin dövün manasına gelmediğini savunduğunu görmüştüm o yüzden merak ettim.

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist

Seni iki dakika boş bırakmaya gelmiyor...
Dininde ve kitabında önce erkek gelir, sonra kadın!
Önce bunu öğren!

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Aslında mevzu şu:
Laf dinlemeyen, uysal olmayan, erkeğine itaat etmeyen...
...daha kötüsü baş kaldırmalarından endişe edilen kadınlar söz konu olan.
Onlara erkekler tarafından yaptırım uygulamak için, sadece şüphelenmek/endişelenmek kăfi!

Hep yazıyoruz...
İslamda önce erkek gelir, sonra kadın. Bunun tersinin olması düşünülemez dahi!

Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Darabe fiili dövme eylemi için de kullanılıyor, daha düşük dozdaki tepki göstermeleri için de aynı fiil kullanılıyor.

İslamda Türkçe anlamıyla dövmek haramdır.

Ayet ve hadisler açık:

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bu kaynakta iniş sebebiyle ilgili bilgi olduğu için bu kaynağı sizle paylaştım.

Bu durum, bu kaynakta yazan her şeyi onayladığım anlamına gelmez

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
"Sonuç olarak, erkeklerin tedip maksadıyla hanımlarını dövme yetkisine sahip kılınması Kur’ân metnine ait bir gerçekliktir."(Sf. 251) iniş sebibini yazdıktan hemen sonra da bu cümlelere geçiyor. Peki Müslümanlar neden hala ayeti bükme çabasındadır?
Bu ifadelerin yazarının bu YORUMunu kabul etmek zorunda mıyız?

Neden bu yorum ayet bükmek olmuyor da bizim yazdığımız ve diğer ayet ve hadislerle uyumlu ifadeler ayet bükme oluyor?

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Darabe fiili dövme eylemi için de kullanılıyor, daha düşük dozdaki tepki göstermeleri için de aynı fiil kullanılıyor.
İslamda Türkçe anlamıyla dövmek haramdır.
Ayet ve hadisler açık:

Bu kaynakta iniş sebebiyle ilgili bilgi olduğu için bu kaynağı sizle paylaştım.
Bu durum, bu kaynakta yazan her şeyi onayladığım anlamına gelmez

Bu ifadelerin yazarının bu YORUMunu kabul etmek zorunda mıyız?
Neden bu yorum ayet bükmek olmuyor da bizim yazdığımız ve diğer ayet ve hadislerle uyumlu ifadeler ayet bükme oluyor?
Hălă boş boş konuşuyorsun, çünkü mevzu tam olarak şu:

Laf dinlemeyen, uysal olmayan, erkeğine itaat etmeyen...
...daha kötüsü baş kaldırmalarından endişe edilen kadınlar söz konu olan.
Onlara erkekler tarafından yaptırım uygulamak için, sadece şüphelenmek/endişelenmek kăfi!

Hep yazıyoruz...
İslamda önce erkek gelir, sonra kadın. Bunun tersinin olması düşünülemez dahi!

Entropyy

lV ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ayet ve hadisler açık:

Açık tabiki :)

Hz. Omer (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Erkege, hanimini ne sebeple dövdüğü sorulmaz."
Ebu Davud, Nikah 43, (2147).

Nisa34: Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılmasına bağlı olarak ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdırlar. Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.

boron

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Ateist
Şimdi düşünün kadının biri kocasından yiyecek sopayı. Sonra gidecek beni kocam dövdü diye şikayet edecek. Erkek koyacak kadı'nın önüne ayet/hadis(en kötü yatağa çağırdım gelmedi diyecek). Kadın bi sopa da kadı'dan yiyecek iyi mi?🤣

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bir kere "iniş nedeni" denen şeyin uydurma bir zırva olduğunu vurgulamak gerekiyor. Elbette buna ne bahane bulabilmeye çalışıyorsunuz anlamında sorulabilir ayrı da, ama bu zırvaların uydurma olduklarını vurgulamazsak eksik kalır.

Hadis gibi tefsir de zaten ikisi kol kola çalışan, Kuran'daki açıkları kapama operasyonlarıdır. Kuran her şeyden bahsetmiş, hiç bir eksik bırakmamışsa (ki içindeki iddia budur) hadis ne? Kuran apaçık bir kitapsa (ki yine içindeki iddia budur) tefsir ne?

Demek ki neymiş, altından kalkamayacağın iddiada bulunmayacakmışsın. Hiç kimse hiç bir kitabın hiç bir şeyi eksik bırakmadığını iddia edemez. Bu aptalca bir iddia ve bunu yemek zorunda kalmak kaçınılmaz. Apaçık olduğu belki iddia edilebilir ama bunun da altını dolduramamışsan, o da çöpe gider.

Herifler döşenmiş. "Bir gün Aptal ibni Muattal dedi ki ya rasulullah! E ne var? E işte şöyle böyle. E o öyle değil işte. Ya nasıl? Şöyle böyle. Haaa tamam." Lan iyi de bunu uydurmaktan kolay ne var be? Şunu çocuk da uydurur!? Böyle masal uydurarak ne halledilebilir de? Masal uydurmakla bir iş hallolsaydı ebeler nineler tüm sorunları çözmüş, günümüzde hiç bir sorun kalmamış olurdu.

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Açık tabiki :)

Hz. Omer (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Erkege, hanimini ne sebeple dövdüğü sorulmaz."
Ebu Davud, Nikah 43, (2147).

Nisa34: Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılmasına bağlı olarak ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdırlar. Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.
Yazmıştık:

Burada problem Arapçadan Türkçeye dövmek olarak çevrilen kelimenin sınırları ile ilgili. Mesela biri mendil veya misvakla hafif bize dokundursa ve bu şekilde tepkisini gösterse bunu dövmek veya şiddet olarak algılamayız ama Arapçada bu fiil de dövmek kelimesiyle ifade edilir.
Türkçedeki anlamıyla dövmek haramdır

Son konular