Nisa 34 iniş sebebini bilen var mı?

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Noktaların olmaması Arapçanın en az yarısını güme götürür. Eğer bir dönemde Arapça noktasız yazılıyorduysa bu çok rezalet bir durum. Bu durumdaki rezilliği bugün hayal etmek bile güç.

Eğer bu doğruysa, yani noktalar önce yoktu, sonradan konduysa bu Kuran'da kadını dövme yok deyip kurtaracağına, Kuran'ı yerin dibine batırır da öbür tarafından uzaya fırlatır yahu!

Ben harekesizde yok dendiği için öyle dedim. Elde var mı noktasız Kuran? Varsa bu yani rezilliğin artık dibi.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Evet ben de araştırdım Kuran sonradan sadece harekelenmemiş, sonradan noktalanmış da.

Bu yani... İlkelliğin çukuru artık, skandal bu yahu, kepazelik. Bunu bir kitap zanneden saftiriklere kızmak değil acıma geldi içimden.

Hatta düşündüm de, bazı muskaları açıp bakmıştım salakları neyle kekliyorlar diye, bunlarda da nokta yok! Demek hâla noktasız yazıyor geriler! Bu yani öyle böyle rezalet değil, skandal bu!

Ebu Cehil

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Evet ben de araştırdım Kuran sonradan sadece harekelenmemiş, sonradan noktalanmış da.

Bu yani... İlkelliğin çukuru artık, skandal bu yahu, kepazelik. Bunu bir kitap zanneden saftiriklere kızmak değil acıma geldi içimden.

Hatta düşündüm de, bazı muskaları açıp bakmıştım salakları neyle kekliyorlar diye, bunlarda da nokta yok! Demek hâla noktasız yazıyor geriler! Bu yani öyle böyle rezalet değil, skandal bu!
Maalesef. Zaten muska yazan tipler de böyle nerede Osmanlı döneminden kalma tipler varsa öyle.

Ebu Cehil

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Bildiğin 13 harf ekliyorlar. Yani bu, bu tarifsiz bir şey. Bunu açıklamaya mantık yetmez.
Allah 15 harf üzerine Kuran indiriyor, demek ki bizimkilere yetersiz geldi de ondan mı 13 harf ekleme gereksinimi duydular. Bu insan aklına hakarettir. Böyle rezalet olmaz.

kalaka27aktif

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Nasıl bulamadın yahu? Harekesiz olunca ortadan mı kayboluyor kapı gibi "vadribuhunne"?

Harekesizle filan kurtaramazsın sen bu Kuran'ı. Noktaları kaldırırsanız zaten kepazeliğinden ele alınacak yanı kalmaz, sizin bunu kurtarmanız hayal, boşuna çırpınmayın. Sadece cahillik yüzünden bu uyduruk şeyden bazı zeka yetersizlerin ödü kopuyor çarpar ağzımız yamulur filan diye. Cahillik olmasın, bu zırvanın işi bitik. Cahillik devam etsin diye bol bol dua edin siz.
Harakesiz olunca ortadan kaybolmuyor olmayan bir şeyi nasıl ekleyeceğiz

1616373203481.png

Harakesiz üsteki
iki nokta ile başlıyor gibi görünüyor

Kral Fehd Mushafı
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ​
Diyanet Mushafı
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ​
Verş Kırâatı
Bezzî Kırâatı
بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ​
Dûrî Kırâatı
Kālûn Kırâatı
Şu'be Kırâatı
بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ​

buda transcript
Bismi(A)llâhi-rrahmâni-rrahîm(i)
Üstünde nokta olduğu an anlam farklılığı başlar daha diğerlerini eklemiyorum.
Hocam senin din anlayışın biraz farklıymış. Peki sana göre, günümüz Kuranını reddeden biri kafir olur mu?
Kafir'in anlamı gerçeği örtmek ise eğer, ortada da gerçek yok, hangisi gerçek hangisi sahte bilemiyoruz. Siz harekesiz Kuran diyorsunuz, diğer bir çok ulema harekeli üzerinden meal ve yorum yapıyor.

Bu kadar karışıklıklar içinde boğulmuş bir dine inanmadık diye Allah gerçekten yakacaksa bu Allah'a iman edilmez.
Doğru bir nokta ya değindin adamlar şunu çözemiyor şeytan inandığı için mi kafir inanmadığı için mi gelelim konuya kuranda akıl akıl akıl diye vurgu yapılması oku anla idrak et ve iman et ama akıl ile dir
sorun şu Allah en üst akıl diyorsak gönderdiği insanın aklı ile kolayca anlayacağı bir şeydir insan aklı ile çelişmez iki ayet örnek vereceğim
وَاِذَا النُّجُومُ انْكَدَرَتْۙۖ
Ve-iżâ-nnucûmu-nkederat
Yıldızlar düşüp, söndüğü zaman;
kıyamet ile ayet üsteki her şey yok olacağı vakit çeviri sorunsuz gibi duruyor esas bomba geliyor ayet

خَالِد۪ينَ ف۪يهَا مَا دَامَتِ السَّمٰوَاتُ وَالْاَرْضُ اِلَّا مَا شَٓاءَ رَبُّكَۜ اِنَّ رَبَّكَ فَعَّالٌ لِمَا يُر۪يدُ
Ḣâlidîne fîhâ mâ dâmeti-ssemâvâtu vel-ardu illâ mâ şâe rabbuk(e)(c) inne rabbeke fa’’âlun limâ yurîd(u)
Rabbinin dilemesi bir yana, gökler ve yer durdukça, orada temelli kalacaklardır. Rabbin, şüphesiz, her istediğini yapar.

Bu ayette cehennemdekilerden bahsediyor sorun şu yer ve gök yok mu oluyor yoksa duruyor mu akıl bunu yorumlayınca nasıl inanacak bu çelişki bunu kabul etmeyen adama sen inanmıyorsun diyemezsin ateist bu ayetler üstünde yok diyor bir tanrı tarif ediyorsun tarif ettiğin tanrının söyledikler tanrı tarifine uymuyor.

En üsteki harakesiz kuran çevrilir verilir ve okunur akıl bunu yorumlar ve seçimini yapar

kalaka27aktif

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Nasıl bulamadın yahu? Harekesiz olunca ortadan mı kayboluyor kapı gibi "vadribuhunne"?

Harekesizle filan kurtaramazsın sen bu Kuran'ı. Noktaları kaldırırsanız zaten kepazeliğinden ele alınacak yanı kalmaz, sizin bunu kurtarmanız hayal, boşuna çırpınmayın. Sadece cahillik yüzünden bu uyduruk şeyden bazı zeka yetersizlerin ödü kopuyor çarpar ağzımız yamulur filan diye. Cahillik olmasın, bu zırvanın işi bitik. Cahillik devam etsin diye bol bol dua edin siz.
1616373583289.png

Harekesiz kuran adam neye göre noktalamış yalnış noktaladıysa

Kral Fehd Mushafı
الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَٰلَمِينَ​
Diyanet Mushafı
اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ​
Verş Kırâatı
اِ۬لْحَمْدُ لِلهِ رَبِّ اِ۬لْعَٰلَمِينَ​
Bezzî Kırâatı
ٱلۡحَمۡدُ لِلَّهِ رَبِّ ٱلۡعَٰلَمِينَ​
Dûrî Kırâatı
اِ۬لۡحَمۡدُ لِلَّهِ رَبِّ اِ۬لۡعَٰلَمِينَ​
Kālûn Kırâatı
Şu'be Kırâatı
Sûsî Kırâatı
Sorun öyle böyle bir şey değil ki çok büyük.

kalaka27aktif

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı

Bizde aynı şeyden şikayetciyiz insanlara öyle bir Allah anlatmışlar ki adamların gerçekten ödü kopuyor.
Yerde ekmek görse hemen alır öper anlına koyar yerde dometes görse ya ezer yada şut çeker halbuki ikiside nimet inancı gereği ama birine sayğısı var diğerine yok

Ayrıca kendince beni ezmeye kalma önce ateistli iyi öğren sonra gel çünkü kulaktan dolma ateistlik ile bir şey yapamazsın ateistsiniz en meşhur sorunuz Tanrı kaldıramayacağı taşı yaratıp onu kaldırır mı sorunuzun tam cevabı bende

Ebu Cehil

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
8266 ekini görüntüle
Harekesiz kuran adam neye göre noktalamış yalnış noktaladıysa

Kral Fehd Mushafı
الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَٰلَمِينَ​
Diyanet Mushafı
اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ​
Verş Kırâatı
Bezzî Kırâatı
Dûrî Kırâatı
Kālûn Kırâatı
Şu'be Kırâatı
Sûsî Kırâatı
Sorun öyle böyle bir şey değil ki çok büyük.
Ben bu noktasız harekesiz yazıyı şöyle çeviririm: elhmd llh rb el'almîn (elhamdulillahi rabii l-a'lemîn)

İlk kelime kolay, ikinci de kolay, üçüncüde bir öncesi Allah olduğu için b harfi okunur normal olarak.
Alimlerin değil de alemlerin daha mantıklı olduğu için, ayn harfinin harekesi fetha olur, kesra değil.

Bu basit bir kelime şahsen zorlanmadan okudum. Peki diğer uzun ve karışık kelimeleri bağlamına bakarak çözebilir miyiz?

kalaka27aktif

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Bilader sonradan noktalanmış diyerek Kuran'ını kurtaramazsın. Sonradan noktalanması bu şeyi daha da batırır. Bu şeyin kurtuluşu yok, boşuna çırpınma. Bu şeyin fırlatılacağı yer çöp.
Olayları çarpıtmaya kalkma ve çok bilmişlik taslama Ğ bu harf ile başlayan bir tane isim cümle kelime veya telefuz et ne diye var türk alfabesinde bu harf etkisiz eleman mı seslendiremediğin bir harfin dilinde ne işi var harfi getiren telefuz ediyordu da ondan sonrası mı unuttu

kalaka27aktif

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Ben bu noktasız harekesiz yazıyı şöyle çeviririm: elhmd llh rb el'almîn (elhamdulillahi rabii l-a'lemîn)

İlk kelime kolay, ikinci de kolay, üçüncüde bir öncesi Allah olduğu için b harfi okunur normal olarak.
Alimlerin değil de alemlerin daha mantıklı olduğu için, ayn harfinin harekesi fetha olur, kesra değil.

Bu basit bir kelime şahsen zorlanmadan okudum. Peki diğer uzun ve karışık kelimeleri bağlamına bakarak çözebilir miyiz?
Bende onu diyorum siz fetha atınız ben geldim ötre attım ne olacak anlam değiştimi elimizde orjinal olsa durur iyice bakarız buna neden bu noktaları vermişiz deriz

kalaka27aktif

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Bilader sonradan noktalanmış diyerek Kuran'ını kurtaramazsın. Sonradan noktalanması bu şeyi daha da batırır. Bu şeyin kurtuluşu yok, boşuna çırpınma. Bu şeyin fırlatılacağı yer çöp.
Uzağa gitmeyelim
İSTİKLAL MARŞI

Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak,
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül; ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklâl.

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım,
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım.
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım,
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
“Medeniyet” dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın,
Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk'ın,
Kim bilir, belki yarın belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme, tanı,
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı,
Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda.
Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden İlahî, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar, ki şehadetleri dinin temeli,
Ebedî, yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder, varsa taşım,
Her cerihamdan, İlahî, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruhumücerret gibi yerden naaşım,
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal.
Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklâl.

Bu istiklal marşımız on kıtayı okuyup ne anladığınızı yazarsanız sevinirim bu mısralardan her Türk ferdi farklı anlam çıkartır ilk cümlede sönmeden bu şafaklarda yüzen al sancak
Bu radaki sancak bayraksa şafakta sönmeden nasıl yüzüyor

kalaka27aktif

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Ne sorduğun anlaşılmıyor.
Geç laf ebeliği yapma işine gelmedi aşadaki türkçe olan kelimeleri bana mealini verirmisin
Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak,
Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Medeniyet” dediğin tek dişi kalmış canavar?
O zaman vecd ile bin secde eder, varsa taşım,
Her cerihamdan, İlahî, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruhumücerret gibi yerden naaşım,

Bu kelimeler türkçe ve ülkemiz kurulurken kabul edilmiş bana bu kelimelerin tam karşılığını verebilirmisiniz

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Beleşe tercüme bürosu mu ülen burası? 😄

kalaka27aktif

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Beleşe tercüme bürosu mu ülen burası? 😄
Yalnızca gülüyorum sana kulakdan duyma ateist biraz efendi olunda ateistleri lekelemeyin
100 senelik şiir anlamıyor 1400 senelik kitabın harflerine laf atıyor
Bir dahada lan ulan amk gibi laflar yazmayın yönetici olmanız silere bu hakkı vermez

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
ayetler birbiri ile bağlantılı 238. ayette salat kelimesine namaz anlamı yüklerseniz 239. ayetteki binek halinde veya yürüyerek yapılan ne sorusu çıkar buraya namaz diye çevirilere sıkıştırırsan yürüyerek namaz nasıl kılınır diye sorararım
Sorunuzun cevabı linkte var:
Allah eğer harekeli ve noktalı Kuran gönderseydi
Allah ayet gönderiyor.

Gönderilen ayeti yazıya dökenler insan.

Allah harekeli veya harekesiz Kuran göndermemiş zaten. :)
Allah 15 harf üzerine Kuran indiriyor
Hayır Allah 28 ses üzerine ayet indirmiş.

İnsanlar bu 28 farklı sesi 15 farklı harf ile yazıya geçirmişler.

Günümüz Türkçesinde de kalem ile kitap kelimelerinin ilk harfleri farklı seslerdir ama aynı harfle ifade ediliyor.

kalaka27aktif

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Sorunuzun cevabı linkte var:

Hayır Allah 28 ses üzerine ayet indirmiş.

İnsanlar bu 28 farklı sesi 15 farklı harf ile yazıya geçirmişler.

Günümüz Türkçesinde de kalem ile kitap kelimelerinin ilk harfleri farklı seslerdir ama aynı harfle ifade ediliyor.
Sallama peygamber dönemi 15 şekil vardır dad ile sad aynı yazılır bilmiyorsun ve Allahıda yalanına şahit ediyorsun

Yürüyerek namaz nedir dedim ben nasıl kılınır sorularla iislamiyet sitesindeki ahmet hocan bilmiyor

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Sallama peygamber dönemi 15 şekil vardır dad ile sad aynı yazılır bilmiyorsun ve Allahıda yalanına şahit ediyorsun

Yürüyerek namaz nedir dedim ben nasıl kılınır sorularla iislamiyet sitesindeki ahmet hocan bilmiyor
Evet kardeş, siz yeni bir şey öğrendiniz diye çok şaşkın olduğunuz için 15 harf meselesini sizden başka kimsenin bilmediğini zannetmiyorsunuz, gerçekten sizden başka kimse bunları bilmiyor. :)

Allah sad ve dad sesini (harften değil sesten bahsediyorum) Kuranda hiç kullanmamış mı?

Kullanmamışsa bu iddianızı ispat edin.

Kullanmışsa demek ki Allah 15ten fazla ses ile Kuranı göndermiş ama insanlar sadece 15 harfle yazmışlar.

Tıpkı bizim kalem ile kitabın ilk sesleri farklı olduğu halde aynı harfle yazmamız gibi.

Yazan tarafından düzenlendi:

Son konular