Nisa 34 iniş sebebini bilen var mı?

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Yazmıştık:

Yorum çürütülünce yorumun değil ayetin yanlış olduğunun ortaya çıkacağını mı iddia ediyorsunuz? :)
Yorumun çürütüldüğü falan yok. Bak ne yazmışlar yukarıda dilcilerin çoğunluğunun ilim de ileri gidenlerin de bilebileceği anlamını reddettiği ve uzak bir ihtimal olarak gördüğü yazıyor.

Ayetin yanlış olduğunu söyleyen kim? Ayette bilimsel bir olay mı var da yanlış olduğunu söyleyeyim. Zırvalamaktan başka bir şey bilmez misiniz?

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ayette yanlış olduğunu söyleyen yoksa benim için konuşulmaya değer bir şey kalmamıştır. :)
En başta da ayetin yanlış olduğunu belirten hiçbir şey söylememiştim ama şıp diye damlamıştınız konuya. :)
Önce halef-selef diye damladınız, daha sonra metnin içinden cımbızlama yaptınız, elinizde bir şey kalmayınca da kaçın bakalım. Kaçanı kovalayan yok ne de olsa. :)

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Beni etiketleyerek konuyla alakasız soru soran sizdiniz. :)

Diğer iddialarınız da en fazla bu kadar doğru işte. :)

Size hayal aleminizde mutluluklar. :)
Sizin mesajınız konuyla çok alakalıymış gibi bir de beni hedef göstermeye çalışıyorsunuz. Alıntıladığım mesajınızla attığım yazılar gayet alakalı. :) Yeniden söylemekte fayda var: Kaçanı kovalamıyorlar ne de olsa. :)

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Ayetin iniş sebebine bakacak olursanız çok daha net anlarsınız hangi anlam olduğunu. Ama rivayet temelli olduğundan sizin için pek bir şey ifade etmeyecektir büyük ihtimalle.
Hocam kaynak verdim yalnızca. Benzer görüşler ile kaynaklar mevcut. Nüzul sebebi ile ilgili ne için indiğini bilmiyorum.

Yazan tarafından düzenlendi:

siradan1mumin

Ayrıldı
Düşünce
Tarihselci
Hocam kaynak verdim yalnızca. Benzer görüşler ile kaynaklar mevcut. Nüzul sebebi ile ilgili ne için indiğini bilmiyorum.
Nüzul sebebi genelde şu hocam: Bir kadın kocasından dayak yiyor, kadın da anne yada babası ile beraber Peygamber'in evine gidip şikayet ediyor, peygamber de kadına: "Bir tokat da sen ona vur!" tarzından bir şey diyor. Sonra bu olaya dair Nisa 34 ayeti iniyor, bu sefer Allah 3 kural ile kadınların dayak yemesinin önüne 2 engel koyuyor, nüşuzundan endişe ettiğiniz kadınlarınızı: 1- nasihat verin, 2- yatakları ayırın, 3- vurun diyor. Bu sayede kadınların evde ilk anlaşmazlıklarında dayak yemek yerine önüne 2 engel koyup kadını koruma yoluna götürüyor.

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Nüzul sebebi genelde şu hocam: Bir kadın kocasından dayak yiyor, kadın da anne yada babası ile beraber Peygamber'in evine gidip şikayet ediyor, peygamber de kadına: "Bir tokat da sen ona vur!" tarzından bir şey diyor. Sonra bu olaya dair Nisa 34 ayeti iniyor, bu sefer Allah 3 kural ile kadınların dayak yemesinin önüne 2 engel koyuyor, nüşuzundan endişe ettiğiniz kadınlarınızı: 1- nasihat verin, 2- yatakları ayırın, 3- vurun diyor. Bu sayede kadınların evde ilk anlaşmazlıklarında dayak yemek yerine önüne 2 engel koyup kadını koruma yoluna götürüyor.
Veda Hutbesi de destekliyor zaten bu mânâyı.

siradan1mumin

Ayrıldı
Düşünce
Tarihselci
Veda Hutbesi de destekliyor zaten bu mânâyı.
Usta, veda hutbesinde peygamber sadece Kuran mı yoksa Kuran ve sünneti mi bırakıyor dediği bile ihtilaflı konu, buhari ve müslim'de bile geçmez bu sünneti bırakıyorum ifadesi, Veda hutbesinde bu kadınları dövebilirsiniz tarzı kelimesinin geçtiği kaynakları ve bu sözü rivayet eden raviye de bakmak lazım. Belki de demiştir bilemiyorum artık ama uydurma olabileceği ihtimali de var.

kalaka27aktif

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Ben biliyorum tam çevirisini de. Biliyorum harekesizden elde ettik.
Nisâ 34

اَلرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَٓاءِ بِمَا فَضَّلَ اللّٰهُ بَعْضَهُمْ عَلٰى بَعْضٍ وَبِمَٓا اَنْفَقُوا مِنْ اَمْوَالِهِمْۜ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللّٰهُۜ

Harekesiz hali ayetin meali hareke adı altında esved ile başlayıp 500 yılda 70 tane kuran ortaya çıkardınız orjinali bile bile yok etmeye çalıştınız harake uğruna cim harfini ha yapmış sad harfini dad yapmış sırf arap şiir ölçüsüne uydurmak için kuranı iki ayet olan sureyi 3 ayet yapmışlar şuan kuranı savunan arkadaşlar Türkiye deki kuran ile Suudi arabistandaki kuran kıraat farkından dolayı birbirine uymaz bunu bilmeden din savunuyorlar.

1613004411367.png

Allah’ın onların bâzısını bâzısına göre çoğalabilir hâle getirmesinden dolayı, erkekler de kadınlara göre ortaya çıkarlar ve devamlılıklarını sağlarlar, kendi mallarından talep sahibi olmaları buna göredir. Dürüst olan kadınlar, Allah’ın belirlediği ilkelere göre o gayb’ı oldukları gibi koruyarak üzerlerine düşeni yapanlardır.

Moderatör tarafından düzenlendi:

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Ben biliyorum tam çevirisinide biliyorum harekesizden elde ettik
Nisâ 34

اَلرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَٓاءِ بِمَا فَضَّلَ اللّٰهُ بَعْضَهُمْ عَلٰى بَعْضٍ وَبِمَٓا اَنْفَقُوا مِنْ اَمْوَالِهِمْۜ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللّٰهُۜ

Harekesiz hali ayetin meali hareke adı altında esved ile başlayıp 500 yılda 70 tane kuran ortaya çıkardınız orjinali bile bile yok etmeye çalıştınız harake uğruna cim harfini ha yapmış sad harfini dad yapmış sırf arap şiir ölçüsüne uydurmak için kuranı iki ayet olan sureyi 3 ayet yapmışlar şuan kuranı savunan arkadaşlar Türkiye deki kuran ile Suudi arabistandaki kuran kıraat farkından dolayı birbirine uymaz bunu bilmeden din savunuyorlar

7382 ekini görüntüle
Allah’ın onların bâzısını bâzısına göre çoğalabilir hâle getirmesinden dolayı, erkekler de kadınlara göre ortaya çıkarlar ve devamlılıklarını sağlarlar, kendi mallarından talep sahibi olmaları buna göredir. Dürüst olan kadınlar, Allah’ın belirlediği ilkelere göre o gayb’ı oldukları gibi koruyarak üzerlerine düşeni yapanlardır.
Hocam sorması ayıp siz Hasan Mustafa Arslan mısınız?

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Muslimlerin Kuran'larını nasıl savunacaklarını şaşırmaları eğlenceli olmuş. Daraba dövmek değil diye çırpınmayı bırakıp dövmenin önüne engel konmuş filan diye saçmalayarak da olsa dövmeyi kabul etme ilginç olmuş! 😄

Mızrak çuvala sığmıyor tabii. Fakat ona dövmeye engel değil dövmeye götüren yolu hazırlama denir!

Şaşkınlığın lüzumu yok. Kadın ve köleyi öldürse bile kısas yapmayan vahşi ve ilkel bir dinden söz ediyoruz. Herif döve döve öldürse kısas yapılmıyor! Daha ötesi olmaz.

kalaka27aktif

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Muslimlerin Kuran'larını nasıl savunacaklarını şaşırmaları eğlenceli olmuş. Daraba dövmek değil diye çırpınmayı bırakıp dövmenin önüne engel konmuş filan diye saçmalayarak da olsa dövmeyi kabul etme ilginç olmuş! 😄

Mızrak çuvala sığmıyor tabii. Fakat ona dövmeye engel değil dövmeye götüren yolu hazırlama denir!

Şaşkınlığın lüzumu yok. Kadın ve köleyi öldürse bile kısas yapmayan vahşi ve ilkel bir dinden söz ediyoruz. Herif döve döve öldürse kısas yapılmıyor! Daha ötesi olmaz.
Keşke şaşkın olsalar aynı kıraat kuran okuyup anlaşamıyorlar oysa kuran tüm hepimizi birleştirmesi lazım ama okuyup dahada ayrışıyoruz.

Son konular