bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bi zamanlar radyodan sual etmişler kendisine. İşte meleklerin konuştuğu alet bu demiş, şakirtlerine. Radyodan başka nasıl ses gelebilirdi ki? Elbette melekler konuşacaktı.
Bu da ayrı bir iftira. Zaten kaynak göstermeden yazmış ki iftirasını gerçek zannedenler balıklama atlasın. Eğer iftira değilse hodri meydan kaynak gösteriniz. Said Nursi bunları nerede yazmış?
Doğru, müzik ruhun gıdasıdır demişler. Neresi neden yanlış ?
Yani sizce ruh var. Peki bu ruh madde midir, yoksa madde ötesi mi? Maddeyse nerededir? Ruh madde ötesi değilse olası cevaplarınızı bilimsel kanıtlarınızla birlikte bekliyoruz.

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Atatürk'ün başarılı olacağı anlaşılınca halife, Mustafa Kemal'in kafir olduğu ve katlinin vacip olduğu şeklinde bir fetva yayınlamıştır. Bu fetva da başka İslamcı önde gelenlerin imzasına verilmiştir. İskilipli imza koyduğu gibi şerh düşüp Atatürk'e üstüne bir de hakaret etmiştir.
Bu iddia ilk ortaya atıldığı gibi dönemin gazetelerine tekzip yazısı gönderilmiş ve iddia yalanlanmıştır.
1597153373701.png

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bir de bunu idam ettiklerini düüşnsene. Şehit diye pazarlarlardı bu yobazı. İyiki öyle yapmış Atatürk.
Kürt Teali cemiyetine üye olmak suçsa Said Nursi neden Mecliste konuşma yapacak kadar, Medresetüzzehra önergesi oylanacak ve tahsisat ayrılmasına karar verilecek kadar iyi karşılanmıştır. Üstelik önergede Mustafa Kemalin de imzası vardır.

Yobaz dediğiniz Said Nursi doğuda 3 dilde eğitim verecek ve fen ilimleri ile dini ilimlerin okutulacağı bir üniversite açmak ister. 163 milletvekilinin imzasıyla 150.000 banknot verilmesi için kanun teklifi verilir. M. Kemâl ve İsmet Paşalar da teklîfi imzâlayanlar arasındadır.
1597153738310.png

Said Nursi sürgüne gönderilmesini gerektirecek ne suç işlemiştir?

sirakuza

Çaylak
Düşünce
Panenteist
Kendisi genç ve güzel bir kadın olduğu halde, ihtiyar, çirkin ve kör bir zenci ile evlenen Amerikalı artist gibi anormal zevk sahipleri dünyada seyrek görülen nesne değildir.
Kürt Said hakkında onca iddia ve malumat değil de yukarıdaki bilgi dikkatimi çekti. Hakikaten kim bu aktris allasen?

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ne demiş atalarımız?

Alemi nasıl bilirsin?

Kendin gibi.

Ne demiş @kavak ?
Atasözlerine yanıt verilmez; ne denmiş ise öyle sineye(!) çekilir.
Mustafa Kemal’i sizin gibi yüceltmek görmek zorunda değilim. Hakaret de etmiyorum, sadece olanı söylüyorum.

Sizin gibi düşünmediği için insanları yaftalayarak insan hak ve özgürlüklerinin umurunuzda olmadığını, İslamda eleştirecek bir şey bulamayınca yalan yanlış cımbızlamalarla iftira atıp insan hakları maskesi taktığınızı bir kez daha gösterdiniz.

Yazan tarafından düzenlendi:

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Bir de bunu idam ettiklerini düüşnsene. Şehit diye pazarlarlardı bu yobazı. İyiki öyle yapmış Atatürk.

Ben uzun süre Atatürk'ün bu yobaza acımasını ve imza koymadı diye affetmesini zaaf olarak gördüm. Bunu acımadan idam ettirmeliydi diye düşündüm.

Fakat Atatürk o kadar öngörülü bir insandı ki Kürt sorununun baş ağrıtacağını çok iyi öngörmüştü. Bu herifin eski Said yeni Said oldu filan diyeceğini, siyasi tavrını bırakacağını nasılsa görmüş olmalı. Onun bu siyasetten elini eteğini çekmesi Kürtlere örnek olur yararlı olur diye düşündüğünü tahmin ediyorum.

Gerçekten de bu Bitlis'te uzlete çekilmişti. Ta Menderes bunu Bitlis'ten aldırıp Barla'ya getirtinceye kadar. O zaman bu uzletten uyanıp risale yazmaya başladı. Gerçi daha sinsileşti, daha sahtekarlaştı, Kürt Teali cemiyetini kurup İngilizlerin kucağında Milli Mücadeleye tek bir katkı yapmayan ve İngiliz himayesinde kurulacak Kürt devletinin başına geçme hayalleri kuran bu herif o davasından geçici olarak bahsetmez oldu. Önce din ile uyuşturup ayırma operasyonunu beden uyuşuk halde iken yapmaya karar verdi. Atatürk yine de onun bu sinsiliğini görüp biletini kesmeliydi.

Ama yeni Said'in Kürt devleti heveslerini Türkiye Cumhuriyeti güçlenene kadar ertelemeye istemeden de olsa hizmet etmesi kısa vadede Türkiye Cumhuriyetinin çıkarınaydı. Atatürk bunu hesapladı. Devlet güçlenince bu tehdidi bertaraf ederdi. Atatürk bu hesabı yaptı.

Saidin biri devreden çıktı, öbürü girdi. Nurcu Said isyancı Şeyh Saidi desteklemedi. Kürtlerin üzerine bela çekiyorsun dedi. Şeyh Said bertaraf edildi ama isyanlar bitmedi. Bu isyanlar Musul'un alınmasını engelledi. Yoksa ordu Musul'u almak için bizzat Atatürk'ten emir almış ve hazırlıklara başlamıştı.

İsyanlar Atatürk'ün ölümünden sonra da bitmedi. İsmet İnönü bunun üzerine Dersim'e çok sert bir harekat yaptı. Bu harekat öyle sertti ki PKK ya kadar isyan olmadı.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Bugün hâla bir şey değişmemiştir. Kürtçü bölücülük ile İslamcı bölücülük el ele kol kola yürümektedir. Atatürk Cumhuriyetini yıkmak için ikisi sözleşmişlerdir. Milli Mücadeleyi Kürt Teali ve İslam Teali cemiyetleri el ele baltalamak için yırtındılar, ama başaramadılar. Fakat vazgeçmediler.

Bu yırtınmayı "keşke Yunan galip gelseydi"ciler sürdürüyor. Para yüzünden ortaklık darbe aldı. Ama gizli gizli ortaklaşır yine bunlar.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Atatürk'ün yaptığı Dersim harekatı ile onun ölümünden sonra İnönü'nün yaptığı Dersim harekatını kıyasladığımızda çok büyük fark görürüz. Bence Atatürk tüm kararlılığına rağmen merhametli bir insan. Çünkü biliyorum, o bir hayvanseverdi. Hayvanseverler yufka yürekli olur. Ben bunu çok iyi bilirim. Atatürk asla acımasız bir katliam yapmazdı.

Yunan kuvvetlerini kesin bir yenilgiye ve bozguna uğratmıştı. Yani çok net bir zafer. Mağlup Yunan komutanı Trikopis'i ayakta karşıladı, siz burada esir değil misafirsiniz dedi. Yunanistan'dan ailesi geldi, Trikopis'i ailesine teslim edip Yunanistan'a gönderdi. Yere atılıp çiğnenen Yunan bayrağını yerden kaldırttı, bunu yapmayın, bayrak bir milletin onurudur dedi. Çanakkale'de ölen Anzak askerleri için "burada evlatlarını kaybeden anneler, artık ağlamayın. Onlar artık bizim de evlatlarımızdır" dedi.

Avustralya'da bir kadının Atatürk büstü önünde ağladığı görüldü. Neden ağladığı soruldu. "Ben oğlumu Çanakkale'de bıraktım. Duydum ki Atatürk oğlum için o artık benim de oğlum demiş. Atatürk için dua ediyorum" dedi.

Atatürk tarihe, kitaplara sığmayan bir adamdı. Öyle lider ne geldi, ne de gelebilir.

Retrospective

lll ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Ne demiş atalarımız?

Alemi nasıl bilirsin?

Kendin gibi.
Geçen bir Atatürk konusu açtım. Sen oradaki 2. gruba giriyorsun. Din sebebiyle Atatürk'ü sevmediğin çok belli. Ama bunu çaktırmamaya çalışıyorsun ki sert tepki almayasın. Mustafa Kemal diyorsun. Ne oldu? Atatürk demeye omurgan yetmiyor mu? Türk değil de Arap falan mısın sen?

Ivar

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Atatürk, Aziz Nesin kadar geleceği görememiştir maalesef. Daha 1940 ların sonlarında bu ülkenin başkentine İnönü bilgisi dahilinde paralel bir yapı kurulmasına müsade edilmiştir. Biz esasında çok kısa bir süre bağımsızlık yaşadık: 1923-38.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Biz esasında çok kısa bir süre bağımsızlık yaşadık: 1923-38.

Atatürk Sovyetlerin dağılacağını bile öngörmüştür. Lenin'den çok silah yardımı aldı fakat Lenin'e sırt çevirdi. Hiç bir şekilde yakınlık göstermedi, açıkçası aldığı yardımların üstüne yattı. Bu hareket bir çok kişiyi endişelendirdi. Lenin'e biraz yakınlık göstermek gerektiğini düşündüler. Atatürk hiç bir şekilde en küçük yakınlaşma göstermedi.

Endişelenenlere ise Sovyetlerin yıkılacağını söyledi.

Ivar

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Atatürk Sovyetlerin dağılacağını bile öngörmüştür. Lenin'den çok silah yardımı aldı fakat Lenin'e sırt çevirdi. Hiç bir şekilde yakınlık göstermedi, açıkçası aldığı yardımların üstüne yattı. Bu hareket bir çok kişiyi endişelendirdi. Lenin'e biraz yakınlık göstermek gerektiğini düşündüler. Atatürk hiç bir şekilde en küçük yakınlaşma göstermedi.

Endişelenenlere ise Sovyetlerin yıkılacağını söyledi.
Onu öngöreceğine burnunun ucundaki bu kürtçü şarlatanı öngöreydi iyiydi. :)

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
kürtçü şarlatanı öngöreydi iyiydi.

E onu açıkladım ya. Atatürk tanrı değil. Laplace'ın şeytanı da değil. O kadar da her şeyi armut pişsin ağzınıza düşsün yapamaz. Kendi zamanında yapılabileceğin en iyisini yapmış ve Cumhuriyeti gençlere emanet etmiş. Ölümlü bir insanın yapabileceği bu kadar.

İsa gibi gökten inip şeriatçıları kılıçtan geçiremez. İskilipli asıldı da beteri çıkmadı mı? Said de asılmış olsa fettoş yine çıkardı, merak etme sen. Nur diye çıkmaz da nar diye çıkardı. Zaten o Said'i sadece kullanıyor. Said olmasa başkasını kullanırdı.

Bu şuna benzer yani, bir terör örgütü tabandan besleniyorsa liderini öldürmek yerine geçmek için bekleyen daha radikal birine fırsat vermektir bir, öldürüleni bayrak yapmaktır iki. Kör ölür badem gözlü olur.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Hayır bu ülkede cuppalısına bilmem hoppalısına basbayağı saygı duyan, bu soytarıdan bozma şarlatanları adam zanneden bot yığını kadar kekin en kekstrası var yahu! Elimizdeki mal bu yani, yapacak bir şey yok! Pazara çıkarabileceğimiz mal bu! Malın iyisi vardı da pazara getirmediysek kabahatli oluruz da olan neyse onu getirebiliriz pazara, yaratamayız yani!

Galiba doğru dürüst olan insanlar Kurtuluş Savaşında hep öldü. Elimizde kalanlar bunlar. Aziz Nesin tabii ki zeki adam. İşte öyle zekaları on daha değil bir dahasını bile bulamıyorsun, sorun orda! Gitti mi yenisi yok. Olsa!

Ivar

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
E onu açıkladım ya. Atatürk tanrı değil. O kadar da her şeyi armut pişsin ağzınıza düşsün yapamaz.
E, ben de onu anlatıyorum ya!
Bu toplum armut piş toplumu. Bu topluma bişey emanet edemezsin. Gençleri büyütüp- yetiştirenler belli. Burada gençlerin bir kabahati olmasa gerek. Abdülhamid çokta haksız değil yani. Meclis demokrasi bunlar bizi aşan işler. Biz "marabaların" seçeceği iktidarların sonucu şekil-a,b,c... Her geçen gün daha beter.

Atatürk tanrı değil diyorsun. Öte tarafda hiç bir kusurunu bulamadım diyorsun. Kusuru yok ise tanrıdır o tanrı. :)

Neyse işin espirisi bir yana. Atatürk bu kadar kısa ömrü olacağını tahmin edememiştir sanırım.
O gün kü şartlar onu gerektiriyor. Ve gençliğinin verdiği asildeli- kan gereği yapılması gerekeni yapmış önderlik, liderlik yapmıştır. Bu vatan savunmasına. Sonrası kendiliğinden gelmiştir. Sonrasını düşünse, geleceği görse zaten meseleye toprak kaybı olarak bakmazdı sanırım.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Tekrara girdik ama. Hale gittik olan malın en iyisini aldık pazara getirdik. Kötüsünü ucuz gider kakalarız deyip seçmedik. Elimizdeki mal bu. Dedim. Daha da nasıl anlatayım bilemedim.

Elindeki kumaş belliyse takım çıkıyorsa takım, çıkmıyorsa ceket, o da çıkmıyorsa pantul, o da çıkmıyorsa şort dikersin arkadaşım, kumaş mı yaratacaksın? Bundan başka da anlatamam.

KindarSürpriz

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Muvahhid
Atatürk Sovyetlerin dağılacağını bile öngörmüştür.
Sovyetlerin dağılacağını hayalperest olmayan herkes öngörüyordu zaten. :D
Sosyalizm-kapitalizm insan doğasına aykırı. Kaynaklar da sınırlı olduğuna göre, elbette dağılacaktı. Ancak, Atatürk buna rağmen özellikle 1929'dan sonra ülkeyi iyice komünist-vari bir hale soktu. Özellikle inönünün rusya dönüşü sonrasında.

Devletleştirmelerin artması, özel teşebbüsün engeli vs.

İzmir iktisat kongresindeki çizgi bozuldu maalesef.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Ivar

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Tekrara girdik ama. Hale gittik olan malın en iyisini aldık pazara getirdik. Kötüsünü ucuz gider kakalarız deyip seçmedik. Elimizdeki mal bu. Dedim. Daha da nasıl anlatayım bilemedim.

Elindeki kumaş belliyse takım çıkıyorsa takım, çıkmıyorsa ceket, o da çıkmıyorsa pantul, o da çıkmıyorsa şort dikersin arkadaşım, kumaş mı yaratacaksın? Bundan başka da anlatamam.
İyi de meyve sebze, kumaşla açıklanacak iş değil bu gelecek meselesi.

Mimar, doktor, bilim adamı v.b. topyekün bunları cepheye süremezsin. Sürmüş isen zaten geleceği kaybetmişsindir.

Son konular

Son mesajlar