Öldükten Sonra Ne Olabilir? (2)

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Evet arkadaşlar diğer bir düşünceme gelelim. Arkadaşlar ben bunu küçüklüğümden beri düşünüyorum. Yani aşağıdakinin olması daha büyük bir olasılık olabilir. Belki de size mantıklı gelebilir. Ama tabi bunda da cevaplanamayacak bir sürü soru çıkıyor.

Öldükten sonra olabilecek ihtimallerden birisin de bu olduğuna inanıyorum. İnsanlar doğar, büyür, gelişir ve ölürler. Fakat ruhlar hep aynı kalır. İnsan ruhu kuşkusuz ölümsüzdür. Fakat inanmayan insanların (benim gibi :D) cevaplayamadığı sorulardan bir tanesidir bu; ''Öldükten sonra ne olacak?'' Çoğu insan toprak olup gideceğiz diyor (bizim okuldaki ateist İnan Hoca gibi ama ben toprak olacağımızı sanmıyorum :D). Fakat benim aklıma takılan soru peki ruh ne olacak? Ruh da ölecek değil ya. Bunun hakkında bazı tahminler yapabiliyorum. Küçükken hep şöyle düşünürdüm ''ben acaba hep yaşıyor muydum?'' Belki ben yüzyıllar önce yine bir insan şeklinde yeniden oldum. Fakat bedenim öldü ve ruhum şimdiki bedenimi seçti. Demek istediğim ben şimdi ölürsem ruhum yeni bir beden arayacak kendisi için. Fakat önceki hayatından hiç bir şey hatırlamıyor olacak. Çünkü önceki bedendeki beyin yaşamını yitirmiştir. Ve ruhun anıları beynin ölmesi ile birlikte sıfırlanmıştır (yani format atılmış gibi). Yani biz önceden zaten hep vardık ve hep var olacağız sonsuza kadar.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Anlattıkların reenkarnasyonu hatırlattı bana. Bu anlattıklarının hepsi de olabilir. Çünkü ölümden sonrası ile ilgili hiçbir şey bilmiyoruz.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kur. Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Belki de bizi var eden bir güç var ve öldükten sonra bizi başka bir ortama alacak, bilemiyoruz. İnsan aklı bunları anlayabilecek kapasitede değil maalesef.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Birinci ve ikinci makalendeki senaryolar olabilecek şeylerdir. Fakat @Orhan Yolcu nun dediği gibi insanoğlunun aklı bunları kavrayabilecek kapasiteye sahip değil. Yani sadece tahmin yapabiliriz, kesin sonuca ulaşamayız.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kur. Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Öldükten sonra ebeninkini görürsün bu kafayla.
Dostum bu sitede her türlü eleştiri, tartışma, konuşma yapılabilir ve yapılıyor. Ama hakaret ve karşıdakini itham etme gibi şeyler yasaktır.

Site kurallarını okudun mu?

Şu anda benim ceza verme yetkim yok ama Mete Turan dan ceza alabilirsin bu üslupla. Konuşmalarına dikkat et biraz.

Yazarı tarafından düzenlendi:

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Ruh insandaki nefstir. Nefs ise düşünce ve duygularımızdır. Bunlar da beynimizin çıkardığı manevi ürünlerdir. Ölümle beyinde öleceğine göre hiç olacağız. Ruh falan kalmayacak. Gerçekler maalesef çok acı.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kur. Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ruh insandaki nefstir. Nefs ise düşünce ve duygularımızdır. Bunlar da beynimizin çıkardığı manevi ürünlerdir. Ölümle beyinde öleceğine göre hiç olacağız. Ruh falan kalmayacak. Gerçekler maalesef çok acı.
İnsanların "ruh" diye adlandırdıkları şey büyük ihtimalle senin anlattığın şekilde.
Bilim ilerledikçe daha iyi anlayacağız bunu.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Beynimiz düşünce ürettikçe duygularımız ve de dolayısıyla korkularımızda gelişir. Dikkat edin cahiller düşünen okumuş insanlardan çok daha cesurdurlar. Çünkü Ruhları cücük kalmıştır. Ama beynini işleten de korkularını akıl ve bilimle yenmeye çalışır. Onun için derler ki berberin oğlu kasabın oğlunu güreşte yendi. Manası: Kasabın oğlu bol bol et yer protein alır kasları gelişmiştir ama saçı uzundur. Berberin oğlu ise saçını kestirir. Saç kafada bulunur. Kafa aklı temsil eder. Saç ise akılda bulunandan daha fazla olan gereksiz düşüncelerdir. Saçlarımız hakikaten de gereksizdir. :) İşte onlar akıldaki tereddütleri oluştururlar. Kasabın oğlunda da tereddüt vardır ama berberin oğlunda tereddüt ve ona bağlı olan korkuda yoktur! O zaman güreşi kazanan Tereddütü olmayan berberin oğlu olacaktır. Tilki ile kedi misali. Köpek saldırdığında kedi hiç tereddüt etmeden ağaca tırmanır ve de kurtulur ama tilkinin aklında kırk türlü düşünce vardır onlarda tilkide tereddütü oluştururlar ve tilkiyi köpek yakalar!

Keza Çinli sofiler ayaklarınızı küçük tutun ki güzel olun derler. Ayaklardan kasıt manevi ayaklarımızdır. Birisi düşünceler diğeri de duygulardır. İşte onları küçük tuttun mu öz güveni yüksek korkusuz bir cahil olursun. İslami örgütlerinde baş tacı olursun. :) Ama ruhumuz yada nefsimiz ister büyük ister küçük olsun, öldük mü ne beyin kalır nede ruh! Düşüncelerinden geriye bir şey bırakmışsan şayet insanlık adına ne mutlu. Alır senden sonraki de onları daha da geliştirir.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Dostum bu sitede her türlü eleştiri, tartışma, konuşma yapılabilir ve yapılıyor. Ama hakaret ve karşıdakini itham etme gibi şeyler yasaktır.

Site kurallarını okudun mu?

Şu anda benim ceza verme yetkim yok ama Mete Turan dan ceza alabilirsin bu üslupla. Konuşmalarına dikkat et biraz.
Boş ver onların dinlerinde hakaret var bir de inançlı sözde

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Beynimiz düşünce ürettikçe duygularımız ve de dolayısıyla korkularımızda gelişir. Dikkat edin cahiller düşünen okumuş insanlardan çok daha cesurdurlar. Çünkü Ruhları cücük kalmıştır. Ama beynini işleten de korkularını akıl ve bilimle yenmeye çalışır. Onun için derler ki berberin oğlu kasabın oğlunu güreşte yendi. Manası: Kasabın oğlu bol bol et yer protein alır kasları gelişmiştir ama saçı uzundur. Berberin oğlu ise saçını kestirir. Saç kafada bulunur. Kafa aklı temsil eder. Saç ise akılda bulunandan daha fazla olan gereksiz düşüncelerdir. Saçlarımız hakikaten de gereksizdir. :) İşte onlar akıldaki tereddütleri oluştururlar. Kasabın oğlunda da tereddüt vardır ama berberin oğlunda tereddüt ve ona bağlı olan korkuda yoktur! O zaman güreşi kazanan Tereddütü olmayan berberin oğlu olacaktır. Tilki ile kedi misali. Köpek saldırdığında kedi hiç tereddüt etmeden ağaca tırmanır ve de kurtulur ama tilkinin aklında kırk türlü düşünce vardır onlarda tilkide tereddütü oluştururlar ve tilkiyi köpek yakalar!

Keza Çinli sofiler ayaklarınızı küçük tutun ki güzel olun derler. Ayaklardan kasıt manevi ayaklarımızdır. Birisi düşünceler diğeri de duygulardır. İşte onları küçük tuttun mu öz güveni yüksek korkusuz bir cahil olursun. İslami örgütlerinde baş tacı olursun. :) Ama ruhumuz yada nefsimiz ister büyük ister küçük olsun, öldük mü ne beyin kalır nede ruh! Düşüncelerinden geriye bir şey bırakmışsan şayet insanlık adına ne mutlu. Alır senden sonraki de onları daha da geliştirir.
Bu sofilik her dinde var mı acaba?

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
İbrahimi dinler hep sofilerin yazmış oldukları müteşabih metinlerin toplumlara uygulanmasıdırki işte bu en büyük hatadır.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ruh vs hepsi zırvadır. Boşuna kendimizi avutmayalım. Hepimiz değersiz atomlara döneceğiz ve evren büyük yırtılma vrya ezilme ile yokolduktan sonra yüksek ihtimalle enerji olacağız. ( bkz: Enerji korunum yasasi ) Ardında belki de diğer sayısız evrenin bir parçası olacağız. Çünkü enerji soğuyacak ve atomlara dönüşecek. Kim bilir aramızdan birinin dönüştüğü atom başka evrendeki bir canlının icin de olacaktır.

Ama bildiğimiz bir şey var. Bilincimize ve her şeyimize elveda diyeceğiz.

Bizler yani canlılar içlerindeki muhteşem hayatta kapma arzusu sayesinde buralara kadar geldi. Muazzam mekanizmalar üretmek zorunda kald8k hayatta kalmak için. Ve bir-çok sefer şansın yaver gitmesi gerekti.

Tüm bu olanlar genlerimize kazındı. Biz canlılar neredeyse her daim sebepsiz olsa bile yaşamak istiyoruz. Bunun sonucunda da ürettiğimiz ruh kavramı ve dinlerdeki öteki hayat kavramı çavası...

Düşünce
Zerdüşt
Ruh vs hepsi zırvadır. Boşuna kendimizi avutmayalım. Hepimiz değersiz atomlara döneceğiz ve evren büyük yırtılma vrya ezilme ile yokolduktan sonra yüksek ihtimalle enerji olacağız. ( bkz: Enerji korunum yasasi ) Ardında belki de diğer sayısız evrenin bir parçası olacağız. Çünkü enerji soğuyacak ve atomlara dönüşecek. Kim bilir aramızdan birinin dönüştüğü atom başka evrendeki bir canlının icin de olacaktır.

Ama bildiğimiz bir şey var. Bilincimize ve her şeyimize elveda diyeceğiz.

Bizler yani canlılar içlerindeki muhteşem hayatta kapma arzusu sayesinde buralara kadar geldi. Muazzam mekanizmalar üretmek zorunda kald8k hayatta kalmak için. Ve bir-çok sefer şansın yaver gitmesi gerekti.

Tüm bu olanlar genlerimize kazındı. Biz canlılar neredeyse her daim sebepsiz olsa bile yaşamak istiyoruz. Bunun sonucunda da ürettiğimiz ruh kavramı ve dinlerdeki öteki hayat kavramı çavası...
Haklısınız. Çok maddesel düşünüyorsunuz.

Üst Alt