Anket Ölüm sonrası var mıdır?

Ölüm sonrası var mıdır?

• Kullanılan toplam oylar
    10

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Arkadaşlar @Lazahmtdiycksinz arkadaşımızın sorduğu soru bu anketi açma isteği uyandırdı bende. Merak ediyorum gerçekten; öldükten sonra hesap, ceza, ödül gibi şeylerin olacağına ihtimal veriyor musunuz? Hem dinli hem de dinsiz arkadaşlara soruyorum. Sizce ölüm sonrası var mıdır?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Bi açıklama yapmak istiyorum. Dinlerin tamamı insan ürünüdür. Bence bu kesin. Ama ölüm sonrası ve yaratıcı (tanrı değil dikkat) olabilir ben buna ihtimal veriyorum. Kesin olarak bilebilir miyiz? İmkansız. İhtimal var mı? Bence var.

Gelelim işin psikolojik boyutuna. En eski tarihlerden beri; insanlar yıllarca beraber yaşadığı annesinin, babasının, yakınlarının ölümlerine çok üzülmüşlerdir. İnsanlık hali malumunuz. Öldükten sonra onların bir yere gidip gitmediklerini merak etmişler ve gitmelerini kalben arzu etmişlerdir. Çünkü onlarla ölüm sonrası da görüşmeyi arzulamaktadırlar. Doğal olarak bu durum insanları psikolojik olarak daha iyi hissettirmiştir.

Bir de işin realite boyutu var. Gerçekten ölümden sonrası var mı? Buna bir insanın kesin olarak var demesi bence imkansız. Bir insan bunu bilemez. Ama olma ihtimali var mı? Bence olabilir.

Bir de işin fıtrat boyutuna bakalım. Bazı insanlar fıtratı gereği ölüm sonrasına ihtiyaç duymayabilir gerçekten. Ama bazı insanlar ihtiyaç duyabilir. Çünkü ölüm sonrasının olması o insana psikolojik olarak rahatlık verir. Ölüm sonrasında hem uğradığı haksızlıkların karşılığını alacaktır hem de annesiyle, babasıyla, yakınlarıyla tekrar görüşme fırsatı yakalayacaktır. Bu onun için büyük bir psikolojik rahatlık verir. Bu durum da bence normaldir. Böyle düşünen insanlar ölüm sonrası düşüncesi ile rahatlıyorlarsa bu madeni ellerinden almamak lazım. Bırakın, ölüm sonrasına inansınlar. Bundan zarar gelmez.

Son olarak ölüm sonrasına inanmak dinlere iman etmeyi gerektirmez. İşin tehlikeli boyutu burasıdır. Çünkü dinlerde çok ciddi boyutlarda sömürü ve zulüm vardır. Tarih meydanda. Ayrıca dinlerin hepsi kesin olarak insan ürünüdür. Tüm dinlerin kutsal kitaplarını okursanız bunu kendiniz görürsünüz zaten. Dinlerin inananları bunu kabul etmezler ve hepsi de kendi dinlerinin hak din olduğunu iddia ederler tabi ki. Ama bu itiraz gerçeği değiştirmiyor. Bu konu hakkında benim düşüncelerim bu şekilde. Son tahlilde nihai karar sizindir.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ama ölüm sonrası ve yaratıcı (tanrı değil dikkat) olabilir ben buna ihtimal veriyorum.
Kainatın her yerinde matematik var, matematik hesap kitabı, hesap kitap tasarımı, tasarım da Yaratıcıyı gösterir. Yaratıcıyı inkar etmek için, kainatta matematik olduğunu gösteren bütün bilimleri inkar etmek gerekir. (Matematiği formüller anlamında kullanıyorum, insanların formülleri anlamak için ürettiği sembolik kavramlar bütününden değil. Bu yüzden matematik kelimesi yerine formül de koyabilirsiniz)

Ahiret konusu için de arzu edenler linke tıklayabilir
Ayrıca dinlerin hepsi kesin olarak insan ürünüdür. Tüm dinlerin kutsal kitaplarını okursanız bunu kendiniz görürsünüz zaten.
Kuran’ın Allah kelamı olduğuna dair her delil aynı zamanda İslamın insan ürünü olmadığına da delildir.

Kurandaki insan gücünü aşan mucizevi yönler Kuranın Allah kelamı olduğuna delildir.

Gelecekten NET TARİH VEREREK bildirilen haberlerin TAMAMI doğru çıkan ikinci bir örnek yok
Bu şekilde binlerce tevafuk olan ikinci bir kitap örneği yok
Kuranın belagatini aşmayı bırakın yetişebilen ikinci bir örnek yok

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ölüm´den sonra vücudun başına gelenler hakkında @Entropyy22 ´inin güzel bir videosu vardı, bulamadım bir türlü.
Bence buraya tam uyar, çünkü bu dünyada bir hayli kahrımızı çeken vücudumuza gereken saygıyı göstermiyoruz ve çabucacık paketleyip toprağa gömüyoruz veyahut yakıyoruz. :ggsy:
Dolayısıyla vucudumuzun çürüme aşamaları her gün televizyonda gösterilse heeç fena olmaz.:ggsy:

Yazarı tarafından düzenlendi:

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ölüm´den sonra vücudun başına gelenler hakkında @Entropyy22 ´inin güzel bir videosu vardı, bulamadım bir türlü.
Bence buraya tam uyar, çünkü bu dünyada bir hayli kahrımızı çeken vücudumuza gereken saygıyı göstermiyoruz ve çabucacık paketleyip toprağa gömüyoruz veyahut yakıyoruz. :ggsy:
Dolayısıyla vucudumuzun çürüme aşamaları her gün televizyonda gösterilse heeç fena olmaz.:ggsy:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İlgili videoda tüm vücudun başına gelen ölmeden önce de yaşanıyor ama hayat devam ettiği için ve farkında olmuyoruz. Zaten maddeci anlayışta canlı ile cansız arasında fark olmadığı için ölüm ile hayat arasında da fark yoktur

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bu dünyada bir hayli kahrımızı çeken vücudumuza gereken saygıyı göstermiyoruz ve çabucacık paketleyip toprağa gömüyoruz veyahut yakıyoruz.
Dolayısıyla vucudumuzun çürüme aşamaları her gün televizyonda gösterilse heeç fena olmaz.
Akşam 7-10 olmaz, çünkü bu saatlerde halka afyon(!) gibi gelen pembe diziler var.
Akşam 10´dan itibaren gösterilsin ve yaş sınırı 16+ getirilsin...
...böyle bir uygulama olsa, kaç kişi mezarlığı ziyaret etmeye gider dersiniz?!:akay:
Önemli olan nedir?
Elbette vatandaşa hizmet, dii mi? :akay:

Yazarı tarafından düzenlendi:

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bi açıklama yapmak istiyorum. Dinlerin tamamı insan ürünüdür. Bence bu kesin. Ama ölüm sonrası ve yaratıcı (tanrı değil dikkat) olabilir ben buna ihtimal veriyorum. Kesin olarak bilebilir miyiz? İmkansız. İhtimal var mı? Bence var.

Gelelim işin psikolojik boyutuna. En eski tarihlerden beri; insanlar yıllarca beraber yaşadığı annesinin, babasının, yakınlarının ölümlerine çok üzülmüşlerdir. İnsanlık hali malumunuz. Öldükten sonra onların bir yere gidip gitmediklerini merak etmişler ve gitmelerini kalben arzu etmişlerdir. Çünkü onlarla ölüm sonrası da görüşmeyi arzulamaktadırlar. Doğal olarak bu durum insanları psikolojik olarak daha iyi hissettirmiştir.

Bir de işin realite boyutu var. Gerçekten ölümden sonrası var mı? Buna bir insanın kesin olarak var demesi bence imkansız. Bir insan bunu bilemez. Ama olma ihtimali var mı? Bence olabilir.

Bir de işin fıtrat boyutuna bakalım. Bazı insanlar fıtratı gereği ölüm sonrasına ihtiyaç duymayabilir gerçekten. Ama bazı insanlar ihtiyaç duyabilir. Çünkü ölüm sonrasının olması o insana psikolojik olarak rahatlık verir. Ölüm sonrasında hem uğradığı haksızlıkların karşılığını alacaktır hem de annesiyle, babasıyla, yakınlarıyla tekrar görüşme fırsatı yakalayacaktır. Bu onun için büyük bir psikolojik rahatlık verir. Bu durum da bence normaldir. Böyle düşünen insanlar ölüm sonrası düşüncesi ile rahatlıyorlarsa bu madeni ellerinden almamak lazım. Bırakın, ölüm sonrasına inansınlar. Bundan zarar gelmez.

Son olarak ölüm sonrasına inanmak dinlere iman etmeyi gerektirmez. İşin tehlikeli boyutu burasıdır. Çünkü dinlerde çok ciddi boyutlarda sömürü ve zulüm vardır. Tarih meydanda. Ayrıca dinlerin hepsi kesin olarak insan ürünüdür. Tüm dinlerin kutsal kitaplarını okursanız bunu kendiniz görürsünüz zaten. Dinlerin inananları bunu kabul etmezler ve hepsi de kendi dinlerinin hak din olduğunu iddia ederler tabi ki. Ama bu itiraz gerçeği değiştirmiyor. Bu konu hakkında benim düşüncelerim bu şekilde. Son tahlilde nihai karar sizindir.
Sevgili Mete;''İnançlı'' birisi olduğunu kabul ediyorsun yani..
Niye ''ihtimal'' veriyorsunuz?Dediğiniz gibi ''psikolojik'' bir durum bu..

Gerçeği yalın bir şekilde kabul etmek yerine,ihtimalleri araya sıkıştırarak,gerçeğin vereceği acıdan bir nebze kurtulmak oluyor bu..
Ölümden sonra bir şey olamaz,çünkü adı üstünde ölüyorsunuz..Öldün yani,bitti,hepsi bu kadar,başka bir şey yok..O yüzden ÖLDÜ diyoruz ya..
Bu gerçeği kabul etmek yerine ''öldü ama'' ile başlıyan cümlelerin bir anlamı yoktur..

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik

Gerçeği yalın bir şekilde kabul etmek yerine,ihtimalleri araya sıkıştırarak,gerçeğin vereceği acıdan bir nebze kurtulmak oluyor bu..
Ölümden sonra bir şey olamaz,çünkü adı üstünde ölüyorsunuz..Öldün yani,bitti,hepsi bu kadar,başka bir şey yok..O yüzden ÖLDÜ diyoruz ya..
Bu gerçeği kabul etmek yerine ''öldü ama'' ile başlıyan cümlelerin bir anlamı yoktur..
Ben inançlı kategorisine girmem. Adı üstünde agnostik! Ama ölüm sonrasına kesin olarak var veya yok demek mümkün değil bence. Çünkü bu bilinemez. Nerden bilinecek?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni

Linkte yazılanlar doğruysa demek ki ahiret kesin var. Yanlışsa neresi neden yanlış gösteriniz

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu konuda anket yapmak yanıltıcı olur. Neye yanıt verdiğimiz belli olmayacağı için yanıt vermeyeceğim. İnançlar dini olmak zorunda değil, felsefi de olur. Yok olmak zaten olanaksızdır, hiç bir şey yok olmaz ama bunu dine tanrıya filan bağlamanın hiç gereği yok.