Ölümden Korkuyor Musun?

kavak

Vl ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Beddua mı ediyorsun kavak dede?
Ne bedduası?
Öyle bir yazıyorsunuz ki sanki tüm dünyayı gezip dolaştınız, tüm tecrübeleri edindiniz.
Çevrendeki 3 dede, bel ağrısı, diz ağrısı yüzünden isyanlarda ise bu bir şey ifade etmez.

iksaruman

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kararsız
Ölümden korkuyor musun?
Acı çekmekten korkuyorum. Hiç kimse ölümden korkuyorum derken gerçekte ölümü kast etmez.
Acıdan korktuklarını kast ederler. Kimse yaşadığı süre boyunca ölümü deneyimlemediği için ölümü yorumlayamazlar.
Eğer her halükarda öleceksek neden yaşıyoruz?
Genetik kodlarında ki görevlerini gerçekleştirmek için yaşıyorsun. Temel görev hayatta kalmak.
Şuan intihar etsem ne kaybedeceğim?
Dışarısı tarafından kandırıldığın için genetik kodlarında yazan temel görevi ihmal etmiş olacaksın.
Yaptığım her şey ölünce hiçbir işe yaramayacak o zaman neden yaşayayım?
Aynı sorunun farklı bir şekli. Genetik kodlarında ki görevleri gerçekleştirmek için yaşıyorsun.

iksaruman

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kararsız
Ne bedduası?
Öyle bir yazıyorsunuz ki sanki tüm dünyayı gezip dolaştınız, tüm tecrübeleri edindiniz.
Çevrendeki 3 dede, bel ağrısı, diz ağrısı yüzünden isyanlarda ise bu bir şey ifade etmez.
Yok la. Hayattan soğumuş gibiler. Gözlerinden umutsuzluk akıyor resmen
Benim gördüğüm çoğu kişiyi kast ediyorum tabii ki de. Bu da benim kendi yorumumdu.
Sende kendi yorumunu yaptın, ben sana bir dedim mi? Demedim. Neyse, en azından gereksiz yere tartışmış olduk.

minerva

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
Kısacası burada nasıl görünüyorum bilmiyorum
Sıkıntılar içinde boğuşan fakat genede yaşama içgüdüsünü kaybetmeyen, dışarıdan güler yüzlü olsa da içinde fırtınalar kopan, elinde hiçbir şey kalmamışken felsefe ve bilim ile yeniden doğmaya çalışan ve kararsız olan fakat bir tanrıya ihtiyaç duyan 28 yaşındaki bir kız. (benim gözlemlerim)

minerva

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
Neden?
Sporu pekala mesleğe çevirebilirsin. Kusura bakma, ama dünyaya bu kadar karamsar bakman anlamsız.
Yok ondan değil ben başka bir şey okumak istiyorum sadece. Dünyaya karamsar bakmıyorum gerçekçi bakmaya çalışıyorum.

minerva

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
Acı çekmekten korkuyorum. Hiç kimse ölümden korkuyorum derken gerçekte ölümü kast etmez.
Acıdan korktuklarını kast ederler. Kimse yaşadığı süre boyunca ölümü deneyimlemediği için ölümü yorumlayamazlar.

Genetik kodlarında ki görevlerini gerçekleştirmek için yaşıyorsun. Temel görev hayatta kalmak.

Dışarısı tarafından kandırıldığın için genetik kodlarında yazan temel görevi ihmal etmiş olacaksın.

Aynı sorunun farklı bir şekli. Genetik kodlarında ki görevleri gerçekleştirmek için yaşıyorsun.
Evet, çoğu insan için bu gerçekler kötü olduğu için başka şeyler derler.
Bu arada öyle bir yazmışsın ki sanki matrix de yaşıyoruz.

kavak

Vl ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Yok la. Hayattan soğumuş gibiler. Gözlerinden umutsuzluk akıyor resmen
Benim gördüğüm çoğu kişiyi kast ediyorum tabii ki de. Bu da benim kendi yorumumdu.
Sende kendi yorumunu yaptın, ben sana bir dedim mi? Demedim. Neyse, en azından gereksiz yere tartışmış olduk.
Hayda...bakıyorum hepiniz uzman kesildiniz.
Şaka, şaka...
Gereksiz yere falan değil, hatta tartışma bile değil aslında.

Böyle giderse, açacağım konu ve başlığı belli:
- kavak dedenize her mevzuda içinizi dökebilirsiniz... 😎

kavak

Vl ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Kavak dedenin "uzmanlıkta tek ve birim" adlı bir rahatsızlığı var sanırım. 😄
Keşle bir rahatsızlığım olsa da, senin dediğin gibi umutsuzları oynasam.🤭
Ancak itiraf etmeliyim ki, şu anı(!) yaşama meselesini bir hayli geç keşfettim.

iksaruman

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kararsız
Keşle bir rahatsızlığım olsa da, senin dediğin gibi umutsuzları oynasam.🤭
Ancak itiraf etmeliyim ki, şu anı(!) yaşama meselesini bir hayli geç keşfettim.
Anı-Yaşamak-İle-İlgili-Sözler.jpg

Science

☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Aslında konunun daha önce açıldı mı diye bir baktım ve açılmış. Ama benim aklımda kalan bir şey vardı yani biraz bir şeyler ekleyerek soracağım.
Ölümden korkuyor musun?
Ölümden neden korkuyorsun?
Ölümden neden korkmuyorsun?
Eğer her halükarda öleceksek neden yaşıyoruz?
Şuan intihar etsem ne kaybedeceğim?
Yaptığım her şey ölünce hiçbir işe yaramayacak o zaman neden yaşayayım?
Her türlü düşünceye açığım istediğinizi yazın yani.
Hayır zaten kanser hastasıyım lanet hastalıktan kurtulmuş olurum en azından bu hastalıkla yaşamak zorunda olmam... Birde ailenin dini baskısı hatta hastayken bile sırf oruç tutmadım diye dövülmem vb vb....

Yazarı tarafından düzenlendi:

unacceptable

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
Depresyonda falan değilim sadece hayatımın ne gibi anlamı olduğu ve neden yaşamamın gerekli olduğunu sorguluyorum. 7 milyar insan var benim düşündüğümü düşünen bir sürü insan. Ne anlamı var o zaman beni varlığımın. Zaten daha önceden bu konuyu bu yüzden açmıştım.

https://antidogmatik.com/konular/bir-seyi-icat-eden-insanlar-hic-var-olmasaydi-ne-olurdu.3502/
Üstteki konuyu Şu an açtığım konuya hazırlık olarak düşünebilirsin.
Depresyonda olduğunu söylemedim ki. Kendimden örnek verdim sadece.
Sıkıntılar içinde boğuşan fakat genede yaşama içgüdüsünü kaybetmeyen, dışarıdan güler yüzlü olsa da içinde fırtınalar kopan, elinde hiçbir şey kalmamışken felsefe ve bilim ile yeniden doğmaya çalışan ve kararsız olan fakat bir tanrıya ihtiyaç duyan 28 yaşındaki bir kız. (benim gözlemlerim)
Bir kısmı doğru. Kararsız değilim profilde yazanın aksine :D Sadece bir insan bana şu bu dediğinde cevap verebilecek konumda olmalıyım. Zaten seçimimi çoktan yaptım inanç konusunda. Sadece daha fazla araştırma yapmam gerekiyor. Çünkü biri islam ya da budizmden örnek verdiğinde cevap verebileyim. O yüzden biraz daha bekleyecek artık kararsız ibaresi ::D

Yazarı tarafından düzenlendi:

unacceptable

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
Hayır zaten kanser hastasıyım lanet hastalıktan kurtulmuş olurum en azından bu hastalıkla yaşamak zorunda olmam... Birde ailenin dini baskısı hatta hastayken bile sırf oruç tutmadım diye dövülmem vb vb....
Oha anasını satiyim. Ne orucu lan sana. Neyse ailendir bir şey demiyorum.

Environmentalist

Yazar Adayı
Düşünce
Ateist
Ben ölümden refleks olarak korkuyorum. Genlerime yazılmış kodlar galiba hayatta kalma içgüdümü sürekli diri tutuyor.
Ölüm düşüncesinden ise korkmuyorum. Koca evrende bir nokta bile değilken neden korkayım ki?

fameraft

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Ben, zerre haksızlığa uğramayacağım bir adalet divanına çıkacağıma iman etmeme rağmen, ben bile korkuyorum. Neden? Elimde değil çünkü. Hayatta kalmaya programlanmışım. Sorun komik.

Aksini iddia eden ya yalancıdır ya da ciddi anlamda psikolojik sorunları vardır. İnsanın fabrika ayarında var ölümden korkmam.

Retorikde yine mangalda kül bırakmayız tabi ancak iş ölümle yüzleşmeye gelince geçmişler olsun.

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Biliyorsunuz doğa ve onun işleyiş tarzı olan evrim gözün yaşına bakmaz. Mücadele edebilen yaşar, edemeyen ölür. Bu böyle. Biz de evrilmiş primat bir hayvan türüyüz. Ölmemiz gayetle normal. Tabii evrimin bize attığı büyük bir kazık sayesinde, bilinci kastediyorum, ölmekten hiç hoşlanmayışımız gayet de normal.

Ama idam mahkumları sabah şafakla idam edileceklerini bildikleri halde hücrelerinde sabaha kadar kendilerini duvarlara vurmazlar. Sakince bekler ve şafakla paşa paşa idama giderler. Çünkü kabullenmişlerdir. Demek ki insanları korkutan belirsizlik. Belirsizlik kalkınca korku gider.

Biz öldükten sonra hayat tabii ki devam edecek. Akan ırmakta oynaşan parıltıların yanıp sönmesi ırmak için bir şey değiştirmez. Yok olma diye bir şey yoktur. Ama bilincimizin sonsuza kadar devam etmesi zaten olanaksızdır. Neden, çünkü sonsuz geçmişi hatırlamak için sonsuz bellek kapasitesi gerekir. Bu da olanaksız. Ümidi keserseniz korku kalmaz. Ebedi olacağım diye boşuna kendinizi avutmayın.

Resetlenip sıfırdan başlamak daima iyidir. Ne yapacaksın sonsuza kadar anam şu babam şu halam şu dayım şu diye hatırlayıp? Bu tersine kabus olur. Reset daima iyidir kafayı yormayın keyfinize bakın. Reenkarnasyonu iddia edenler önceki hayatı hatırlamayı vaat etmiyorlar. Neden? Çünkü olanaksız. Biraz kafa çalıştırmak, bilimden anlamak lazım.

Belki cehalet mutluluk, olamayacağı halde sonsuz yaşam düşlemek salakça ama mutluluk olabilir. Ama ot gibi cahil olduktan sonra sonsuz olsa ne? Kıymeti yok ki? Bizler ırmaktaki parıltılarız. Sönmeden önce zamanımızı iyi değerlendirelim, sonuna kadar en iyi şekilde kullanalım zamanı, yeter. Lüzumsuz işlere can sıkmaya değmez. Sen nesin de, evrende filin bağırsağındaki bakteri kadar bile değilken neye can sıkıyorsun da?

Yüz sene sonra hiç birimiz hayatta olmayacağız. Bu kadar basit. Gerisini salla gitsin. Başka evrenlerde yeni hayatlara... Ne yani şimdi sonsuz bir zamanın küçük bir diliminde kısacık yanıp söndük mü? Böyle bir şey niye olsun da? Öyle bir şey olmaz. Her şey sonsuz, can sıkmaya hiç gerek yok. Sadece bilincimiz sonsuz bir bellek olamayacağı için sonsuz olamıyor o kadar.

Son konular