Ölümsüzlük Sizce Mümkün mü?

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Sizce Ölümsüzlük Mümkün mü Yani Bir Şekilde Hücrelerin Yaşlanması Engelenebilir mi?
Bir İnsanın Kolu Kopunca Yeniden Çıkması Mümkün mü?
Evet Böyle Projeler Var İlk 2 Sorunun Projeleri Farklı Tabi
Düşüncelerinizi İstiyorum Sizce Mümkün mü ?

Tartışalım!!!!

2.Projenin Mümkün Olması Yani Gen Aktarımı ?

Haberide İzleyebilirsiniz

https://www.bilgiustam.com/yuksek-oranda-doku-yenileme-kapasitesine-sahip-8-hayvan/
Bu Hayvanlarada Göz Atın Derim

Lütfen Görüşlerinizi Yazın Merak Ediyorum.

1.Proje Var Ama Tam Olarak Öyle Değil.
1.Proje Var Ama İnsan Beynini Bilgisayara Bağlıyarak Ölümsüzleştirme Projede Bundan Bahsediliyor Sonra İse O Beyine Bir Hologram Uygulama Kim Bilir Belki Dahada Ötesine Gidilir.Benim Bahsettiğim Hücrelerin Yaşlanmasını Engellemek.Bununla İlgili Projelerde Vardır Tabi

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İnsan ömrünün giderek uzatılacağı kesin. Zaten bugün bile insan ömrü uzatılmış durumda.

Fakat kesin bir ölümsüzlük olanaksız. Çünkü zaten evrenin uzun da olsa sınırlı ömrü var. Evren kesinlikle ölecek. O zaman her şey de...

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Tabi Kesin Ölümsüz Olmamız İçin İlk Önce Evrenin Ölümsüz Olması Lazım Evren Yok olana Kadar Yaşamak Mümkün mü ? Hücrelerin Yaşlanmasını Engellemek Sadece Bu Yaşlanma Yok.

Hakann_0

Üye
Düşünce
Sünni
Kardeşim bazı bilim adamları ölümsüzlüğün insan hücrelerinin formül ve hesaplamalarını yaparak olanaksız olduğunu söylemişlerdi.
@Burcuva kardeşimizin dediği gibi insan ömrü ne kadar uzatılırsa uzatılsın evrenin belli senaryolardan biriyle öleceğini kesin.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
İzlediğim bir belgeselde Kanser hücrelerinin gelişmiş telomer yapısı sebebiyle ölümsüz olduğunu görmüştüm. Aynı şeyi insan hücrelerinde denemek riskliydi v.s. Bunu araştırarak öğrenebilirsiniz. Veya Fulcanelli. Adam ölümsüzlüğü buldum buldum dedi kimse inanmadı. En sonunda da kayboldu gitti. Belki hala yaşıyodur :D. Ve tabi ki kaçınılmaz son.. :

"Her nefis ölümü tadacak." (Ankebut,57)

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
İzlediğim bir belgeselde Kanser hücrelerinin gelişmiş telomer yapısı sebebiyle ölümsüz olduğunu görmüştüm. Aynı şeyi insan hücrelerinde denemek riskliydi v.s. Bunu araştırarak öğrenebilirsiniz. Veya Fulcanelli. Adam ölümsüzlüğü buldum buldum dedi kimse inanmadı. En sonunda da kayboldu gitti. Belki hala yaşıyodur :D. Ve tabi ki kaçınılmaz son.. :

"Her nefis ölümü tadacak." (Ankebut,57)
Yok Benim Merak Ettiğim Bir Konu Değil Bu Ben Sizin Düşüncelerinizi Merak Ettim Teşekkürler Yorumun İçi

Entropyy22

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Biyolojik olarak ölümsüz canlı vardır. Dışarıdan müdahele olmadığı sürece sonsuza dek yaşar. İsmide Turritopsis Dohrnii ( Deniz anası) Ölüme yaklaştığını hissettiğinde tüm hücre yapısını yeniler. 80 Yaşında bir adamın ölmesi gerekirken kendini 20 yaşına döndürmesi gibidir.

Gerekli Bilgi: https://evrimagaci.org/olumsuz-denizanasi-turritopsis-dohrnii-3734

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bilim insanları kromozom uçları demek olan telomerlerin hücre bölünmelerinde kısalması sorununu önlemeyi başardılar. Fakat bu hücreler bu kez de kanserleşti. Yani şu an için girişimler başarısız. Yüksek yapılı canlılara gelindikçe işler zorlaşıyor. Basit yapılı hayvanlarda organ veya sonsuz hücre yenilenmesi oluyorken yüksek yapılı hayvanlarda olamıyor.

Yine de tahminler, insan ömrünün giderek daha da uzatılacağı yönünde. Temel sorun, hücrenin her bölünüşünde telomerin kısalması. Bu sadece kanser hücrelerinde olmuyor. Yapılması gereken, sağlıklı hücrede telomer kısalmasını önlemenin bir yolunu bulmak. Çalışmalar bu yönde.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bilim insanları kanser hastalarından aldıkları kanser hücrelerini kültür kaplarında saklıyorlar ve bunlar sahipleri öldükten sonra yaşamaya devam ediyorlar. Bunların ölmesine ilişkin bir belirti henüz görülmedi. Kültür ortamında ölümsüzler. Sürekli biçimde sorunsuz şekilde yenileniyorlar ve bunu sona erdirecek bir etken görülmüyor. Tek sorun, bunların kanser hücresi olması!!!

Hücreler ölümsüz olunca kanserleştiği gibi, insanlar da ölümsüz olursa sorunlu bir toplum yapısı ortaya çıkabilir. Suçluyu müebbet hapisle cezalandırdınız, yüzyıllarca hapis yatacak!!! Müebbet de vermek zorundasınız, ölümsüz bir insanın cinayete kurban gitmesi korkunç bir suç olur. Buna idam verseniz bir türlü, müebbet verseniz bir türlü! Aşağısı sakal yukarısı bıyık!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Telomer kısalması hücrenin artık bölünmeyi durdurması ile sonuçlanıyor ve yaşlı hücreler yenilenmedikçe dokular yaşlanıyor. Sonuç: Ölüm. Yaşlı ölümlerinde ölüm raporunun çoklu organ yetmezliği şeklinde düzenlenmesinin nedeni budur. Dokular yaşlı hücrelerle dolup kaldığı için iflas ediyor.

Bir çözüm de kök hücre. Kişilerin kök hücrelerini gençken alıp kültür ortamında çoğaltmak ve dondurup saklamak. Sonra yaşlanmasını önlemek için çözüp damardan vermek. Fakat bu kök hücreler henüz etkin şekilde, yani embriyoda olduğu gibi hızla uzmanlaşıp doku oluşturamıyorlar. Bu kök hücrelere ne yapmalarının gerektiğini "öğretmeyi" henüz başaramadılar. Embriyodaki gibi etkin çalışamıyorlar. Kök hücre tedavileri henüz yeterli olmaktan uzak.

Embriyoda kök hücrelerin çok etkin çalışmasının nedenlerini çözmeye uğraşıyorlar. Dinciler tabii hemen kök hücrelere allah emrediyor insanı rahimde inşa ettiriyor diyecekler ama bilimciler öyle düşünse bilim diye bir şey olmazdı. Bilim allahçı değil determinist düşünür. Bu yüzden bilim zaten ve ölümsüzlüğü bulamadıysa da bir çok başarıya imza attı.

Embriyoda kök hücreleri tetikleyen ve aktive eden bir madde bulunur ve bu ilaç haline getirilip kök hücre ile birlikte enjekte edilebilse olurdu ama böyle bir madde henüz bulunmuş değil. Belki de çok karmaşık bir kimyası var bu işin. Öyle basit tekdüze bir madde değil bu tetikleyici. Çalışmalar araştırmalar ilerliyor ve sonuç ne olacak bilmiyoruz.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bir de programlanmış ölüm anlayışı ve düşüncesi var. Bu görüşe göre ölüm tanrı tarafından programlanmış bir kader veya evrimin çalışabilmesi için ortaya çıkmış bir süreç. İlk bir hücreliler ölümsüzdü, hâlâ öyleler. Bugün bölünen bir bakteri, ilk bakteriden bölünen bir parça! Bu böyle zincirleme gidiyor. Onlarda ve kanser hücrelerinde telomer kısalması yok.

Fakat bilindiği üzere evrimin işlemesi doğal seleksiyona, o da ölüme bağlı. Yani telomer kısalması bizzat bir bölünme sayacı ve belli bölünme sayısını saydığında saat duruyor ölümü başlatıyor. Programlanmış ölümün saati telomer! Ölüm vakti geldi deyip ölüm sinyalini gönderiyor.

Her iki durumda da ya tanrı ile, ya 4,5 milyar yıllık evrimle savaşıyoruz. Bu savaşı kazanabilir miyiz kimse tahmin edemiyor. Efsaneye göre Lokman hekim savaşı kazanmıştı fakat tanrı insanları ölümsüz yapmasına izin vermedi. Bir köprüden geçerken elindeki ölümsüzlük reçetesini ani çıkan şiddetli bir rüzgar aldı götürdü derler... Efsane bu şekilde.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Efsaneye göre Lokman hekim savaşı kazanmıştı fakat tanrı insanları ölümsüz yapmasına izin vermedi. Bir köprüden geçerken elindeki ölümsüzlük reçetesini ani çıkan şiddetli bir rüzgar aldı götürdü derler... Efsane bu şekilde.
Bu efsaneyi bende duymuştum.Ama efsane işte

Entropyy22

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yaşam öyle basit bir olgu değildir. Ölüm kalım savaşı, 4 milyar yıldır süregelmektedir.

ilk ortaya çıkan canlılar ölümsüzdür. Onlar her yarım saatte bir çoğalarak, ölümden kurtulabilirler.

Hücrelerin ömrünü biliyoruz ama onları ölümsüz kılmanın vücuda pek yararı olmayacağını anlamak zor değil.
İnsan vücudunun normal çalışması için bazı hücrelerin ölmesi gerekiyor.

Ölüm çok hücreli canlıların yaşamlarında önemli bir yer tutar. Ölüm olmadan çok hücreli canlılar ortaya çıkamaz.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İnsan vücudunun normal çalışması için bazı hücrelerin ölmesi gerekiyor.
Öyle. Ama ölenlerin yerine yenisi gelirse sorun hallolmuş olacak.

Ölüm olmadan çok hücreli canlılar ortaya çıkamaz.
Dı. Ölüm sayesinde evrim gerçekleşti ve biz varolduk. Şimdi o sürece başka süreçler eklemeye çalışıyoruz. Bunlar önce kültürel evrimimiz, sonra teknolojik evrimimiz olarak gerçekleşti ve sürüyor. Teknoloji bizi nereye kadar taşıyacak bunu kestiremiyoruz.