Özgür irade gerçekten var mı?

Tiglath

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
DNA’mız, içine doğacağımız anne, baba, aile sosyal çevre bizim belirleyemeyeceğimiz şeyler. Ve bunlar kişiliğimizin neredeyse tamamını belirlemekte. Bu zincirin dışına çıkmak çok zor. En entellektüel insanda bile zor. O bile isteyerek bazı şeyleri içinden atamaz.
İslam bu konuya cehenneme atma dışında ne çözüm öneriyor? Ne dersiniz?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
DNA’mız, içine doğacağımız anne, baba, aile sosyal çevre bizim belirleyemeyeceğimiz şeyler. Ve bunlar kişiliğimizin neredeyse tamamını belirlemekte. Bu zincirin dışına çıkmak çok zor. En entellektüel insanda bile zor. O bile isteyerek bazı şeyleri içinden atamaz.
İslam bu konuya cehenneme atma dışında ne çözüm öneriyor? Ne dersiniz?
Aynı anne baba ve sosyal çevreden iyi insanlar da çıkıyor kötü insanlar da. Demek ki özgür irade var.

Özgür iradeyi tetikleyen şey manevi sebeplerse ateizm dahil tüm maddeci anlayışlar çöker. Maddi sebeplerse seçimi başlatan maddi sebepler insanın elinde mi?

İnsanın elinde diyorsanız kısır döngü oluşur. Çünkü seçimi ortaya çıkaran şey---maddi sebep---maddi sebebi tetikleyen şey---seçim olmuş olur. Eğer karar mekanizmasını başlatan maddi bir sebebi tetikleyen şey insanın elinde değil diyorsanız özgür irade ortadan kalkmış olur.

Sonuç olarak maddeci anlayış her açıdan çıkmaz sokak :)

Özgür irade var diyorsanız, bunu neye göre söylediğinizi temellendirmeniz gerekir.

İnsandaki seçim mekanizmasını için maddi sebepleri gösterenler, maddi sebepler yüzünden insanlar suçlanamayacağı için çocuk tecavüzcüleri dahil tüm aşağılık suçları işleyenlerin savunucusu konumuna düşmüş oluyor.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Aynı anne baba ve sosyal çevreden iyi insanlar da çıkıyor kötü insanlar da. Demek ki özgür irade var.
Özgür iradeyi tetikleyen şey manevi sebeplerse ateizm dahil tüm maddeci anlayışlar çöker. Maddi sebeplerse seçimi başlatan maddi sebepler insanın elinde mi?
İnsanın elinde diyorsanız kısır döngü oluşur. Çünkü seçimi ortaya çıkaran şey---maddi sebep---maddi sebebi tetikleyen şey---seçim olmuş olur. Eğer karar mekanizmasını başlatan maddi bir sebebi tetikleyen şey insanın elinde değil diyorsanız özgür irade ortadan kalkmış olur.
Sonuç olarak maddeci anlayış her açıdan çıkmaz sokak :)
Özgür irade var diyorsanız, bunu neye göre söylediğinizi temellendirmeniz gerekir.
İnsandaki seçim mekanizmasını için maddi sebepleri gösterenler, maddi sebepler yüzünden insanlar suçlanamayacağı için çocuk tecavüzcüleri dahil tüm aşağılık suçları işleyenlerin savunucusu konumuna düşmüş oluyor.
Zırva!

fameraft

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Güzel konu. Ne zaman bu soruyu düşünsem aklıma sigara içtiğim zamanlar geliyor.

Siz de sigara içiyorsanız bilirsiniz o hissi, canınız çeker, kafanızda sizi sigara içmeye iten bir baskı olur ancak en nihayetinde bune seçen sizsiniz. Nitekim "içmemeyi" seçerek, zor da olsa, içmeyebilirsiniz.

İrade ortaya çıktığından beri genlerin baskısını kırabilecek bir potansiyelimiz oldu. Mesela genleriniz sizi hayatta kalmaya iter ancak siz her koşulda ölümü seçebilirsiniz(yemek yemeyebilir, su içmeyebilir, intihar edebilir vs.) ya da genleriniz sizi üremeye iter ancak siz bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Beynin ön kısmı gibi muhteşem bir bir yapıya sahibiz.

Hem bunların hepsini geçelim, her insan yaptığı şeyin kendi iradesi doğrultusunda olduğunun farkında, aksi halde nasıl hayvanlara hukuksal yaptırım yapmıyorsak, bireylerede yapmazdık. Hatta hukuk diye bir şey olmazdı.

İrade bilgi edinmeyle alakalı değil, üzgünüm. Entellektüel olsan da olmasanda kendine hakim olup olmaman bununla bağımsız. Etkisi vardır elbette ama çok da olduğunu sanmıyorum.

Ayrıca gerçek hayatta ne zaman iradesi olmadığını iddia eden bir insan görsem ondan kaçarım. Gerçekten problemli kişiler oluyor genelde. Selametle.

KuranMumini2698

☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Ateist olsaydım özgür iradenin olmayacağına inanırdım. Çünkü evren determinist olduğu için özgür iradenin olmayacağına inanırdım. Ateistler böyle konularda fazla düşünmezler.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ateist olsaydım özgür iradenin olmayacağına inanırdım. Çünkü evren determinist olduğu için özgür iradenin olmayacağına inanırdım. Ateistler böyle konularda fazla düşünmezler.
Bari sen böyle bir genelleme yapmasan!
Çamur at, izi kalsın mantığı gibi olmuş.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Soru soruyorum, yorum yapmıyorum ki lafı yanlış anlamış olalım:)

Hadi biz yanlış anlamışız doğrusunu siz söyleyin:

Size göre özgür irade var mı yok mu?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Özgür irade var veya yok diye bir cümle bile kurmaya korkuyorsunuz, yazık gerçekten

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ateistler diye bir şey yok,ateist var..Her ateisti,ayrı ayrı değerlendirmek zorundasınız..
Ben ''Müslümanlar düşünmezler'' diyebilirim,çünkü siz bir topluluğa/ümmete aitsiniz..Böyle bir genelleme yapılabilir ama ben bir ateist olarak bir topluluğa ait değilim..Haliyle ateistler söyleminiz,doğru değildir..

Konuyla ilgili olarak şahane bir video ekleyeyim;

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ben ''Müslümanlar düşünmezler'' diyebilirim,çünkü siz bir topluluğa/ümmete aitsiniz..
Herkes illa ki başkalarıyla en az bir ortak topluluğa aittir. Alakasız konularda sırf ortak noktaları var diye insanları genellerseniz komik duruma düşersiniz :)