Özgür irade gerçekten var mı?

fameraft

☆☆
Üye
Mesajlar
334
Tepki puanı
54
Düşünce
Muvahhid
Dünya kutsal kitaba göre düzdür. Senin kitabına göre de düzdür. Adam ölmemek için takiye yapmış . Sen diri diri yakılmak ne bilir misin?
Zırvalamaktan başka birşey bilmiyorsunuz.
Galile olmasaydı sizin gibiler düz dünyanın ucunu arayacaklardı.
Ezbere ve öfkeyle konuşuyorsun. Galilenin böyle bir durumu söz konusu değil, mahkemede dünya düz değildir diye bir kaydı bile yok. Popüler lafları gerçek sanıyorsunuz. Galile hayvan gibi dindar bir adamdı.
Keza Newton'da sapına kadar dindardı. Döneminin Allahsızların dilim paradigmasını yerle bir etti.

Siz kafanızda bir bilim tarihi kurmuş orada ilerliyorsunuz.
Ha şunu da ekleyeyim, Tek Tanrılı dinler olmasa bilimin "b" si olmazdı yeryüzünde. İnsanların "doğayı anlayabileceği" fikri Tek Tanrılı dinlerden gelir. Bunlardan önce hiç bir kaynakta insanın doğayı anlayabileceğine dair en ufak bir işaret yoktur.

Tek İlah'lı dinlere göre insan doğayı anlayabilir çünkü onu Bir Tek İlah yaratmıştır.
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
3,952
Tepki puanı
1,579
Düşünce
Ateist
Özgür irade ya tam vardır ya hiç yoktur söylemi doğru olamaz. Ya hep ya hiç mantığı çok az yerde geçerlidir.

Sorun bizim değil dinin sorunu ama biz yine de maydanoz olacaksak, kelamcılar "cüzi irade" diyerek soruna çözüm aramışlardır ve bence de doğru hamle. Kelamcılar burada isabet kaydetmiş. Doğruya doğru.
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
3,952
Tepki puanı
1,579
Düşünce
Ateist
En kesin sayılan ayrım olan ölü x diri ayrımı bile artık belirsizleşmiştir. Beyni çalışmayan ama yapay makinelerle kalbi ve akciğerleri çalıştırılarak hücreleri canlı tutulan bir beden ölü müdür diri midir? Diri desen beyni çalışmıyor, sinyal üretmiyor. Ölü dersen hücreleri yaşıyor, bölünüyor, çoğalıyor, besleniyor, solunum yapıyor, enerji harcıyor!?
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
3,952
Tepki puanı
1,579
Düşünce
Ateist
Newton da sapına kadar dindardı.
Öyleydi. Son döneminde İncil'den dünyanın yaşını hesaplama gibi saçma sapan uyduruk işlere kendini vermiştir.

Fakat bunun nedeni, o zaman dinin bugünkü üniversite yapısının temelini atan bir sistemi elinde tutmasıdır. Din, artan bilimsel eğilimleri emrinde tutmak için bilimin yapısına el koymuştu.

Hâla geleneksel olarak sürdürülen cübbeler, şapkalar filan hep din geleneğidir. Din bilimi dizginlemiş ve kimselere bırakmıyordu. Bu durumu sorgulamaktan da kaçınıp kabullenme durumu vardı.

Bilim dinden özgürleşti ama cübbeleri şapkaları hâla atamadı. Mezuniyet törenlerinde atıyorlar ama geri tutuyorlar! Olmuyor! Attın mı çöpe atacaksın!

Din reformla kılığa sokulur, çöpe atmayalım yanlış düşüncesi hâlen sürüyor! Dinin yerinin çöp olduğu anlaşılamadan insanlık gerçek insanlık olamayacaktır.
 
Üst