Özürlü doğanlar Kuran ile çelişiyor mu?

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu bir itiraf. İslam'da inanç özgürlüğü olmadığını canlı canlı kanıtladım. İnsanlar allaha kurana muhammede inanmak zorundalarmış millet, duyun. Yoksa fitneymiş ve savaş açılıp öldürülürmüş. İyi duyun.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Bu bir itiraf. İslam'da inanç özgürlüğü olmadığını canlı canlı kanıtladım. İnsanlar allaha kurana muhammede inanmak zorundalarmış millet, duyun. Yoksa fitneymiş ve savaş açılıp öldürülürmüş. İyi duyun.
Hayır Allaha inanmadınız diye siz öldürülmezsiniz. İnsanların Allah'a inanmasını engellemeye çalışan devletler varsa bunlara savaş açılarak inanç özgürlüğü temin edilir

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kurana göre inanç özgürlüğü başka inançların yasaklanıp İslama inanmanın zorunlu olmasıdır.

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Kurandan temel gösteremiyorsunuz. Gösterdiğiniz şeyler de Kuranın anlamını ve tarihi gerçekleri gözden kaçırarak çarpıtmadan ibaret
zaten hep böyle dersiniz. İşinize gelmeyince ya "bu ayet yanlış tercüme ediliyor, ya da burda aslında böyle denilmek istenmiyor deyip işi geçiştirirsiniz. Ya da o zaman öyle gerekti deyip işi tarihselciliğe dökersiniz. Eğer kuranın tarihsel boyutu varsa evrensel boyutu nerde kalıyor. Ayette deveyle gelin evimi ziyaret edin diyor, sizler hemen "tamam o zaman deveydi şimdi ise uçak anlaşılır deyip kıvırıyorsunuz.
lütfen biraz aklı selim düşünün. Seninle amerikalı bir hıristiyanın, hindistanlı bir hindunun, israilli bir yahudinin, iranlı bir zerdüştün arasındaki tek fark ne biliyor musun? Senin müslüman bir ülkede doğmandır. israilli bir yahudi olarak doğsaydın acaba kuran hakkında böyle düşünür müydün. zerdüşte diğer dünyada Allah sorarsa niye bana inanmadın bak türkiyede @bilgelikyolunda diye bir kulum var o bana inandı dediğinde zerdüştte Allahım beni de türkiyede yaratsaydın bende sana inanırdım bu durumda suçlu sensin derse Allah ne cevap verecek çok merak ediyorum. Tabi sizlerin klasik cevabı "Allah bu durumda bende sana akıl verdim kullansaydın diyecektir" oluyor. İyide kardeşim sen bir müslüman olarak Allahı aklınla mı buldun? sende tıpkı zamanın müşriklerinin dediği gibi atamızı ecdadımızı bu din üzre bulduk deyip koyu bir dindar olup bize burda savunma yapıyorsun.
Akıl, akıl akıl akıl akıl, lütfen kullan onu Yoksa Allahın "pisliği aklını kullanmayanları üzerine atacak"(Yunus 100) :)

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
zaten hep böyle dersiniz.
Bir cümleye anlam verilirken önceki ve sonraki cümlelere de bakılır. Kim söylemiş, kime söylemiş, hangi soruya cevap olarak veya hangi olay üzerine söylenmiş bunlar çok önemli. Ayetleri bu bağlamlardan koparıp dilediğince çarpıtanlara başka ne dememizi bekliyorsunuz. Önceki ve sonraki ayetlerle birlikte, hangi olay üzerine o ayetin geldiğini izah edince "kıvırıyorsunuz" diyorsunuz. Nasıl izah etmemizi istiyorsanız söyleyin, öyle izah edelim de "kıvırıyorsunuz" demeyin, kaçacak yeriniz kalmasın :)

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
lütfen biraz aklı selim düşünün. Seninle amerikalı bir hıristiyanın, hindistanlı bir hindunun, israilli bir yahudinin, iranlı bir zerdüştün arasındaki tek fark ne biliyor musun? Senin müslüman bir ülkede doğmandır. israilli bir yahudi olarak doğsaydın acaba kuran hakkında böyle düşünür müydün. zerdüşte diğer dünyada Allah sorarsa niye bana inanmadın bak türkiyede @bilgelikyolunda diye bir kulum var o bana inandı dediğinde zerdüştte Allahım beni de türkiyede yaratsaydın bende sana inanırdım bu durumda suçlu sensin derse Allah ne cevap verecek çok merak ediyorum.
Bir insan aklını kullandığı zaman sadece çevresindeki kanunlara bakarak bile bir düzen olduğu sonucuna varır. Bir Yaratıcının varlığı ve birliği sonucuna varması yeterlidir. Eğer İslamı hakkıyla tanıma imkanı bulamadıysa bundan tabii ki sorumlu olmaz. Ama her şeye rağmen inkarı seçtiyse sonuçlarına katlanır, herkesin kendi tercihi...

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Tabi sizlerin klasik cevabı "Allah bu durumda bende sana akıl verdim kullansaydın diyecektir" oluyor. İyide kardeşim sen bir müslüman olarak Allahı aklınla mı buldun? sende tıpkı zamanın müşriklerinin dediği gibi atamızı ecdadımızı bu din üzre bulduk deyip koyu bir dindar olup bize burda savunma yapıyorsun.
Akıl, akıl akıl akıl akıl, lütfen kullan onu Yoksa Allahın "pisliği aklını kullanmayanları üzerine atacak"(Yunus 100) :)
Evet ben aklımla önce bir Yaratıcının varlığına sonra da birliğine ulaştım. Sonra bu Yaratıcının amacını o bize peygamber göndermeden bilemeyeceğimizi düşündüm. Peygamberlik iddiasındaki insanlar arasından Hz Muhammedin hayatını öğrenince bu kişi peygamber olmazsa dünyada peygamberliği hak edecek kimse olamaz sonucuna ulaştım. Kuranın mucizevi yönleri bana Allah kelamı olduğunu gösterdi. Zaten Hz Muhammedin peygamberliğini gösteren her delil, Kuranın Allah kelamı olduğuna da delildir. Tersinden Kuranın Allah kelamı olduğuna dair her delil, Hz Muhammedin peygamberliğine de delildir. Tüm bu sorgulamalarım neticesinde karşınızda bir Müslüman olarak yazıyorum. Müslüman bir ülkede doğmak işimi kolaylaştırdı tabii bu inkar edilemez. Herkes elindeki imkan kadar sorumludur, dolayısıyla adaletsiz bir durum yoktur

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Evet ben aklımla önce bir Yaratıcının varlığına sonra da birliğine ulaştım. Sonra bu Yaratıcının amacını o bize peygamber göndermeden bilemeyeceğimizi düşündüm. Peygamberlik iddiasındaki insanlar arasından Hz Muhammedin hayatını öğrenince bu kişi peygamber olmazsa dünyada peygamberliği hak edecek kimse olamaz sonucuna ulaştım. Kuranın mucizevi yönleri bana Allah kelamı olduğunu gösterdi. Zaten Hz Muhammedin peygamberliğini gösteren her delil, Kuranın Allah kelamı olduğuna da delildir. Tersinden Kuranın Allah kelamı olduğuna dair her delil, Hz Muhammedin peygamberliğine de delildir. Tüm bu sorgulamalarım neticesinde karşınızda bir Müslüman olarak yazıyorum. Müslüman bir ülkede doğmak işimi kolaylaştırdı tabii bu inkar edilemez. Herkes elindeki imkan kadar sorumludur, dolayısıyla adaletsiz bir durum yoktur
bizim burda bu gibi durumlarda bir laf var :) " bu söze aklın olaydı da inanasın" ya lütfen komik olma....
Aklıyla bulmuşda, yaratıcıyı peygambersiz bulamayacağını düşünmüşte falan da falan... sen ilkokul çocuğuna anlatmıyorsun bunları. Bunların hiçbirini yapmadığını sende çok iyi biliyorsun. Dindar bir ailenin içinde büyüdün ve bunları hazır buldun. Şimdi diyeceksin ki (bende iyice niyet okuyucu oldum) "benim ailem dindar değil veya bir rüya gördüm veya bir gün başıma bir iş geldi veya bir gün doğaya baktım bunu yapan biri mutlaka vardır" gibi şeyler diyeceğini duyar gibiyim. Kardeşim senin tek farkın, müslüman bir ülkede doğmuş olman.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
bizim burda bu gibi durumlarda bir laf var :) " bu söze aklın olaydı da inanasın" ya lütfen komik olma....
Aklıyla bulmuşda, yaratıcıyı peygambersiz bulamayacağını düşünmüşte falan da falan... sen ilkokul çocuğuna anlatmıyorsun bunları. Bunların hiçbirini yapmadığını sende çok iyi biliyorsun. Dindar bir ailenin içinde büyüdün ve bunları hazır buldun. Şimdi diyeceksin ki (bende iyice niyet okuyucu oldum) "benim ailem dindar değil veya bir rüya gördüm veya bir gün başıma bir iş geldi veya bir gün doğaya baktım bunu yapan biri mutlaka vardır" gibi şeyler diyeceğini duyar gibiyim. Kardeşim senin tek farkın, müslüman bir ülkede doğmuş olman.
Size hiçbir şey ispat etmeye çalışmayacağım. Orta okulda yavaş yavaş ergenlik çağına girerken başladığım hakikat yolculuğu halen devam ediyor. Beyin sancıları çekerek düşündüğüm zamanlar, farklı fikirleri savunan eserleri okurken fazla oturmaktan, birden ayağı kalkınca yaşadığım bayılmalar, bu kadar fazla okumamam için annemden yediğim fırçalar, göz sağlığımı kaybetmem, yazarların bütün eserlerini bitirmek için eserlerinin birini bitirdikçe sırayla diğerini alıp bu uğurda harcadığım yıllar, senin için bir şey ifade etmeyebilir ama benim için çok kıymetli

Yazarı tarafından düzenlendi:

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Size hiçbir şey ispat etmeye çalışmayacağım. Orta okulda yavaş yavaş ergenlik çağına girerken başladığım hakikat yolculuğu halen devam ediyor. Beyin sancıları çekerek düşündüğüm zamanlar, farklı fikirleri savunan eserleri okurken fazla oturmaktan, birden ayağı kalkınca yaşadığım bayılmalar, bu kadar fazla okumamam için annemden yediğim fırçalar, göz sağlığımı kaybetmem, yazarların bütün eserlerini bitirmek için eserlerinin birini bitirdikçe sırayla diğerini alıp bu uğurda harcadığım yıllar, senin için bir şey ifade etmeyebilir ama benim için çok kıymetli
Elbette herkesin birikimine saygım sonsuzdur. Benim demek istediğim noktayı sen anladın zaten. Seninle bir hıristiyanın tek farkı onun hıristiyan bir ülkede doğmuş olması senin de müslüman bir ülkede doğmuş olman. Yani senin hak olan dinini (!) bulma hususunda sen maça bir sıfır önde başlıyorsun bu adalet mi sence. senin ülkende hak din ile ilgili çok fazla sayıda uyarıcı varken o adamın ülkesinde hemen hemen hiçbir uyarıcı yok. Bu adamdan hak olan dine(!) geçmesini nasıl beklersin.
İnsanın ruhu en mükemmel şekilde yaratılmıştır. Bedendeki özürler ise bu dünyaya münhasırdır. Ahirette bu insanlara mükemmel bir beden giydirilerek cennete gönderilecektir.
Tabii bir de Allah'ın farklı isimlerinin tecelli boyutu var. Allah'ın şifa veren anlamına gelen Şafii isminin tecellisi için hastalık da olmalı
Esas meseleye gelecek olursak Ahseni Takvim olayını yine 1400 anlaşılan hususun dışına çıkarak kendince bir anlam yüklemişsin, Ve benim anladığım kadarıyla bu ayete "Ruhunun mükemmel yaratıldığı" anlamını yüklemişsin. Valla islamın bu tür durumlarına ister aşağıdan bak ister yukarıdan bak ister sağdan ister soldan bak hep bir karışıklık var. Netlik yok. Ruh hastaları için ne diyeceksin. Akıl hastaları ne diyeceksin.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Yani senin hak olan dinini (!) bulma hususunda sen maça bir sıfır önde başlıyorsun bu adalet mi sence. senin ülkende hak din ile ilgili çok fazla sayıda uyarıcı varken o adamın ülkesinde hemen hemen hiçbir uyarıcı yok. Bu adamdan hak olan dine(!) geçmesini nasıl beklersin.
Bu yüzden İslamı doğru tanıma imkanı bulmamış insanlardan İslama girmesi istenmez. Onlar zaten akıllarıyla sadece kainata bakıp bulabilecekleri Yaratıcının varlığı ve birliği hakikatini bulup kabul etmeleri istenir

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Bu yüzden İslamı doğru tanıma imkanı bulmamış insanlardan İslama girmesi istenmez. Onlar zaten akıllarıyla sadece kainata bakıp bulabilecekleri Yaratıcının varlığı ve birliği hakikatini bulup kabul etmeleri istenir
birde böyle demez misiniz bitiriyorsunu beni. o zaman ben niye namaz kılıyorum, oruç tutuyorum, zekat veriyorum, binbir riske girip hacca gidiyorum, güzel kadınlarla birlikte olmuyorum, sabahın en tatlı zamanında neden uykumu bölüp namaza kalkıyorum, ağustosun en sıcak zamanında neden aç susuz kalıyorum, cihat edip canımdan oluyorum. neden neden neden. Adalet nerde o zaman. yani allah o kişiye sen beni aklınla buldun yeterliydi diyecek, bana ise senin aklınla beni bulman yeterli değildi, sen yapmadığın ibadetlerden dolayı cezalısın mı diyecek.

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Esas meseleye gelecek olursak Ahseni Takvim olayını yine 1400 anlaşılan hususun dışına çıkarak kendince bir anlam yüklemişsin, Ve benim anladığım kadarıyla bu ayete "Ruhunun mükemmel yaratıldığı" anlamını yüklemişsin. Valla islamın bu tür durumlarına ister aşağıdan bak ister yukarıdan bak ister sağdan ister soldan bak hep bir karışıklık var. Netlik yok. Ruh hastaları için ne diyeceksin. Akıl hastaları ne diyeceksin.
ruh hastaları , deliler, akıl sağlığı yerinde olmayanlar, için ne diyeceksin. gerçi siz müslümanlar düşünme organı olarak ta kalbi merkeze koyuyorsunuz o da ayrı bir muamma zaten. Abi nereye baksak sıkıntı var.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
ruh hastaları , deliler, akıl sağlığı yerinde olmayanlar, için ne diyeceksin. gerçi siz müslümanlar düşünme organı olarak ta kalbi merkeze koyuyorsunuz o da ayrı bir muamma zaten. Abi nereye baksak sıkıntı var.
Ahsen-i takvim, Türkçemize “en güzel şekilde yaratılmış olma” şeklinde tercüme ediliyor ve bundan, çoğu kez, insanın sima ve beden güzelliği anlaşılıyor. Halbuki, insan denilince öncelikle insan ruhu anlaşılmalıdır. Beden o misafirin kaldığı bir hanedir. O halde ahsen-i takvim, insan mahiyetinin diğer bütün mahiyetlerden üstünlüğünü ifade eder.
Elmasla kömürün temel taşları aynı, yani ikisi de karbondur. Sadece kristalleşme şekilleri farklı. İşte bu farklılıktan birbirine zıt iki mahiyet doğuyor. Aynı harflerle farklı kelimelerin yazılabilmesi gibi, aynı insan mahiyetinden de, birbirine zıt meyveler çıkabiliyor:

Bu misâle göre:

Ahsen-i takvim, “En güzeli yazabilecek kıvamda, kabiliyette yaratılmış olma.”
Alâ-yı illiyyîn, “Bunu başarabilenlerin ulaştıkları yüksek makam.”
Esfel-i safilîn, ise “Yanlış yazanların düştükleri aşağılık ve çöküş” demek oluyor.

İnsanın ruhu en mükemmel şekilde yaratılmıştır. Bedendeki özürler ise bu dünyaya münhasırdır. Ahirette bu insanlara mükemmel bir beden giydirilerek cennete gönderilecektir.
Tabii bir de Allah'ın farklı isimlerinin tecelli boyutu var. Allah'ın şifa veren anlamına gelen Şafii isminin tecellisi için hastalık da olmalı
Daha detaylı bilgi için
https://sorularlaislamiyet.com/insanin-ahsen-i-takvimde-yaratilmasi-ne-demektir

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Ayrıca Ahseni takvim
Ahsen-i takvim, Türkçemize “en güzel şekilde yaratılmış olma” şeklinde tercüme ediliyor ve bundan, çoğu kez, insanın sima ve beden güzelliği anlaşılıyor. Halbuki, insan denilince öncelikle insan ruhu anlaşılmalıdır. Beden o misafirin kaldığı bir hanedir. O halde ahsen-i takvim, insan mahiyetinin diğer bütün mahiyetlerden üstünlüğünü ifade eder.
Elmasla kömürün temel taşları aynı, yani ikisi de karbondur. Sadece kristalleşme şekilleri farklı. İşte bu farklılıktan birbirine zıt iki mahiyet doğuyor. Aynı harflerle farklı kelimelerin yazılabilmesi gibi, aynı insan mahiyetinden de, birbirine zıt meyveler çıkabiliyor:

Bu misâle göre:

Ahsen-i takvim, “En güzeli yazabilecek kıvamda, kabiliyette yaratılmış olma.”
Alâ-yı illiyyîn, “Bunu başarabilenlerin ulaştıkları yüksek makam.”
Esfel-i safilîn, ise “Yanlış yazanların düştükleri aşağılık ve çöküş” demek oluyor.

Daha detaylı bilgi için
https://sorularlaislamiyet.com/insanin-ahsen-i-takvimde-yaratilmasi-ne-demektir
eee ne yani ??? aynı cevabı vermişsin. Ruh mükemmel yaratılmışsa neden ruh hastaları var. onu soruyorum.
AYrıca düşünme sevme vb. organı kalp midir, yoksa beyin midir.
ayrıca Ahseni takvimi geleneksel anlamda anlayacak olursak. insan bedeni madem çok güzel şekilde yaratılmışsa neden erkelere sünnet olma zorunluluğu getirilmiştir. sünnet olma Allahın fazla yarattığı şeyin alınması mıdır. böyle ise Allah erkekleri kusurlu mu yaratmıştır.
Peygamber, ömer, ebu bekir, osman vb. sünnet olmuş mudur. gibi sorular işte ben kendi kendime soruyorum cevap ta alamıyorum.

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
@bilgelikyolunda kardeş biz seni burdan Allahın izniyle birateist, deist veya agnostik olarak göndereceğiz biiznullahi teala :) :) :) (hadi "biiznullahi" deki irab hatasını bul)

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Ruh mükemmel yaratılmışsa neden ruh hastaları var. onu soruyorum.
Onların ruhları değil, beyinleri arızalı. Akıl hastası ile ruh hastası genelde aynı anlamda kullanılır. Beyinlerindeki bu arıza kimyevi bir problemden kaynaklıysa psikiyatrist, bir travma sonucu oluşan duygusal depresyon kaynaklıysa psikolog, şerir bir varlığın musallat olması kaynaklıysa bu alandaki ilim sahibinin müdahalesi sonucunda kişi düzelir. Bu da ruhlarında problem olmadığına delildir