Özürlü doğanlar Kuran ile çelişiyor mu?

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Bu Allah'ın takdirine göre değişir. Eğer ikinci sınıfın bilgilerini öğrenme imkanı Allah bahşederse onlardan da sorumlu tutar, o imkanı vermezse ikinci sınıftakinin yapmasını yüz yıl da geçse o şahıstan istemez. Böylece adalet sağlanmış olur
Allah takdir etmezse ne olacak suçlu kim olacak, ikinci sınıfın bilgilerini öğrenme imkanını bahşettiği veya bahşetmediği kişiler arasındaki adaleti neye göre belirleyecek. Veya bu bahşetme olayının kriteri ne? lütfen mantıklı cevap ver. Ben Allahım istediğimi yaparım kimsede bana hesap soramaz derse o zaman adalet nerde kalacak. Beynim yandı...

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Ben Allahım istediğimi yaparım kimsede bana hesap soramaz derse o zaman adalet nerde kalacak.
Allah zaten en doğrusunu ve en adaletlisini yapacağı için. Hiçbirşey biyerde kalmayacak. El-Adl / El-Müntekim sıfatları da bunun gereğidir.

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Allah zaten en doğrusunu ve en adaletlisini yapacağı için. Hiçbirşey biyerde kalmayacak. El-Adl / El-Müntekim sıfatları da bunun gereğidir.
Allah en doğrusunu ve adaletlisini yapacaksa o zaman sana bana ona şuna buna ne gerek var, bırakalım herşeyi allah yapsın.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
özür dilerim ama bu cevap da saçma olmuş. Bektaşinin biri cuma namazında vaaz dinlerken hoca alllahın varlığı ve birliği ile ilgili ihlas suresini açıklarken; Allah ne yerdedir ne göktedir, hiç bir yerde değildir, allaha mekan izafe edilmez gibi cümleler sarf edince, bektaşi dayanamayıp; Hocam Allah yok diyeceksinde utanıyorsun demiş. Sende ruh yok diyeceksinde utanıyorsun gibime geldi :) . Kardeş ben sana söyleyeyim, ruh diye bir şey yok. Kurana bakarsan da bu konuda fazla bir bilgi bulamazsın. çünkü muhammet kuranı oluştururken yararlandığı yahudi kaynaklarında da böyle bir
olmadığı için bu konuda biraz kadük kalmıştır.
Ben sana çok net bir soru sorayım RUH Nedir?
“Sana ruhtan soruyorlar. De ki: “Ruh Rabbimin emrindendir ve size ilimden ancak az bir şey verilmiştir.” (İsra: 85)
Ruh, kütle çekimi gibi bir kanundur ama insan ruhunun bu kanunlardan farkı, canlı, şuurlu ve vücut sahibi olmasıdır

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
“Suyuti’nin el-Hasais adlı eserinin girişinde zayıf ve mevzu rivayetlerin ayıklandığını belirtmesine rağmen, el-Lealiu’l-Masnua fi’l-Ehadisi’l-Mevzua adlı kitabında bizzat kendisinin mevzu olduğunu söylediği rivayetlerle ilk dönem muhaddislerinin zayıf veya mevzu kabul ettiği rivayetlere yer vermesi şaşılacak bir tutumdur. Eserde, Hz. Peygamber’in ana rahmine düştüğü gece Mekke’deki bütün hayvanların dile gelip nübüvvetini haber verdiği, sünnetli olarak doğduğu, ilk önce nur-i Muhammedî’nin yaratıldığı ve bunun alnında parladığı, gölgesinin bulunmadığı, terinin gül koktuğu, idrarının hastalara şifa verdiği, dışkısını toprağın daima örttüğü, ağaçların nübüvvetini ifade ettiği, ölüleri dirilttiği, elinin ve asasının nur saçtığı, ölülerle konuştuğu, geçmiş peygamberlere verilen bütün mucizelerin kendisine de verildiği, savaşlarda zafer kazanmak için kendi adının anılmasını telkin ettiği, kâinatın onun hürmetine yaratıldığı, gökten inen bir levha üzerinde bütün peygamberlerle birlikte onun da resminin bulunduğu ve bu levhanın Bizanslılarca saklandığı gibi pek çok mevzu rivayet nakledilmiştir.” [69] http://www.sonpeygamber.info/uydurma-rivayetlerde-peygamber-tasavvuru sitesinden alıntıdır.

Sünnetli olarak doğduğunu kabul edersek;
Ayrıca bak sünnetli doğanları da ne tehlikeler bekliyormuş : https://t24.com.tr/haber/dogustan-sunnetli-cocuklara-dikkat,12451 böyle doğanlarda ciddi sorunlar varmış. peygamberin çocuğunun olmaması da buna mı bağlı acaba ?
Peygamberin Fatıma, Rukiyye, Zeyneb, İbrahim, Ümmü Gülsüm, Kasım ve Abdullah isimli çocukları olmuştur.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Allah takdir etmezse ne olacak suçlu kim olacak, ikinci sınıfın bilgilerini öğrenme imkanını bahşettiği veya bahşetmediği kişiler arasındaki adaleti neye göre belirleyecek. Veya bu bahşetme olayının kriteri ne? lütfen mantıklı cevap ver. Ben Allahım istediğimi yaparım kimsede bana hesap soramaz derse o zaman adalet nerde kalacak. Beynim yandı...
Lütfen biraz daha dikkatli okuyunuz, Allah fazla bilgiye ulaşma imkanı bahşetmediği birinden zaten o bilgi ile amel etmesini istemiyor. Fazla bilgi fazla sorumluluk, az bilgi az sorumluluk. Fazla bilgi sahibi olan dezavantajlı değil; çünkü ameline göre fazla mükafat var

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Allah en doğrusunu ve adaletlisini yapacaksa o zaman sana bana ona şuna buna ne gerek var, bırakalım herşeyi allah yapsın.
Zaten siz iradenizle talep ediyorsunuz; her şeyi Allah yapıyor. İnsanın bir şey yapmaya gücü yetmez, o sadece iradesiyle talep eder. Talebi kötüyse, iradesini kötüye kullanmasının cezasını görür; talebi iyiyse, iradesini iyiye kullanmanın mükafatını görür.

Entropyy22

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ruhu kabul etmezsek emekliliği de ortadan kaldırmamız gerekir. Eski atomlar çalıştı emek verdi ama yeni atomlar hiç çalışmadan emekli oluyor; bu çok saçma...
Aynısı aile faktörü için de geçerlidir. Eşler eski atomlar olmadığı için artık yeni atomlar karı koca değildir veya anne babamız artık onlar değildir veya çocuklarımız artık çocuğumuz değildir... bu böyle uzayıp gider
Bu saçmalıkları bırak ne olacak biliyormusun. Dünyada binlerce bilim insanı var bunların içinde müslüman yokmu tabiki var.

Çıkacak bu müslüman bilim insanı deney yapacak ve inandığı ruhun varlığını bu deneyle kanıtlayacak sonra uluslararası bilim camiasını toplayarak bunu onlara aktaracak. Ondan sonrada ruhun varlığı ile ilgili bilimsel makale yayınlanacak bu iş bitecek. Fazla lakırtıya gerek yok.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bir otomobilin parçaları değişe değişe sonunda tüm otomobil yenilenmiş, üzerinde hiç eski parça kalmamış olsa da aynı otomobil olarak kalır. Demek otomobillerin de ruhları var! Plakası onun ruhu! Değişmiyor!

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Bu saçmalıkları bırak ne olacak biliyormusun. Dünyada binlerce bilim insanı var bunların içinde müslüman yokmu tabiki var.

Çıkacak bu müslüman bilim insanı deney yapacak ve inandığı ruhun varlığını bu deneyle kanıtlayacak sonra uluslararası bilim camiasını toplayarak bunu onlara aktaracak. Ondan sonrada ruhun varlığı ile ilgili bilimsel makale yayınlanacak bu iş bitecek. Fazla lakırtıya gerek yok.
Ruhun madde olmadığı için deney yaparak değil etkileri gözlenerek ispat edilebileceğini çok iyi biliyorsunuz. Siz saçmalık veya lakırtı deseniz de yazdıklarım ruhun kabulünü gerektiriyor. Aksi halde yazdığım argümanları izah edemiyorsunuz

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Bir otomobilin parçaları değişe değişe sonunda tüm otomobil yenilenmiş, üzerinde hiç eski parça kalmamış olsa da aynı otomobil olarak kalır. Demek otomobillerin de ruhları var! Plakası onun ruhu! Değişmiyor!
Hayır aynı otomobil olarak kalmaz. Artık o bambaşka bir otomobildir. Sadece dış görünüşü aynıdır. Sizin mantıkla sizin otomobile benzeyen bütün otomobiller sizindir, çünkü hepsi aynı :)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Saçmalama, satışı yapılıp yeni sahibi ruhsatına işlenmedikçe o senin otomobilindir, değişmez.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Saçmalama, satışı yapılıp yeni sahibi ruhsatına işlenmedikçe o senin otomobilindir, değişmez.
Ben sizin otomobiliniz olmaktan çıkar demiyorum ki, aynı otomobil olmaktan çıkar diyorum. Bakın otomobili kumanda eden siz olduğunuz için cezayı da siz yersiniz. Polisler ceza yazmak için otomobilin eski parçalarının peşine düşmez. Kumanda eden siz olduğunuz için, bir nevi siz otomobilin ruhusunuz. Aynen bunun gibi hukukta ceza ruha kesilir, ruhu kabul etmeyince vücuttan atılmış olan eski atomların peşine düşmeniz gerekir. Ya ruhu kabul edeceksiniz ya da bütün hukuk sistemlerini reddedeceksiniz, tercih sizin...

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
:D Hani benim mantıkla benimkine benzeyen bütün otomobiller benimdi nooldu? :p

Çabuk çark ediyorsun! Polisler bu otomobil yenilenmiş demez, aynı yenilenmemiş haline basacakları cezayı basarlar!

Ben otomobilimin sürücü koltuğunda oturuyorum. Ruhum vücudumun neresinde oturuyor? :p

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
:D Hani benim mantıkla benimkine benzeyen bütün otomobiller benimdi nooldu? :p
Sizin mantığınıza göre dış görünüş aynıysa araba aynıdır. Ben de diyorum ki hayır aynı değildir. Sizin mantığınıza göre dış görünüşü aynı olan araba aynı olduğu için, dış görünüşü aynı olan diğer arabalar da sizin arabanın aynısı, dolayısıyla sizin olur. Bu da mantıksızdır; dolayısıyla sizin mantık yanlıştır.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Polisler bu otomobil yenilenmiş demez, aynı yenilenmemiş haline basacakları cezayı basarlar!
Burda ne anlatmak istediğinizi anlayamadım. Polisler eski parçaların peşine mi düşer; yoksa arabanın ruhu olan size mi ceza yazar? Ruhu kabul edersek arabanın ruhu olan size ceza yazmaları lazım. Ruhu kabul etmezsek, eski parçaların peşine düşmeleri gerekir ki, bu da çok mantıksız olur. Demek ki ruhu kabul etmek lazım, etmemek çok mantıksız

Entropyy22

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ruhun madde olmadığı için deney yaparak değil etkileri gözlenerek ispat edilebileceğini çok iyi biliyorsunuz. Siz saçmalık veya lakırtı deseniz de yazdıklarım ruhun kabulünü gerektiriyor. Aksi halde yazdığım argümanları izah edemiyorsunuz
Yazdıkların hayal ürünü olduğundan kubulu falan gerektirmiyor senin varsayımlarının hiçbir şeyin kanıtı değildir. Etkileri gözlemliyorsan etkileri üzerindede bilimsel bir çalışma yapıp kanıtlayabilirsin. Kirliyan forotğrafçılığı dedin onunda palavra olduğu ortaya çıktı. Cinin etkilerini gösterin dedik. Benim cinlerle bağlantım yok dedin kıvırdın. Kıvırmaya devam et.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Yazdıkların hayal ürünü olduğundan kubulu falan gerektirmiyor senin varsayımlarının hiçbir şeyin kanıtı değildir. Etkileri gözlemliyorsan etkileri üzerindede bilimsel bir çalışma yapıp kanıtlayabilirsin. Kirliyan forotğrafçılığı dedin onunda palavra olduğu ortaya çıktı. Cinin etkilerini gösterin dedik. Benim cinlerle bağlantım yok dedin kıvırdın. Kıvırmaya devam et.
Hukukun vücuda yeni giren atomlara ceza vermesi, ruhun etkisinin delilidir. Ruh etki etmese yeni atomlara neden ceza veriliyor?