Ol deyince olduran Rabbe övgüler olsun

sirakuza

Yazar
Düşünce
Panenteist
Madem insan eşref-i mahlukattır o halde yaratıkların en şereflisi olan bu varlığın dünyaya bir köstebek ya da böcek ya da eşşek gibi dişi ve erkek bireyin çiftleşmesiyle gelmemesi gerekirdi. Madem Allah "Ol" deyince oldurur o halde kadın ve erkeğin o terli gayretine ne hacet ? Sebepler mi diyeceksin? Sakın o lanet kelimeyi ağzına alma ! Sebeplere boyun eğen bir Tanrı benim Rabbim olamaz .Beni annesiz ve babasız yaratmaya muktedir olan Rabbin şanı ne yücedir! Dünyaya gelmek için kadının rahmine ,erkeğin spermine ihtiyaç duymayanın şanı ne yücedir!

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bunu ben de hep düşünmüşümdür. Yani insanlar tıpkı hayvanlar gibi ürememeliydi, eğer tanrı olsa ve insanı ayrı, özel olarak yaratmış olsa insanda bir ayrıcalık olmalıydı.

İnsanda yeteri kadar ayrıcalık var, hayvanlar bilgisayar ve uzay mekiği yapamıyorlar denebilir. Ama ayrıntıyı değil temeli konuşuyoruz. Eğer tanrı diye bir şey olsaydı ve insanı ayrı, özel şekilde yaratmış olsaydı temelden bir farklılık olması gerekirdi.

Şu haliyle bilgisayar ve uzay mekiği yapmak insana bir ayrıcalık sağlamıyor. Gelişmiş bir hayvan olmanın dışında.

• Beğen
Tepkiler: Efe

sirakuza

Yazar
Düşünce
Panenteist
Hz. Adem'den selam var. 👋
Aleykümselam.. Allah Adem'i yaratmaya karar verdiğinde sadece Adem'i mi yaratmaya karar verdi yoksa Ademoğlunu mu yaratmaya karar verdi? Bakara suresi 30. ayetten biliyoruz ki "Hani, Rabbin meleklere, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti." işte bu pasajda da belirtildiği üzere Allah Adem'i ve onun soyundan gelecek olanları yeryüzü için yarattı e o halde Rab Adem'i bunun için yarattı ise direk olarak yeryüzüne göndermek yerine , Cennet'de dilediğiniz gibi yiyin için gezin dolaşın fakat şu ağaca yaklaşmayın şeklinde bir yasağa ne gerek vardı. Burada Allah Adem'e o suçluluk duygusunu o pişmanlık halini yaşatarak neyi elde etmeyi amaçlıyordu? Adem'in şahsında bütün insanlık (haşa) Tanrısal bir komplonun kurbanı mıdır, Şeytan da (haşa) Allah'ın suç ortağı mıdır?

Anlamak istemenin masumiyeti ile soruyorum ey Rab, umarım bana kızmamışsındır.

Goebbels

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Rab Adem'i bunun için yarattı ise direk olarak yeryüzüne göndermek yerine , Cennet'de dilediğiniz gibi yiyin için gezin dolaşın fakat şu ağaca yaklaşmayın şeklinde bir yasağa ne gerek vardı.
Cennet dediğimiz yer size anlatıldığı gibi ahiret sonrası cennet değildir. Cennet denilen yer, yeryüzünde bir bahçedir*. Kuran bu bahçeden bahseder, ve uyardığı elma da bu bahçededir. Hatta bu Kitab-ı Mukaddes'te v.s Aden Bahçesi diye geçer. Orta Doğu'da bir yerlerde olduğu düşünülür.

Goebbels

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Cennet müminlere yapılmış bir ödüldür, 1. Ayrıca cennette günah işlenmez, 2. İblis cennete giremez, 3. Müminlere vaadelilen cennette emir ve nehiler yoktur ve oradan çıkış yoktur, 4.

Yeterli mi? Şimdi sence Adem ve Havva hangi cennettedir?

TENTEN

Yazar
Düşünce
Apateist
Herşeye gücü yeten bir tanrının işi gerçekten zor.
Kendisinden bağımsız bir evren yaratması imkansız.
Her dediği olan bir evren çok sıkıcı bir oyun alanı olurdu.
Düşünsenize satranç programı yazıyorsunuz.Programın hareketlerini önceden biliyorsunuz. :)
Kendi kendine satranç oynamak gibi birşey.

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Madem insan eşref-i mahlukattır o halde yaratıkların en şereflisi olan bu varlığın dünyaya bir köstebek ya da böcek ya da eşşek gibi dişi ve erkek bireyin çiftleşmesiyle gelmemesi gerekirdi. Madem Allah "Ol" deyince oldurur o halde kadın ve erkeğin o terli gayretine ne hacet ? Sebepler mi diyeceksin? Sakın o lanet kelimeyi ağzına alma ! Sebeplere boyun eğen bir Tanrı benim Rabbim olamaz .Beni annesiz ve babasız yaratmaya muktedir olan Rabbin şanı ne yücedir! Dünyaya gelmek için kadının rahmine ,erkeğin spermine ihtiyaç duymayanın şanı ne yücedir!
Misyoner misin sevgili sirakuza?

sirakuza

Yazar
Düşünce
Panenteist
Yoo...Hz. Sokrates'in "sorgulanmayan hayat yaşanmaya değmez" sözünü hayat düsturu edinen birine sorulacak soru mu bu? Benim bir misyonum var ise o da sorgulamaktır, anlamaya gayret etmektir.

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Yoo...Hz. Sokrates'in "sorgulanmayan hayat yaşanmaya değmez" sözünü hayat düsturu edinen birine sorulacak soru mu bu? Benim bir misyonum var ise o da sorgulamaktır, anlamaya gayret etmektir.
Misyoner olabilirsin,bunda bir şey yok yani..
Misyonersin diye,seni forumda dışlayacak ya da forumdan attıracak filan değiliz..

sirakuza

Yazar
Düşünce
Panenteist
Misyoner olabilirsin,bunda bir şey yok yani..
Misyonersin diye,seni forumda dışlayacak ya da forumdan attıracak filan değiliz..
yalnız bu "buralar bizden sorulur"tavrı hiç hoş olmadı, bu forumun amacının dogmalara meydan okumak , dogmatizmle savaşmak olduğunu sanıyordum, birilerinin mekanı ya da arka bahçesi değil.

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
yalnız bu "buralar bizden sorulur"tavrı hiç hoş olmadı, bu forumun amacının dogmalara meydan okumak , dogmatizmle savaşmak olduğunu sanıyordum, birilerinin mekanı ya da arka bahçesi değil.
Niye burayı sahiplenmiyecekmişiz?
Bu forumun sahibi,inançsız insanlardır..Onlar sayesinde bu forum var oldu ve var olmaya devam ediyor..

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Hem konuyu değiştiriyorsun..
RABBE ÖVGÜLER OLSUN diyen birisi hristiyandır,nokta..!

sirakuza

Yazar
Düşünce
Panenteist
Niye burayı sahiplenmiyecekmişiz?
Bu forumun sahibi,inançsız insanlardır..Onlar sayesinde bu forum var oldu ve var olmaya devam ediyor..
körler sağırlar birbirini ağırlar diyorsun yani. Milliyetçilerin birbirine Türklük propagandası yaptığı birbirini gazladığı ülkücü forum gibi mi mesela? Namık Kemal'e kulak verelim mi ne dersin: "barika-i hakikat müsademe-i efkardan çıkar"

Dogma tadında ateizm...Afiyet olsun birader.

Son konular