Ol deyince olduran Rabbe övgüler olsun

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ol deyince olduran tanrı(lar) olsaydı, habire çok bilğiçlik taslayan biz insanların yedi sülalesini falakaya yatırırlardı muhtemelen. Çünkü tanrılardan çok tanrıcılık oynayan bizahiti bizleriz aslında ve bunun en büyük kanıtı ise bugüne kadar piyasaya sürdüğümüz binlerce tanrıların ta kendisidir. Hepisi adeta bizlerin kuklası hăline gelmiştir.

Atalarımız ne demişti?
- Herşeye gücü yettiğini iddia eden ancak bir türlü gıkını çıkaramayan tanrıya, tanrı denmez.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Cennet müminlere yapılmış bir ödüldür, 1. Ayrıca cennette günah işlenmez, 2. İblis cennete giremez, 3. Müminlere vaadelilen cennette emir ve nehiler yoktur ve oradan çıkış yoktur, 4.

Yeterli mi? Şimdi sence Adem ve Havva hangi cennettedir?
Kuran’da bahçeden bahsettiğine dair bir kanıt istiyorum. Öyle 4 maddeyle olacak iş değil. Bahçeye dair veri yok yazdıklarında.

Erdemkoc

Yazar
Düşünce
Bağımsız
Aleykümselam.. Allah Adem'i yaratmaya karar verdiğinde sadece Adem'i mi yaratmaya karar verdi yoksa Ademoğlunu mu yaratmaya karar verdi? Bakara suresi 30. ayetten biliyoruz ki "Hani, Rabbin meleklere, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti." işte bu pasajda da belirtildiği üzere Allah Adem'i ve onun soyundan gelecek olanları yeryüzü için yarattı e o halde Rab Adem'i bunun için yarattı ise direk olarak yeryüzüne göndermek yerine , Cennet'de dilediğiniz gibi yiyin için gezin dolaşın fakat şu ağaca yaklaşmayın şeklinde bir yasağa ne gerek vardı. Burada Allah Adem'e o suçluluk duygusunu o pişmanlık halini yaşatarak neyi elde etmeyi amaçlıyordu? Adem'in şahsında bütün insanlık (haşa) Tanrısal bir komplonun kurbanı mıdır, Şeytan da (haşa) Allah'ın suç ortağı mıdır?

Anlamak istemenin masumiyeti ile soruyorum ey Rab, umarım bana kızmamışsındır.
Bu olayın açıklaması şu ey kardeşim. Ademden öncede insanlar vardı elbet. Fakat bunlar yaradılışı sorgulamayan insanlardı. Yani hayvan düzeyinde. Ademe ilk insan denmesinin sebebi onun kendi ruhunu farkeden ilk insan olması. Yani insaniyet veyada maneviyat kazanması da denebilir. Ondan sonra da bir çok maneviyatı idrak eden insan geliyor. Ve bunların olmasınıda yine yaradan sağlıyor.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Aklıma yaaa eyyühel Burcuva geldi...
Ne günlerdi be... 😆
Değil mi @DemoKratos?

Çok hızlı tebliğe girişiyorlar, frenleyince küsüp gidiyorlar. Bu kadar hızlı dalmayın, burada saftirik yok, kekleyemezsiniz diye uyarıyorum, nafile. Bunların bu tebliğ yapacağız tebliğ yapacağız saftirik kekleyip allah kölelerini artıracağız diye zıplaşmaları çok komik, kendilerini dışarıdan bir görebilseler!

Erdemkoc

Yazar
Düşünce
Bağımsız
Çok hızlı tebliğe girişiyorlar, frenleyince küsüp gidiyorlar. Bu kadar hızlı dalmayın, burada saftirik yok, kekleyemezsiniz diye uyarıyorum, nafile. Bunların bu tebliğ yapacağız tebliğ yapacağız saftirik kekleyip allah kölelerini artıracağız diye zıplaşmaları çok komik, kendilerini dışarıdan bir görebilseler!
Aynısını sizin için düşünüyorum. En azından bu forumun sahibi ateistler demiyorum. Ateistler geliştirdi de demiyorum. Kim bir pay çabasında belli oluyor yani anlayacağın. Ayrıca mesaj olarak geldi şu kabalayı biraz açıklayın diye yoksa benim hiç niyetim yoktu.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yok, ateistlerin hiç biri ateizm tebliği yapmaz. Yok öyle bir şey. Saftirik keklemek din ile olur. Çünkü dinden daha etkili bir afyon henüz keşfedilmedi.

AhmedKrm

Yazar
Düşünce
Sünni
Ol deyince olduran tanrı(lar) olsaydı, habire çok bilğiçlik taslayan biz insanların yedi sülalesini falakaya yatırırlardı muhtemelen. Çünkü tanrılardan çok tanrıcılık oynayan bizahiti bizleriz aslında ve bunun en büyük kanıtı ise bugüne kadar piyasaya sürdüğümüz binlerce tanrıların ta kendisidir. Hepisi adeta bizlerin kuklası hăline gelmiştir.

Atalarımız ne demişti?
- Herşeye gücü yettiğini iddia eden ancak bir türlü gıkını çıkaramayan tanrıya, tanrı denmez.
Atasözüne cevap veriyorum;
Diyelim ki bir tanrı var (Allah veya İsa veyahut başka bir figür'den bahsetmiyorum) ve bu her fırsatta Dünya'ya inip kendini BEN TANRIYIM diyip gösteriyor, 1 tonluk bir arabayı kaldırıp,yeryüzünden fırlatıyor. Ve bunu her ülkede yapıyor.E, bu zamanda herkes o tanrıya tapar, ölüncede herkes cennete gider. Eee? O zaman sınav, hesap diye birşey kaldı mı? Ayrıca ataların her dediği doğru olsa...

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
E, bu zamanda herkes o tanrıya tapar, ölüncede herkes cennete gider. Eee? O zaman sınav, hesap diye birşey kaldı mı? Ayrıca ataların her dediği doğru olsa...
Ne yani? Doğru düzgün bir karar verin. Herkes inansın mı (8:39), inanmasın mı?

Erdemkoc

Yazar
Düşünce
Bağımsız
Yok, ateistlerin hiç biri ateizm tebliği yapmaz. Yok öyle bir şey. Saftirik keklemek din ile olur. Çünkü dinden daha etkili bir afyon henüz keşfedilmedi.
Niye burayı sahiplenmiyecekmişiz?
Bu forumun sahibi,inançsız insanlardır..Onlar sayesinde bu forum var oldu ve var olmaya devam ediyor..
Fakat haklısın insanları keklemek din ile olur. Yada dinsizlikle. Tabiki insanın kendisi kendi içinde hisleriyle aklıyla mantığıyla her şeyi tartmalı. Ben kendi içimde bunu yaptığımı düşünüyorum. Kimseye de kanıta ihtiyaç yok aslına bakarsan. Zaten hisler açıklanabilseydi dinler bu durumda olmazdı. Dinlerde ne oluyor peygamber ölüyor yani maneviyatı hisseden kişi sonra ondan bazıları bir şeyler öğreniyor ve bunlar kanun kabul ediliyor. Fakat o hisleri yaşayan o insan(yani peygamber denilen kişiler) sen o hisleri yaşamadan nasıl bilebilirsin ki. Dinlerdeki en büyük sorunda bu. Fakat maneviyatta deneyimlemediğin bir şeyi kabul etmek zorunda değilsin. Yani aslında ateistler dincilere nazaran daha tutarlılar. En azından anlayamadığı şeye yok diyorlar. Kimsenin sözüne inanmam tek kutsal kitabım var oda yaradılış yani bizzat dünya canlılar olaylar durumlar. İnsanın sadece kendi isteğiyle dünyayı anlamak istemesiyle. Yaşadığı hayatta anlam arama hevesiyle ilgili.

Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Madem insan eşref-i mahlukattır o halde yaratıkların en şereflisi olan bu varlığın dünyaya bir köstebek ya da böcek ya da eşşek gibi dişi ve erkek bireyin çiftleşmesiyle gelmemesi gerekirdi.
Böyle bir zorunluluk yok bunu siz uydurdunuz. Yaratıcının sizin uydurduğunuz kurallara göre hareket etmek zorunda mı zannediyorsunuz?

Maneviyatınız olmazsa eşref-i mahlukat olamazsınız.

İnsanın dünyaya bakan yönüyle köstebek, böcek ya da eşekten farkı yoktur.

Farkınızı fark edip buna göre farklı yaşamanızı gerektiren ve ruha ait bir fonksiyon olan şuurunuz var.

İster hayvandan farklı yönlerinize odaklanıp insan olursunuz, isterseniz hayvanlarla aynı yönlerinize odaklanıp hayvan gibi yaşamaya çalışırsınız.

Ama dikkat edin zevk ve lezzette hayvanın topuğuna dahi yetişemezsiniz.

Çünkü hayvanda lezzetleri acılaştıran, geçmiş ve geleceği düşündüren akıl yok.

Bu yüzden hayvan gibi yaşamayı tercih edenler hayvan kadar bile olamazlar.

Burada "siz"li ifadelerim şahsınıza yönelik değil. Ortaya yazıyorum, alınganlık yapmazsınız umarım.

Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bunu ben de hep düşünmüşümdür. Yani insanlar tıpkı hayvanlar gibi ürememeliydi, eğer tanrı olsa ve insanı ayrı, özel olarak yaratmış olsa insanda bir ayrıcalık olmalıydı.

İnsanda yeteri kadar ayrıcalık var, hayvanlar bilgisayar ve uzay mekiği yapamıyorlar denebilir. Ama ayrıntıyı değil temeli konuşuyoruz. Eğer tanrı diye bir şey olsaydı ve insanı ayrı, özel şekilde yaratmış olsaydı temelden bir farklılık olması gerekirdi.

Şu haliyle bilgisayar ve uzay mekiği yapmak insana bir ayrıcalık sağlamıyor. Gelişmiş bir hayvan olmanın dışında.
İnsanın temel farkı olan özgür iradesi olmasaydı bu mesajlar bile yazılamazdı.

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Rab Adem'i bunun için yarattı ise direk olarak yeryüzüne göndermek yerine , Cennet'de dilediğiniz gibi yiyin için gezin dolaşın fakat şu ağaca yaklaşmayın şeklinde bir yasağa ne gerek vardı.
Hz Adem de insandır ve her insan gibi O da imtihan olmuştur.
Adem'in şahsında bütün insanlık (haşa) Tanrısal bir komplonun kurbanı mıdır, Şeytan da (haşa) Allah'ın suç ortağı mıdır?
Ortada komplo yok. Cevabı baştan verilen bir sınav var. Dolayısıyla suç yok ki suç ortağı da olsun.

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Herşeye gücü yeten bir tanrının işi gerçekten zor.
Kendisinden bağımsız bir evren yaratması imkansız.
Her dediği olan bir evren çok sıkıcı bir oyun alanı olurdu.
Düşünsenize satranç programı yazıyorsunuz.Programın hareketlerini önceden biliyorsunuz. :)
Kendi kendine satranç oynamak gibi birşey.
Ne Yaratıcıyı yaratılmışlara benzeterek yorum yapılabilir ne de siz santranç programısınız :)

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Atasözüne cevap veriyorum;
Diyelim ki bir tanrı var (Allah veya İsa veyahut başka bir figür'den bahsetmiyorum) ve bu her fırsatta Dünya'ya inip kendini BEN TANRIYIM diyip gösteriyor, 1 tonluk bir arabayı kaldırıp,yeryüzünden fırlatıyor. Ve bunu her ülkede yapıyor.E, bu zamanda herkes o tanrıya tapar, ölüncede herkes cennete gider. Eee? O zaman sınav, hesap diye birşey kaldı mı? Ayrıca ataların her dediği doğru olsa...
Benden duymuş olma...
Atasözlerine yanıt verilmez; ne denmiş ise öyle sineye(!) çekilir.😎

Bu arada foruma hoş geldin.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
insanları keklemek din ile olur. Yada dinsizlikle.

Dinsizlikle hiç kimse keklenmez. Alkol içmeden sarhoş olmak gibi olanaksız bir şey bu. Tabii akli dengeyi bozmayı hariç bırakıyorum. Akli dengeyi bozana bir şey diyemeyiz. Akli dengesi olmayan tanrı benim bile diyebilir, ona yapacak bir şey yok.

Son konular