Panteizm nedir, ne değildir?

FİLEozof

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Başlamadan önce kafanızdaki Tanrı figüründen tamamen sıyrılmanız gerekiyor.
Antropomorfik (İnsana benzeyen, düşünen, duyan, gören) Tanrı anlayışı beynimize o kadar işlemiş ki aksini düşünmek mümkün değil gibi bir algı oluşmuş. Hatta ateistlerde bile görülebiliyor... Çok yazık...

@Burcuva nın panteizm hakkında dedikleri
tamamen doğrudur. Panteizm üzeri sosla kaplı ateizmdir. Tanrı zannettiğiniz şey doğadır.

Panteizm ve pandeizm aslında aynı şeyler fakat pandeizm, deizmden sonra çıktı diyebiliriz. Geleneksel panteizmde evren biricikti. Ve sonsuzdu fakat iki alt dalı mevcut. Bunlardan ilki en yaygın olanı.
1-) Çoklu evren modeli ve evren sonsuz
2-) Evrenin başlangıcı var. Aynı zamanda zamanın başlangıcı var. (Biraz karışık :/ )

Panteizm sanılanın aksine binlerce Tanrının değil tek bir Tanrının var olduğunu savunur.
Kelime anlamı tümtanrıcılıktır.
Tıpkı saatin parçalarına, örneğin yelkovana saatin kendisi diyemeyeceğimiz gibi evrenin parçalarına evren, panteizmce Tanrı diyemeyiz. Devamı gelecek...

FİLEozof

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Sorular eşliğinde devam etmek istiyorum. Lütfen soru sorun :yum:!

ApanX

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Big Bangden öncesine cevap vermiyor. Zaman big bangle başladiysa öncesi de olmuyor. Süreçsel oluşumun çok küçük bir parçasiyiz. Panteizm bu büyüyen bütün mü (evren mi) yoksa süreç mi Tanri der

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Peki, bu akımın tanrısı olan nam-ı diğer doğa, bilinçli midir?

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
Evren=Tanrı
Evreni kendi kendini şekillendiren olarak düşünüyorsunuz "yani kendisinin tanrısı" olarak düşünüyorsunuz.

Tanrı bilinçsizdir diyorsunuz.
Evren=tanrı denklemine göre bu mümkün değil.
Çünkü evrenin yani tanrının bir parçası olan canlılar da var. Ve bu canlıların bazıları bilinçli.
Bu yüzden panteizme göre evrenin bilinçli kısmı ve bilinçsiz kısmı da vardır demeniz uygun olur.
Mevcut panteistler evrenin sadece bilinçsiz olduğunu düşünüyorlarsa, ilk başta söyledikleri evren=tanrı denklemi ile çelişirler.

FİLEozof

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Evren=Tanrı
Evreni kendi kendini şekillendiren olarak düşünüyorsunuz "yani kendisinin tanrısı" olarak düşünüyorsunuz.

Çünkü evrenin yani tanrının bir parçası olan canlılar da var. Ve bu canlıların bazıları bilinçli.
Bu yüzden panteizme göre evrenin bilinçli kısmı ve bilinçsiz kısmı da vardır demeniz uygun olur.
Mevcut panteistler evrenin sadece bilinçsiz olduğunu düşünüyorlarsa, ilk başta söyledikleri evren=tanrı denklemi ile çelişirler.
Bütüncül olarak bakmamız gerekiyor. Ben ahlaka da buradan ulaşıyorum zaten.
Çok iyi bir yerden yakaladın

FİLEozof

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Evren=Tanrı

Evren bütününe bakıldığında bilinçsizdir.
Evrenin bilinci var mı sorusunun altında kötülük problemi, özgür irade problemi, yaratma problemi şeklindeki problemleri sorma mantığı yatıyor. Ama panteizm bütün bu sorulardan münezzehtir elhamdülillah :D

ApanX

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
İyi soru... :by:

Yanıt çoklu evrenler. Evren sona erince zaman durmayacağı, evrenler oluşmaya devam edeceği için evren değil. Süreç.
Birşeye Tanrı demeye gerek yok bence. Ben sürüklenme diyorum nasıl olduğunun önemi yok. Tekil veya çoklu evrenler içindeki oluşumun zamana bağlı ve zamanla sınırlı görünmez bir parçasıyız. Hayat nasıl gidiyor sürünüyoruz deriz. Ben sürükleniyoruz demeyi daha uygun buluyorum kendi adıma

FİLEozof

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Belirtmeye gerek duymadım.
Bir de bu kısım % kaç? Çok düşük ama evet kısmen bilinçli.
Bilinçte ahlakı gerektirir zaten.

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
doğa, bilinçli midir?

Bu da güzel soru! :by:

Şimdi: İnsan bilinçli bir canlı değil mi? Evet. Peki bilinç tüm bedenine yayılmış mıdır? Karaciğerin bilinçli mi? Ya böbreklerin? Değiller. Bilinç beyindedir. Peki beyin tek başına bilinçli olabilir mi? Oksijen ve glikoz almadan? Olamaz. Ne oldu şimdi? Beden bir bütünlük ve hepsi beyni besleyerek bilinç oluşuyor. Bilincin merkezi beyin. Ama diğer organlara da muhtaç.

Peki. Evrende biz yani beyin olduğuna, biz evrenin bir parçası olduğumuza göre... Dağlar okyanuslar bilinçli değil ama bilinç barındırıyor, onu besliyor. Organlar gibi. Gezegenimiz yoğunlukla demir ve silisyumdan oluşuyor ve bilinçsiz ama içinde biz varız. Gezegen bizi besliyor. O halde?

Buna Gaia teoremi deniyor. Karadeliklerin bilgiyi sakladıkları ve evrenin kromozomları gibi çalıştıkları, dolayısıyla evrenlerin canlılar gibi doğup büyüyüp öldükleri ve nesillerini devam ettirdikleri görüşü. Yani bir evrende her şey sıfırdan tesadüfen başlamıyor. Uygarlığımızın yok olmadan önce bir karadeliğe varlığının bilgilerini depolamayı başarması bile mümkün. Güneş gezegenimize bir milyar yıl daha dostça ışıyacak, sonra düşman kesilmeye başlayacak. Bir milyar yıl çok çok çok aşırı uzun bir süre. Teknoloji bunu başarabilir.

Son konular