Panteizm nedir, ne değildir?

unacceptable

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Panteizm ateizmin kardeşi sayılır sıkıntı yok 😀
Ateizmi kabul etmek bence saçmalık. Açıkçası @DemoKratos Tanrı'nın olanaksızlığı diyordu ama kaydı konu sonrasında. Şimdi bunu görünce kesin cevap verecek ama ben Ateizmi kabul etmem kolay kolay. Aklım almıyor çünkü asla.

Panteizmi kabul etmekle ateizmin kardeşi olmasının alakasını da anlamadım ama neyse. Sende @kavak gibi ateist olmamı mı istiyorsun yoksa 😛😛

Bakalım Tabiatçı-İdealist Panteist oluyorum sanırım ben tam emin olmamakla beraber ::D Zaten nerede idealizm var ben oradayım anasını satiim ::D

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Genelleme yapmayınız, ben böyle bir korku yaşamıyorum mesela.
Ayrıca sorguladıktan sonra bir Yaratıcının varlığı sonucuna ulaştım:
Sebepler sonsuza kadar geri götürülemez. Çünkü bu durumda en sondaki sonucun oluşması için sonsuz sebebin gerçekleşmesi gerekirdi. Bu da hiçbir zaman mümkün olmayacağı için en sondaki sonuç hiçbir zaman ortaya çıkamazdı. Demek ki sebepler sonsuza kadar geri götürülemez, bir ilk sebep olmalı. Bunda yanlış var mı?
İlk sebep varsa o ilk sebebin bir sebebi yok, o ilk sebebin varlığı kendinden ve o ilk sebebin öncesi yok yani ezeli. Bunda yanlış var mı?
İşte o ilk sebep neyse Yaratıcı odur ve buradan anlıyoruz ki Yaratıcının varlığı kendindendir, Yaratıcı ezelidir ve madde termodinamiğin ikinci yasasına göre madde ezeli olamayacağı için Yaratıcı madde ötesidir. Bunda yanlış var mı?
Gördünüz mü mevcut bilimsel veriler ışığında işletilen mantık kuralları bize Yaratıcının kesin var olduğunu söylüyor.
Adama bak ya...
Sanki heç cevap verilmemiş gibi yine bos beleş c/pvari ahkăm kesmiş.
Muhtemelen sen adam olacaksın ancak ben göremeyeceğim galiba.

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Ateizmi kabul etmek bence saçmalık. Açıkçası @DemoKratos Tanrı'nın olanaksızlığı diyordu ama kaydı konu sonrasında. Şimdi bunu görünce kesin cevap verecek ama ben Ateizmi kabul etmem kolay kolay. Aklım almıyor çünkü asla.
Sen böyle dedin diye, kesin böyledir.
Panteizmi kabul etmekle ateizmin kardeşi olmasının alakasını da anlamadım ama neyse. Sende @kavak gibi ateist olmamı mı istiyorsun yoksa 😛😛
Benim gibi ateist nasıl olunuyor muş, anlat hele bir.🥱

unacceptable

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Sen böyle dedin diye, kesin böyledir.
Elbette bir ben bir de forumun gülü ::D Şakası bir yana üstte açıkladım durumu :)
Benim gibi ateist nasıl olunuyor muş, anlat hele bir.🥱
Oradaki cümlede kavak gibi ateist demedim yalnız :D Sende benim ateist olmamı istiyorsun ya diye sana takıldım sadece :D Benim inancımla bir derdin olmadığını biliyorum takılma kelimesine dikkatinizi çekerim efenim :D

Entropyy

lll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Aynı şeyi Teizm için de düşünüyorum sadece ateizme özgü değil. Üzerine alınmasın kimse sonuçta dediğim gibi anlayamadığım bir görüş. Belki siz haklısınız. Bu sadece bir düşünce.
Neden illa inanmak için bir şeyler arıyorsun?

unacceptable

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Neden illa inanmak için bir şeyler arıyorsun?
İnanmak değil bilmek istiyorum. Hangisi doğru ya da yanlış. Bu yüzden aslında Agnostik olmam gerekirken olamıyorum.

Neden bilmek için bir şeyler arıyorum? Çünkü dünyaya geliş amacım öğrenmek ve keşfetmek :)

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Elbette bir ben bir de forumun gülü ::D Şakası bir yana üstte açıkladım durumu :)

Oradaki cümlede kavak gibi ateist demedim yalnız :D Sende benim ateist olmamı istiyorsun ya diye sana takıldım sadece :D Benim inancımla bir derdin olmadığını biliyorum takılma kelimesine dikkatinizi çekerim efenim :D
Kaytarma...

Bu cümlede senin parmak izlerin bulundu: "Sende @kavak gibi ateist olmamı mı istiyorsun yoksa.."
Kavak gibi ateist nasılmış?

unacceptable

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Kaytarma...

Bu cümlede senin parmak izlerin bulundu: "Sende @kavak gibi ateist olmamı mı istiyorsun yoksa.."
Kavak gibi ateist nasılmış?
Şimdi abicim oradaki cümlede anlama dikkat et. Virgülle ayırmama gerek yok diye biliyorum dil kuralları gereği ama illa ayıracaksan da "gibi" edatından sonra virgül var farz et.

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Şimdi abicim oradaki cümlede anlama dikkat et. Virgülle ayırmama gerek yok diye biliyorum dil kuralları gereği ama illa ayıracaksan da "gibi" edatından sonra virgül var farz et.
Onu bun bilmeemmm...😎
Kavak gibi ateist lafına kıllandım harbiden. Gören de beni numunelik bir dinsiz imansız zanneder.
Görmeyim bir daha.🤣

unacceptable

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Onu bun bilmeemmm...😎
Kavak gibi ateist lafına kıllandım harbiden. Gören de beni numunelik bir dinsiz imansız zanneder.
Görmeyim bir daha.🤣
Neden siz yaşlılara bir şey anlatmak zor yav? 😞 Açıkladım ama durumu. Bak tekrar yazıyorum.

"Sende @kavak gibi, ateist olmamı mı istiyorsun yoksa.."

@Entropyy sanırım benim ateist olmamı bekliyordu. Bende seni öne sürdüm hani sende benim ateist olmamı bekliyorsun tarzında takıldım. İkinize de takıldım yani tamam mı dedecik ::D

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Neden siz yaşlılara bir şey anlatmak zor yav? 😞 Açıkladım ama durumu. Bak tekrar yazıyorum.
"Sende @kavak gibi, ateist olmamı mı istiyorsun yoksa.."
@Entropyy sanırım benim ateist olmamı bekliyordu. Bende seni öne sürdüm hani sende benim ateist olmamı bekliyorsun tarzında takıldım. İkinize de takıldım yani tamam mı dedecik ::D
Siz gençler neden bu kadar inatçısınız?

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Durumu açıkladım abicim.
İnat olmasam yaşayamam. Elimde kalan iki şey var zaten. Biri inat biri merak. Bunlar olmasa ölürüm ben. Cidden ölürüm.
Hălă açıkladım diyor...
...sana senin gibi keçi/teke inadı olan bir tanrı gerekli. Ancak o senin hakkından gelir.😁

unacceptable

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Eee tabii yorulurum, çünkü forumun gülüne benden başka sınırlarını gösteren ve c/plerinin artık bayatladığını ona hissettiren yok.
Valla din konusu sende napak ::D Bilim konusunda ben ancak saldırırım. Umrumda değil açıkçası ne yaptığı o konuda. Çünkü Tanrı inancını umursamamaya başladım.

Son konular