Panteizm nedir, ne değildir?

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sayın @bilgelikyolunda laftan anlamadı sanırım. Neyse beni kimse durduramaz. Hala aynı ama ekleme yapmış sanırım sonradan :D
Emin misin anlamadığına?
Bence sen kendini yanlış ifade etmişsindir, çünkü kendisi çok bilmişlik şampiyonudur.
Ne eklemesi yapmış?
Özür falan mı dilemiş? 🤣

unacceptable

ll ☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Emin misin anlamadığına?
Bence sen kendini yanlış ifade etmişsindir, çünkü kendisi çok bilmişlik şampiyonudur.
Ne eklemesi yapmış?
Özür falan mı dilemiş? 🤣
Yok yazıya ekleme yapmış. Sanırım bilimsel açıklama. Tam olarak okumadım o yüzden bilmiyorum. Artık napak? @Mete Turan dan rica edeceğim yoksa daha çok açarım böyle konu ::D

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yok yazıya ekleme yapmış. Sanırım bilimsel açıklama. Tam olarak okumadım o yüzden bilmiyorum. Artık napak? @Mete Turan dan rica edeceğim yoksa daha çok açarım böyle konu ::D
Hayır rica falan etme, çünkü forumun gülü bu yaptığını senin zayıflığına yorar ki, böyle bir fırsat bekliyor zaten. 😁

FİLEozof

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Tesadüfe ihtimal ver @unacceptable
Şu kadar büyük bir yerin içinde, şu kadar büyük bir zamanda; şu kadar küçük bir yerin içinde ve insanlığın içinde bulunduğu zaman diliminin 24 saatin 1 saniyesi olduğu için, bunu kör bir saatçinin yapabileceğine imkan tanı. İşte ateizm.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Adama bak ya...
Sanki heç cevap verilmemiş gibi yine bos beleş c/pvari ahkăm kesmiş.
Muhtemelen sen adam olacaksın ancak ben göremeyeceğim galiba.
Cevap verildiği iddianız doğruysa o verilen cevaplardan birini buraya da yazın da herkes doğru söyleyip söylemediğinizi görsün :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Tesadüfe ihtimal ver @unacceptable
Şu kadar büyük bir yerin içinde, şu kadar büyük bir zamanda; şu kadar küçük bir yerin içinde ve insanlığın içinde bulunduğu zaman diliminin 24 saatin 1 saniyesi olduğu için, bunu kör bir saatçinin yapabileceğine imkan tanı. İşte ateizm.
Diyelim ki milyonda bir ihtimalle kör bir saatçinin bunu yapma ihtimali var. O zaman neden milyonda 999.999 ihtimal olan Yaratıcının varlığını değil de milyonda bir olan tesadüf ihtimalini doğru kabul edelim?

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Diyelim ki milyonda bir ihtimalle kör bir saatçinin bunu yapma ihtimali var. O zaman neden milyonda 999.999 ihtimal olan Yaratıcının varlığını değil de milyonda bir olan tesadüf ihtimalini doğru kabul edelim?
Yaptığın kıyaslama yamuk.
Ayrıca yaratıcı kelimesini sana kullanmak haram. Deistliğe özeniyorsan, onu bilemem.

sisyphos

Yazar
Düşünce
Agnostik
Adama bak ya...
Sanki heç cevap verilmemiş gibi yine bos beleş c/pvari ahkăm kesmiş.
Muhtemelen sen adam olacaksın ancak ben göremeyeceğim galiba.

Hiç dikkate bile almadım o adamı :D Beni rahatsız ediyor açıkçası müslüman olması değil çünkü bu beni ilgilendirmez ama gelip gereksiz konuşması, gerçeklerle gelince çarpıtması vs çok garip. Bir insan nasıl böyle olabilir?

sisyphos

Yazar
Düşünce
Agnostik
Buradan güzel bir soru çıkar. Hiçlik dediğimiz şey nedir? Yokluk ve varlık tamam ama ya hiçlik?

Hiçlik konusunu anlatacağımı bilemedim şuan kafamdaki şekli yada şekilsizliği nasıl yazacağımı :D sizin düşünceniz nedir? Hiçlik için?? :)

Yazarı tarafından düzenlendi:

vostok

Yazar
Düşünce
Ateist
Fiziğin bahsettiği enerji big bang ile başladı. Çünkü termodinamiğin 1. yasasına göre evren sistemine dışarıdan enerji girişi olmaz. Bu durumda evrendeki enerji de ezeli olamaz.

İlk sebep olan Yaratıcı bu durumda fiziğin bahsettiği enerji olamaz.

Hacı iyicene kayışı kopardın yalnız. Yani kendinden geçmeye başladın iyicene..

Kendi kendine ürettiğin sanal paradigmalar dünyasında, onlara bir de tarzan ahmet misali düz aristo mantığı uygulayarak yaptığın yanal :) çıkarımlardan müteşekkil bir fiktif alemde yaşıyorsun.

Ama dünyanın geri kalanının bundan haberi yok. Bilim dünyasının da..
Millete de deli gibi pösteki saydırıyorsun.

Hani senin şu ultra tabirinle, "sen öyle dedin diye şıp diye öyle olmuyor"..
Ne bilgiler ne de çıkarımlar.

Şu üstteki satırlarını yazmak için cahil cesaretinden ötesi lazım.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Hiç dikkate bile almadım o adamı :D Beni rahatsız ediyor açıkçası müslüman olması değil çünkü bu beni ilgilendirmez ama gelip gereksiz konuşması, gerçeklerle gelince çarpıtması vs çok garip. Bir insan nasıl böyle olabilir?
Nereyi nasıl çarpıttığımı izah edebileceğiniz tek bir mesajımı gösterebilir misiniz?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Hacı iyicene kayışı kopardın yalnız. Yani kendinden geçmeye başladın iyicene..

Kendi kendine ürettiğin sanal paradigmalar dünyasında, onlara bir de tarzan ahmet misali düz aristo mantığı uygulayarak yaptığın yanal :) çıkarımlardan müteşekkil bir fiktif alemde yaşıyorsun.

Ama dünyanın geri kalanının bundan haberi yok. Bilim dünyasının da..
Millete de deli gibi pösteki saydırıyorsun.

Hani senin şu ultra tabirinle, "sen öyle dedin diye şıp diye öyle olmuyor"..
Ne bilgiler ne de çıkarımlar.

Şu üstteki satırlarını yazmak için cahil cesaretinden ötesi lazım.
Mesela yazdıklarımdan hangisi bilimsel olarak yanlış? Bunu göstermeden ergence kuru sıkı laf atmakla meseleyi kişiselleştirmeniz anlamsız :)

unacceptable

ll ☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Hiçlik konusunu anlatacağımı bilemedim şuan kafamdaki şekli yada şekilsizliği nasıl yazacağımı :D sizin düşünceniz nedir? Hiçlik için?? :)
::D İşte bu çok güzel ama bu konuyu burada tartışırsak konuyu felsefi olarak batırmış oluruz. Özelden yazarım ne düşündüğümü :D

Son konular