yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
896
Tepki puanı
608
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
ABD nin siyasi tarihi Başkanlık sistemiyle kurulmuştur. Ve ABD de Cumhuriyetçi parti ile Demokratlar yarışır. Bu iki parti arasında da fazla bir fark yoktur. ABD de Washingtona Lincolne saygı duyulur. Ancak Türkiye gibi bir ülkede hala cumhuriyet ve onun kurucusu hakkında tartışmalar yapılırken; bu tartışmalara son verecek olan yegane erk devlet erkidir. Devlet erki ise vazifesini tarafsızca yapacak olan cumhurbaşkanından en basitine kadar kamu görevlileridir. Bunlar şayet tarafsız olmazlarsa ülke diktatörlüğe gider! Bir cumhurbaşkanı düşünün bir gün muhtarları, diğer bir gün subayları, diğer bir gün polisleri, diğer bir gün hakim ve savcıları toplayarak orada partisinin propagandasını yapıyor! Cumhuriyetin kurucusunu onlara kötülüyor!" Biz insan yapısı kanunlara değil Allahın sözleri olan kanunlara riayet ederiz" diyor! Parti miting ve toplantılarına subaylar polisler üniformaları ile gidip bu siyasi söylem ve propagandaları alkışlıyorlar! Bu Nazizmi bize açıkça hatırlatıyor. Yarın o subaylar ve polisler parti amblemini de göğüslerine kollarına takarlar. Pekiyi bu halin sonu ne olur? Tarihe bakalım hangi diktatör ülkeyi ilanihaye yönetebilmiştir? İşte Hitler, Mussolini, Çavuşesku, Kaddafi, Saddam sonları çok acı olmuştur.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Mesajlar
1,948
Tepki puanı
1,280
Düşünce
Agnostik
Eğer ABD deki gibi milli bir derin devlet olsa ve ülkede kutuplaşma minimum düzeylerde olsa başkanlık sistemi iyi olabilir. Fakat Erdoğana güvenemiyor insan. Sonu diktatörlüğe çıkabilir diye.

Muhafazakar iktidarlar ne zaman güç kazanmışsa sonu hep otoriterleşmeye gitmiştir. Çünkü siyasal İslamın zihniyeti böyledir.
 

Ahmed

Üye
Mesajlar
64
Tepki puanı
16
Düşünce
Sünni
Cumhurbaşkanını kıskanıyorsunuz galiba. :D Türkiye bu kadar başarılı bi devlet adamı gördü mü?
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
896
Tepki puanı
608
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Yaptığı büyük hatalarını düzeltmeye çalışmalarından başka bir şeyini göremiyoruz. Açılımın bedeli ortada kaç tane şehit? Rus uçağını düşürttü. Sanılmasın ki ticaretimiz sonradan özür dilemeyle düzeldi? Hayır! Antalya esnafı kan ağlıyor! Orduya polise bürokrasiye FETÖ yü doldurdu. Temizlenemediler. Çünkü kendi ocağını temizleyemedi. O beğenmediği subaylar olmasaydı hapı da yutmuştu! Yunanistana 16 ada 2 kayalık kaptırarak kıta sahanlığımızıda daralttı! Gık yok! KKTC de Akıncı gibi Rum yanlısı Türkün cumhur başkanı olmasını engellememekle KKTC yi tehlikeye attı. Annan planına da ses çıkarmadı. Bereket ki Rumlar planı kabul etmediler! Samanı bile ithal eder hale geldik! Tarım mafiş! Ziraat bankası çiftçiye vermesi gereken krediyi dahi tam olarak vermez oldu! Başarıları mı? Para sayma makinaları, sıfırlamalar, ayakkabı kutularına doldurulmuş deste deste paralar, bakanlarında 700 milyarlık saatler, gemicikler oldu. Kocaman kocaman gemiler.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Yusuf İslam

Üye
Mesajlar
140
Tepki puanı
42
Düşünce
Sünni
Ya siz bu gerçekleri ne zaman göreceksiniz. Bu yolları, hava alanlarını, tankları, helikopterleri, gemileri, uçakları, silahları vs. kim yaptı. Bunlar Erdoğan öncesinde neden yoktu. Ya görmüyorsunuz ya da kör taklidi yapıyorsunuz.
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
896
Tepki puanı
608
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Şimdi bakın 14 yıldır iktidardalar elbette ülkede o kadar zamanda bir şeyler yapılacaktı da o saydıklarınızın hangilerini %100 yapabiliyoruz? %99 unu yapsan o mal senin olmaz. Tamamını yapan sana hamallığını yaptırır ve seni sömürür durur. Püf noktası hikayesi. :)
 
Moderatör tarafından düzenlendi:
Üst