Planck yıldızı ve Hawking radyasyonu

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Kuantum dalgalanması nedir bilmeyenler önce şuradan okuyabilirler:
Kuantum Dalgalanma: Enerji Yoktan Var Olabilir mi? - Evrim Ağacı (evrimagaci.org)

Hawking'in karadelik modeline göre, olay ufkunda kuantum dalgalanma sebebiyle parçacık ve anti-parçacık oluşur. Anti-parçacık olay ufkuna yakalanır ancak madde uzaya fırlar (bilgi kaçışı da denir diye biliyorum). Bu devam ettikçe karadelik kütle kaybeder ve zamanla küçülür. ( O halde karadelik belirli bir sınırdan sonra, hızla küçülüp ortadan kaybolabilir mi?)
Bu teoriye göre karadeliklerin içinde tekillik yok, aksine karadeliğin bilgilerini saklayan, sürekli sıkışarak yoğunlaşan ve aynı zamanda küçülen bir şey var. Kuantum dalgalanma sebebiyle karadelik küçüldükçe, içerideki planck yıldızı kütle olarak büyüyecek ve sonunda karadelik bu yıldıza yenik düşerek patlayacak.
Aslında karadelikleri süpernovalar gibi, yıldızın bir patlama evresi olarak alabiliriz. Karadelikte içe çekilme devam ederken, bu çekilmeyi dengeleyen yeni bir kuantum kökenli kuvvet olmalı. Böylece içe çekilme yerine, genişleyen bir kuvvet olur, bu maksimum çekilmeye de planck yıldızı diyebiliriz.

Yıldız ömrünün sonundayken kütle-çekimi ile içeri çökerken artık planck uzunluğu dediğimiz metrenin trilyonda bir büyüklüğüne kadar küçülecek ve orada kalacaktır. Kuantum kütle-çekiminin basıncı ise kütlesini etkisizleştirecektir. Bu durum yıldız için çok kısa sürse de dışarıdaki bir gözlemci için çok çok uzun sürecektir. Çünkü kara deliğin muazzam kütle-çekimi uzayla beraber zamanı da kıvırdığından karadelikte zaman neredeyse duracaktır. Bu yüzden bize göre aşırı yavaş olacaktır. Karadelik yok olduğunda ise ortaya planck uzunluğunda bir yıldız çıkacaktır. Yaydığı 10 üzeri -14 cm büyüklüğündeki bir dalga boyu ile tespit bile edilebilir. Eğer gerçekten varlarsa gamma ışını teleskopları ile tespit edilebilirler.
Kara Deliğin Küllerinden Planck Yıldızı Yükseliyor!! | Erhan Kılıç (erhankilic.org)
Planck star - Wikipedia

Son konular

Son mesajlar