Qaryat Al-Faw'da bulunan ve Müsned Alfabesi ile yazılmış MÖ 1. Yüzyılına Ait Bir Arapça Yazıt

vld_ackrmn

☆☆☆☆
Deneyimli
Mesajlar
884
Tepki puanı
1,041
Düşünce
Agnostik
Screenshot_20210123-040614_Chrome.jpg

Qaryat al-Faw Yazıtı: Müsned alfabesi kullanılarak Arapça yazılmıştır.

Tarih – M.Ö 1.yüzyıl

Yazı stili - Müsned alfabesiyle yazılmıştır. Müsned, eski Güney Arap alfabesini ifade eden Arapça bir terimdir (yani, Sabaic, Qatabanic, Hadaramitic, Minaic ve Himyaritic).

Yorumlar - Kinda'nın ve diğer Arap kabilelerinin başkenti Qaryat al-Faw'da, Hafam oğlu Igl diye birisi, kardeşinin mezarı için yakındaki Sebe krallığının stilini kullanarak Arapça olarak ithaf metnini yazdı. Yazıt "Eski Arapça" (yani İslam öncesi Arapça) olmasına rağmen müsned alfabesiyle yazılmıştır. Bu, müsned alfabesiyle yazılmış bilinen en eski Arapça yazıttır. Metin, ʾl- artikeli, “banaya” yerine “bana” nedensel kökün ʾfʿl biçimini ve bn yerine mn edatını kullanır.

'En' Avdat ve Namarah yazıtlarında görüldüğü gibi, Nebati alfabesi gibi diğer yazılar Arapça yazmak için kullanılmıştır.

İçeriği:

Yazıt (Beeston'dan sonra):


Hafam oğlu İgl, kardeşi Hafam oğlu Rabibil için mezarı inşa etti: Hem kendisi için hem de çocuğu ve karısı için, kendi çocukları ve onun çocuklarının çocukları için ve onların kadınları için, Ghalwan halkının özgür üyeleri. Ve onu (tanrılar) Kahl, Lah ve Attar al-Shariq'in güçlü veya zayıf herkesten ve onu satmaya veya rehin vermeye çalışan herkesten, gökyüzü yağmur ürettiği sürece ve yerde ot çıkardığı sürece, geri çekilmeden her zaman korumasına aldı.

Yer - Qaryat al-Faw, Suudi Arabistan.

Kaynaklar:

[1] A. R. Al-Ansary, Qaryat Al-Fau: A Portrait Of Pre-Islamic Civilisation In Saudi Arabia, 1982, University of Riyadh (Saudi Arabia), p. 146.

[2] A. F. L. Beeston, "Nemara And Faw", Bulletin Of The School Of Oriental And African Studies, 1979, Volume 42, pp. 1-6.

[3] M. C. A. Macdonald, "Reflections On The Linguistic Map Of Pre-Islamic Arabia", Arabian Archaeology And Epigraphy, 2000, Volume 11, p. 50 and 61.


Alıntı:

 

Son konular

Üst