Rabıta

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
rabita.JPG
rabtavo5.jpg

“Rabıta, bir müridin, mürşid-i kâmilinin ruhaniyetiyle beraber, suretini kalp gözünün önüne getirerek hayal etmesi ve kalbi ile ondan yardım etmesini istemesidir.”1Şu halde Rabıta; Allah ile kul arasına üçüncü bir şahıs olan şeyhi sokarak Allah ile irtibata geçme gayretidir. Tasavvufi bir problem olan Rabıta bağ ve alâka demektir. Rabıta ideal kahramanlarla bütünleşme ve aynîleşmenin bir yoludur. Rabıta yapan kişi Allah ile aynileştiğini, yani Onda yok olduğunu düşünür.

Rabıta; müridin dua ederken ve ya namaz kılarken, zelil ve mütevazı bir halde, şeyhinin iki gözünün arasından yavaş yavaş kalbinin derinliklerine indiğini hayal ederek onunla sanal bir irtibat kurmak suretiyle yapılır. Müridin mürşidini, yani Allah’ın dostu olduğuna inandığı kişinin simasını her zaman zihninde, hayalinde canlandırması, onu anması, ihtiyaç duyduğu anda ondan yardım umması, duasında ve ibadetlerinde Allah ile irtibatını sağlayan aracı olarak görmesidir. Rabıta yapmanın amacı; rabıta-ı huzur, yani salik’in huzura kavuşması, kendisini daima huzuru ilahide bulunduğu duygusunu vermek şeklinde açıklanır. Bunun yolu da, salikin önce insan-ı kâmile sonra Resulullahta sonra da Allah ile aynileşerek gerçekleştirmektir.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Düşünce
Sünni
Bu işi kaynak olarak peygamberimize Allah'ın, Cebrail aracılığı ile emirlerini bildirmesi kaynak olarak gösteriyorlar. Lakin burada birden fazla sıkıntılı durum var. İlki bu kişinin gerçekten manevi aracı olarak seçildiğini nereden anlayacaksın. Sonra bazı durumlarda şahısı aracı olmaktan çıkardığında şirk koşmuş olursun. Ben Allah ile arana aracı sokmamak gerektiğini düşünüyorum.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Rabıta üzerine İslamcı bir şahsın kitabı geldi aklıma.
Kendisi öncenin tarikat şeyhi, şimdinin tarikatsız Müslümanı.
Tarikat, rabıta işerini çok iyi bildiği için, tarikattan ayrıldıktan sonra rabıtayı kökenine kadar araştırmış.
Bu adam bu konularda çok enteresan bilgilere sahip.
Adı Ferit Aydın. Kitabı da Tarikatta Rabıta ve Nakşibendilik.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ferit Aydın rabıtanın kökenini Budizm'e kadar dayandırıyor.
"Fenafillah" ve "nirvana" benzerliğinden bahsediyor mesela.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu olayı şeyhe şühe bağlamak yerine yaşamda başarılı olan büyüklerimizin ve dostlarımızın öğretmenlerimizin aklımızı pozitif yönde yönlendirmesi olarak niteleyebiliriz. Bunun içinde bağdaşa şu bu ritüellere hiç ihtiyaç olmamalı doğal yaşamda.

Üst Alt