Ra'd 13 Ayeti Artık Geçersizdir

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Ra'd/13: Gök gürlemesi O’na hamd ederek tespih eder. Melekler de O’nun korkusundan tespih ederler. O, yıldırımlar gönderir de onlarla dilediğini çarpar. Onlar ise Allah hakkında mücadele ediyorlar. Hâlbuki O, azabı çok şiddetli olandır.

Yukarıdaki ayet allahın yıldırımla insanları cezalandırdığını söylüyor. Ama bu ayet günümüzde artık geçersizdir. Neden geçersiz? Çünkü bilim ve teknolojinin gelişmesi bu ayeti geçersiz kıldı.

Önceden insanlar gök gürlemesi ve yıldırım gibi doğa olaylarını tanrının (islam özelinde allahın) insanları cezalandırması olarak görüyorlardı.

Günümüzde bilim ve teknik allahın insanları yıldırımla cezalandırmasını engelleyebiyor. Bunu da paratoner adlı bir aletle yapıyor.

Ra'd/13 ayetine ne oldu o zaman. Tabiki çöp oldu. Bu ayet günümüzde artık geçerli değildir.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Saçmanın en komiği! ABD nin en yüksek binasına her fırtınada on yirmi belki fırtınasına göre otuz yıldırım düşer ve paratoner sistemi ile hiç biri zarar vermez!

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Ra'd/13: Gök gürlemesi O’na hamd ederek tespih eder. Melekler de O’nun korkusundan tespih ederler. O, yıldırımlar gönderir de onlarla dilediğini çarpar. Onlar ise Allah hakkında mücadele ediyorlar. Hâlbuki O, azabı çok şiddetli olandır.

Yukarıdaki ayet allahın yıldırımla insanları cezalandırdığını söylüyor. Ama bu ayet günümüzde artık geçersizdir. Neden geçersiz? Çünkü bilim ve teknolojinin gelişmesi bu ayeti geçersiz kıldı.

Önceden insanlar gök gürlemesi ve yıldırım gibi doğa olaylarını tanrının (islam özelinde allahın) insanları cezalandırması olarak görüyorlardı.

Günümüzde bilim ve teknik allahın insanları yıldırımla cezalandırmasını engelleyebiyor. Bunu da paratoner adlı bir aletle yapıyor.

Ra'd/13 ayetine ne oldu o zaman. Tabiki çöp oldu. Bu ayet günümüzde artık geçerli değildir.
Bilindiği gibi, paratoner elektriği toprağa iletmeye yarar. Yıldırımı üzerine çekerek, toprağa kanalize eder ve başka yerlere isabet etmesini önler. Ancak paratonerin bağlı bulunduğu binada bazı problemlerin olması mümkün. Her ne kadar paratonerin ayrı bir hattı olsa da binadaki elektrik tesisatının bundan etkilenmemesi mümkün değil. Paratoner kurulu olan binalarda voltajdan etkilenmemek için parafudr, iç yıldırımlık, faraday kafesi gibi sistemler kullanılıyor. Parafudr, paratoner ile benzer bir işleve sahip.
Ancak onun da tek başına yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

Nedenini soracak olursanız; her parafudrun bir voltaj üst sınırı bulunuyor. Bu sınır aşıldığında voltajın yönlendirilmesi ve tesisatın korunması da pek mümkün olmuyor.

Trimbox diye yeni bir üründen bahsediliyor ama biraz araştırdım, öven de var şikayet eden de. Anlaşılan yıldırımdan henüz tam bir korunma şu aşamada henüz mümkün değil

Entropyy22

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Artık geçersiz olan bir ayet daha paylaşalım.

Elmalılı Hamdi Yazır Meali
Göklerin ve yerin hükümranlığı yalnız Allah'a aittir. O dilediğini yaratır, dilediğine kız çocuk, dilediğine de erkek çocuk bahşeder. Şura49)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Geçerli olan hangi ayet var da? Hepsi geçersiz. Ele alınır, şu da çok güzelmiş denecek bir ayet gösterin bana. Tek tük bir kaç ordan burdan çalıntı söz olabilir ama onu da arkadan ettiği saçma sapan laflarla berbat edip koymuştur.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Bilindiği gibi, paratoner elektriği toprağa iletmeye yarar. Yıldırımı üzerine çekerek, toprağa kanalize eder ve başka yerlere isabet etmesini önler. Ancak paratonerin bağlı bulunduğu binada bazı problemlerin olması mümkün. Her ne kadar paratonerin ayrı bir hattı olsa da binadaki elektrik tesisatının bundan etkilenmemesi mümkün değil. Paratoner kurulu olan binalarda voltajdan etkilenmemek için parafudr, iç yıldırımlık, faraday kafesi gibi sistemler kullanılıyor. Parafudr, paratoner ile benzer bir işleve sahip.
Ancak onun da tek başına yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

Nedenini soracak olursanız; her parafudrun bir voltaj üst sınırı bulunuyor. Bu sınır aşıldığında voltajın yönlendirilmesi ve tesisatın korunması da pek mümkün olmuyor.

Trimbox diye yeni bir üründen bahsediliyor ama biraz araştırdım, öven de var şikayet eden de. Anlaşılan yıldırımdan henüz tam bir korunma şu aşamada henüz mümkün değil
Bu ayette elektrik sistemine zarar verir dememiş.Dilediğini çarpar demiş.Uçaklara yıldırım düşünce insanlar zarar görmez.Yada şununda testi yapılsa güzel olur.100 tane adam akıllı müslümanı koyucaksın.Sonra uçağa bindiriceksin paratoneride devre dışı bırakıcaksın bak bakalım uçağa yıldırım düşüyor mu ? düşmüyor mu ? Allah 100 tane müslümanı öldürmez herhalde.:D

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İyi yapılmış Faraday kafesi kesin çözümdür. Başka arayışlar olması yıldırıma tam bir çare bulunamadığı için değil, Faraday kafesinden daha ucuz bir şey icat edebilmek içindir. Faraday kafesi oldukça maliyetli.

Parafudr meskenlerde kullanılmaz, iletim hatlarını korur. Sağlamsa lassa... Pardon reklama nerden girdik, sağlamsa parafudr yeterli koruma sağlar. Ancak güçlü bir yıldırımsa parafudr yenilenmelidir. Bir dahaya güvenilmez.

Parafudr bomba gibi patlayabilen bir alettir. Çok fena patlayabilir. Yakınında duran bir insanı öldürebilir. Ben patladığını gözümle gördüm. Video filan değil canlı gördüm. Bomba şarapneli gibi porselen parçaları savruldu. Bu keskin parçalar çok tehlikelidir. Yüksek gerilim işi tehlikeli iştir, onu bilirim.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Entropyy22

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İyi yapılmış Faraday kafesi kesin çözümdür. Başka arayışlar olması yıldırıma tam bir çare bulunamadığı için değil, Faraday kafesinden daha ucuz bir şey icat edebilmek içindir. Faraday kafesi oldukça maliyetli.

Parafudr meskenlerde kullanılmaz, iletim hatlarını korur. Sağlamsa lassa... Pardon reklama nerden girdik, sağlamsa parafudr yeterli koruma sağlar. Ancak güçlü bir yıldırımsa parafudr yenilenmelidir. Bir dahaya güvenilmez.
Yolda yürüyen adam ne yapacak hocam kafasına paratoner mi taksın :)

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Artık geçersiz olan bir ayet daha paylaşalım.

Elmalılı Hamdi Yazır Meali
Göklerin ve yerin hükümranlığı yalnız Allah'a aittir. O dilediğini yaratır, dilediğine kız çocuk, dilediğine de erkek çocuk bahşeder. Şura49)
Tam olarak değil çünkü teknik açıdan İslam'daki kader böyle işlemiyor.

Allah'ın onların istedikleri cinsiyetteki bir çocuğu bahşetmesi de yine Allah'ın takdiridir. Eğer O böyle bir keşfin ortaya çıkmasını önleseydi,. böyle bir bilgiye ya hiç ya da daha geç bir zamanda ulaşmış olurduk. Buna göre Allah'ın o konu hakkında dilemesi, yaşanmasını takdir etmesi, yaşanmasına izin vermesi olmasa, insanın dilediği de gerçek olamaz

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yolda yürüyen adam ne yapacak hocam kafasına paratoner mi taksın :)
Fırtınada yürümeyeceksin. Tehlikelidir. Bir keresinde dağa tırmanıyorduk. Profesyonel değilim ve ekipmanım yok ama amatör olarak dağcılık yaparım, çok severim dağları. Daha doğrusu ekipman olarak dağ bisikletim var. Mount bike yani. Fırtına çıktı. Dedim çok büyük tehlike altındayız, hemen bir vadiye girelim. Öyle yaptık. Başınızı bile kaldırmayın dedim. Çok geçmedi, bir patlama oldu, ben ömrümde öyle şey görmedim. Geçici sağırlık yaşadık. Kimse kimsenin ne dediğini bir süre anlayamadı. Dar bir vadi içinde olduğumuzdan ışığı direk olarak görmedik, görsek geçici körlük de yaşardık.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Bu ayette elektrik sistemine zarar verir dememiş.Dilediğini çarpar demiş.Uçaklara yıldırım düşünce insanlar zarar görmez.Yada şununda testi yapılsa güzel olur.100 tane adam akıllı müslümanı koyucaksın.Sonra uçağa bindiriceksin paratoneride devre dışı bırakıcaksın bak bakalım uçağa yıldırım düşüyor mu ? düşmüyor mu ? Allah 100 tane müslümanı öldürmez herhalde.:D
Dilediğini diyor, dilediğini. Siz kainatı Yaratacak kadar kudretli olsanız ve dilediğinizi Yıldırım’la çarpabileceğinizi söyleseniz bu normal karşılanmaz mı?

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni

Parafudr bomba gibi patlayabilen bir alettir. Çok fena patlayabilir. Yakınında duran bir insanı öldürebilir. Ben patladığını gözümle gördüm. Video filan değil canlı gördüm. Bomba şarapneli gibi porselen parçaları savruldu. Bu keskin parçalar çok tehlikelidir. Yüksek gerilim işi tehlikeli iştir, onu bilirim.
Ben elektrikten çok anlamam, yukarıdaki yazıda hiçbirinin kesin çözüm olmadığı yazıyor. Tanıttığı ürünü araştırırken bu ürünü eleştirenlerin de diğer araçların kesin çözüm olmadığını kabul ettiğini gördüm

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Tam olarak değil çünkü teknik açıdan İslam'daki kader böyle işlemiyor.

Allah'ın onların istedikleri cinsiyetteki bir çocuğu bahşetmesi de yine Allah'ın takdiridir. Eğer O böyle bir keşfin ortaya çıkmasını önleseydi,. böyle bir bilgiye ya hiç ya da daha geç bir zamanda ulaşmış olurduk. Buna göre Allah'ın o konu hakkında dilemesi, yaşanmasını takdir etmesi, yaşanmasına izin vermesi olmasa, insanın dilediği de gerçek olamaz
Burda yanlış olan ne?

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Burda yanlış olan ne?
Artık insanlar seçim yapabiliyorlar ya, embriyo gelişim aşamasındayken müdahale edip erkek ve kız olucağını belirleyebiliyorlar. Bu benimde kafamı karıştırdı şimdi. Ama hayırlı olanı Allah bilir, Allah verir. Allah'tan gelen bir nimeti değiştirmek.. bilmiyorum değişik geliyor.

virac

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Artık insanlar seçim yapabiliyorlar ya, embriyo gelişim aşamasındayken müdahale edip erkek ve kız olucağını belirleyebiliyorlar. Bu benimde kafamı karıştırdı şimdi. Ama hayırlı olanı Allah bilir, Allah verir. Allah'tan gelen bir nimeti değiştirmek.. bilmiyorum değişik geliyor.
İnancına göre çocukların cinsiyetine ailelerin karar vermesi yine Allah'ın dilemesi sayesinde olmuş olmuyor mu? Ailelerin bir cinsiyete karar verme silsilesi bile teknik açıdan Allah'ın izni veya dilemesi ile olmuş oluyor. Aslında aile yine Allah'ın rızası dışında bir hamle yapmış olamıyor. Haksız mıyım?

Bu da onların kaderi, yani kendi tercihlerini gerçekleşmesine izin verilmesinin takdir edilmesi. Ben kaderi böyle biliyorum. Yoksa böyle değil mi?

Yazarı tarafından düzenlendi:

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
İnancına göre çocukların cinsiyetine ailelerin karar vermesi yine Allah'ın dilemesi sayesinde olmuş olmuyor mu? Ailelerin bir cinsiyete karar verme silsilesi bile teknik açıdan Allah'ın izni veya dilemesi ile olmuş oluyor. Aslında aile yine Allah'ın rızası dışında bir hamle yapmış olamıyor. Haksız mıyım?

Bu da onların kaderi, yani kendi tercihlerini gerçekleşmesine izin verilmesinin fakdir edilmesi. Ben kaderi böyle biliyorum. Yoksa böyle değil mi?
Kesinlikle. Ama yine onlar için verilen nimete müdahale ediyorlar. Hayırlı olan her zaman takdir edilendir. Sen değiştirirsen bu sefer oluşacak hayır ve şer sana kalır.

Hakkınızda hayırlı olduğu halde bir şeyden hoşlanmamış olabilirsiniz. Sizin için kötü olduğu halde bir şeyden hoşlanmış da olabilirsiniz. Yalnız Allah bilir, siz ise bilemezsiniz. (Bakara,216)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Öyle bir bakış açısından bakılırsa allah bir muslimi bilmem kaç kafire bedel sanırken fikir değiştirip muslimlerde zayıflık olduğunu bilince de allah bir şeyi bilememiş olmuyor.

"Rahimlerde olanı ancak allah bilir" pasajı da var. Bu pasaj çocuğun sağlığı, karakteri, gelecekte yapacağı işler olarak yorumlansa da aslında rahimde olan hakkında bilgi alınamaz anlamı içermekte ve ultrason ile çelişmektedir. Ultrason cinsiyet yanında daha pek çok bilgi verir ve hamileliğin sonlandırılması kararında bile etkili olabilir. Çocuk spastik, kesin dense doğurmayı göze almak büyük cesaret olur yani. Anne karnında kanser olan bile var. Bunlar olmamış şeyler değil, oluyor. Bunları ultrason ve başka yöntemler tespit ediyor. Genetik inceleme bile olanaklı.

Allahın takdiri neyse o olsun anlayışı çoktan çürüdü.