Ramazan Bayramı Neden 3 Gündür?

Ahlaksız

ÖDG Üyesi
Mesajlar
77
Tepki puanı
80
Düşünce
Ateist
Bir alıntı
Adonis'e Antakya ve Mısır iskenderiyesinde de tapılır, adına törenler yapılırdı. Teokrit'in anlattığına göre bu bayramlar 3 gün sürüyordu. İlk günde birleşmeleriyle toprağa mahsul vermek yetenekliği saçan Adonis ile Afrodit'in heykelleri iki yatak üzerine yatırılır, etrafları çiçeklerle süslenir, önlerindeki masalara meyveler yemekler içkiler konulurdu. Sonra bunlar topluca yenilir içilirdi. İkinci gün saçları dağınık çıplak kadınlar genç Adonis'in heykelini alarak cenaze alayı ile götürür, denize atarlardı. Üçüncü gün Adonis yeniden dirilir, onun canlanmasıyla genel elemler sona erer, herkeste sevinç neşe yeniden başlardı.
YAKIN ŞARK 3 - SURİYE VE FİLİSTİN - ORD. PROF. M. ŞEMSEDDİN GÜNALTAY - 1947
Ramazan bir ay adı değil, bir tanrı adıdır. Bu tanrı da Tammuz (tamaza) isimli babil tanrısıdır. Tammuz aslında Adonis'in arketipidir. Adonis'te İsa'nın arketipidir. İsa'da Muhammed'in!

Müslümanların 3 gün bayram yapmasının, 3 gün bolca yiyerek / içerek kutlama yapmasının nedeni; İslam'dan bir hayli önce yakın doğudaki dini ritüllerde, Adonis veya Tammuz için yapılan kutlamalardır. Adonis için yapılan törenler / kutlamalar, bir şekilde zamanla diğer inançların içine de girmiştir. Aksi zaten mümkün değildir.

3 ile ilgili şunu da belirteyim. İsa, öldükten 3 gün sonra dirilmiştir. Muhammed'de öldükten 3 gün sonra gömülmüştür.

İslam'la alakası çok olan süryanilerde, milad (doğum) bayramı öncesi 10 gün, mesihin kudüse giriş bayramı öncesi de 40 gün oruç tutuluyor. Asıl bayram olan, büyük kıyam veya paskalya bayramı da 3 gün sürüyor.

Müslümanlar da 30 gün oruç tutup, 3 gün bayram yapıyorlar.

Bir başka şey de, hristiyanların paskalya bayramı baharda, nisan ayında kutlanıyor. Adonis için yapılan bayramlar da aynı zamanda kutlanıyor. Müslümanların bir kısmı da Nisan ayında kutlu doğumu kutluyorlar.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:
Üst