Saçma Sorular

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Kafamda saçma sorular oluştu. Yüksek oranda paradoks içerir. Cevap vermek için kasmak zorunda değilsiniz.

1-Tanrı kendine eş bir kraliçe Tanrı yaratabilir mi? Ezeli yalnızlıktan sıkılmamışmıdır?
2- Tanrı kendine eş niteliklerde başka Tanrı yaratabilir mi?
3- Tanrı kendisinden daha güçlü bir Tanrı yaratabilir mi?
4- Tanrı'nın ilk yarattığı şey nedir?
5- Tanrı düşünceleri duyabilir mi?
6- Tanrı herşeyi nasıl görebilir? Mesela beni hangi açıdan hangi ölçekte görüyor? Sonsuz aci ve ölçek yapar ki ic organlarim hücrelerim atomlarim vs.
7- Tanrı 7 milyar insanı aynı anda sonsuz farklı açı ile tek tek nasil görebiliyor? Ölenler var dogmayanlar var daha anne karnındalar. Hayvanlar var. Bitkiler ve küçük canlılar.
8- Tanrı aynı anda tüm insanları nasil duyabiliyor? Farkli diller bile var.
9- Tanri görüyorsa madem melekler neden yazıyor. Tanrı geçmişi gosteremez mi sonsuz ilminde kayıt altına alamıyor mu?

10- Evrime, bilime gelince kılı kıl yararak her aşama her detayda onlarca soru soran müslimler bu forumda gözün evrimini açıklayabilecek onlarca forumdaş var peki Tanrı'nın milyarlarca insanı aynı anda her birini tek tek içiyle dışı ile tüm hücreleri ve atomları ile nasıl gördüğünü açıklayabilecek var mi? O herşeyi görendir iddianızı bize bir açıklayın zamandan ve mekandan münezzeh tanrı nasıl görüyor. Siz cevap veremezseniz Tanrı herşeyi gören ise bu yazilanlari da gorecektir. Kendiside cevap verebilir. Forum sahipleri onun tanri olduğunu onaylayacaklardir ve tüm forumcak iman ederiZ.

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu soruların cevabı yok. Çünkü Tanrıyı ne gören var ne de duyan. Sadece gördüğünü ve duyduğunu iddia edenler var. Tanrı çıkıp kendini tanıtmadıkça her cevap yanlış olacak.

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
1-Tanrı kendine eş bir kraliçe Tanrı yaratabilir mi? Ezeli yalnızlıktan sıkılmamışmıdır?
Allah yarattığına benzemez münezzehtir işi yapan işten önce ve o cinsten değildir. Sıkılmak kavramınıda yaratan Allah'tır. Nefsi bir istek Allah'ta nefis yoktur.
2- Tanrı kendine eş niteliklerde başka Tanrı yaratabilir mi?
Allah el-hakimdir. Bugün bir fabrika benim olsun diyen insan bile ortağı acizliğinden kabul ediyor.

Tevhid'i araştırabilirsin istersen kaynak atarım.
3- Tanrı kendisinden daha güçlü bir Tanrı yaratabilir mi?
Taş sorusu ile aynı :/
4- Tanrı'nın ilk yarattığı şey nedir?
Allah ilk neyi yarattı ?
5- Tanrı düşünceleri duyabilir mi?
Allah sonsuz ilim sahibidir. Her şeyi bilir. "Yaradan yarattığını bilmez mi ?"
6- Tanrı herşeyi nasıl görebilir? Mesela beni hangi açıdan hangi ölçekte görüyor? Sonsuz aci ve ölçek yapar ki ic organlarim hücrelerim atomlarim vs.
Açı senin gözüne olan bir şey Allah yarattıklarına benzemez. İnsan zıtlık ile anlar insan acizdir zıttını anlaması için kendisine bakması ve tefekkür etmeli.
7- Tanrı 7 milyar insanı aynı anda sonsuz farklı açı ile tek tek nasil görebiliyor? Ölenler var dogmayanlar var daha anne karnındalar. Hayvanlar var. Bitkiler ve küçük canlılar.
Aynı soru.
8- Tanrı aynı anda tüm insanları nasil duyabiliyor? Farkli diller bile var.
Kendine bakıp -haşa- Allah'ıda öyle sanıyorsun. Sorulardan bunu çıkarıyorum.
9- Tanri görüyorsa madem melekler neden yazıyor. Tanrı geçmişi gosteremez mi sonsuz ilminde kayıt altına alamıyor mu?
Melekler perdedir. Meleklerin yaratılmasında hikmetler vardır ben çok azını bir iki tanesini yazayım.

Anbean izlendiğini bilen biri günaha gireceği zaman bir an tereddüt edip haya(utanmak) edip vazgeçmesine vesile olabilir.

Cumhurbaşkanı bugün yolları temizleyebilir lakin makamına uydun değil.

Melekler perde demiştik. Sebepler izzet ve azameti korumak için. Bugün depremde sebebi -vesile- ile Allah bir canı alınca kişi isyan edecekse -ki etmemeli- kahrolsun deprem -dememeli- sonra ki perde Azrail(a.s) kalbinde Azrail(a.s)'a yanlış duygu besleyebilir en son Allah. Perdeler olmasa isyan küfür -haşa- Allah'a giderdi.

Meleklerin hikmeti daha bir sürü var istersen kitapta atarım.
10- Evrime, bilime gelince kılı kıl yararak her aşama her detayda onlarca soru soran müslimler bu forumda gözün evrimini açıklayabilecek onlarca forumdaş var peki Tanrı'nın milyarlarca insanı aynı anda her birini tek tek içiyle dışı ile tüm hücreleri ve atomları ile nasıl gördüğünü açıklayabilecek var mi? O herşeyi görendir iddianızı bize bir açıklayın zamandan ve mekandan münezzeh tanrı nasıl görüyor. Siz cevap veremezseniz Tanrı herşeyi gören ise bu yazilanlari da gorecektir. Kendiside cevap verebilir. Forum sahipleri onun tanri olduğunu onaylayacaklardir ve tüm forumcak iman ederiZ.
Allah'ı dünya gözü ile görmek mi ? İmtihan dünyasındayız. Allah'ın cepmalini görmek imtihana ters. Herkes iman edecek olsa imtihan diye bir şey olmaz. Sınavda yanlış şıklarda olmalı.

Sorularınızdan birkaç tahmini çıkarım yaptım ve sizinle paylaşmak istiyorum.

1-Bilimsellik ile değil akıl ve mantık sahiplerine yönelik maddeleri dizeceğim.

2-İnsan aklı zıtlıklar ile anlar şimdi sen sonsuzluğu anlayamazsın lakin kendine bakıp ölümü görürsün bir nebzede olsa anlamana vesile olabilir.

İyilik olmasa kötülük anlaşılmaz , hastalık olmasa sağlık vs.

3-Allah herkesin sesini duyar ve ihtiyacını verir ; Sineğin sesini işitmiş rızkını vermiş. Aciz bitki yürüyemiyor ayağının dibine kadar getirmiş çamurdan rızkı veriyor mükemmel sanatını sende konuşturmasın seni duymamasını düşünmek saçmalık olur. Allah'ın isim ve sıfatları sonsuzdur. Bunun delilleri ispatları yapıldı Allah'ın izniyle.

4- Haşa kendi acizliğini düşüncelerde Allah'a veriyorsun.

5-Şimdi senin hayal aleminde -beynin- şuan bak yazdıklarımı oku dikkatli.

Taşı yarıp içinden kozalak olarak çıkan papatya. 1 Saniye içinde göz önüne gelir. Allah'ın izniyle şimdi senin aciz aklın saniyeler içinde bir atomu çevirmeyi düşünüyorsun oluyor bir galaksiyi çevirmeyi düşünüyorsun oluyor. Bu aciz beyinde oluyor da. Sonsuz güç ilim irade hayat gibi isim ve sıfatlara sahip Allah nasıl olsunda aynanda her şeyi ihata edemesin ? Herkesi duyamasın ve göremesin ? Mümkün mü hiç ?

6- Benim açtığım aykırı sorular konusu var oradaki videoları izleyebilirsin. Allah neden yarattı ? Neden imtihan ediyor? Kader özgür irademiz var mı? Dünyada ki adalet nedir? Tevhid nedir neden -haşa- iki yaratıcı yok. Bilim asrında meleklere neden inanalım sorusuna cevap. Hz.Muhammed(sav) peygamber olduğuna deliller ve son Allah aynanda bu kadar işi birbirine karıştırmadan nasıl yapıyor ? Son videoyu izlemeni tavsiye ediyorum aklında ki soruların cevaplarına inşaAllah vesile olur.

Allah'ın isim ve sıfatların sonsuz olması demek kısaca özetleyelim. İşi yapan işten önce olmalıdır zaman ve mekan kainat ile başladı yok yok iken hiç hiç iken var olamaz. Oldu ise bir irade vardır kudret ilim hayat olması gerekir. Şimdi bunu kabul ettik. Zamanın olmadığı yerde başlangıç başlangıcın olmadığı yerde zaman olmaz ve başı ve sonu olmayana sonsuz denir. Allah sonsuz , sonsuz olanın ismi ve sıfatlarıda sonsuz olur. Dogma bilime göre açıklanmaz he fizik biyoloji vs. deliller var lakin bu kısımda aklıma bilimsel bir argüman gelmedi. Yaratıcı diyoruz zaten sınırlı olduğunu düşünmek ahmakça olur.

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Bu soruların cevabı yok. Çünkü Tanrıyı ne gören var ne de duyan. Sadece gördüğünü ve duyduğunu iddia edenler var. Tanrı çıkıp kendini tanıtmadıkça her cevap yanlış olacak.
Biliyorum bu soruların cevabı yok. Bilim ile cevaplar bulabiliyorken din ile cevapsiz kalmak bu. Bilim görmenin nasıl gerçekleştiğini ve evrimini açıklayabiliyorken din ile Tanrı herşeyi gören ve işitendir demek ve bunun nasıl gerçekleştiği hakkında hiçbir fikir sahibi olamamaktır bu. Evrime gelince gözün gelişimini bilmem kaçta bir ihtimal deyip tasarımcıya giden gözü olmadan gören tanrının herşeyi tüm atomlari ile görebilmesi ve bu tanrinin varlığının kendinden olmasi kaçta kaç ihtimal. Söylüyorum sıfır.

PAmbuk

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Sıkılmak kavramınıda yaratan Allah'tır. Nefsi bir istek Allah'ta nefis yoktur.
Maide 116da Meryem "Ey Meryemoğlu İsa, sen mi insanlara: 'Beni ve annemi, Allah'tan başka iki tanrı edinin' dedin?". "Hâşâ, dedi, sen yücesin, benim için gerçek olmayan birşeyi söylemem bana yakışmaz. Eğer demiş olsam, sen bunu bilirsin, sen benim nefsimde olanı bilirsin, ben ise senin nefsinde olanı bilmem, çünkü gaybları bilen yalnız sensin, sen!"diyordu.

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Allah yarattığına benzemez münezzehtir işi yapan işten önce ve o cinsten değildir. Sıkılmak kavramınıda yaratan Allah'tır. Nefsi bir istek Allah'ta nefis yoktur.

Allah el-hakimdir. Bugün bir fabrika benim olsun diyen insan bile ortağı acizliğinden kabul ediyor.

Tevhid'i araştırabilirsin istersen kaynak atarım.

Taş sorusu ile aynı :/

Allah ilk neyi yarattı ?

Allah sonsuz ilim sahibidir. Her şeyi bilir. "Yaradan yarattığını bilmez mi ?"

Açı senin gözüne olan bir şey Allah yarattıklarına benzemez. İnsan zıtlık ile anlar insan acizdir zıttını anlaması için kendisine bakması ve tefekkür etmeli.

Aynı soru.

Kendine bakıp -haşa- Allah'ıda öyle sanıyorsun. Sorulardan bunu çıkarıyorum.

Melekler perdedir. Meleklerin yaratılmasında hikmetler vardır ben çok azını bir iki tanesini yazayım.

Anbean izlendiğini bilen biri günaha gireceği zaman bir an tereddüt edip haya(utanmak) edip vazgeçmesine vesile olabilir.

Cumhurbaşkanı bugün yolları temizleyebilir lakin makamına uydun değil.

Melekler perde demiştik. Sebepler izzet ve azameti korumak için. Bugün depremde sebebi -vesile- ile Allah bir canı alınca kişi isyan edecekse -ki etmemeli- kahrolsun deprem -dememeli- sonra ki perde Azrail(a.s) kalbinde Azrail(a.s)'a yanlış duygu besleyebilir en son Allah. Perdeler olmasa isyan küfür -haşa- Allah'a giderdi.

Meleklerin hikmeti daha bir sürü var istersen kitapta atarım.

Allah'ı dünya gözü ile görmek mi ? İmtihan dünyasındayız. Allah'ın cepmalini görmek imtihana ters. Herkes iman edecek olsa imtihan diye bir şey olmaz. Sınavda yanlış şıklarda olmalı.

Sorularınızdan birkaç tahmini çıkarım yaptım ve sizinle paylaşmak istiyorum.

1-Bilimsellik ile değil akıl ve mantık sahiplerine yönelik maddeleri dizeceğim.

2-İnsan aklı zıtlıklar ile anlar şimdi sen sonsuzluğu anlayamazsın lakin kendine bakıp ölümü görürsün bir nebzede olsa anlamana vesile olabilir.

İyilik olmasa kötülük anlaşılmaz , hastalık olmasa sağlık vs.

3-Allah herkesin sesini duyar ve ihtiyacını verir ; Sineğin sesini işitmiş rızkını vermiş. Aciz bitki yürüyemiyor ayağının dibine kadar getirmiş çamurdan rızkı veriyor mükemmel sanatını sende konuşturmasın seni duymamasını düşünmek saçmalık olur. Allah'ın isim ve sıfatları sonsuzdur. Bunun delilleri ispatları yapıldı Allah'ın izniyle.

4- Haşa kendi acizliğini düşüncelerde Allah'a veriyorsun.

5-Şimdi senin hayal aleminde -beynin- şuan bak yazdıklarımı oku dikkatli.

Taşı yarıp içinden kozalak olarak çıkan papatya. 1 Saniye içinde göz önüne gelir. Allah'ın izniyle şimdi senin aciz aklın saniyeler içinde bir atomu çevirmeyi düşünüyorsun oluyor bir galaksiyi çevirmeyi düşünüyorsun oluyor. Bu aciz beyinde oluyor da. Sonsuz güç ilim irade hayat gibi isim ve sıfatlara sahip Allah nasıl olsunda aynanda her şeyi ihata edemesin ? Herkesi duyamasın ve göremesin ? Mümkün mü hiç ?

6- Benim açtığım aykırı sorular konusu var oradaki videoları izleyebilirsin. Allah neden yarattı ? Neden imtihan ediyor? Kader özgür irademiz var mı? Dünyada ki adalet nedir? Tevhid nedir neden -haşa- iki yaratıcı yok. Bilim asrında meleklere neden inanalım sorusuna cevap. Hz.Muhammed(sav) peygamber olduğuna deliller ve son Allah aynanda bu kadar işi birbirine karıştırmadan nasıl yapıyor ? Son videoyu izlemeni tavsiye ediyorum aklında ki soruların cevaplarına inşaAllah vesile olur.

Allah'ın isim ve sıfatların sonsuz olması demek kısaca özetleyelim. İşi yapan işten önce olmalıdır zaman ve mekan kainat ile başladı yok yok iken hiç hiç iken var olamaz. Oldu ise bir irade vardır kudret ilim hayat olması gerekir. Şimdi bunu kabul ettik. Zamanın olmadığı yerde başlangıç başlangıcın olmadığı yerde zaman olmaz ve başı ve sonu olmayana sonsuz denir. Allah sonsuz , sonsuz olanın ismi ve sıfatlarıda sonsuz olur. Dogma bilime göre açıklanmaz he fizik biyoloji vs. deliller var lakin bu kısımda aklıma bilimsel bir argüman gelmedi. Yaratıcı diyoruz zaten sınırlı olduğunu düşünmek ahmakça olur.
Çabanı taktir ettim. Yazdıklarını okudum. Bildiğim şeyler. Sorduğum sorular yüzyıllardır sorulan sorular ve senin yazdığın cevaplar alimlerinizin bulduğu cevaplar ama temel dayanakları yok. Kabuller üzerine kurulu. Allah var eşi benzeri yok herşeye gücü yeten herşeyi bilen. Kabuller bunlar. Bir sonraki aşamada bunlara örnekler verebilirsin. İnsani evreni dağları yarattı vs devam edebilirsin ama asla bunun nasıl gerçekleştiğine açıklama getiremezsin. Üstünde durdugum Tanrı herşeyi gören diyebilirsin ama bunun nasıl olduğunu anlatamazsin. Sadece senin görmen gibi değil demek cevap olmuyor. Herşeyi görmek mevcut olan ve olmayan tüm varyasyonları barindirir bu da sonsuz secenek sonsuz veri sonsuz kayit demektir ki bu mümkün değil. Eğer aksini iddia ediyorsan nasıl mümkün olabileceğini açıklayabilir misin?

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Maide 116da Meryem "Ey Meryemoğlu İsa, sen mi insanlara: 'Beni ve annemi, Allah'tan başka iki tanrı edinin' dedin?". "Hâşâ, dedi, sen yücesin, benim için gerçek olmayan birşeyi söylemem bana yakışmaz. Eğer demiş olsam, sen bunu bilirsin, sen benim nefsimde olanı bilirsin, ben ise senin nefsinde olanı bilmem, çünkü gaybları bilen yalnız sensin, sen!"diyordu.
Hayallerinde bir tanrı var hepsi kafasına göre çiziyor. İşine gelince o şöyledir böyle değildir. Gördünmü be adam da atıp tutuyorsun

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
nasıl gerçekleştiğine açıklama getiremezsin.

gören diyebilirsin ama bunun nasıl olduğunu anlatamazsin

Allah'ın sonsuz olmasını anlayamıyorum ?

- Zaten anlayamazsın insanın idrakini de bir karınca anlayamaz. Okyanus bir bardağa sığar mı ? Bırak sen sonsuzu şu yaratılmış cihanı anlamaktan aciziz. Makro alemde ki sayıları teleffuz dahi edemiyoruz isimler takıyoruz "trilyon trilyon" der ve bırakıyoruz. Mikro alemde bile tıkanıyoruz.

İdrak edemediğimiz bir şeye *yok* diyemeyiz.

Bir çok zeka matematiğin bir çok sahasını *anlamaz* o anlamıyor diye o mesele ortadan kalkmaz sonsuz aciziz. Ayrıca dinim (İslamiyet) herkese yönelik olduğundan delilleri zihinleri zorlayacak şekilde bırakmıyor.

Allah'ın şekli yoktur soru gelebilir şekli olmayan nasıl iş yapar ?

Vücudun mertebeleri vardır. Fizikte de var sen katısın bende katıyım sen aynanda iki yerde bulunabilir misin ? Hayır.

Güneşteki ışınlar fotondur tam madde değildir hızı inanılmaz hızlı oluyor. Bir altı nötronlar bakıyorsun aynanda iki yerde bulunabiliyor. Sabah olduğunu düşün güneş sana ne kadar uzak ?

Baya uzak ama güneş sebebi ısı ve ışık vesilesi ile senin şah damarına senden daha yakın olabilir mi ? Evet gözündende içeri giriyor Allah'ın izniyle.

Ama güneş senden çok uzak. Gölgede olsan bile güneş vesilesi ile sen gölgede olsanda hissediyorsun Allah'ın izniyle.

Ve aynı böyle , Allah'ı da gözle göremezsin. İsm-i nur dediğimiz nur güneş gibi bizden Allah sonsuz uzak olmasına rağmen -Ayet: "Biz ona şah damarından daha yakınız" Kaf suresi 16.ayet-

Güneş bir şey iken hem istanbulda hem türkiye'de hem antartika'da vs. bulunabiliyor mu Allah'ın izniyle.

Allah'ta bir şeydir ama bu kainatın her yerine ihata etmiştir. Ve her yeri kontrol ediyor. Algılamak zor lakin bu örnekler vesilesi ile anlayabiliriz. Aynı okyanusun bardağa sığamıyacağı gibi.

Zıtlıkla azda olsa anlıyoruz Allah'ın izniyle. Kendine bak sonsuz cahil zıttı sonsuz ilim.

inşaAllah vesile olur.

Bu videoyu izleyebilir ve kanala bakabilirsin:

Yazan tarafından düzenlendi:

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Nefs-nefis olarak çevrilmeden de var diyanetin.

Hem Allah buyurduğu vakit: Ey Meryemin oğlu Isâ! Sen mi dedin o insanlara; «beni ve anamı Allahın yanında iki ilâh edinin» diye? hâşâ, der: münezzeh sübhansın yarab! Benim için hakk olmıyan bir sözü söylemekliğim bana yakışmaz, eğer söyledimse elbette ma'lûmundur, sen benim nefsimdekini bilirsin: ben ise senin zatindekini bilmem, şüphesiz ki sen «allâmülguyub» sun
Mâide Suresi 116. Ayet

Ve Allah demişti ki: "Ey Meryemoğlu İsa, sen mi insanlara: 'Beni ve annemi, Allah'tan başka iki tanrı edinin' dedin?". "Hâşâ, dedi, sen yücesin, benim için gerçek olmayan birşeyi söylemem bana yakışmaz. Eğer demiş olsam, sen bunu bilirsin, sen benim nefsimde olanı bilirsin, ben ise senin nefsinde olanı bilmem, çünkü gaybları bilen yalnız sensin, sen!".
Mâide Suresi 116. Ayet

Ve o vakti ki, Allah Teâlâ «Ey Meryem'in oğlu İsâ! Sen mi insanlara beni ve anamı Allah'tan başka iki ilâh ittihaz ediniz dedin?» diye sual buyurdu. Dedi ki: «Seni tenzih ederim, benim için hak olmayan bir şeyi söylemek layık olamaz, eğer ben onu söylemiş isem, Sen onu elbette bilmişsindir, Sen benim nefsimde olanı bilirsin, ben ise Senin zâtındakini bilemem. Şüphe yok ki, gaybleri bilen ancak Sensin, Sen»
Mâide Suresi 116. Ayet

Allah: Ey Meryem oğlu İsa! İnsanlara, «Beni ve anamı, Allah'tan başka iki tanrı bilin» diye sen mi dedin, buyurduğu zaman o, «Hâşâ! Seni tenzih ederim; hakkım olmayan şeyi söylemek bana yakışmaz. Hem ben söyleseydim sen onu şüphesiz bilirdin. Sen benim içimdekini bilirsin, halbuki ben senin zâtında olanı bilmem. Gizlilikleri eksiksiz bilen yalnızca sensin.

Mâide Suresi 116. Ayet
Allah, kıyamet günü şöyle diyecek: “Ey Meryem oğlu İsa! Sen mi insanlara, Allah’ı bırakarak beni ve anamı iki ilâh edinin, dedin?” İsa da şöyle diyecek: “Seni bütün eksikliklerden uzak tutarım. Hakkım olmayan bir şeyi söylemem, benim için söz konusu olamaz. Eğer ben onu söylemiş olsaydım, elbette sen bunu bilirdin. Sen benim içimde olanı bilirsin, ama ben sende olanı bilemem. Şüphesiz ki yalnızca sen gaybları hakkıyla bilensin.”

Mâide Suresi 116. Ayet

Arapça zengin dil Türkçeye geçerken yanlış hatırlayamıyorsam 60bin kelime çevrilemiyor.

Diğer bir kaynak ; https://islamansiklopedisi.org.tr/nefis

Yazan tarafından düzenlendi:

Son konular