"Sadece Kuran" diyen arkadaşlara hitaben

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
Kendini "sadece Kurancı", "muvahhid" veya "hanif" diye tanımlayan arkadaşlar sizle bir şey paylaşmak istiyorum.

Bu sitede ne zamandır konuşuyoruz, tartışıyoruz. Sizin İslam anlayışınızın sünniler falan gibi olmadığını biliyoruz. Yani sizde kelle kesmek, kol kesmek, recm yapmak gibi vahşice işler olmadığını biliyoruz. Yani şunu demek istiyorum. Her ne kadar dini görüşünüze katılmasak ve eleştirsekte ortak noktalarımız vardır. Demokrasi, insan hakları, kadın hakları, özgürlük, dürüstlük vs. gibi noktalarda muvahhid bir insana bence güvenilebilirken, sünniye güvenmek şüphelidir. Tabi bütün sünniler öyle olacak diye bişey olmaz. Ama sünnilik insanlara bunu empoze ediyor. Bir sünniye arkamı dönüp güvenemiyorum şahsen. Asmak, kesmek, kelle uçurmak... hepsi var bunların zihniyetinde. Nasıl güveniyim? Bunun en uç noktası da ışid tir.

Hasılı eleştirilerimiz aslında sizin şahsınıza değil. Dine, dini anlayışadır. Yobazlıkla mücadelede aynı saftayız diye düşünüyorum. Ortak değerlerde muvahhid-nonteist yakınlığı sünniye göre kıyaslanmayacak derecede fazladır. Şahsen ben öyle düşünüyorum. Ama çoğu kişininde böyle düşündüğü kanaatindeyim. Saygılar.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ateist olmadan önce en son sadece Kurancılarla takıldım. Okul bitince okumamı sağlayan muslimlere sırt çevirdim. Bir arkadaş yapma böyle muslimlere sırt çevirebilirsin ama İslama sırt çevirme dedi. Ne olacak dedim. Seni başka bir gruba götüreyim dedi. Peki dedim, gittik. Tam benim yapmak istediğim fakat baskı yüzünden yapamadığım, daha doğrusu "Kuranı tefsirlerdeki açıklamaların dışında kendi kafanızdan anlamlandırırsanız kafir olursunuz" tehditleri yüzünden tek başıma yapmak zorunda kaldığım Kuranı inceleme işini yapıyorlardı. Hadis filan dedin mi yüzlerini buruşturuyorlardı. Oooo dedim bak bu iyi! Biraz devam ettim onlara. Bir tane iyi Arapça bilen biri vardı. Açıklamaları o yapıyordu. Dedim ona neden mushafı elinden bırakınca yanına oturduğun yere koyuyorsun, üstüne otur bari dedim. Niye koymayayım? dedi. Harika bir yanıttı, bu hiç aklımdan çıkmaz. Bunu çok benimsedim. Niye namaz kılmadığımı sorana niye kılayım diye yanıt vermeye başladım! :D

Bunlar namaz kılmıyorlardı. Niye kılmıyorsunuz diye artık sormadım. Namaz için ne diyorsunuz diye sordum. Nasıl içinden geliyorsa onu yapabilirsin dediler. Bu da iyiymiş dedim. Fakat benim amacım, bunlardan Kuran insan sözüdür itirafını almaktı. Sürekli sorularımla biraz da bunalttım bunları. En son o Arapçayı iyi bilen dediğim seninle özel konuşalım dedi. Konuştum. Bak kardeşim, maalesef Emevi şeytanları Kuran'ı yeniden yazdılar dedi. Ne yani orijinali yok mu dedim. Yok, imha edildi dedi. Ne yani şimdi bu Kuran Emevi yazması mı dedim. Evet dedi. Almak istediğim itirafı almıştım. Onlarla işim bitmişti.

Yalnız soracağım bir şey daha vardı: Peki dedim ne olacak? Allah yeni bir peygamber ve yeni bir kitap gönderecek dedi. O an kafayı sıyırmamış bir muslimin olamayacağına karar verdim. Bu son görüşmem oldu. Almak istediğim itirafı aldım ve onlarla da işim bitti.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
sünniye güvenmek şüphelidir.
Öyledir. Ebru Şallı'ya ölen çocuğu için karnın şişmesin diye erken mi aldırdın diye mesaj atacak kadar alçak bir kimsenin ben üstelik de siyasal İslamcı dışında biri olduğunu düşünemiyorum. Hatta başını örten yobaz geri bir kadın olması da çok olası.

Bunlar darbe sonrası öldüreceği komşuların listesini filan yapan kafadan kontak manyaklar. Bunları kapıdan içeri değil avludan içeri sokmak hatadır.

fameraft

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Öyledir. Ebru Şallı'ya ölen çocuğu için karnın şişmesin diye erken mi aldırdın diye mesaj atacak kadar alçak bir kimsenin ben üstelik de siyasal İslamcı dışında biri olduğunu düşünemiyorum. Hatta başını örten yobaz geri bir kadın olması da çok olası.

Bunlar darbe sonrası öldüreceği komşuların listesini filan yapan kafadan kontak manyaklar. Bunları kapıdan içeri değil avludan içeri sokmak hatadır.
Gümbür gümbür militan nesil geliyor. Ülkede selefi cihatılar başımıza belaydı derken bir de militan ateistler çıkıyor. Muhteşem. 10-15 yıla sunni-şii çatışması gibi selefi/cihatçı-militan ateist çatışması öngörüyorum.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
selefi/cihatçı-militan ateist çatışması öngörüyorum.
Doğrusunu istersen ilk ateist olduğumda silah edindim. Beni öldürmeye gelecek olanların üçünü beşini önce ben geberteyim diye. Sonra psikiyatra danıştım. Bana iyi yol gösterdi. Silah senin psikolojini bozar, ondan kurtul dedi. Asla beni öldürecek pisliklerin elinde bot yoluna gitmem, en az üçünü gebertmem lazım diyordum ama baktım sonuçta kadın haklıydı. Bir de belimde taşısam bu silahı ne olacaktı? Belime hiç takmadım. O silahtan kurtuldum psikiyatrın tavsiyesine uydum.

Ama çok güzel silahtı, onu özlüyorum! :ggsy: İspanyol Lama. Böyle güzel silah görmedim. Tek kusuru kısa menzilli oluşu. Kabza emniyeti vardı, bu en iyi özelliğiydi. 7 mermi, tabii bir 14 lü Desert Eagle ile aşık atamaz. Tabancanın kralı odur. İnsanın hayatta bir Desert Eagle'ı olmalı derim.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Demokrasi, insan hakları, kadın hakları, özgürlük, dürüstlük vs. gibi noktalarda muvahhid bir insana bence güvenilebilirken, sünniye güvenmek şüphelidir. Tabi bütün sünniler öyle olacak diye bişey olmaz. Ama sünnilik insanlara bunu empoze ediyor.
Sünniliğin referans aldığı kaynaklardan beslenen bir Sünni olarak şunu fark ettim ki Sünniliği yanlış biliyorsunuz veya size çarpıtarak anlatmışlar. Işidi Sünni olarak tanımlamanız da bunu gösteriyor. Arzu ederseniz saydığınız konulardaki Sünni referanslardan temellendirilen linkleri okursanız Sünniliğin referans aldığı kaynaklarının sizin zannettiğinizden 180 derece farklı olduğunu sadece bir kaç bazı detayda farklı düşündüğünüzü görürsünüz. Araştırma ve sorgulamayı önemseyen bir kişi olduğunuzu düşündüğüm için linkleri okuyacağınızı tahmin ediyorum. İtiraz ettiğiniz noktalar varsa neresine neden itiraz ettiğinizi belirtmenizi isterim. Zannetmiyorum ama kafanızdaki Sünni düşüncesi dogmatik bir hal aldıysa ve bu dogmanın sarsılmasını istemiyorsanız linkleri okumadan reddedebilirsiniz, sizin tercihinizdir.